satır arası

Günümüzde hayatın hızlı temposu içerisinde düzenli ve sağlıklı beslenmeye yeteri kadar önem verilmemesi, stres, hava kirliliği, alkol ve sigara gibi zararlı madde kullanımı ve yaşın ilerlemesi gibi etkenler cilt sağlığının zamanla bozulmasına neden olabilir. Ancak son yıllarda bilim ve teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeler cilt gençleştirme yöntemlerinde de kendisini gösterir. Son dönemde cildi yenilemek ve cilde kaybettiği elastikiyetini geri kazandırmak için yaygın olarak tercih edilen yöntemlerin başında dermapen uygulaması gelir. Dermapen nedir? Dermapen ne işe yarar? Dermapen ile ilgili merak edilenlerle ilgili detaylı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Dermapen Nedir?

Yaşlanmaya bağlı etkilerin vücutta en çok hissedildiği bölge belki de cilttir. Ciltte yaşlanmaya bağlı etkiler sanılanın aksine ileri yaşlarda değil 20’li yaşlardan itibaren görülmeye başlar. Zamanla cildin bütünlüğünü ve yapısını koruyan kolajenin üretimi yavaşlar ve cilt elastikiyetini kaybeder. Ciltte yaşlanmaya bağlı etkileri geciktirmek ve cildin yenilenme sürecini desteklemek için uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Son yıllarda en çok kullanılan cilt gençleştirme ve yenileme uygulamalarından bir tanesi de dermapen yöntemidir. Dermapen ya da bir diğer adıyla mikro iğneleme yöntemi cilte bulunan kolajen üretimini ve cildin kendisini onarım mekanizmasını uyarmak için yapılan bir işlemdir. Bu nedenle sıklıkla kolajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırılır. Dermapen uygulaması küçük iğneler yardımıyla yapılan minimal invaziv bir işlemdir. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, cilt lekeleri, sivilce izleri gibi cilt problemlerinde etkili sonuçlar veren dermapen işlemi sonunda cilt kaybettiği nemi geri kazanır, daha canlı ve pürüzsüz bir hale gelir.

Dermapen Ne İşe Yarar?

Dermapen, son yıllarda cilt yenileme ve gençleştirme denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden bir tanesidir. Dermapen, ciltte kolajen üretimini destekleyerek ciltteki pek çok farklı sorununun giderilmesine yardımcı olur. Mikro iğnelemenin kullanıldığı bazı cilt problemleri şu şekilde sıralanabilir:

Bunlar gibi pek çok cilt sorunlarının çözümünde dermapen uygulamasından faydalanılır.

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Dermapen uygulamasından önce işlemi gerçekleştirecek olan uzman doktor, kişinin cildini inceler ve işlem sonrasında karşılaştırma yapabilmek için fotoğraflar çeker. Sonrasında cilt problemi olan kişi uygulama hakkında bilgilendirilir. Tedaviden önce uzman doktor ciltte kolajen üretimini destekleyen bazı vitaminleri içinde bulunduran kremler kullanılmasını önerebilir. Bu kremlerin kullanılması işlemin etkisinin daha kısa sürede görülmesine yardımcı olur.

İşlem sırasında öncelikle cilt temizlenir. Cilt temizleme işleminden sonra cilde anestezik etkisi olan kremler uygulanır. Anestezinin ciltteki etkisi yaklaşık olarak yarım saat içerisinde başlar, bu sayede işlem sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissedilmesinin önüne geçilmiş olur. Dermapen uygulaması sırasında mikro iğneleme cihazı olarak da bilinen kaleme benzer bir cihaz kullanılır. Uzman doktor cihazı cildin üst tabakasında nazik hareketlerle gezdirir. Bu sırada cihazın ciltte daha rahat hareket etmesine yardımcı olması amacıyla cilde hafif bir su tabakası uygulanabilir. Bu aletin ucunda küçük iğneler vardır. İşlem sırasında bu iğneler cilde batırılır ve ciltte ufak delikler açılır. Bu delikler oldukça küçük deliklerdir. Dermapen cihazının ucundaki iğnelerin uzunlukları farklılık gösterir. Genellikle bu iğnelerin uzunluğu 0,5 mm ve 2 mm arasında değişir. Cilt probleminin çeşidine göre cihazın üzerindeki iğneler değiştirilebilir. Örneğin, derin sivilce izlerinin giderilmesi amacıyla dermapen uygulanan durumlarda daha uzun olan iğnelerin tercih edilmesi, işlemin daha derine etki etmesine yardımcı olur.

Yaşla beraber ciltte kolajen üretimi yavaşlar. Dermapen uygulaması sırasında açılan delikleri kapatmak için cilt kolajen üretimine başlar. Dermapen işleminin temel amacı cildin kolajen üretimini tetiklemektir. İşlemden sonra cilde bazı vitamin ve mineralleri içeren krem uygulanabilir. Bu kremler cildin kendisini onarım mekanizmasının daha kısa sürede harekete geçmesine yardımcı olur. Dermapen uygulaması daha çok yüz bölgesinde tercih edilen bir yöntemdir. Ancak kol ve bacak gibi vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen leke, sarkma ve çatlakların giderilmesinde de mikro iğneleme yönteminden faydalanılabilir.

Dermapen Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Dermapen uygulamasının en önemli faydası, işlem sonunda cildin doğal onarım mekanizmasının harekete geçirilmesidir. Bunun yanı sıra dermapen işleminin avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mikro iğneleme yöntemi minimal invaziv olarak kabul edilen bir işlemdir. İşlem sırasında ciltte açılan küçük delikler hariç herhangi bir yara görülmez.
  • Dermapen uygulaması daha pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmaya yardımcı olur.
  • Çatlak, kırışıklık ve sivilce izi gibi cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir.
  • Uygulama sırasında cildin en üst tabakası hedef alındığından işlem sonunda kanama ve yara izi oluşma riski çok düşüktür.
  • Dermapen uygulaması sırasında kullanılan küçük iğneler ciltte herhangi bir pigmentasyon sorununa neden olmaz. Bu nedenle çok açık veya çok koyu ten rengine sahip kişilerde de rahatlıkla uygulanabilir.
  • Dermapen cihazındaki iğnelerin uzunlukları farklıdır. Bu özelliği sayesinde derin yara izlerinin giderilmesinde etkilidir.

Dermapen Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Dermapen işlemi pek çok yöntemle kıyaslandığında oldukça güvenilir bir cilt yenileme yöntemidir. Ancak her işlemde olduğu gibi dermapen sonrasında da bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Dermapen sonrasında görülebilen olası yan etkilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşlemden sonra ciltte tahriş görülebilir. Bu durum genellikle işlemden sonraki 24-48 saat içerisinde kendiliğinden düzelir.
  • Nadiren kızarıklık, morarma, ödem gibi sorunlar görülebilir.
  • Derin yara izlerinin giderilmesinde olduğu gibi daha derine uygulanan mikro iğneleme sonrasında kanama riski vardır. Kanama genellikle uzun sürmez. Ancak 24 saatten uzun süren kanamalarda doktora başvurulmasında fayda vardır.

Dermapen Uygulaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dermapen uygulamasının etkisi ne zaman görülmeye başlar?

Dermapen uygulamasından sonra 24 saat içerisinde ciltte iyileşme süreci başlar. Yaklaşık olarak 3 ay içerisinde cilt daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Dermapen kimlere uygulanabilir?

Dermapen uygulaması herhangi bir sağlık problemi bulunmayan herkese uygulanabilir. Ancak hamileler veya emziren annelerin dermapen yaptıması önerilmez. Ayrıca kan sulandırıcı özelliği olan ilaç kullananların ya da şeker hastalarının doktorlarından onay almaları önerilir.

Dermapen kaç seans uygulanır?

Dermapenin uygulanma sıklığı cilt problemine göre farklılık gösterir. Daha derin izlerin ya da kırışıklıkların olduğu durumlarda daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Çoğu insanda 3-8 hafta arasında birden fazla mikro iğneleme yapılması gerekir. Genellikle 4-6 seansta cilt daha sağlıklı ve pürüzsüz görünüme kavuşur.

Dermapen sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dermapen sonrası cilt bakımı oldukça önemlidir. Ancak ilk 24 saat içerisinde cilde herhangi bir kozmetik madde uygulanması önerilmez. Ayrıca enfeksiyon riskini en aza indirmek için eller yıkanmadan işlem uygulanan bölgeye dokunulmamalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle en az 2 hafta güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı, mümkünse güneş koruyucu kremlerden faydalanılmalıdır.

Siz de cildinizde bulunan kırışıklık, çatlak, yara izi gibi sorunlardan rahatsızsanız dermapen uygulaması hakkında bilgi almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

111732

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.