satır arası

Diş Beyazlatma Fiyatları

Sağlıklı ve temiz görünen bir gülüş kişiler arası ilişkiler ve iletişimin oldukça önemli bir parçasıdır. Zaman içerisinde genetik faktörler, dişin kendi doğal rengi, çay kahve tüketimi ve elbette ki ağız bakımı gibi pek çok faktör diş minesinin orijinal beyazlığını kaybetmesine sebep olabilir. Bu da bireylerde özgüven eksikliğine ve motivasyon eksikliğine yol açabilir. Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak meydana gelen birçok tıbbi gelişme sayesinde diş beyazlatmak artık mümkündür. Dişindeki sararma ve lekelenme nedeniyle tedavi olmak isteyen birçok hasta bu sayede hayalindeki gülüşe kavuşabilir. 

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengini veya beyazlığını geri kazanmak veya artırmak amacıyla yapılan bir dental işlemdir. Dişler zamanla çeşitli nedenlerle sararabilir veya renk değiştirebilir. Diş beyazlatma dişlerin yüzeyindeki renk değişikliklerini ve sararmayı azaltır. 

Diş beyazlatma işlemi, dişlerin görünümünü iyileştirmek ve daha beyaz bir gülümsemeye sahip olmak için etkili bir yöntemdir. Ancak, bu işlemin mutlaka diş hekimi tarafından yapılması ve yan etkileri konusunda bilgi sahibi olunması önemlidir.

Diş beyazlatma işlemine karar vermeden önce diş hekiminize danışabilir, diş beyazlatma ve diş beyazlatma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Teknikleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri tercih edilirken dişin mevcut renk ve yapısı göz önünde bulundurulur. Diş rengi, diş minesinin hassasiyet ve sağlamlığı ağız içinde ve dişlerde daha önce yapılan kanal tedavisi gibi işlemler de dikkate alınması gereken diğer önemli başlıklardır. Diş beyazlatma yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir: 

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi: Detaylı bir muayenenin ardından gerçekleştirilen bu tedavi genellikle yoğun lekeli olmayan ve hafif derecede sararmış dişler için ilk etapta tercih edilen diş beyazlatma tekniğidir. Ev tipi diş beyazlatma tedavisi hastanın evinde kendi uygulaması gereken bir tedavi olduğu için bu şekilde adlandırılır. İlk olarak diş hekimi tarafından ağız içinden diş yapısı ve ölçüsü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Daha sonra ise bu kişiye özel plakların içerisine % 10 veya 15’lik karbamid peroksit veya hidrojen peroksit uygulanır. Bu plakların günde en az 5 6 saat olacak şekilde ortalama 15 gün boyunca kullanılmasıyla tedavi tamamlanır. Bu süreç yine kişinin diş yapısına ve rengine göre değişkenlik gösterebilir

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi: Bu teknik klinik ortamında uygulanan bir yöntemdir. Lazerle diş beyazlatma olarak da bilinen bu tekniğin fiyatı da yine diş yapısına ve rengine göre değişebilir. Diş beyazlatma fiyatları lazer yönteminde artış gösterebilir ancak uygulama süresinin kısa olması ve konforlu olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir tekniktir. Genellikle bir saatlik bir süre zarfında dişlere sürülen beyazlatma jeli diş hekimi tarafından gerçekleştirilen uygulamayla aktif hale getirilir. Bazı hastalarda ev tipi ve ofis tipi beyazlatmanın bir arada uygulanması da gerekebilir bu da diş beyazlatma fiyatları konusunda farklı bir değişiklik sebebidir. 

Tek Diş Beyazlatma Yöntemi: İçten beyazlatma yöntemi olarak da bilinen bu teknikte genellikle kanal tedavisinin ardından rengi değişen dişler beyazlatılır. İstenilen renge ulaşılana kadar üçer gün aralıklarla tekrarlanan seanslar diş beyazlatma fiyatları ve süresinin değişmesine neden olabilir.

Tek bir tedavinin olmaması ve her hastanın gereksinim duyduğu yöntemin farklı olması diş beyazlatma fiyatları aralığının açılmasına neden olabilir. Ancak en sağlıklı tedavi ve bilgilendirme hastanın muayenesinin ardından mümkündür. Siz de diş beyazlatma fiyatları ve tedavi sürecindeki sorularınız için Ağız ve diş kliniklerinden randevu olabilir, bize ulaşabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Diş Hassasiyeti: Diş beyazlatma işlemi sonrası dişlerde hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet genellikle geçicidir ve tedavinin sona ermesinden sonra kendiliğinden düzelir. Diş hassasiyeti hissediyorsanız, diş hekiminize danışabilirsiniz.
  • Renklendirecek Gıda ve İçecekler: Diş beyazlatma işleminin etkisini korumak ve kullanım süresini uzatmak için, çay, kahve gibi dişlerinizi renklendirecek gıda ve içeceklerden özellikle uzak durmalısınız.
  • Ağız Hijyeni: Dişlerin beyazlığını korumak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmelisiniz.

Diş beyazlatma sonrası önerilere dikkat etmek, beyazlatma işleminin sonuçlarını uzun süre korumanıza yardımcı olabilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları 

Diş Beyazlatma Fiyatları 

Diş beyazlatma fiyatları konusunda da birçok tedavi yönteminde olduğu gibi sabit bir rakam yoktur. Diş yapısına dişlerin leke durumuna ve tedavi yöntemine göre diş beyazlatma fiyatı değişkenlik gösterebilir. Diş etinin sağlık durumu, diş eti kanaması olup olmadığı, eksik veya şekli bozuk diş ve başka işlemlerin uygulanıp uygulanmayacağı netleştikten sonra belirli bir rakam söylenebilir. Diş beyazlatma ücretinin söylenmesi için öncesinde ağız ve diş muayenesi yapılır ve hangi yöntemin hastaya uygun olduğuna karar verilir.

Diş Beyazlatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş beyazlatma işlemi ne kadar etkilidir?

Diş beyazlatma işlemi, dişlerin rengini ortalama 2-3 ton açabilir. Ancak, diş beyazlatma işleminin kalıcılığı kişinin diş yapısına ve yaşam tarzına göre değişebilir.

Diş beyazlatma fiyatları neye göre belirlenir?

Diş beyazlatma fiyatları kullanılan yönteme, dişin yapısına göre değişebilir. Diş hekiminize danışarak diş beyazlatma fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir ve kalıcılığı yaklaşık 6 ay-2 yıl arasındadır.

Dr. Öğr. Üyesi
Emin Orkun Olcay
Ağız ve Diş Sağlığı
İstinye Üniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa
13371

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.