sat─▒r aras─▒

Defne Yapra─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Bitkiler, geçmi┼čten günümüze tüm dünyada çe┼čitli amaçlar için yayg─▒n olarak kullan─▒l─▒r. T─▒bbi aromatik bitkiler olarak adland─▒r─▒lan bu bitkiler geleneksel olarak farkl─▒ rahats─▒zl─▒k türlerinin iyile┼čtirilmesinde etkilidir. Avrupa, Asya ve tropikal bölgelerde yeti┼čtirilen t─▒bbi bir bitki olan defne, 2500 farkl─▒ tür bar─▒nd─▒r─▒r. Akdeniz iklimine uygun ve y─▒l boyunca yaprak dökmeyen bir bitkidir. Küresel olarak farkl─▒ mutfak kültürlerinde saklama, pi┼čirme, tatland─▒rma amaçlar─▒yla kullan─▒l─▒r. Bunun yan─▒ s─▒ra kozmetik, kimya ve ilaç sanayisinde önemli bir yere sahiptir. Ac─▒ms─▒ ve baharat─▒ms─▒ bir aromaya sahip oldu─čundan birçok yeme─čin lezzetine katk─▒da bulunur. Çi─čnenmesi ve sindirilmesi zordur. Bu sebeple pi┼čirilme s─▒ras─▒nda eklenen defne yapraklar─▒ servisten önce yemekten ayr─▒l─▒r. Defne yapra─č─▒ ailesi genel olarak benzer tat ve besin de─čerlerine sahiptir. Ço─čunlukla antosiyaninler, flavon ve flavonoidler, tanenler, alkaloidler, öjenol ve linalool ad─▒ verilen biyoaktif bile┼čikler içerir. Bu bile┼čiklerin oranlar─▒ toprak türüne, sulama ve budama ┼čekline, hava durumuna göre de─či┼čiklik gösterir.

Defne Yapra─č─▒ Besin De─čerleri Nelerdir?

Defne yapra─č─▒, ac─▒ms─▒ ve keskin bir tada sahip bir bitkidir. Defne yapra─č─▒n─▒n baharat─▒ms─▒ aromas─▒ içeri─čindeki öjenol, elemisin gibi bile┼čiklerden gelir. Defne yapra─č─▒, az miktarda ya─č içeri─čine sahiptir ve bu nedenle kalori de─čeri dü┼čüktür. Bir gram defne yapra─č─▒:

  • 54 kalori
  • 1-1,2 gr protein
  • 12-13 gr karbonhidrat içerir.

Defne Yapra─č─▒ Faydalar─▒ Nelerdir?

Defne yapra─č─▒ A, C ve B6 vitamini kayna─č─▒d─▒r. Bunun yan─▒ s─▒ra az miktarda potasyum, kalsiyum, demir, manganez, bak─▒r ve magnezyum içerir. Vitamin ve mineral içeri─činin yan─▒ s─▒ra lif ve antioksidan bile┼čikler bulundurur. Bu bile┼čenleri ile defne yapra─č─▒ ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini desteklemeye yard─▒mc─▒d─▒r. Vücutta antibakteriyel, antiviral ve antifungal i┼člev görür. Dolay─▒s─▒yla vücuttaki iltihab─▒ azaltmaya ve yara iyile┼čmesine katk─▒da bulunur. Defne yapra─č─▒n─▒n i┼čtah aç─▒c─▒, hazm─▒ kolayla┼čt─▒r─▒c─▒, kas gev┼četici ve böcek öldürücü özellikleri bulunur. Ek olarak yapraklar─▒ndan yap─▒lan gargara ile di┼č çürüklerini önlemeye ve yapraklar─▒n─▒n çi─čnenmesi ile a─č─▒z kokular─▒n─▒ gidermeye yard─▒mc─▒d─▒r.

Defne Yapra─č─▒ Faydalar─▒

Defne Yapra─č─▒ Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

Defne yapra─č─▒ farkl─▒ ┼čekillerde ve farkl─▒ amaçlar için kullan─▒labilir. Yayg─▒n olarak defne bitkisi taze, kurutulmu┼č, dondurulmu┼č, toz haline getirilmi┼č ve ya─č─▒ ç─▒kar─▒lm─▒┼č ┼čekilde evlerde yerini al─▒r. Defne yapraklar─▒ yemekler, soslar ve çe┼čniler olmak üzere çe┼čitli besinler ile bulu┼čturulur. Kekik, biberiye, hardal, biber, maydanoz ve sar─▒msak gibi bitkilerle kar─▒┼čt─▒r─▒larak kullan─▒labilir. Ayr─▒ca tur┼ču, sosis, et, bal─▒k, sebze, çorba, güveç ve dolmalarda tercih edilebilir. Farkl─▒ kültürler de dâhil olmak üzere çaylara, peynirlere, ya─č ve likörlere kat─▒lan bir tatland─▒r─▒c─▒ olarak bilinir. Keskin ve aromatik kokusu nedeniyle kapal─▒ kaplar veya kutularda saklanmas─▒ tercih edilir.

Defne Yapra─č─▒ Neye ─░yi Gelir?

Defne yapraklar─▒ hakk─▒nda geni┼č çapta çal─▒┼čma olmamas─▒na kar┼č─▒l─▒k baz─▒ durumlar─▒n önlenmesi ve rahats─▒zl─▒klar─▒n tedavisinde kullan─▒l─▒r.

  • Defne bitkisi antiseptik özellik bar─▒nd─▒r─▒r ve vücuttaki parazit, mantar hastal─▒klar─▒na kar┼č─▒ savunma i┼člevi görür.
  • Sindirim salg─▒lar─▒n─▒ artt─▒rarak haz─▒ms─▒zl─▒─č─▒ azalt─▒r, mide rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒ hafifletmeye yard─▒mc─▒ olur.
  • Burunda sinüs bas─▒nc─▒n─▒ azaltarak sinüs a─čr─▒lar─▒n─▒n hafifletilmesine ve burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒n─▒n giderilmesine yard─▒mc─▒d─▒r.
  • ─░çerdi─či antioksidan bile┼čikler olan polifenoller, diyabetli ki┼čilerde kan ┼čekeri ve kolesterol seviyelerini dü┼čürmede katk─▒da bulunur.
  • Ate┼č, öksürük, bron┼čit, grip, so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, bulant─▒ ve kusma tedavilerinde tercih edilir.
  • Varislerin rahatlat─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.
  • Artrit, ishal, so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, kolik ülser, kans─▒zl─▒k ve katarakt tedavilerinde kullan─▒l─▒r.

G─▒da olarak kullan─▒lmas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra keskin kokusu ve antiseptik özelli─či sayesinde evdeki dolaplarda ha┼čere bar─▒nmas─▒n─▒ önlemek amac─▒yla kullan─▒labilir.

Defne Yapra─č─▒n─▒n Cilde Faydalar─▒

Defne yapraklar─▒ A vitamini ve antioksidan bile┼čikleri içerdi─činden dolay─▒ cilde faydalar─▒ oldu─ču bilinir. Defne yapra─č─▒, kuru, ya─čl─▒ ve alerjik ciltlerde güvenle kullan─▒labilir. Hücrelerin onar─▒m─▒ ve yenilemesini sa─člayarak genç bir görünüm sa─člar. Saç diplerinde meydana gelen yara ve tahri┼čin yan─▒ s─▒ra siyah noktalar için kullan─▒labilir. Saçlar─▒n beslenmesini sa─člar, ayr─▒ca yumu┼čakl─▒k, parlakl─▒k ve güç verici özelliklere sahiptir. Defne yapra─č─▒ ya─č─▒ hindistan cevizi ya─č─▒ gibi di─čer ya─člar ile kar─▒┼čt─▒r─▒larak egzama ve romatizma tedavisinde de kullan─▒l─▒r. Ayr─▒ca defne yapra─č─▒ suyunun faydalar─▒ aras─▒nda A vitamini eksikli─činin neden oldu─ču gece körlü─čü ve di─čer göz rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒n iyile┼čtirilmesi yer al─▒r.

Defne Yapra─č─▒ Nerelerde Kullan─▒l─▒r?

Defne yapra─č─▒ Akdeniz ülkelerinde yayg─▒n olarak et ve sebze yemeklerine aroma vermesi için kullan─▒l─▒r. Farkl─▒ kültürlere ait mutfaklarda yahni, sosis, bal─▒k ve deniz ürünleri, çorbalara eklenerek tüketilir. Taze veya kurutulmu┼č olarak et yemeklerinin yan─▒ s─▒ra makarnalara eklenir. Türkiye'de genel olarak ─▒zgara bal─▒klarda ve bal─▒k güveçlerinde kullan─▒l─▒r. Çe┼čitli kültürlerde kullan─▒lan bitki kar─▒┼č─▒mlar─▒ içinde de kullan─▒labilen defne yapra─č─▒, yiyeceklerin lezzetini artt─▒rmak için yayg─▒n olarak tüketilir. Genellikle kekik, fesle─čen, nane, biberiye gibi farkl─▒ bitki türleri ile birlikte kullan─▒l─▒r. Defne yapra─č─▒ ayr─▒ca çay olarak da tüketilebilen bir türdür.

Defne bitkisinin yapraklar─▒, ya─č─▒ ve meyveleri mutfak haricinde farkl─▒ ürünlerin yap─▒m─▒nda kullan─▒l─▒r. Defne yapra─č─▒ ya─č─▒ günümüzde sabun yap─▒m─▒na, kimya ve kozmetik sanayine, ilaç ve içki üretimine kat─▒l─▒r.

Defne Yapra─č─▒ ├çay─▒ Faydalar─▒

Defne Yapra─č─▒ Ne Zaman Toplan─▒r?

Defne bitkisi yaprak dökmez ve her mevsim bulunabilir. Defne yapraklar─▒, y─▒l─▒n herhangi bir zaman─▒nda tamamen olgunla┼čm─▒┼č olarak hasat edilir. Yapraklar defne dallar─▒n─▒n kesilmesi ile toplan─▒r. Defne yapraklar─▒n─▒n ya┼č iken hasat edilmesi önerilmez. Taze defne yapraklar─▒ keskin-ac─▒ bir koku ve tada sahiptir. Bu nedenle yapraklar─▒n kullan─▒lmadan önce kurutulmas─▒ gerekir. Yapraklar─▒n tazeyken kurutulmas─▒ daha iyi ve derin bir tat vermesini sa─člar. Yapraklar─▒n topland─▒ktan 2-3 gün kurumaya b─▒rak─▒lmas─▒ gerekir.

Defne Yapra─č─▒ Çay─▒n─▒n Faydalar─▒

Defne yapra─č─▒ çay─▒, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkileri ile ate┼č, iltihaplanma, so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, grip, öksürük, bulant─▒ ve kusman─▒n kontrolünde yayg─▒n tercih edilir. Ek olarak balgam söktürücü, burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒n─▒ giderici ve solunum yolu enfeksiyonlar─▒n─▒ iyile┼čtirici özelliklere sahiptir. Sinir sisteminin yava┼člatarak rahatlamaya, kayg─▒ ve stresin yönetilmesine yard─▒mc─▒ olur. ─░ltihap azalt─▒c─▒ etkisi ile artrit gibi kemik ve eklem problemlerinin hafifletilmesini sa─člar. Kan ┼čekerinin h─▒zla yükselmesinin engeller ve diyabetli ki┼čilerde hiperglisemiyi önler. Kolesterolün dü┼čürülmesinde etkin rol oynad─▒─č─▒ndan dolay─▒ kalp ve damar hastal─▒klar─▒ riskini azaltmaya yard─▒mc─▒d─▒r.

Defne Yapra─č─▒ Çay─▒n─▒n Zararlar─▒

Defne yapra─č─▒ ve çay─▒, ço─čunlukla güvenilir kabul edilir. Bununla birlikte çok yüksek miktarda defne yapra─č─▒ çay─▒ tüketmek baz─▒ yan etkilere neden olabilir. ┼×i┼čkinlik, ishal ve di─čer sindirim sistemi rahats─▒zl─▒klar─▒na neden olabilir. Kan ┼čekerinin dü┼čürülmesinde görev ald─▒─č─▒ için fazla defne yapra─č─▒ çay─▒ tüketmek kan ┼čekerinin dü┼čmesine sebebiyet verir. Özellikle diyabet hastalar─▒ defne yapra─č─▒ çay─▒ tüketirken dikkatli olmal─▒, s─▒n─▒rl─▒ tüketmelidir. A┼č─▒r─▒ doz defne yapra─č─▒ çay─▒, sinir sistemini yava┼člatarak ba┼č a─čr─▒s─▒ ve uyku haline neden olur. Ayr─▒ca hamilelik, emzirme dönemleri ve ameliyat öncesinde tüketimi önerilmeyebilir.

Kuru Defne Yapra─č─▒ Çay─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Defne yapra─č─▒ çay─▒ so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, grip, mide rahats─▒zl─▒klar─▒ ba┼čta olmak üzere çe┼čitli hastal─▒klar─▒n tedavisinde geleneksel olarak kullan─▒l─▒r. Ekstra olarak haz─▒ms─▒zl─▒─č─▒n giderilmesinde, kayg─▒ ve stres durumlar─▒nda iyi bir seçenek olarak kabul edilebilir. Defne yapra─č─▒ çay─▒n─▒n haz─▒rlanmas─▒ basit ve pratiktir. Bir bardak kaynar su için bir adet kurutulmu┼č defne yapra─č─▒ yeterlidir. Defne yapra─č─▒ kaynar suda yakla┼č─▒k 10 dakika bekletilir ve süzüldükten sonra tüketilir. Güvenle tüketilen bir bitki olmas─▒na ra─čmen günde birkaç bardaktan fazla içilmesi önerilmez.

Defne Yapra─č─▒ Nas─▒l Kurutulur?

Defne yapraklar─▒ birden fazla yöntem kullan─▒larak kurutulabilir. Geleneksel kurutma için aç─▒k havada yakla┼č─▒k 10-12 gün bekletilir. Aç─▒k havada ve güne┼č alt─▒nda kurutma yöntemi, yapraklar─▒n renginin de─či┼čmesine ve içerdi─či uçucu ya─člar─▒n kayb─▒na neden olabilir. Dolay─▒s─▒yla bu yöntem defne yapraklar─▒n─▒n piyasa de─čerinin dü┼čmesine neden olabilir. Defne yapra─č─▒ kurutulmas─▒nda en ideal yöntem 60°C s─▒cak havada kurutmad─▒r. Kurutma i┼čleminde kayba u─črayan uçucu ya─člar─▒n geri kazan─▒lmas─▒ amac─▒yla buhar dam─▒tma yöntemi kullan─▒l─▒r. Kurutulmu┼č defne yapraklar─▒ ço─čunlukla baharat olarak veya konservelerde tercih edilir.

Defne Yapra─č─▒ Ya─č─▒

Defne Yapra─č─▒ Ya─č─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Defne yapra─č─▒ ya─č─▒n─▒n geleneksel eldesi için Ekim ay─▒nda olgunla┼čan siyah defne meyveleri toplan─▒r. Özel yap─▒lm─▒┼č büyük kazanlarda pi┼čirilen meyveler pi┼čme i┼čleminden sonra süzgeç alt─▒nda iyice ezilir. Böylece ya─č─▒n ve suyun süzülmesi sa─članm─▒┼č olur. Süzülen su ve defne ya─č─▒ tekrar kaynat─▒l─▒r. ─░yice kaynad─▒ktan sonra kazan─▒n alt─▒ söndürülür, suyun dibe çökmesi beklenir ve yüzeyde kalan defne ya─č─▒ ayr─▒┼čt─▒r─▒l─▒r. Türkiye`de defne ya─č─▒ için bir standart yoktur ancak kaliteli bir defne ya─č─▒ avuç içinde ovu┼čturuldu─čunda avucu ─▒s─▒tarak uçup gitmesi ile bilinir. Daha az kalitede defne ya─č─▒ avuç içinde ya─č olarak kal─▒r.

Zehirli Defne Yapra─č─▒ Nas─▒l Anla┼č─▒l─▒r?

Türkiye'de tüketilen Akdeniz defnesi güvenli ve zehirsiz bir türdür. Ancak defne olarak bilinen di─čer bitki türleri ile kar─▒┼čt─▒r─▒lma ihtimali vard─▒r. Çit olarak kullan─▒lan ve kiraz defnesi denilen bitki türünün zehirli olma tehlikesi bulunur. Çe┼čitli defne türleri ile kar─▒┼čt─▒r─▒labilen bu bitki defne benzer çal─▒ ┼čeklindedir. Normal olarak tüketilen defne yapra─č─▒, a┼č─▒r─▒ dozlarda al─▒nmad─▒─č─▒ sürece zehirli de─čildir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dyt.
M─▒sra Beste K├Âleo─člu
Beslenme ve Diyet
Medical Park Bah├želievler
215311

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.