Cildimize günaydın demenin mevsimi geldi

Kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz bıraktığı ve matlaştırdığı cildimizi baharla birlikte tazelemenin zamanı geldi. Medical Park Gebze Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Kenan Dibek kıştan çıkıp yaza girerken cildi uyandırma ve canlandırmanın formüllerini anlatıyor.

Bazı önlemlerle bu etkileri ortadan kaldırıp cildinize güzel bir görüntü kazandırılabilirsiniz. Cilt yenilemenin amacı; zarar gören cildi onarmaktır. Kışın dışarıda soğuk hava, içeride kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda sıcak suyun tercih edilmesiyle nem dengesi ve derinin koruyucu bariyeri bozulmaktadır.

Kışın kuruyan cildi nemlendirin

Derimizin hava ile temas eden yüz ve eller gibi açık bölgeleri kurumakta, kızarmakta, hassaslaşarak çatlayabilmektedir. Soğuk havalarda atkı, bere kullanmak, kalorifer kenarına su koyarak ortamın nemini dengelemek, aşırı sıcak su ile banyo etmemek gerekir. Bu dönemde cilt tipimize uygun nemlendiricileri tercih etmek ve her zamankinden daha sık bir şekilde nemlendirmek gerekir. Bahar ayları başlarken; cilt tipiniz kuru, yağlı, karma, hassas ne olursa olsun, nemsiz kalan ve matlaşan cildin nemlendirilmesi gerekir. Nem, yağ demek değildir dolayısı ile yağlı ciltlerin de nemlendirici kullanması gerekir. Nemlendiriciler, cilt bariyerini sağlayarak derimizi çevresel faktörlerden (kir, toz, güneş, soğuk) korur ve cildin onarılmasını sağlar.

Paraben içeren ürünlerden uzak durun

Dermokozmetik ürünler; harici uygulanarak cilt yaşlanmasını geciktirebilen ürün gruplarıdır. Kozmetik ürünlerden farkları; istenilen sonuca biyolojik etkiyle ulaşmalarıdır. Derinin daha derin tabakalarına ulaşırlar. Kullandığımız cilt ürünleri dermokozmetik ürünler olmalıdır ve paraben içermemelidir. Nemlendiricilerin içinde hiyaluronik asit, seramid, e vitamini, gliserin shea yağı olabilir. Antiaging amaçlı peptidler, coenzim Q10, kollajen sentezini arttıran c vitamini, cildin ölü tabakalarını mikropeeling yaparak soyan glikolik asit, retinoik asit veya salisilik asit içeren ürünler kullanılmalıdır.

Cilt lekelerine dikkat

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise baharla birlikte beliren güneş, cilt hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştırmasıdır. Cilt lekeleri baharla birlikte belirginleşir. Bu nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Ayrıca güneş yaşlanma sürecini 3 kat hızlandıran bir faktördür, sadece yazın ve deniz kenarında değil, bahar aylarıyla birlikte güneş koruyucuların kullanılmasını öneriyoruz. Böylece güneş hasarının (fotoyaşlanma) önüne geçebiliriz. Bunlar dışında bazı profesyonel uygulamalar yaz gelmeden bu dönemlerde uygulanmalıdır. Son dönemde oldukça popüler olan yüz mezoterapisi ve PRP yöntemleri ile genç kalmak, yaşlanmayı durdurmak artık elinizde. Mezoterapi; cildin tabakası içine vitamin, protein, hücre yenileyici, dolaşım düzenleyici gibi bir ilaç kokteylinin uygulanmasıdır. PRP ise vücutta enjekte edildiği bölgelerde büyüme faktörlerini uyarıp aktif hale geçirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir. Diğer bir yöntem olan kimyasal peeling bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanmasıyla derinin ölü tabakasının uzaklaştırılması, canlı ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Yüz, sırt, göğüs ve kollardaki güneş lekesi, yaşlılık lekeleri ve çillerden ise cilt yenileme lazer tedavileri ile kurtulabilirsiniz. Radyofrekans ve fokus ultrason tedavileri ile gevşek cildin sıkılaşması hedeflenir. Bu tedavi yönteminde derinin alt tabakalarının ısınması sağlanarak ameliyatsız lifting (germe) etkisi sağlanır.

Cilt sağlığı ve beslenme ikilisine dikkat

Sağlıklı bir cilt için düzenli uyku, güneşten korunmak ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir. Sigara oksidatif hasar yaratarak toksinlerin ciltte birikmesine ve cansız solgun bir cilde sebep olur. Mutlaka cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bol sıvı tüketimi, sebze ve meyveden zengin beslenmek, ara öğünlerde tuzsuz ve kavrulmamış yemişler tüketmek, cilt sağlığına önemli katkılarda bulunur. Özellikle tuz, un, şeker ve yağın derinin hızla yaşlanmasına neden olduğu unutulmamalıdır.