Kadın erkek farkı gözetmeksizin cilt problemleri, bireyin dış görünüşünü etkilemesi sebebiyle psikolojik sorunlara dahi yol açabilir. Çeşitli cilt problemleri yaşayan kişiler dermatoloji uzmanı tarafından önerilen tıbbi tedaviye ek olarak medikal estetik yöntemlerine başvurabilir. Gelişen tıp ve teknolojinin sağlamış olduğu imkanlarla günümüzde akne, leke ve kırışıklık gibi birçok deri problemine yönelik tedavi yöntemleri geliştirildi. İşte, cilt yenileme ve mevcut dermatolojik problemlerin çözümüne yönelik olarak uygulanan bazı bakım ve tedavi teknikleri...

Leke tedavisi

Ciltte doğuştan veya sonradan oluşan lekelerin yok edilmesi için leke tedavisi uygulanabilir. Leke tedavisi temel olarak cilt yüzeyinin aşamalı olarak soyularak yeni ve lekesiz bir cilt katmanının oluşturulmasını, bir diğer deyişle cildin yenilenmesini hedefler. Kimyasal peeling gibi ölü deri tabakasının soyulmasını sağlayan birtakım peeling yöntemlerinin ardından cilde PRP (Platelet Rich Plasma) uygulanır. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen yenileyici kan hücreleri, basit işlemlerden geçirilerek problemli bölgelere uygulanır. PRP, cilt yenileme alanında tek başına veya farklı tedavi yöntemleri ile kombine olarak sıklıkla tercih edilir. Peeling ve cilt lekeleri için krem şeklinde hazırlanan PRP uygulamaları sonucunda ciltteki lekeler büyük oranda yok edilir. İşlem sonrasında düzenli olarak yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılır ve PRP uygulaması aralıklı olarak tekrarlanır. Leke tedavisinde kullanılan teknikler, cilt beyazlatma amacıyla da uygulanabilir. Daha açık tonda bir cilt rengine sahip olmak istiyorsanız kimyasal peeling, PRP ve diğer cilt yenileme yöntemleri sayesinde hedeflediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Akne tedavisi

En yaygın görülen cilt hastalıklarından bir tanesi olan akne, her yaşta görülebilen ve görsel açıdan sorunlara yol açan dermatolojik bir hastalıktır. Cildiye uzmanı tarafından önerilen antibiyotik içerikli krem gibi tedavi ürünlerinin yanı sıra çeşitli cilt bakım ürünleri ile de akne tedavisi desteklenebilir. Medikal tedavinin yanında cilt bakımına gereken özen gösterilmeli, cilt günlük olarak temizlenmelidir. Mevcut akneler tedavi edildikten sonra sivilce izleri için de leke tedavisi tercih edilebilir.

Cilt bakımı

Problemli ciltlerde tedavinin desteklenmesi, problemsiz ciltlerde ise dermatolojik sorunların oluşumunun önlenmesi için düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımı uygulamalarında çeşitli temizleyiciler, yüz maskesi ve peelingleri, nemlendiriciler ve toniklerden yararlanılarak yapılan derinlemesine temizlik ile cildin ihtiyacı olan nem geri kazandırılır. Erkek cilt bakım uygulamaları için de aynı tekniklerden yararlanılabilir. Profesyonel cilt bakımlarında siyah nokta olarak da bilinen komedonlar buhar eşliğinde tamamen temizlenerek cilde ferah bir görünüm kazandırılır. Tahrişin ve alerjik reaksiyon oluşumunun önüne geçebilmek adına cilt tipinin doğru belirlenmesi ve bakımın buna uygun ürünlerle yapılması büyük önem taşır.

Mezoterapi ile cilt yenileme ve sıkılaştırma

Son yıllarda gelişen cilt yenileme uygulamalarından bir tanesi de mezoterapi uygulamasıdır. Bu uygulamada vitamin, mineral, ilaç, enzim ve aminoasit gibi besleyici bileşenler cildin orta katmanına enjekte edilir. Böylece cilt sıkılaştırma, cilt yenileme ve yüz gerdirme gibi sonuçların elde edilmesi mümkün olur. Cilt problemlerinde ağız yolu ile alınan ilaçlarda bölgesel sonuçlar elde edilememesi ve yüzle birlikte tüm vücudun etkilenmesi nedeniyle birtakım yan etkiler yaşanabilir. Mezoterapide ise ihtiyaç duyulan kimyasallar yalnızca sorunlu bölgeye uygulandığı için yan etkiler minimuma indirilir.

Yüz gerdirme uygulamaları

Yaşla birlikte yüz bölgesinde oluşan kırışıklık ve sarkmalar, dış görünüşünüzü olumsuz etkileyebilir. Son yıllarda geliştirilen yüz gerdirme teknikleri, kırışıklık ve sarkmaları toparlayarak cilde daha genç ve güzel bir görünüm kazandırır. Uzman plastik cerrahlar tarafından uygulanan ameliyatlı yüz gerdirme yöntemlerinin yanı sıra lazerlift, radyofrekans, ultraskin, dolgu, mezolift gibi ameliyatsız tekniklerle bu sorunların önüne geçilebilir. Uygulanan cilt gerdirme yöntemlerinin birçoğu yüz bölgesinin haricinde kırışıklık ve sarkmaların sık rastlandığı boyun ve göğüs bölgeleri için de tercih edilir. 

Eğer siz de yukarıda belirtilen cilt problemlerinden herhangi birisiyle karşı karşıya iseniz uzman bir dermatologa başvurarak kontrollerinizi yaptırabilir, önerilen tedavi planı ve destekleyici uygulamalardan hangisinin size uygun olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

25734