sat覺r aras覺

什 D覺 Gebelik Ameliyat覺 Nedir? D覺 Gebelik Ameliyat覺 Fiyatlar覺 2024

D覺 gebelik ameliyat覺, ektopik yani yumurtan覺n rahim d覺覺nda bir yerde döllenmesi durumunda yap覺lan bir operasyondur. Normal gebelik sürecinde döllenen yumurta rahme ula覺p, tutunur. Yumurta anormal olarak fallop tüpüne ya da rahim boyuna tutunduunda d覺 gebelik oluur.

D覺 gebelik yumurtan覺n erkek spermi ile döllenip yerletii yere göre kornual ve tubal gebelik isimlerini al覺r. Tubal gebelik daha yayg覺nd覺r, embriyonun fallop tüpünde büyümeye çal覺mas覺yla oluur. Kornual gebelikte ise büyüme uterusta olur. 

Erken tehiste ilaçla d覺 gebelik tedavisi olabilse de ilerlemi vakalarda ameliyat gerekir. Normal bir gebelik olmayan d覺 gebelikte yumurta büyüse de bebee dönüecei artlar olmad覺覺 için sadece anne aday覺 vücudunda tehdit unsuru olur.

Ortalama 50 kad覺ndan birinin yaad覺覺 d覺 gebeliin Türkiye’de görülme s覺kl覺覺 %1-2’dir. D覺 gebelik ilerleyen süreçte ölüm riski ta覺yan ciddi kanamalar yarat覺r.    

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Nedir?

D覺 gebelikte bebein sal覺kla büyümesi mümkün deildir. Anormal ekilde büyümeye balayan yumurta bedende doku ve organlara zarar vermeye balar. Durum hemen fark edilirse ilaç tedavisi yap覺labilir. Uzman yönlendirmesine göre yumurtan覺n büyümesi tehlikeli boyuta geldiyse d覺 gebelik ameliyat覺n覺n yap覺lmas覺 gerekir.

D覺 gebelik ameliyat覺 nedir sorusunun cevab覺 özetle döllenen yumurtan覺n yani embriyonun normal ekilde rahimde deil anormal ekilde rahim d覺覺nda büyümeye balamas覺yla oluacak problemlerin önüne geçmek için embriyonun al覺nmas覺 operasyonudur. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Gerekebilen Ektopik Belirtileri Nelerdir?

D覺 gebelikte hiçbir belirti görülmeyen kad覺nlar da olmaklar birlikte ortaya ç覺kabilen genel belirtilerden bahsedilebilir. Normal gebelik belirtilerine benzeyen d覺 gebelik belirtileri öyledir:

 • Beklenen zamanda regl olunmamas覺
 • Mide bulant覺s覺
 • Ba dönmesi
 • Göüslerde hassasiyet
 • Yorgunluk 
 • Kilo kayb覺

Normal gebelikte çok az görülen ve d覺 gebelik belirtisi olabilecek rahats覺zl覺klar覺 ise öyle s覺ralayabiliriz:

 • Vajinal kanamalar
 • Pelvik ar覺lar覺
 • Tüplerde kanama 
 • Ba覺rsak sorunlar覺
 • Kar覺n ar覺s覺, ilik
 • Sersemlik, bay覺lma

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Yaanmamas覺 襤çin Nelere Dikkat Edilmeli?

D覺 gebelik yap覺sal problemler, endometriozis hastal覺覺 (çikolata kisti), kar覺n için operasyonlar gibi önüne geçilmesi pek mümkün olmayan sebeplerle oluabilir. Bunlar d覺覺nda elbette baz覺 konularda dikkatli davranmak riski azalt覺r.

D覺 gebelik ameliyat覺n覺n yap覺lmas覺 da ameliyat sonras覺 da s覺k覺nt覺l覺 bir süreçtir. Bu süreci yaama riskini minimuma indirmek için al覺nabilecek baz覺 önlemler unlard覺r: 

 • Sigara kullan覺m覺ndan kaç覺nmak
 • Rahim ve fallop tüpleri sal覺覺na özen göstermek
 • Cinsel yolla bulaan hastal覺klarakar覺 önlem almak 
 • Kürtaja gerek kalmayacak ekilde doum kontrolü salamak

Kad覺nlarda D覺 Gebelik Ameliyat覺 Nas覺l Olur?

D覺 gebeliin erken tehis edilebilmesi çok önemlidir. Bunun için idrar ve kan tahlili ile hamilelii kesinleen kiiye ultrason muayenesi yap覺l覺r. Gebelik kesesi olumam覺sa d覺 gebelikten üphe edilir. Takip, tahlil ve tetkikler sonucu d覺 gebelik netleirse önce mümkünse ilaç tedavisi yap覺l覺r eer mümkün deilse ameliyatla müdahale edilir. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Zor mu?

D覺 gebelik ameliyat覺 zor mu diye düünenler için cevap deikendir. Fiziksel olarak anestezi ile ameliyat yap覺ld覺覺 için bir ey hissedilmez ama ameliyat sonras覺 hissedilen ar覺lar覺n yaratt覺覺 rahats覺zl覺k kiinin ar覺 ve ac覺 eiine göre deiir. Ek olarak ameliyat psikolojisi etkisi de kiiden kiiye deiir.

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Nas覺l Yap覺l覺r?

Çok ciddi ikayetlere neden olan ve iç kanamaya da sebebiyet verebilen d覺 gebelikte ilerlemi vakalarda acil ameliyat gerekir. D覺 gebeliin doku ve organlara zarar vermeye balad覺覺 kiilerde ameliyat genelde tek çözüm olur. 

D覺 gebelik ameliyat覺nda varsa önce iç kanama durdurulur. Sonras覺nda zarar gören organlara müdahale edilir. Fallop tüpleri çok zarar görmüse al覺nmalar覺 gerekebilir. Bu da hamile kalma ihtimalini çok düürür. Fallop tüplerine ilem yap覺lmazsa hamile kalma ihtimali daha yüksektir. 

D覺 gebelikte ameliyat genelde kapal覺 yap覺lmakla birlikte ciddi vakalarda aç覺k ameliyat da gerekebilir. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Kürtajla Birlikte mi Yap覺l覺r?

D覺 gebelik ameliyat覺yla kürtaj farkl覺 operasyonlard覺r. Kürtajda rahim içinden embriyo al覺n覺r ve iç bölüm temizlenir. D覺 gebelikte ise rahim içinde herhangi bir oluum yoktur. Yumurta rahim d覺覺nda konumlan覺r. Bu yüzden rahim d覺覺na müdahale edilir. Ancak baz覺 nadir durumlarda d覺 gebelik ameliyat覺yla birlikte rahim içinin temizlenmesi gerekebilir ve kürtaj ilemiyle bu temizlik yap覺l覺r. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Riskleri Nelerdir?

D覺 gebelik ameliyat覺 riskleri genel anlamda dier ameliyatlarla benzerdir. Kanama, enfeksiyon, organ zedelenmesi olabilir. Kar覺n içi yap覺覺kl覺覺 olan kad覺nlarda ameliyat sonras覺 komplikasyonlar oluabilir. Ameliyat s覺ras覺nda tüp korunduysa, tüp içinde gebelik kal覺nt覺s覺 olabilecei için beta hCG deerleri takip edilir, gerekirse müdahale yap覺l覺r. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Öncesi Neler Yap覺lmal覺?

D覺 gebelik ameliyat覺n覺n türünün belirlenmesi için önce kiinin durumu deerlendirilir. Çizilen yol haritas覺na göre süreçte dikkat edilmesi gerekenler farkl覺l覺k gösterebilir. Genel uyar覺lar öyle s覺ralanabilir:

 • Ameliyat覺n en az 6 saat öncesinden itibaren yemek yeme ve s覺v覺 al覺m覺 kesilir. 
 • Kullan覺lan ilaçlar varsa doktor yönlendirmesiyle nas覺l al覺naca覺 netleir. 
 • Kan suland覺r覺c覺 içiliyorsa b覺rak覺l覺r.  
 • Ameliyat覺 kolaylat覺rmak ad覺na operasyon öncesi vajinal bölgenin temizlenip t覺ralanmas覺 önemlidir. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Sonras覺 Neler Yap覺lmal覺?

D覺 gebelik ameliyat覺 sonras覺 dikkat edilmesi gerekenleri öyle s覺ralayabiliriz:

 • Uzman覺n önerdii süre boyunca dinlenmek
 • Ameliyatl覺 bölgenin hijyenine dikkat etmek
 • Doktorun verdii ilaçlar覺 düzenli kullanmak
 • Enfeksiyon kapma ihtimaline kar覺 halka aç覺k havuz ve tuvaletlerden uzak durmak
 • Progesteronlu doum kontrol haplar覺 kullanmamak

Sigaradan uzak durmak d覺 gebelik ameliyat覺 sonras覺 özellikle tekrar hamile kalmak isteyenler için çok önemlidir. Kad覺n覺n vücudu ne kadar sal覺kl覺 ve dirençli olursa bebein geliimi o denli sal覺kl覺 olur. 

D覺 Gebelik Ameliyat覺 Kaç Günde 襤yileir?

Operasyon genel anestezi ile yap覺l覺r ve sonras覺nda hastan覺n kendine gelmesi biraz vakit al覺r. Genelde 1-2 günlük hastane yat覺覺 verilir. 

D覺 gebelik ameliyat覺ndan sonra 1-2 hafta yorgunluk ve halsizlik olur. Ufak lekelenmeler ve ar覺lar normal kabul edilir. Ciddi ar覺larda ve youn kanamalarda ise mutlaka uzmana bavurmak gerekir.

Regl döneminin normal rutine dönmesi birkaç ay覺 bulabilir. Bu konuda endielenmeye gerek yoktur. Bu sürede hormonel adaptasyon da yaan覺r ve bir süre hamilelik hissi yaanabilir. 

Bu süreç ameliyat ile bitmise psikolojik olarak zorlay覺c覺 olabilir. Hayat rutinine adaptasyon için psikolojik destek almakta fayda vard覺r.  

S覺kça Sorulan Sorular

D覺 gebelik ameliyat覺 kaç saat sürer?

D覺 gebelik ameliyat覺 kaç saat sürer sorusunun cevab覺 farkl覺 etkenlere göre deiebilir. D覺 gebelik operasyonu yap覺lacak ilemlere ve hekimin h覺z覺na göre deimekle birlikte ortalama 1-2 saat sürer. Hasta anestezi etkisinde olduu için operasyonda herhangi bir ey hissetmez. 

D覺 gebeliin ilaçla tedavisi ne kadar sürer?

Erken tehisle tespit edilen d覺 gebeliin ilaçla tedavisi ortalama 5-6 hafta sürer. Genellikle hücrelerin büyümesini engelleyen ve oluan hücrelerin erimesini salayan ilaçlar kullan覺l覺r. 襤laç tedavisinde baar覺 oran覺 çok yüksektir. 

D覺 gebelik ne zaman tehlikeli?

Erken tehisle yumurtan覺n döllenip rahim d覺覺nda tutunduu hemen fark edilip ilaçla tedaviye balanabilir. Ortalama olarak 6.haftadan sonra embriyo geliimi sorunlara sebep olmaya balar.  

D覺 gebelik idrar testiyle anla覺l覺r m覺?

Normal gebelikten ya da d覺 gebelikten üphelenildiinde benzer testler yap覺l覺r. Ön kontrollerde idrar testi yap覺l覺r ancak d覺 gebelik net tan覺s覺 için ultrason gerekir. 

D覺 gebelik normal gebelie dönüebilir mi?

Normalde rahim embriyo geliimi için uygun alan覺 yarat覺r. Embriyonun rahim d覺覺nda gelimeye çal覺mas覺 olan d覺 gebelikte normal bir geliim mümkün deildir yani d覺 gebelik normal gebelie dönmez. 

En ok Okunan Sal覺k Rehberi Yaz覺lar覺m覺z

Sosyal Medya Hesaplar覺m覺z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do癟. Dr.
Pervin Karl覺
Kad覺n Hastal覺klar覺 ve Doum
VM Medical Park Samsun
4752

Bu i癟eriin gelitirilmesinde Medical Park Yay覺n Kurulu katk覺 salam覺t覺r.
Sayfa i癟erii sadece bilgilendirme ama癟l覺d覺r. Sayfa i癟eriinde tedavi edici sal覺k hizmetine y繹nelik bilgiler i癟eren 繹gelere yer verilmemitir. Tan覺 ve tedavi i癟in mutlaka hekiminize bavurunuz.