satır arası

Çomak Parmak Nedir?

Çomak parmak parmak uçlarındaki dokuların şişmesine sebep olarak tırnak yatağının normal görüntüsünü bozan bir durumdur. Hem sağlığı hem de dış görünüşü olumsuz yönde etkileyebilen bu durumun farklı nedenleri olabilir. Çomak parmak hastalığına sahip bir bireyin altta yatan sebebi öğrenerek en kısa sürede tedavi olmak için bir doktora başvurması gerekir. “Çomak parmak nedir?” ve “Çomak parmak neden olur?” sorularının daha kapsamlı yanıtlarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Çomak Parmak 

Çomak parmak bir takım kronik rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Bu hastalık parmak uçlarının iltihaplanması ve tırnakların görünümünün değişmesine sebep olabilir. Bu durumun sonucunda tırnak yatağı dışa doğru bükülerek çomağa benzer bir görüntü oluşur. Hastalığının ilerleyen aşamalarında ellerin görünümü değişerek daha ciddi bir sorun haline gelebilir. Özellikle parmak uçları kalınlaşabilir ve bireyin hayat kalitesini düşürebilir.

Çomak parmak hastalığında parmaklar ve tırnaklar daha parlak bir görünüme sahip olabilir ve parmaklarda uzun dikey izler meydana gelebilir. Ayrıca parmak uçlarındaki iltihaplanma sonucunda bu bölgelerde sıcaklık hissine ve kızarıklığa sebep olabilir. Tırnak yatağının kökü kemikten uzağa doğru itildiğinden tırnağa baskı uygulandığında tırnak yatağı hareket edebilir.

Çomak parmak, genellikle bir takım kronik hastalıklarla ilişkili olduğundan kesin bir tedavi için altta yatan temel hastalığın tedavisi üzerinde çalışılması gerekebilir.

Çomak Parmak Belirtileri Nelerdir?

Çomak parmak hastalığı diğer parmaklara ilerlemeden önce ilk olarak baş parmak ve işaret parmağını etkileyebilir ve tipik olarak her iki elde de görülebilir. Genellikle ağrısızdır ve çomak parmak belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Parmak uçlarında kalınlaşma
 • Tırnaklarda şekil değişiklikleri
 • Tırnak yataklarında yumuşaklık
 • Tırnak yataklarında sıcaklık ve kırmızılık
 • Tırnaklarda ters kaşık görüntüsü
 • Tırnakların yukarı doğru kavislenmesi ve parmak uçlarında cilt renk değişiklikleri

Ayrıca bu belirtilerin yanında hastalar nefes darlığıgöğüs ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlar da yaşayabilirler.

Çomak Parmak Teşhisi

Çomak parmak hastalığını teşhis etmek için doktor hastadan öykü alır ve genel bir fizik muayene yapar. Hastanın geçmişte çomak parmak rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığını sorarak daha ayrıntılı inceleme yapabilir. Fizik muayene sırasında belirtilerin ciddiyetini değerlendirmek için bir dizi ölçüm yapılabilir. Bu ölçümler arasında Schamroth yöntemi adı verilen parmak uçlarının birleştirilmesi testi, parmaklar arasındaki açı ölçümü ve tırnakların eğim açısının ölçümü yer alabilir.

Teşhis için doktor parmakların uçlarında şişkinlik, kalınlaşma ve tırnaklarda şekil değişiklikleri gibi belirtileri arar. Daha sonra hastanın parmağını çeşitli açılardan inceleyerek tırnak kıvırımının tırnak yatağına olan eğimini kontrol eder. Bu eğim çomak parmağa sahip bir bireyde 180 dereceden büyüktür. Ayrıca tırnak ucunu, tırnağın altındaki deriyi, tırnak yatağını ve kütiküle alanı da inceleyebilir. Çomak parmak belirtilerinin nedeni tam olarak bilinmese de genellikle kalp, akciğer veya sindirim sistemi gibi kronik bir hastalıkla ilişkilidir. Bu nedenle doktor, çomak parmağa sebep olan altta yatan hastalıkları araştırmak için kapsamlı testler ve görüntüleme yöntemleri isteyebilir. Bunlar şüphe edilen hastalığa göre değişiklik gösterebilir ve arasında şunlar yer alabilir:

Comak Parmak Nedir

Çomak Parmak Tedavisi

Çomak parmak altta yatan bir hastalığa bağlı olarak ya da bir travma sonrasında ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse kalıcı olabilir. Hastalığı kalıcı bir şekilde tedavi etmek için öncelikle altta yatan hastalığı tedavi etmek gerekir. Aksi takdirde hastalık tekrarlayabilir veya daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Tedavinin amacı parmaklarda meydana gelen şişlik ve ağrıyı azaltmak, normal parmak fonksiyonunu geri kazandırmak ve daha fazla hasarı önlemektir. Çomak parmak hastalığının tedavisi durumun ciddiyetine göre de değişiklik gösterebilir. Çomak parmak hastalığının tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İlaçlar: İlaçlar genellikle ağrıyı azaltmak ve inflamasyonu önlemek için reçete edilir.
 • Splintler: Splintler parmakların doğru pozisyonda tutulmasına yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
 • Fizik tedavi: Fizik tedavi kasları güçlendirmeye ve esnekliği arttırmaya yardımcı olarak iyileşme sürecine katkı sağlayabilir.
 • Cerrahi: Çomak parmak hastalığının neden olduğu deformiteye göre doktor cerrahi yönteme başvurabilir. Özellikle bazı durumlarda çomak parmak parmak hareketliliğinde ciddi bir sınırlama oluşturduğunda cerrahi işlem uygulanabilir.

Bu tedavilerin yanı sıra doktorunuzun size verdiği özel egzersizleri ve tedavi planını uygulayarak daha hızlı bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatabileceği için tedavi sürecinde bunlardan kaçınmak da önemlidir.

Çomak Parmak Neden Olur?

Çomak parmak genellikle ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar ve iki tipi bulunur. Kendine has nedenleri olan bu tipler şu şekilde sıralanabilir:

Birincil (İdiopatik) Çomak Parmak

Bu çomak parmak hastalığı altta yatan herhangi bir neden olmadan ortaya çıkar. El ve ayak parmaklarında nadir olarak görülür ve tüm çomak parmak hastalıklarının %3 ün oluşturur. İdiopatik çomak parmak hastalığı, genellikle kalıtsal olarak aktarılır ve aile öyküsü olan kişilerde daha sık görülür. 30-50 yaş arası yetişkinlerde daha sık rastlanır ve tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Ancak semptomların kontrol altına alınması için ilaçlar, splintler ve fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca sigara içmekten kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

İkincil Çomak Parmak

İkincil çomak parmak hastalığının altta yatan birden fazla nedeni olabilir. İkincil çomak parmak nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Solunum yolu hastalıkları: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğer fibrozu, kistik fibrozis gibi solunum yolu hastalıkları kandaki oksijen seviyesini azaltabilir ve çomak parmak oluşumuna yol açabilir. Özellikle akciğer kanseri çomak parmak nedenlerinin %80’ini oluşturur.
 • Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları: Kalp yetmezliği, pulmoner arter hipertansiyonu, siyanotik kalp hastalıkları, endokardit gibi kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları da kandaki oksijen seviyesini azaltarak bu duruma sebep olabilir.
 • Karaciğer hastalıkları: Karaciğer fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediğinde kan damarları genişler ve kanın oksijenlenme seviyesi düşebilir. Özellikle siroz gibi karaciğer hastalıkları çomak parmağa yol açabilir
 • Bağırsak hastalıkları: Akciğerlerin düzgün bir şekilde çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır. Akciğerlere gerekli enerjiyi ise sindirim sisteminin parçaladığı besinler verir. İnflamatuar bağırsak hastalıkları, özellikle Crohn hastalığı, çomak parmak hastalığına sebep olabilir.
 • Enfeksiyonlar: Bakteriyel endokardit gibi ciddi enfeksiyonlar da bu duruma yol açabilir.
 • Genetik faktörler: Bazı genetik hastalıklar özellikle Hipoplazik sol kalp sendromu gibi hastalıklar çomak parmak oluşumunu tetikleyebilir.
 • Diğer faktörler: Akciğer kanseri, tiroid problemleri, AIDS gibi diğer sağlık sorunları ya da travmalar da bu duruma sebep olabilir.

Çomak Parmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çomak parmak hakkında sık sorulan soruları ve bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çomak Parmak Bulaşıcı Mıdır?

Çomak parmak hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak altta yatan bulaşıcı bir hastalığın belirtisi olabilir.

Çomak Parmak Nasıl Önlenir?

Doğuştan oluşan çomak parmak hastalığı önlenemez ancak sonradan gelişen çomak parmak riskini azaltmak mümkündür. Örneğin sigara içmeyerek bazı akciğer ve kalp hastalıklarından korunabilir, bu sayede çomak parmağın önüne geçmeye katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca alkol tüketimine dikkat ederek siroz gibi karaciğer hastalıkları riskini azaltmaya destek olabilirsiniz.

Comak Parmak Tedavisi

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Tırnaklarınızda veya parmak uçlarınızda yukarıda bahsedilen herhangi bir değişiklik farkettiğinizde bir doktora başvurabilirsiniz.

Çomak parmak bireylerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyerek hayat kalitesini düşüren hastalıklardan biridir. Ancak erken teşhis ve tedavi ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Doç. Dr.
Mehmet Ergelen
Kardiyoloji
Medical Park Ordu
25012

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.