Cilt Kanserlerindeki Artışa Dikkat

Dermatoloji
7822

Medical Park Tarsus Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ulaş Güvenç, Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada deri kanserlerinin hızla arttığını, 1935'te yakalanma riski 1/bin 500 iken bugün bu oranın 1/60'a kadar çıktığını söyledi. Deri kanserleri ve tedavisi konusunda Almanya'da eğitim alan Dr. Güvenç, yılın 305 günü zararlı UV ışınlarının düştüğü Çukurova bölgesinde de deri kanserleri konusunda kamuoyunun bilinçlenmesi ve korunmaya önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

YÜZDE 90'I ÖNLENEBİLİR

Çukurova'nın bol güneş alması, nüfusun önemli bir bölümünün çiftçilikle uğraşması ve açık alanda çalışmasının da etkisiyle deri kanserleri riskinin bölgede yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Ulaş Güvenç, "Cerrahi ve medikal tedavilerini yaptığımız bu hastalara özellikle güneşten korunmaları gerektiğini sürekli anlatıyoruz. Deri kanserlerinin yüzde 90'ının önlenebilir olduğu düşünüldüğünde doğru bir şekilde güneşten korunmanın önemi daha iyi anlaşılıyor" dedi.

BİR AVUÇ DOLUSU KORUYUCU

Dr. Ulaş Güvenç şöyle devam etti: "Güneşten koruyucu kullanırken 2 saate bir tekrarlamak ve yetişkin bir insan vücudunun tamamı için 1 avuç dolusu güneşten koruyucu kullanmak gerekli. Ayrıca güneşten koruyucu özelliği olan kıyafetler, geniş şapkalar, güneş gözlüğü kullanımı, saat 10-16 arasında açık hava aktivitelerinden kaçınmak önemli. Çocukluk çağındaki güneş yanıklarının da deri kanseri gelişiminde önemi olduğundan, özellikle ebeveynlerin çocuklarını güneşten korunma hakkında eğitmeleri gerekiyor. Diğer yandan, vücuttaki en küçük benlere bile dikkat edilmesini öneriyoruz."