Dirençli yağ bölgelerinize dikkat!

DİRENÇLİ YAĞ BÖLGELERİNİZE DİKKAT!

Dirençli yağ bölgeleri için, zayıflama ve egzersizle vücudun genel metabolizması bozulabilir. Bu tip yağ birikintilerinin vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı değil yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışıyla sonuçlanır. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarının verdiği bilgiye göre insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörler beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimidir.

KARIN, BEL VE KALÇA DİRENÇLİ YAĞ BİRİKİM BÖLGELERİDİR

Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir. Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyetin yanı sıra egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzının şart olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu şartları yerine getiren bazı kişilerde kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabileceğini belirtiyor.

VÜCUDUN GENEL METABOLİZMASI BOZULABİLİR

Dirençli yağ birikim bölgelerindeki fazla yağlanmanın diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilebilir. Daha fazla egzersiz ve diyet, bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulmasıyla sonuçlanır. Vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırılması gerekmektedir.

ZAYIFLAMA DEĞİL, ŞEKİL VERMEK İÇİN LIPOSUCTION

Liposuction ameliyatının zayıflama ameliyatı değil, vücut şekil düzeltme ameliyatı olduğunun altını çizen uzmanlar, bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısının da azaldığını belirtiyor. Liposuction işleminde inatçı yağlanma bölgesi özel bir sıvı enjeksiyonuyla şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine ya da yakınına birkaç mm uzunluğunda kesiler yapılmaktadır.

VAKUMLA FAZLA YAĞLAR ÇEKİLİR

Kesilerin, hastanın durumuna göre, 2 ila 6 mm çapındaki “kanül” denilen metal borularla deri altı tabakası içine sokulmaktadır. Kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır. Vakum cihazı çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığıyla yağların emilmesi işlemi düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.

LIPOSUCTION EMNİYET SINIRI AŞILMADIĞI SÜRECE GÜVENLİ BİR YÖNTEMDİR

Son 10 yıldır uygulanan tekniklerle Iiposuction ameliyatının vücut şekil düzeltimindeki vazgeçilmez olarak yerini almıştır. Liposuction işleminde amaç zayıflatma değil şekil düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı değişik kaynaklarda 3-5 litre olarak kabul edilmektedir.

YARA İZLERİ 2-6 AYDA GEÇER

Ameliyat sonrası yara izlerinin 2-6 ay içinde belli belirsiz hale geleceğini belirten uzmanlar, işlem sonrasında 4-6 hafta korse giyildiğini, vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri, şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabileceğini ifade ediyor. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir.