satır arası

4 ay aşısı, bebekleri çeşitli hastalıklara bağışıklık kazanması adına kullanılan koruma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile bebeğin hastalıklara karşı vücut direnci artırılır.

Artırılan vücut direnci sayesinde bebeğin hastalığa yakalanma ihtimali düşer. Hastalığa yakalanıldığında ise ciddi ve ileriye dönük sağlık sorunlarının oluşması engelleyebilir. Rahatsızlığın daha hafif düzeyde atlatılması imkan sunar.

4 Ay Aşısı Nedir?

4 ay aşısı nedir, sorusunun cevabı ise bebeklere yapılan karma aşı şeklinde yanıtlanabilir. 4 ay aşısı; zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı gibi hastalıklara karşı korunmak ve hastalığın etkilerini azaltmak adına yapılır. 

Aşı ile beraber zayıflatılmış hastalık bebeğin bünyesine ulaştırılır. Bu ulaştırma sürecinde mikroplar zayıflatılmış bir yapıya sahip olup bebeğin bünyesinde olumsuz etkiye neden olmaz.

Bebek, vücudunda yer alan mikroba karşı iyileştirici kök hücre üretir. Böylelikle bebeğin bağışıklık sistemi güçlenerek ilerleyen zamanlarda karşılaşacağı şiddetli ve ölüm riski taşıyan hastalıkları kolay bir şekilde atlatabilir.

4 Ay Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşı zamanı, bebeklerin bünyesine bağlı olarak belirlenir. Bebeğin bünyesi aşıyı kaldıramayacak düzeyde ise bazı yan etkiler ya da rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Belirlenen dönem geçirildiğinde ise aşının bebeği hastalıklara karşı koruma düzeyinde azalma görülebilir.

Aşı, hastalıkların neden olduğu fiziksel etkilerin azaltılmasını sağlamada yetersiz kalabilir. Bundan kaynaklı olarak aşı olunması gereken zamanı, aşı takvimine göre takip etmeniz tavsiye edilir.

Aşı takviminde belirtilen gün, 4 ay aşısı için Aile Sağlık Merkezleri ya da hastaneye giderek bebeğinizi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında belirtilen zaman, bebeğin doğduğu andan sonraki 4. ayı kapsar. 4. ayın bittiği zaman aşı günü olarak belirlenir. 

4 Ay Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

4 ay aşısı, her bebeğe yapılması gereken ve aşı takviminde bulunan aşılardan biridir. Bu aşı, bebeğin ölüm riski taşıyan ya da ciddi fiziksel ve zihinsel etkisi olan hastalıklara karşı bünyesinin kuvvetlendirilmesini sağlar. Böylelikle çocukluk, gençlik ya da yetişkinlik evresinde karşılaşılan hastalığa karşı vücut kendini korur.

Ciddi bir semptom ya da ölüm riski ile karşılaşılmadan hastalık vücut tarafından iyileştirilir. 4 ay aşısının uygulanması için özel bir duruma ihtiyaç duyulmaz. Bebeğin 4. ayını tamamlamış olması ve aşı kartında belirlenen zamana ulaşması aşı olması için yeterlidir.

4 Ay Aşısının Faydaları Nelerdir?

Bebeklere yapılan 4 ay aşısının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bebeklerin hastalığa karşı vücut direnci oluşur. Hastalıkların neden olacağı kısa sürede kendini gösteren ya da ileriye dönük fiziksel ya da zihinsel zararların oluşmasını engelleyebilir.
  • İlerleyen dönemlerde aşısı olunan mikrop ile karşılaşıldığında ciddi bir semptom oluşmayabilir. Bazı kişilerde aşısı olunan mikrop ya da bakteri ile karşılaşılsa da bağışıklık sistemi sayesinde hastalık durumu yaşanmayabilir. Bu durum her bebek ya da yetişkinlikte görülmeyebilir. 
  • Antikorüretme süreci hızlı ve sağlıklı bir şekilde yaşanır. Mikrop ile karşılaşıldığında kişi kısa sürede eski sağlığına dönebilir. Hastalığın neden olacağı semptomlar hafif bir şekilde atlatılabilir.

4 Ay Aşısı Yasal Olarak Zorunlu mu?

Toplumu oluşturan bireyler de aynı anda bazı hastalıklara yakalanabilir ya da hastalık nedeniyle toplu ölümler yaşanabilir. Bu durumlar, sosyal ve kişisel yaşamda bazı aksaklık ve noksanlıklara neden olabilir.

Bundan kaynaklı olarak bazı aşıların yapılması yasal olarak zorunlu hale getirilir. Aynı zamanda aşılar toplumun bağışıklık kazanmasını da sağlar. Kazanılan bu bağışıklık, toplum bireylerinin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Böylelikle hastalıkların yayılmasını da engelleyen bazı aşıların yasal zorunluluğu bulunur.

4 Ay Aşısının Koruması Kaç Yıl Sürer?

4 ay aşısı, bebeği hastalıklara karşı korumak adına yapılan aşı periyotlarından biridir. Periyot halinde olması 4 ay aşısı kaç tane sorusunu beraberinde getirir. 4 ay aşısı kaç tane sorusuna net olarak 1 adet diyebiliriz. Bu, 4. ayda bebeğe yapılan aşı sayısıdır. 4 ay aşısı kaç tane sorusunun cevabı bir tane olsa da hastalığa karşı tam koruma için 4 doz aşı yapılır.

 Bu periyot içinde yer alan aşılar; 2, 4, 6 ve 18. ayda bebeğe uygulanır. Periyotu kapsayan aşılar, bebeğin bünyesine bağlı olarak zayıflatılmış mikrop içerir. Ve kademe kademe etki artırılarak bebeğin ömür boyu korunması amaçlanır. Yapılan 4 ay aşısı, diğer periyotlar ile beraber tamamlandığında ömür boyu koruma sağlayabilir.

4 Ay Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

4 ay aşısı ile beraber bebeğin vücuduna zayıflatılmış mikrop ve antikor ulaştırılır. Bu durum 4 ay aşısı yan etkilerine neden olabilir. Oluşan yan etkiler dikkat ile takip edilmeli ve normal düzeyin üzerine çıktığında hastaneye gidilmelidir. Genel olarak bebeklerde karşılaşılan yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • 4 ay aşısı yan etkilerinden biri ateştir. Ateş ilk 24 saat görülebilir. Bu durum, kontrol edilmeli ve bebeğin ateşi ılık duş gibi yöntemler ile düşürülmelidir. Ateşin uzun süre düşürülememesi gibi durumlarda doktorlara danışılması gerekir.
  • Yaygın olarak görülen diğer yan etki ise 4 ay aşısı sonrası huzursuzluk olabilir. Aşı sonrasında karşılaşılan bu durum, bir kaç gün içerisinde geçer. Aynı zamanda bu durumuiştahsızlıkda takip edebilir.
  • Bazı durumlarda görülen 4 ay aşısı sonrası huzursuzluk, ağlama durumu ile devam edebilir. Bebek üç saate kadar ağlayabilir ya da huzursuz davranışlar gösterebilir.

4 ay aşısı yan etkileri her bebekte aynı şekilde görülmeyebilir. Bazı bebekler ağlarken diğerlerinde ateş görülebilir. Aynı zamanda ishal ve bir kaç gün devam eden kırgınlık ile de karşılaşılabilir. Karşılaşılan yan etkiler bebeğin bünyesine göre farklılaşabilir ya da şiddet artıp azalabilir.

Sık Sorulan Sorular

4 ay aşısı nerden yapılır?

4 ay aşısı, bebeğin bacağından yapılır. 4 ay aşısı nerden yapılır sorusu için sağ ya da sol bacağa yapılabilir, şeklinde yanıt verilebilir. Aşı sonrasında bacak üzerine baskı uygulanması gerekir. Uygulanacak olan askı minimum seviyededir.

4 ay aşısı gecikirse ne olur?

4 ay aşısı gecikirse bebeğin vücudu, aşı ile önlenecek olan hastalıklara karşı direnç kazanamayabilir. Aynı zamanda bir sonraki periyotta yer alan aşı için vücut direnç toplayamamış olabilir. Bu durumlar, bebeğin bağışıklık sisteminde bazı aksamalara kaynaklık edebilir. Bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilmek adına aşı takvimini düzenli takip etmelisiniz.

4 ay aşısı ne işe yarar?

4 ay aşısı, bebeğin vücudunu çeşitli hastalıklara karşı korumak için kullanılır. Aşı içerisinde orta kulak iltihabı, zatürre, menenjit benzeri hastalıkların zayıflatılmış mikropları yer alır. Böylelikle bebek mikropların sebep olacağı rahatsızlıklar ile karşılaşmamak adına kök hücre, antikor üretir. 

4 ay aşısı ne zaman ateş yapar?

4 ay aşısının bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler arasında yer alan ateş, 24 saat boyunca görülebilir. Aşıdan kaynaklı oluşan ateşin anne ve baba tarafından düzenli kontrol edilmesi gerekir.

Bu yan etkiyi azaltabilmek adına doktorun tavsiye ettiği ateş düşürücü şuruplar ya da ılık duş yöntemi kullanılabilir. Bebeğin bağışıklık sistemine bağlı olarak ateş 24 saatten kısa ya da uzun sürebilir.

1179

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.