Çocuğunuz okula hazır, ya gözleri?

Çocuklar genel olarak yetişkinin küçük hali olarak düşünülür ancak bu algı yanlıştır. Yetişkinlerin vücudunda zamanla çok fazla değişiklik olmazken, çocuklar gelişmekte ve değişmekte olan bir organizmadır. Bu sebeple çocukların düzenli olarak doktor kontrolüne götürülmeleri gerekir. Diğer organların kontrolleri çocuk doktorunuz tarafından yapılabilir, göz için ise durum farklıdır.

Çocuk doğduğunda ilk göz muayenesi pediatrist tarafından yapılır. Hekim bir problemden şüphelenirse göz doktoruna yönlendirilir. Zaten görme gerçek anlamda doğumdan sonra gelişen bir duyudur. 3-6 ay arasında bebeğin yüzlere ve ışığa yönelimi başlar. Bunun tam zamanı çocuğa göre değişebilir. Ancak bu zamandan sonra bebeğinizde hala parlak ışığa ve renkli objelere tepki yoksa bir göz doktoruna gitmeniz gerekir. Yetişkinler bazen kendi problemlerinde doktora gitmekte gecikebiliyorlar ancak çocuklarda bunun sonuçları daha ağır olabilir. Başta da değindiğim gibi, çünkü çocuk gelişen, değişen bir organizmadır. O sebeple bir problemden şüpheleniliyorsa hemen doktora gidilmelidir.

Bazen her şey normal görünse de göz bozukluğu var olabilir. Özellikle gözlerden biri normalse çocuk rahat göründüğü için aile sorunu fark etmeyebilir. Bu yüzden normal görünen çocukta da periyodik muayene öneriyoruz. Çocuklarda göz muayenesi; 6. aydan sonra, 3 ve 6. yaşlarında okula başlamadan yaptırılmalıdır. Bunun dışında, cisimleri veya kişileri yakınına gitmeden tanıyamama, gözlerde kayma, aşırı sulanma, ışığa aşırı hassasiyet, gözleri kısarak bakma, televizyonu çok yakından izlenme de bir bozukluğa işaret edebilir. Hemen göz doktoruna gidilmelidir.

Erken teşhis ve tedavi tıbbın diğer dallarında olduğu gibi gözde de çoğu kez yüz güldürücüdür. Genellikle 9 yaşından önce farkedilen göz problemlerinde zamanında tedaviyle başarı sağlanmaktadır.