Burun estetiği (Rinoplasti) nedir?

DETAYLI BİLGİ İÇİN FORMU DOLDURUN!

Rinoplasti doğumsal nedenlerle burunda olan deformiteler ya da kişiyi mutsuz eden burun görünümünü düzeltmeye yönelik yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti tüm dünyada çok sık uygulanan ve düşük riskli ameliyat gurubundadır. Çoğunlukla kişinin isteği üzerine gerçekleştirilir. Bu operasyon için yaş sınırı genellikle 18 yaştır. 

Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti öncesi doktorunuz yüz ve burun anatominizi inceleyecektir. Nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi ayrıntılı olarak hekime anlatmalısınız. Hekiminiz sonrasında sizin isteklerinizi dikkate alarak burun ve kıkırdak yapınızı, yüz şeklinizi, cilt yapınızı karşılaştıracaktır. Sonuçta iyi bir planlama sonrası operasyona başlanacaktır. 

Rinoplasti ameliyatı başlıca iki teknikle yapılır: Açık ve kapalı teknik. Açık teknikte burun derisi kaldırılarak operasyon yapılır. Operasyon alanına tam hakimiyet söz konusudur. Kapalı teknikte kesi, burun içinden yapılır. Operasyon alanının görüş sahasının kısıtlı olması dezavantajıdır. Buna karşılık iyileşme süresi daha kısa ve morluk oluşma daha azdır. Burun ameliyatı esnasında bir miktar kemik veya kıkırdak çıkarılabilir. Eğrilik tıraşlanabilir. Rinoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Ameliyattan sonra burun kanamasını kontrol etmek için yerleştirilen tampon 1-2 gün içinde çıkarılır. Burun ateli takılır. Yaklaşık 7 gün içinde burun ateli çıkarılır ve burun üzerine bant yapıştırılır. Ameliyattan sonra burunda ve gözlerde morluk ve şişlik olması normaldir. Bu morluk ve şişlikler yaklaşık 2 hafta içinde düzelir. 

Burun ameliyatı sonrası hasta ılık duş yapabilir. Buruna darbe alınmamasına dikkat edilmelidir. Gözlük kullanılmaması, güneşten uzak durulması gerekir. Burun spreyi ve kuvvetli sümkürme yapılmamalıdır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. 

Rinoplasti riskleri nelerdir?

Rinoplasti düşük riskli bir ameliyattır. Ameliyattan sonra burun kanaması, enfeksiyon ve anestezi maddelerine karşı alerji en olası komplikasyonlardır. Rinoplasti operasyonu sonrası ciltte genellikle iz kalmaz. Çok nadiren de olsa birinci ameliyattan sonra ikinci bir düzeltici ameliyat gerekebilir. 

Septoplasti (Kıkırdak eğriliği ameliyatı) nedir? 

Burun septumu burunu ikiye bölen bir kısmı kemikten büyük çoğunluğu kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Her iki burun deliğinden eşit nefes almamızı sağlar. Çoğunlukla doğuştan, bazı kişilerde de travmaya bağlı olarak septum deforme olur. Bu durumda septumu düzeltmek için yapılan ameliyata septoplasti denir. Burun içinde rahat nefes almamızı sağlayan ve burunu nemlendiren konka adlı oluşumlar vardır. Değişik nedenlerle şişen ve büyüyen konkalar bu ameliyatla düzeltilebilir. Septum eğriliği olan hastalarda ciddi nefes alma güçlüklerine rastlanır. 

Septoplasti ameliyatında burun içinden yapılan bir kesi ile septuma ulaşılır. Var olan eğrilik düzeltilir, gerekirse kemik ve kıkırdaklar törpülenir. Ameliyattan sonra 1-2 gün tampon konulur. Kendinden eriyen ve nefes almayı kolaylaştıran tamponlar geliştirilmiştir. Rinoplasti aksine septoplasti ameliyatlarından sonra yüzde ve gözde çok fazla morluk oluşmaz. Ameliyat hem lokal aneztezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar kesilir. Operasyondan sonra yüksek yastıkla yatılması önerilir. Burun içindeki kabuklanmalar için hekiminiz burun nemlendiricileri verecektir. Burun içindeki dikişler kendiliğinden erir alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici uygun görülebilir. Sigara ve alkol yasaktır. Ilık banyo yapılabilir. Sümkürmek burun kanamasına yol açabilir. Operasyondan sonra bir hafta dinlenmek ve ağır aktiviteden kaçınmak doğru olabilir. Gözlük kullanmanın sakıncası yoktur. 

Septoplasti ameliyatından sonra iyileşme süresi kişiye göre değişse de ortalama 1-4 haftadır. Genellikle kişiler 2-3 gün içinde günlük aktivitelerine başlayabilirler. 

Operasyondan sonra; 38 dereceyi aşan ateş, şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, bilinç bulanıklığı, burundan kötü kokulu akıntı ve şiddetli burun kanaması olduğunda hekime başvurulmalıdır.