Dildeki yaralar kanser belirtisi olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dilde görülen yaraların, 'dil kanseri' için ilk işaretler olabileceğini söyledi,

Çoğunlukla sigara ve alkol kullanımının tetiklediği dil kanserlerinin en dikkat çekici belirtisi, dilde görülen, kimi zaman ağrılı, kimi zaman kanamalara yol açan yaralar oluyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dikkatli bir muayene ve biopsi ile hastalığın erken teşhisinin mümkün olduğunu belirtti.

BAKIMSIZ AĞIZ, ALKOL, SİGARA

Vücudun pek çok dokusunda olduğu gibi dilde de tümör görülebildiğini kaydeden Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, "Diğer kanser türlerinde olduğu gibi dil kanserinde hiç şüphesiz genetik faktörler etkilidir. Ancak kötü ağız hijyeni, alkol ve sigara, dil kanserini tetikler. Cinsel yolla bulaşan HPV ve AIDS etkeni olan HIV virüsü de tetikçiler arasındadır" diye konuştu.

TABUT KÖŞEYE DİKKAT

Günlük ağız bakımı sırasında özellikle dilin alt arka kısmında kalan ve tabut köşe olarak adlandırılan bölgenin kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Alpay, "Dil kanseri lezyonları ağrısız olabilir, bu lezyonlar dilin alt arka tarafında oluşabilir. Fark edilmesi zor olduğu için dilin altında kalan bu bölgenin dikkatle muayene edilmesi gerekir. Hastalığın kesin tanısı, lezyondan alınan biyopsinin patolojik değerlendirilmesi ile konur" dedi.

BOYUNDA TEDAVİ KAPSAMINDA

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dil kanserinin tedavisi planlanırken, boyun lenf nodlarının da sürece dahil edilmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Alpay, "Cerrahi bir müdahale gündeme gelirse lenf nodları da cerrahi sırasında çıkarılmalıdır. Dil kanseri tedavisinde radyoterapi uygulamalarının gündeme gelmesi halinde ise boyun bölesi de ışınlanır ve kanserin ulaşabileceği lenf nodları, tedavi planına dahil edilir" şeklinde konuştu.