satır arası

Doğadaki bütün canlılar gibi insanlar da doğdukları andan itibaren büyür ve değişir. Yaşama eklenen her yeni yaş, kişinin fiziksel özelliklerinde de bazı değişiklikleri beraberinde getirir. Yer çekiminin etkisiyle yüzde, ciltte ve vücudun diğer kısımlarında kırışıklık, sarkma, leke gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. Bu değişiklikler yaşamış olmanın bir armağanı olsa da insanlar kimi zaman aynada gördükleri görüntüden rahatsızlık duyar. Günümüzde bu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olan pek çok yöntem mevcuttur.

Cilt Gençleştirme Nedir?

Yaşlanma belirtileri, kendini en çok cilt üzerinde gösterir. Düzensiz beslenmek, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, uykusuzluk, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Zamanla cilt, canlılığını ve elastikiyetini kaybeder. Günümüzde tıp bilimi ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte cilt üzerinde meydana gelen bozulmaların giderilmesine yardımcı olan yöntemler de hızla artmaktadır.

Otuzlu yaşlardan sonra cilt, hızla değişmeye başlar ve genellikle 40 yaşından sonra kırışıklıklar belirginleşir. Ciltte meydana gelen lekelerden, kırışıklıklardan, sarkmalardan şikayetçi olan kişiler, cilt gençleştirme yöntemlerinden faydalanabilir. Cilt gençleştirme yöntemleri, cildin kalitesini arttırmayı amaçlayan tedavi yöntemleri olarak açıklanabilir.

Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olan cilt gençleştirme yöntemleri, ciltteki sarkmaların toparlanmasını sağlamaya yardımcı ameliyatsız yüz germe yöntemleri, ciltte kaybolan keskin hatların tekrar belirginleşmesini sağlamayı amaçlayan dolgu yöntemi gibi farklı girişimler, cilt gençleştirme yöntemlerinden bazılarıdır. Sıklıkla uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Mezoterapi

Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına, daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olan önemli yöntemlerden biri mezoterapidir. Krem yardımıyla cilde lokal anestezi uygulandıktan sonra küçük iğneler kullanılarak cildin orta tabakasına mezoterapi serumu enjekte edilir. Mezoterapi serumu kişilerin şikayetleri dikkate alınarak, hyaluronik asit, vitaminler, amino asit ve çeşitli mineraller kullanılarak hazırlanır.

İşlem sonucunda sarkmaların azalması ve cildin elastikiyetini geri kazanması amaçlanıyorsa bu işleme mezolifting adı verilir. Cildin kaybettiği nemi ve parlaklığı geri kazanmasını sağlamak amacıyla uygulanan işlem ise mezoglov olarak adlandırılır.

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte iğneli mezoterapi yaptırmak istemeyen hastalar için mezoterapi uygulamalarını iğnesiz yaptırmak da mümkündür. İğneli mezoterapi yönteminde olduğu gibi iğnesiz mezoterapi uygulamasında da kişinin şikayetlerine bağlı olarak özel bir solüsyon hazırlanır. İğneli mezoterapiden farklı olarak iğnesiz mezoterapi işlemi sırasında hazırlanan özel solüsyon, ultrason cihazı yardımıyla ses dalgaları kullanılarak cildin altına gönderilir. Mezoterapi uygulamasından sonra cilt yüzeyinde kızarıklık, morluk, şişlik gibi geçici yan etkiler görülebilir. Bu şikayetler genellikle 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Fokus Ultrason ile Cilt Gençleştirme

Fokus ultrason, ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden biridir. Fokus ultrason, odaklanmış ses dalgaları yardımıyla ciltte bulunan kolajen üretimini harekete geçirerek, cilde kaybettiği elastikiyeti geri kazandırır. Ses dalgası ile yapılan müdahaleler, kas ve yağ tabakası arasındaki dokuya odaklandığı için sadece hedeflenen dokuya hasar verir. Vücut, hasar gören dokuyu yara olarak algılar ve onarmak ister. Ses dalgaları yardımıyla harekete geçirilen kolajen üretimi sayesinde hasar gören doku, kendini onarmaya başlar. Fokus ultrason, yüz, kaş bölgesindeki sarkmaların yanı sıra özellikle kadınların çok şikayetçi oldukları boyun bölgesindeki sarkmalarda da sıklıkla tercih edilir. İşlemden 45-90 gün sonra uygulamanın etkisi gözle görülür hale gelir.

Lazerle Cilt Gençleştirme

Doğuştan gelen, güneş ışınlarının sebep olduğu veya zamanla bazı etkenler sonucunda ortaya çıkan cilt lekelerin giderilmesine ve sarkmaların toparlanmasına yardımcı olan yöntemlerden bir diğeri de lazerle cilt gençleştirme yöntemidir. Lazer, cilt gençleştirme yöntemi olarak kullanıldığı zaman lazer darbeleri yardımıyla ciltte ödem oluşması ve cildin tabaka tabaka soyulması sağlanır. Seanslar tekrarlandıkça ciltte oluşan ödem sayesinde kırışıklıklar kaybolur ve cilt toparlanır. Lazer uygulaması sırasında cildin üst tabakası lazer ışınlarına maruz kaldığı için uygulamanın güneş ışınlarının çok yoğun olmadığı kış aylarında yaptırılması önerilir.

Radyofrekans Yöntemiyle Cilt Gençleştirme

Radyofrekans yönteminde amaç, ciltteki kolajen üretimini desteklemek ve cildin sıkılığını artırmaktır. Radyofrekans yönteminin odaklandığı bölge, dermis tabakasıdır. Radyo dalgaları yardımıyla dermis tabakası ısıtılır ve oluşan ısının etkisiyle buradaki kolajen üreten dokular harekete geçerek, ciltte sıkılaşma sürecini başlatır. Radyo dalgaları, cildin derin tabakasına odaklandığı için radyofrekans işlemi esnasında cilt yüzeyi hasar görmez. Bu nedenle radyofrekans işlemi her mevsim yaptırılabilen cilt gençleştirme işlemlerdendir.

Bot0ks

Cilt gençleştirme yöntemleri içerisinde en sık tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de bot0ksla cilt gençleştirme yöntemidir. Bot0ks, küçük iğneler yardımıyla sorunlu olan bölgeye enjekte edilir. Bot0ks sadece enjekte edildiği bölgedeki kasları ve sinirleri uyarır; diğer bölgelere zarar vermez. Uygulama sonunda işlemin uygulandığı bölgedeki kaslar gevşer ve oluşan cilt kırışıklıkları açılır. Bot0ks işleminden sonraki 2 hafta içinde işlemin etkisi gözle görülür hale gelir ve etkisi 10 aya kadar devam edebilir.

Dolgu Uygulaması

Cilt gençleştirme yöntemleri içerisinde en çok tercih edilenlerden biri de dolgu kullanılarak cilt kusurlarının giderilmesi işlemidir. Halk arasında genellikle bot0ks ve dolgunun aynı işlem olduğu düşünülse de dolgu ve bot0ks birbirinden farklı işlemlerdir.

Dolgu uygulaması ile kaybolan hatların tekrar belirginleşmesi ve kırışıklık problemlerinin giderilmesi amaçlanır. Dolgu işlemi esnasında lokal anestezik özelliği olan kremler uygulandıktan sonra hyaluronik asit, mikroenjeksiyon yöntemiyle kırışıklıkların olduğu bölgelere enjekte edilir.

Bilinenin aksine, dolgu işlemi uzman kişiler tarafından uygulandığında yüzde şişlik oluşmaz. Bu uygulama sayesinde yüz, yukarı kalkarak hatlar daha keskin bir görünüme kavuşur. Özellikle dudak dolgusu, elmacık kemiği dolgusu, çene dolgusu, dolgu uygulamasının en çok tercih edilenleri arasındadır.

PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulaması ile Cilt Gençleştirme

PRP, trombositten zengin plazma demektir. Trombositlerin insan vücudundaki en önemli görevi, bir yaralanma meydana geldiğinde pıhtılaşmayı sağlamaktır. Günümüzde PRP uygulaması, yanık tedavilerinden, sporcularda meydana gelen sakatlıkların tedavisine kadar pek çok alanda etkin olarak kullanılır. Bunlara ek olarak PRP tedavisi, anti aging tedavilerinde de sıklıkla kullanılır. PRP uygulamasının en büyük avantajı, kişilerin kendi kanı kullanılarak uygulanan bir yöntem olmasıdır. PRP işlemi esnasında kişinin kendi kanı alınır ve özel bir santrifüj cihazı yardımıyla alınan kan ayrıştırılır. Ayrıştırma işleminden sonra kanın plazma kısmı, kişinin kendisine enjekte edilir. Bu yöntemle cilt altına enjekte edilen plazma, kolajen üretimini destekler ve uygulandığı bölgedeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Kök Hücre Yöntemiyle Cilt Gençleştirme

Cildin canlılığını oluşturan ve kalitesini belirleyen kolajen dokuları, fibroblast denilen hücrelerden oluşur. Zamanla bu hücreler canlılıklarını kaybetmeye başlar. Kök hücre yönteminde, özel laboratuvarlarda ve uzman bir ekiple cildi canlı tutan fibroblastlar ayrıştırılır ve kişinin kendi kanından alınan plazma yardımıyla bu hücrelerin dışarıda çoğalması sağlanır. Çoğaltılan canlı hücreler, tekrar kişiye enjekte edilerek ilgili bölgedeki hücrelerin artması sağlanır.

İple Yüz Germe Yöntemiyle Cilt Gençleştirme

İple yüz germe işlemi esnasında ameliyatlarda da kullanılan cerrahi ipler, cilt altına yerleştirilerek sarkan bölgeler askıya alınır. İpler sayesinde kolajen üretiminin artması da amaçlanır. Bu ipliklerden bazıları zamanla kaybolur, bazıları bölgede kalır. Bu işlemin asıl amacı, sarkan dokuları sabitleyerek ilgili cilt bölgelerinin toparlanmasını sağlamaktır.

Cildin yaşlanması pek çok faktörün neden olduğu doğal bir süreçtir. Günümüzde yaşlanma karşıtı tedavi yöntemleri sayesinde cildin yaşlanma hızını yavaşlatmak mümkündür. Siz de yaşlanma karşıtı yöntemler hakkında detaylı bilgi almak ve ihtiyacınız olan cilt gençleştirme yöntemlerinden faydalanmak istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

16951

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.