Domuz Gribi Nedir?

Grip hastalığına etkeni olan İnfluenza virüsleri başlıca üç gruptur. İnflenza A, İnfluenza B ve İnfluenza C. Bunlardan İnfluenza B ve C sadece insanlarda insanlarda hastalık yaparken, İnfluenza A daha çok kanatlı hayvanlarda hastalık oluşturur. İnfluenza A virüsünün bazı alt gurupları kuşların yanında insan ve domuzlarda da grip benzeri hastalığa yol açarlar. Bu alt guruplar virüslerde bulunan H ve N yapılarına göre adlandırılır. (H1N1, H3N2 H5N1 gibi). Bugünlerde Kuzey Amerika'da başlayarak 30 kadar ülkeye sıçramış görünen bu grip virüsü, daha çok domuzlarda hastalığa neden olan aynı zamanda insanlarda da görülen ve insandan insana geçebilen İnfluenza A H1N1 virüsüdür. Bu nedenle Domuz Gribi olarak anılmaktadır. Domuz Gribi'ni mevsimsel olarak gördüğümüz gripten ayırmak mümkün değildir. Ani başlayan ve 38 dereceyi geçen ateşle beraber, halsizlik, yaygın kas ve vücut ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı bazen de ishal ve karın ağrısı ile kendini gösterir.

Nasıl bulaşıyor? Belirtileri neler? Virüs bulaştıktan kaç gün sonra belirtilerini gösteriyor?

Virüs hasta kişinin aksırması, öksürmesi ve burun akıntısı ile çevreye yayılan damlacıkların sağlam kişiler tarafından solunmasıyla veya bu damlacıkların kirlettiği yüzeylere dokunduktan sonra ellerimizin ağız burun boşluklarına temasıyla bulaşmaktadır. Hasta kişilere 1m.den daha fazla yaklaşıldığında bulaşma riski çok artmaktadır. Genellikle virüsün alınmasından sonraki 1–3 gün içinde hastalık belirtileri görülmeye başlanır.

Önlemler ve korunma yöntemleri nelerdir?

Hastalıktan en iyi korunma yöntemi hasta kişilere 1 m.den daha fazla yaklaşmamak, elle bulaşmayı önlemek için elleri sık sık sabunlu su ile yıkamaktır. Mutlaka bu tür kişilere yakın bulunmak gerekirse maske kullanmak belli başlı önlemlerdir. Bu hastalığın görülmesi durumunda, hasta olduğu kesin olarak saptanmış kişilerle temas edenler, bu hastalığın bakımında görev alan sağlık personeli ve sadece bu hastalıkla araştırmaların yapıldığı laboratuvarlarda çalışan kişiler Oseltamivir ve Zanavimir etken maddeli ilaçlarla korunmaya alınabilirler.