sat─▒r aras─▒

├ç├Ârek Otu Ya─č─▒n─▒n Faydalar─▒ Nelerdir?

Geçmi┼čten günümüze bitkiler t─▒bbi alanda çokça kullan─▒lm─▒┼čt─▒r. Çörek otu da çok eski zamanlardan beri kullan─▒lan t─▒bbi ve aromatik bitkilerden biridir.

Modern t─▒bb─▒n kurucusu kabul edilen Hipokrat ve modern botani─čin (bitki biliminin) kurucusu kabul edilen Dioscorides’in de tedavi amac─▒yla birçok farkl─▒ hastal─▒─č─▒n tedavisi için çörek otunu kulland─▒─č─▒ bilinmektedir.

Çörek otu ya─č─▒ ise çörek otu tohumlar─▒ndan elde edilen bitkisel bir ya─čd─▒r. Çörek otu ya─č─▒, yüksek antioksidan niteli─či ta┼č─▒yan ana bile┼čeni timokinon sayesinde do─čal bir tedavi yöntemi olarak kullan─▒labilmektedir.

Bununla birlikte sa─člad─▒─č─▒ faydalar─▒ sebebiyle kozmetik alanda da tercih edilebilmektedir. Çörek otu ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ aras─▒nda antioksidan, antibakteriyel, antifungal (mantar önleyici), enflamasyon (iltihap) giderici, ┼čeker ve tansiyon dü┼čürücü etkiler yer almaktad─▒r. Çörek otu ya─č─▒ hakk─▒nda merak ettiklerinizi yaz─▒m─▒z─▒n devam─▒nda bulabilirsiniz.

Çörek Otu Ya─č─▒ Kullan─▒m Alanlar─▒

├ç├Ârek Otu Ya─č─▒ Kullan─▒m Alanlar─▒

Çörek otu ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ birden fazla oldu─čundan tedavide ve kozmetikte birçok farkl─▒ amaçla kullan─▒labilmektedir. Çörek otu ya─č─▒n─▒n kullan─▒m alanlar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Kilo verme: Çörek otu ve çörek otu ya─č─▒ takviyesinin vücut kitle indeksi ve vücut a─č─▒rl─▒─č─▒n─▒n dü┼čürülmesine yard─▒mc─▒ olabilece─čine ve obezite tedavisinde kullan─▒labilece─čine dair çal─▒┼čmalar mevcuttur. Bu nedenle çörek otu ya─č─▒ kilo verme amac─▒yla kullan─▒labilir. Çörek otu ya─č─▒n─▒ bu amaçla kullan─▒rken doktor kontrolünde kullanmak oldukça önemlidir.

 • Tip 2 diyabet: Yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar çörek otu ya─č─▒ tüketiminin kan ┼čekerini dü┼čürmeye yard─▒mc─▒ olabilece─čini göstermi┼čtir. Çörek otu ya─č─▒n─▒n diyabet ilaçlar─▒ ile birlikte kullan─▒m─▒ kan ┼čekerinde fazla dü┼čmeye sebep olabilece─činden diyabet ilaçlar─▒ ile birlikte kullanmadan önce mutlaka doktora dan─▒┼č─▒lmal─▒d─▒r.
 • Romatoid artrit (Eklem iltihab─▒): Çörek otu ya─č─▒, enflamasyon (iltihap) giderici özelli─če sahiptir. Baz─▒ çal─▒┼čmalar bu özelli─čiyle çörek otu ya─č─▒n─▒n romatoid artrit belirtilerinin azalt─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olabilece─čini göstermi┼čtir. Romatoid artrit hastalar─▒ doktor tavsiyesiyle çörek otu ya─č─▒ndan faydalanabilirler.
 • Dermatolojik problemler: Yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar sonucunda çörek otu ya─č─▒ tüketiminin baz─▒ dermatolojik problemlerin giderilmesinde yard─▒mc─▒ olabilece─či gösterilmi┼čtir. Çörek otu ya─č─▒ yara izlerinin giderilmesinde, akne problemlerinde, sedefegzama ve vitiligo hastal─▒klar─▒nda tedaviye yard─▒mc─▒ olabilir.
 • Hipertansiyon (Yüksek tansiyon): Baz─▒ çal─▒┼čmalar çörek otu ya─č─▒n─▒n faydalar─▒ aras─▒nda tansiyon dü┼čürücü etkinin de say─▒labilece─čini göstermi┼čtir. Bu nedenle çörek otu ya─č─▒n─▒n hipertansiyon için koruyucu ya da hipertansiyon hastalar─▒ için tedaviye yard─▒mc─▒ olabilece─či söylenebilir.
 • Gastrointestinal problemler (Mide - ba─č─▒rsak problemleri): Çörek otu ya─č─▒ antioksidan ve enflamasyon giderici etkisi sayesinde sindirim sistemiyle ilgili problemlerin önlenmesi ya da bu problemlerin varl─▒─č─▒nda tedavi için yard─▒mc─▒ olabilir. Bu konuda yap─▒lm─▒┼č baz─▒ çal─▒┼čmalar da çörek otu ya─č─▒n─▒n mide - ba─č─▒rsak problemlerinde kullan─▒labilece─čini göstermi┼čtir.
 • Karaci─čer ve böbrek fonksiyonlar─▒: Serbest radikaller vücutta hücre ve doku hasar─▒na sebep olarak karaci─čer ve böbrek fonksiyonlar─▒n─▒ bozabilen atom ya da moleküllerdir. Antioksidanlar ise serbest radikaller için vücutta savunma sa─člayarak serbest radikallerin sebep olabilece─či hasarlar─▒n önüne geçilmesinde rol oynar. Çörek otu ya─č─▒ da antioksidan niteli─či ile karaci─čer ve böbrek fonksiyonlar─▒n─▒n korunmas─▒nda yard─▒mc─▒ olabilir.
 • Kozmetik: Çörek otu ya─č─▒ sadece t─▒bbi amaçla de─čil kozmetik amaçla da kullan─▒labilmektedir. Antioksidan ve enflamasyon giderici özelli─čiyle bu alanda da etkili olabilece─či dü┼čünülmektedir. Çörek otu ya─č─▒ saça faydalar─▒ ve dermatolojik etkileri sebebiyle kozmetik alanda özellikle saç ve cilt için tercih edilmektedir.

Çörek Otu Ya─č─▒ Saça Faydalar─▒

Birçok saç maskesi ve ┼čampuan─▒n içeri─činde çörek otu ya─č─▒ da yer almaktad─▒r. Antifungal (mantar önleyici), antioksidan ve enflamasyon giderici özellikleriyle de bu alanda da kullan─▒labilmektedir.

Hakk─▒nda kesin çal─▒┼čmalar olmamakla birlikte çörek otu ya─č─▒n─▒n saç─▒ ve saç derisini nemlendirdi─či, saça hacim ve güç kazand─▒rabildi─či, saça parlakl─▒k verdi─či ve kepek olu┼čumunun önüne geçebilece─či dü┼čünülmektedir.

Yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar sonucunda çörek otu ya─č─▒n─▒n di─čer baz─▒ bitkisel bile┼čenler ile kullan─▒m─▒ sonucunda saç uzamas─▒nda ve saç dökülmesinin önüne geçilmesinde etkili olabilece─či gösterilmi┼čtir.

Her ne kadar bu konuda yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar olumlu sonuçlar gösterse de çörek otu ya─č─▒n─▒n saçta kullan─▒m─▒ hakk─▒nda yeterli miktarda veri bulunmamaktad─▒r.

Bu sebeple çörek otu ya─č─▒n─▒n saçta kullan─▒m─▒ hakk─▒nda kesin ve net ifadelerde bulunmak mümkün de─čildir.

Çörek Otu Ya─č─▒ Cilde Faydalar─▒

├ç├Ârek Otu Ya─č─▒ Cilde Faydalar─▒

Çörek otu ya─č─▒ cilde faydalar─▒ ile de öne ç─▒kan bitkisel bir ya─čd─▒r. Birçok dermatolojik problemin tedavisi için yard─▒mc─▒ olabilece─čine dair yap─▒lan çal─▒┼čmalar vard─▒r. Çörek otu ya─č─▒n─▒n etkili oldu─ču dü┼čünülen cilt problemleri ┼čunlard─▒r:

 • Akne: Çörek otu ya─č─▒n─▒n aknede etkili oldu─čuna dair yap─▒lm─▒┼č baz─▒ çal─▒┼čmalar bulunmaktad─▒r. Antimikrobiyal ve enflamasyon giderici özellikleri sebebiyle çörek otu ya─č─▒n─▒n aknede etkili oldu─ču dü┼čünülmektedir.
 • Sedef hastal─▒─č─▒: Yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar çörek otu ya─č─▒ kullan─▒m─▒ ile sedef hastal─▒─č─▒ semptomlar─▒n─▒n hafifletilebildi─či gösterilmi┼čtir. Ancak bu çal─▒┼čmalar kesin ifadeler için yeterli de─čildir, bu alanda daha çok çal─▒┼čma gerekmektedir.
 • Vitiligo: Ara┼čt─▒rmac─▒lar yapt─▒klar─▒ baz─▒ çal─▒┼čmalar sonucunda çörek otu ya─č─▒n─▒n cilt içerisinde, cilde renk veren pigment olan melanini yayma özelli─či olabilece─čini öne sürmü┼člerdir. Bu çal─▒┼čmalar çörek otu ya─č─▒ kullan─▒m─▒ ile vitiligo hastal─▒─č─▒nda iyile┼čme görülebildi─či gösterilmi┼čtir.
 • Yara iyile┼čmesi: Çörek otu ya─č─▒ ana bile┼čeni olan timokinon sayesinde yara iyile┼čmesini destekleyebilmektedir. Enflamasyon giderici, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile yan─▒k, kesik ve di─čer yaralar─▒n iyile┼čmesinde etkili olabilece─či dü┼čünülmektedir. Bu konuda yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar bu fikri destekler nitelikte sonuçlar vermi┼čtir.
 • Egzama: Yine içeri─čindeki ana bile┼čen olan timokinon sayesinde çörek otu ya─č─▒n─▒n, kuru ve ka┼č─▒nt─▒l─▒ bir cilde sebep olan egzama hastal─▒─č─▒n─▒n semptomlar─▒n─▒n iyile┼čmesine de yard─▒mc─▒ olabilece─či dü┼čünülmektedir. Yap─▒lan baz─▒ çal─▒┼čmalar bu fikri desteklemektedir. Bununla birlikte çörek otu ya─č─▒ egzama ile ili┼čkili cilt enfeksiyonlar─▒n─▒ önlemede de yard─▒mc─▒ olabilir.

Çörek Otu Ya─č─▒ Hakk─▒nda Uyar─▒lar

 • Geçmi┼čten bugüne çörek otu ya─č─▒ ve faydalar─▒ hakk─▒nda birçok hayvan ve insan deneyi yap─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu çal─▒┼čmalar olumlu sonuçlar gösterse de kesin ve net ifadeler için yeterli say─▒da de─čildir. Bu konuda kesin ifadelerde bulunabilmek için daha çok veriye ihtiyaç vard─▒r. Çörek otu ya─č─▒n─▒n birçok faydas─▒ oldu─ču dü┼čünülse de yetersiz veriler nedeniyle çörek otu ya─č─▒ kullan─▒l─▒rken dikkatli olunmal─▒d─▒r. Çörek otu ya─č─▒ kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczac─▒n─▒za dan─▒┼čmal─▒s─▒n─▒z.
 • Kronik hastal─▒─č─▒n─▒z varsa veya sürekli ilaç kullan─▒yorsan─▒z çörek otu ya─č─▒ kullan─▒rken çok daha dikkatli olmal─▒s─▒n─▒z. Çörek otu ya─č─▒ tansiyon ve ┼čekeri dü┼čürebilece─činden bu hastal─▒klarda kullan─▒lan ilaçlarla birlikte kullan─▒m─▒ çe┼čitli sorunlara sebep olabilir.
 • Ya─č üretiminde s─▒k─▒m yöntemi ya─č─▒n kalitesini ve etkisini önemli ölçüde etkiler. Yap─▒lan deneyler sonucunda ara┼čt─▒rmac─▒lar so─čuk s─▒k─▒m yöntemiyle üretilen çörek otu ya─č─▒n─▒n tercih edilmesini önermektedir.
 • Modern farmakolojinin kurucusu kabul edilen Paracelsus’un ‘─░lac─▒ zehirden ay─▒ran dozdur.’ sözü günlük ya┼čamda kullan─▒lan her madde için geçerlidir. Dolay─▒s─▒yla çörek otu ya─č─▒n─▒n tüketiminde de a┼č─▒r─▒ya kaçmamak çok önemlidir. Çörek otu ya─č─▒ kullan─▒rken doktorunuzun veya eczac─▒n─▒z─▒n tavsiye etti─či dozu a┼čmamak konusunda özen göstermelisiniz.
 • Bitkisel ya─č sat─▒n al─▒rken gerçek ve de sa─čl─▒kl─▒ bitkisel ya─člar─▒ tercih etmek çok önemlidir. Bitkisel ya─člar─▒ her yerde bulmak mümkündür ancak etkili ve güvenilir sonuçlara ula┼čabilmek için çörek otu ya─č─▒ al─▒rken gerekli testlerden ve onaylardan geçmi┼č, eczane ürünü olan çörek otu ya─člar─▒n─▒ tercih etmelisiniz.
 • Her bitkisel ürün ve ilaçta olabilece─či gibi çörek otu ya─č─▒n─▒n da yan etkileri vard─▒r. Çörek otu ya─č─▒n─▒n bilinen yan etkileri genellikle mide ve ba─č─▒rsakla ili┼čkilidir. Haz─▒ms─▒zl─▒k, mide bulant─▒s─▒, ┼či┼čkinlik ve mide yanmas─▒ çörek otu ya─č─▒n─▒n sebep olabilece─či yan etkilerdendir.
 • Alerjik reaksiyonlar gösteriyorsan─▒z ve bunun çörek otu ya─č─▒ndan kaynakland─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyorsan─▒z çörek otu ya─č─▒n─▒ kullanmay─▒ hemen b─▒rakmal─▒ ve en k─▒sa zamanda bir doktora görünmelisiniz.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
Mine ├ľzkazan├ž Akren
Beslenme ve Diyet
VM Medical Park Maltepe
370895

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.