satır arası

DaTSCAN

DaTSCAN Nedir?

Parkinson; santral sinir sistemini, özellikle de hareketlerimizi yöneten motor sistemini ilgilendiren, dejeneratif ve ilerleyici bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı ayırıcı tanısında, DaTSCAN/I-23 IOUFLUPANE isimli radyoaktif bileşen ile beyin SPECT (tek foton emisyon tomografisi) görüntülemesi yapılmaktadır. Yürüme ve hareket problemleri, denge, tremor ve koordinasyon kaybı gibi parkinson hastalığı belirtileri gösteren hastalarda doğru tanı amacıyla kullanılmaktadır.

DaTSCAN içeriğindeki Ioflupane, beyinde dopaminin taşınmasından sorumlu olan yapılara bağlanır, bu şekilde vücudun hareket kontrol sisteminde rol oynayan dopaminin geri dönüştürülmesine yardımcı olan ve beynin arka kısmında yer alan sinir hücreleri görüntülenebilir. Sonuç olarak beynin bu alanında harabiyetin olduğu parkinsonian sendromlar ile bu alandaki herhangi bir harabiyetin olmadığı hareket bozukluğuna yol açmış esansiyel tremor arasında ayrım yapılabilir.

Hasta Hazırlığı

• Tetkik öncesi bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir.

• Açlık gerekmemektedir.

• Damar yolu ile DaTSCAN hastaya enjekte edilir.

• 3-6 saat sonra görüntüleme yapılır, takiben başa gerekli destek yapılarak 30-35 dakikalık

görüntüleme yapılır.

• İşlemden önce ve işlemden sonraki 2 gün boyunca, bol sıvı alımı ve sık idrara çıkmak önerilir.

Yan Etkiler

İncelemeye bağlı ciddi bir yan etki rapor edilmemiştir. Bazen hafif-orta şiddette baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, ağız kuruluğu bazı olgularda görülebilmektedir. Diğer yandan döküntü ve kaşıntı şeklindeki aşırı duyarlılık reaksiyonları is e kendiliğinden ya da kortikosteroid/antihistaminiklerin uygulanması sonrasında düzelmektedir.   
 


  A)Normal DaTSCANgörüntüsü                       B)Parkonsonian sendromlu hastaya ait anormal
                                                                                          DaTSCAN görüntüsü         

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Hülya Ortapamuk
Nükleer Tıp
Medical Park Göztepe
11145

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.