sat覺r aras覺

Candida diyeti düük ekerli bir beslenme yöntemidir. Diyetin ad覺n覺 ald覺覺 Candida, mantara dönüebilen bir maya hücresidir. Candida isimli maya hücreleri vücutta çoalmak ve tehlikeli mantar formuna dönütükten sonra kolonilerini geniletmek için ekere gereksinim duyar. Yap覺lan arat覺rmalar mayadan mantara dönüüm için ekerin çok gerekli olduunu dorular niteliktedir.

Candida mantar覺 bedende fazla ürediinde birtak覺m rahats覺zl覺klara neden olduu için Candida diyeti yapmak gerekir. Candida diyetinde basit eker bak覺m覺ndan olabildiince düük öünler oluturmak, probiyotik kayna覺 besinleri bol bol tüketmek ve sar覺msak gibi mantarlarla mücadele eden g覺dalar覺 tüketmek ve gerekirse takviyeler kullanmak temel unsurlar aras覺nda say覺labilir.  

Candida Diyeti Nedir?

Candida diyeti nedir sorusuna diyetin ana çerçevesini aç覺klayarak özet bir yan覺t verilebilir. Bu diyet; normalde vücutta bulunan candida mayas覺n覺n mantara dönümü versiyonunu azaltmak için beslenmede yap覺lan düzenlemeleri kapsar. 

Un, süt ve süt ürünleri, eker ve ilenmi g覺da türleri bu diyette tüketilmez. Kan ekerini düzenlemek ve ideal kiloya ula覺p sal覺kl覺 kalabilmek ad覺na bol bol sebze tüketimine izin verilir. Candida mantarlar覺n覺n temizlenmesi için gelimeleri ve çoalmalar覺n覺 k覺s覺tlamak ad覺na, bu mantarlar覺n güçlenmesini salayan eker kayna覺 olan karbonhidratl覺 besinlerden uzak durulmas覺 gerekir.   

Candida mantarlar覺n覺n çok fazla büyümesi ve çoalmas覺 toksik maddeler yarat覺r ve ba ar覺s覺, eklem ar覺s覺 ve beyin sisi gibi sorunlar ortaya ç覺kabilir. Candida mantar覺 bu tehlikeli özelliklerinden dolay覺 Uluslararas覺 Kanser Arat覺rma Ajans覺 taraf覺ndan potansiyel kanserojen kategorisindedir.

Candida mantarlar覺 ba覺rsaklarda konumlan覺r. Ba覺rsak sal覺覺n覺n bütünsel vücut sal覺覺 için ne kadar önemli olduu son y覺llarda yap覺lan arat覺rmalarla daha da iyi anla覺l覺r durumdad覺r. Ba覺rsak problemleri vücuttaki hemen hemen tüm sistemleri ve zihin sal覺覺n覺 etkilemektedir. 

Candida Diyeti Sebebi Candida Mantar覺 Belirtileri Nelerdir?

Candida mantar覺 vücutta çok artarsa; halsizlik hissi, kemik ar覺lar覺, beyin sisi, hafif depresyon, sindirim problemleri, sinüs enfeksiyonu ve alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Aktif candida mantarlar覺 a覺r metal toksisiteye sebep olabilir. Mikrobiyota dengesi sars覺l覺r ve vücut ciddi ekilde zarar görmeye balar. A覺r mantar enfeksiyonlar覺 aras覺nda gösterilen candida mantar覺 enfeksiyonunda vücuda 80’den çok toksin yay覺l覺r ve ba覺覺kl覺k sistemi youn bir bask覺yla zorlan覺r. 

Candida Diyeti Nas覺l Yap覺l覺r?

Candida diyetinde temel olarak eker, süt ve süt ürünleri ve gluten içeren g覺dalardan uzak durulur. Diyetin ana g覺dalar覺; yas覺z proteinli besinler, sal覺kl覺 yalar ve niastal覺 olmayan sebzelerle birlikte probiyotik içerikli besinlerdir. Candida diyetinin aamalar覺 öyle özetlenebilir:

 • Detoks: Diyetin ilk günlerinde detoks yapmak esast覺r. Mantar kolonileri hedef al覺n覺r ve toksinlerin ar覺nmas覺 salan覺r. Bunun içi ortalama 3-7 günlük detoks program覺 uygulan覺r. Detoks yap覺lmas覺 zorunlu deildir ancak Candida diyeti için destekleyici olduu için genelde önerilir. 
 • Anti-Candida Aamas覺: Diyetin bu bölümünde mantarlar覺 aç b覺rakma ve onlar覺n zay覺f halleri ile savamak hedefiyle ilerlenir. Mantarlar覺 güçsüzletirmek için özellikle kafeinden, ekerli, niastal覺 ve eker oran覺 yüksek g覺dalardan uzak durulur. Mantarlarla mücadele için ise antifungal veya probiyotik besinler tüketilir. Diyetin bu aamas覺n覺n belli bir süresi yoktur ama ortalama 2 hafta ile 2 ay aras覺nda iyi sonuçlar al覺narak bir sonraki aamaya geçilir. 襤yi sonuçtan kas覺 mantarlar覺 azaltmak ve yaanan olumsuz semptomlar覺 ortadan kald覺rmakt覺r.  
 • Yasakl覺 Besinleri Tekrar Tüketmek: Bu aama asl覺nda diyet sonras覺 sal覺kl覺 hayata geçi aamas覺d覺r. Yasakl覺 besinlerin en sal覺kl覺 ve doal versiyonlar覺 yava yava günlük öünlere eklenir. Tekrar rahats覺zl覺k belirtileri oluyorsa bir süre daha anti-candida aamas覺n覺 sürdürmekte fayda vard覺r.   

Candida Diyeti Yaparken Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Candida diyetinde uzak durulmas覺 gereken besin gruplar覺 öyledir:

 • Buday ve arpa gibi gluten içeren tah覺llar ve g覺dalar
 • Akçaaaç urubu gibi basit ekerler ile yapay tatland覺r覺c覺lar
 • 襤lenmi etler, çiftlik bal覺klar覺
 • Patates gibi niastal覺 sebzeler
 • Muz, incir gibi eker oran覺 yüksek meyveler
 • Laktoz oran覺 yüksek süt ve süt ürünleri
 • Margarin ve kanola gibi ilenmi yalar
 • Kaju gibi youn kabuklu yemiler ve tohumlar
 • Kafeinli içecekler

Candida Diyeti Yaparken Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Candida diyetinde hem mantarlarla mücadeleye hem de vücudun güçlenmesine katk覺 salayacak besin gruplar覺 öyledir:

 • Brokoli, lahana gibi niasta içermeyen sebzeler
 • Turunçgiller gibi eker oran覺 düük meyveler
 • Yulaf kepei, karabuday gibi glutensiz tah覺llar ve g覺dalar
 • Badem, keten tohumu gibi düük küflü kuruyemiler ve tohumlar
 • Tavuk ve yumurta gibi yas覺z, proteinli besinler
 • S覺zma zeytinya覺 gibi sal覺kl覺 yalar
 • Lahana turusu ve yourt gibi fermente besinler
 • Tereya覺 ve yourt gibi süt ürünleri
 • Probiyotikler 

Candida Diyeti Örnek Menü Nas覺l Olabilir?

 • Kahvalt覺: Adaçay覺, 覺spanakl覺 omlet, domates, salatal覺k, yeillikler, çi ceviz
 • Öle Yemei: Tavuk Izgara, avokadolu salata, maden suyu
 • Akam Yemei: Kabakl覺 makarna, yourt, kinoal覺 yeil salata
 • Ara Öün: Eki yeil elma

Candida Diyeti Etkilerini Görmek Ne Kadar Sürer?

Candida diyetinin verimli sonuçlar verebilmesi için uzman diyetisyen yönlendirmesiyle belirlenen sürede yap覺lmas覺 gerekir. Her diyet için kiiden kiiye özel düzenlemeler ve süre belirlemesi yap覺l覺r.

Candida diyetinin yap覺lma süresi ortalama olarak 2-3 ayd覺r denebilir. Diyet sonras覺nda eker ve kafeine olan dükünlük varsa azal覺r. Hatta ekerli ve niastal覺 besinlere kar覺 istein tamamen kaybolduu bile görülebilir.

Candida Diyeti Avantajlar覺 Nelerdir?

Bu diyeti ile birlikte candida mantarlar覺n覺n olumsuz etkilerinden vücut ar覺n覺r. Candida diyeti yapanlar覺n yorumlar覺 genel olarak bu diyetin özellikle sindirim ve boalt覺m sistemini rahatlatt覺覺n覺 göstermektedir. 

Diyetin avantajlar覺 öyle s覺ralanabilir:

 • Ba覺rsak sal覺覺 güçlenir
 • 襤deal kiloda deilseniz ideal kilonuza yaklaman覺z kolayla覺r
 • Cilt güzelleir
 • Eer varsa eker ve kafein ba覺ml覺l覺覺 azal覺r ya da kaybolabilir

Candida Diyeti Riskleri Nelerdir?

Candida diyetinde karbonhidratl覺 besinlerde k覺s覺tlamaya gidilmesi yeterli lif al覺m覺nda sorun yaratabilir. Bu sorunu yaamamak ad覺na diyetisyenin söyledii süre boyunca diyeti yapmak ve diyet süresini çok uzatmamak gerekir. Lifli g覺dalar kan ekerini düzenledikleri ve kolesterolü düürdükleri için vücut sal覺覺 için önemli besinlerdir. 

S覺kça Sorulan Sorular

Candida diyetinde muz ve ekmek yenir mi?

Sal覺kl覺 beslenme için muz güzel bir meyve olsa da içerdii yüksek ekerden dolay覺 candida diyeti için uygun deildir. Ekmek tüketimi ise baz覺 türler için serbesttir. Ekmek tüketiminde önemli olan glutensiz seçenekleri tercih etmektir. Glutensiz ekmekler a覺r覺ya kaçmadan, diyetisyenin belirttii ölçüde yenebilir.  

Candida diyeti yap覺lmas覺na neden olan candida albicans nedir?

Candida albicans, insan vücudunda ba覺rsaklar türeyen ve candidiyaz isimli enfeksiyonuna sebep olan bir mantar çeididir. Ba覺rsakta normalde zarars覺z olan koloniler fazla genilediklerinde çeitli hastal覺klar ve rahats覺zl覺klar ortaya ç覺kar. 

Candida diyeti mantar sorununda yeterli mi, tedavisi nas覺l olmal覺?

Candida vücutta sorun yaratmaya balad覺ysa mantar kolonisinin büyümesini engellemek gerekir. Bunun yolu da diyet yapmaktan geçer. Diyet ile mantarlar覺n bir nevi besinleri kesilir. Zay覺flayan mantarlarla mücadele için probiyotik destei almak önemlidir. 

Candida mantar覺 vücutta niye çoalarak tehlikeli hale gelir?

Candida mantar覺n覺n vücutta çoalarak zararl覺 olmaya balamas覺n覺n en büyük nedeni zay覺flayan ba覺覺kl覺k sistemidir. Ba覺覺kl覺k sistemi; yanl覺 beslenme, stres, besin intoleranslar覺 gibi sebeplerle güçsüzletiinde candida mantarlar覺n覺n sorun yaratabilecei bir ortam olumaya balar. Ba覺rsak floras覺ndaki dengenin bozulmas覺 ne yaz覺k ki negatif sonuçlara kap覺 aralar.  

En ok Okunan Sal覺k Rehberi Yaz覺lar覺m覺z

Sosyal Medya Hesaplar覺m覺z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Dyt.
G繹k癟enur A覺k
Beslenme ve Diyet
Medical Park anakkale
13313

Bu i癟eriin gelitirilmesinde Medical Park Yay覺n Kurulu katk覺 salam覺t覺r.
Sayfa i癟erii sadece bilgilendirme ama癟l覺d覺r. Sayfa i癟eriinde tedavi edici sal覺k hizmetine y繹nelik bilgiler i癟eren 繹gelere yer verilmemitir. Tan覺 ve tedavi i癟in mutlaka hekiminize bavurunuz.