Çocuk Romatolojisi

Oluşturma Tarihi: 29.08.2017 08:28 Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 13:38

Çocuk Romatoloji, 0-18 yaş arası çocukların kas-iskelet hastalıklarını inceleyen bölüme verilen addır. Çocuk romatizmal hastalıkları, çocukluk çağı hastalıkları içinde yer alan ve sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Kalıcı hasar vermemesi için erken tanı ve uzun bir tedavi süreci gerektirebilir. Çocuklarda görülen bacak ağrıları çoğu zaman büyüme ağrısı belirtisi olsa da, geçmeyen ağrılarda, 3 haftadan uzun süre eklem ağrıları devam ediyorsa, sık sık görülen yüksek ateşte antibiyotik tedavileri cevap vermiyorsa mutlaka bir romatoloji uzmanına danışılması gerekebilir. Çocuklarda görülen en yaygın romatizmal hastalıklardan biri olan, ‘’Ailevi Akdeniz Ateşi’’ (FMF) hastalığıdır. Genetik olan bu hastalıkla, sürekli tekrar eden yüksek ateş, karın ağrısı ve şiddetli eklem ağrıları görülebilir. Sık görülen bir diğer çocuk romatizmal hastalık ise ‘’Juvenil idiopatik Artrit’’ (çocukluk çağı romatizması) hastalığıdır. Yazımızın devamında bu hastalıkların ve diğer çocuk romatoloji hastalıklarının ne olduğunu bulabilir tanı ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Çocukluk Çağı Hastalıkları Nelerdir?

Çocukluk çağı hastalıkları, sadece kas ve kemiklerde oluşan ağrıdan ibaret değildir. Bu gruptaki hastalıklar; ciltte, saçlı deride, gözün farklı tabakalarında, tükürük ve lenf bezlerinde, damarlarda, iç organlarda da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Çocuklarda en çok rastlanılan romatizmal hastalıklar işe şunlardır:

 

  • Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF); Ülkemizde, çocukluk çağı hastalıkları arasında en çok görülen hastalıktır. Kendini en çok; tekrarlayan yüksek ateş, karın ağrısı, şişliğin eşlik ettiği eklem ağrıları ve göğüs ağrısı şeklinde gösterir. Genetik bir hastalık olduğu için hastaların yaşamları boyunca bu hastalıkla yaşaması ve koruyucu tedaviler alması gerekebilir. Hastalık tedavi edilmezse ileriki yaşlarda böbrek yetmezliğine varan sağlık sorunlarının  çıkması muhtemeldir.
  • Juvenil idiopatik Artrit; Çocukluk çağı romatizması olarak bilinen hastalık, kalıcı eklem iltihaplanması ile karakterizedir. Çocuklarda eklem ağrılarına ve şişliğe neden olan, hareket kısıtlılığı görülebilen bu hastalığın, genetik yatkınlığı da düşünülebilir. Hastalık tam iyileşmenin olduğu ancak tedavi ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Çocuk Romatoji Derneğinin yaptığı araştırmalara göre hastalık, ülkemizde her 100.00 çocuktan 80-90’ını etkileyebilir.
  • Henoch Schönlein Purpurası; Çocuk romatoloji hastalıklarından biri olan Henoch Schönlein Purpurası bir çeşit damar iltihabı hastalığıdır. Hastalık, küçük çaplı damarları tuttuğu için en çok; deride, bağırsaklarda ve böbreklerde görülebilir. Genellikle erkek çocukları etkileyen bu hastalık, belli bir süre içinde vücutta bir iz bırakmadan tamamen iyileşebilir.
  • Kawasaki Hastalığı; Genellikle orta çaplı damarları tutan bu hastalık daha çok 5 yaşından küçük çocuklarda görülebilir. Kalp damarlarında genişlemeye ve iltihaplanmaya sebep olan bu hastalıkta, ilkbahar ve kış aylarında daha çok vaka bildirimi olur. Yüksek ateşle başlayan hastalık, karın ağrısı, ishal-kusma, ayak parmaklarında soyulma şeklinde belirtiler gösterebilir.
  • Behçet Hastalığı; Sebebi bilinmeyen bir damar iltihaplanması hastalığıdır. Hastalıkta, genellikle ağız ve genital ülserleri, cilt, eklem, damar ve sinir sistemi tutulumu olabilir. Genetik yatkınlığı olduğu düşünülen hastalığın bilinen bir tetikleyici sebebi yoktur.

Çocuklarda Hangi Durumlarda Romatizmal Hastalıklardan Endişe Edilir?

Çocuklarda özellikle sık görülen yüksek ateş, kendini tekrar ediyor ve alınan ilaç tedavilerine cevap vermiyorsa bu durum romatizmal hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca büyüme ağrıları ile karışan ve sağlıklı çocuklarında sıkça şikayet ettiği kas-eklem ağrıları hastalık seyrinde sıkça kendine tekrar edebilir. Özellikle sabahları kas tutulmaları, eklemlerdeki şişlik, kızarıklık, hareket bozukluğuna sebep olan semptomlar görülebilir. Bu semptomların iyileşme eğilimi göstermediği ve bunlara sıklıkla tekrar eden şikayetler eşlik ediyorsa çocuklarda olan romatizmal hastalıklardan endişe etmek gerebilir.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


Çocuk Romatolojisi - Medical Park Birimi Olan Hastaneler

Hekimlerimiz