satır arası

Lazerle Dövme Silme İşlemi Hakkında Her Şey!

Dövme, vücutta kalıcı olarak yapılan desenlerdir, ancak artık istenmeyen bir dövme varsa, lazerle dövme sildirme işlemi uygulanabilir. Bu işlem, yoğun ışık enerjisi kullanılarak dövme pigmentlerinin parçalanmasını sağlar ve bu da dövmenin giderek solmasına neden olur. Dövme sildirme işlemi, dövmenin büyüklüğüne ve rengine bağlı olarak birkaç seansta tamamlanabilir.

Lazerle Dövme Sildirme Nedir?

Dövme pigmentlerinin, lazerle parçalanması işlemidir. Lazer, dalga boyu ayarlanarak dövmenin solması hedeflenir. Teknolojideki gelişmelerle birlikte, bu işlem artık dokuya daha az zarar verir. Aynı zamanda bu lazer aletleri leke tedavisinde de kullanılır. Bu işlem cerrahi bir müdahale değildir; lazer ışığına maruz kalan derideki dövme, birkaç seans içinde rengini kaybeder ve kaybolur.

Lazerle Dövme Sildirme Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Lazerle dövme sildirmenin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu bilgileri incelemek, karar vermeden önce faydalı olabilir. Lazerle dövme işleminin avantajları şunlardır:

 • Son teknoloji sayesinde kesin sonuca ulaşabilme ihtimali yüksektir.
 • Birkaç seansta etkiler görülmeye başlanır.
 • Cerrahi müdahale olmadığı için daha az ağrılıdır.

Bu süreç her ne kadar kolay görünse de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Dezavantajları şunlardır:

 • Yan etkilerin görülebilme ihtimali vardır. Deride tahriş, yara, enfeksiyon yaratabilir.
 • Tamamen silmek mümkün olmayabilir.
 • Silme işlemi uzun sürebilir.

Dövme Sildirme İşlemi Öncesi Hazırlık Adımları Nelerdir?

Dövme Sildirme İşlemi Öncesi Hazırlık Adımları Nelerdir?

Dövme silme işlemi yapılmadan önce cildin bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemlidir ve işlemden önce bazı hazırlık aşamaları takip edilmelidir. Bu aşamalar şunlardır;

 • Bir dermatoloji uzmana danışarak cilt değerlendirilebilir.
 • İşlem öncesinde cildin solaryum ya da güneş ışığına maruz kalarak bronzlaşmaması önemli olabilir.
 • İşlem öncesi cilt temizliği yapılarak losyon ve krem kullanılmaması önerilebilir.
 • Kişiye özel hazırlık aşamalarını takip etmek gerekebilir. Bu aşamada kişinin cilt ve sağlık durumuna göre, ilaç kullanımı ya da işlem öncesi pomad/krem kullanımı istenebilir.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Sonrası Bakım Önerileri 

Lazerle dövme işlemi sonrası cildi desteklemek ve iyileşmesini hızlandırmak önemlidir. Bu aşamada dermatoloji doktorunuza danışarak bilgi ve tavsiye alarak size uygun yöntemler belirlenebilir. İşlem sonrası cildinizde dikkat etmeniz gereken cilt bakımönerileri şunlardır:

 • Lazer işlemi sonrası ciltte lazere bağlı kızarıklık, hassasiyet ya da şişme olabilir, bu durumunda doktorunuzun önerdiği yatıştırıcı jeller kullanılabilir.
 • Lazer sonrası cildi korumak elzemdir, bu nedenle güneşe çıkıldığında yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılması önerilir.
 • Lazerle dövme sildirme sonrası krem uygulanabilir, doktorunuzun tavsiye ettiği, su bazlı temizleyiciler sonrasinda bu kremler kullanılabilir.
 • Cilt temizlik sonrası doktorunuzun tavsiye ettiği bir nemlendirici ile nemlendirilebilir.

Herkesin cilt tipi farklı olduğu için, bu aşamalar kişiselleştirilmelidir. İşlem sonrası cildi korumak işlemden optimum fayda sağlamak için gereklidir.

Dövme Sildirme Maliyetlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dövme Sildirme Maliyetlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dövme sildirme işlemi dövme yaptırmaktan daha maliyetli ve uzun olabilir. Silme işleminin ücretini etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlardan birisi dövmenin büyüklüğüdür. Dövmenin yapıldığı yer, büyüklüğü maliyeti hesaplama konusunda önemli faktörlerdendir. Dövme büyük bir dövme ise silme işlemi zaman alacağı için maliyeti arttırabilir.

Kullanılan lazer cihazının etkinliği, son teknolojilere uygun olup olmadığı, yapan kişinin yetkinliği de fiyatı etkileyen faktörlerdir. Ayrıca dövmede kullanılan mürekkebin rengi ve kalitesi de bu işlemin uzamasına ve fiyatın artmasına neden olabilir.

Dövme sildirme işlemi her şehirde ve klinikte yapılan bir işlem değildir, bu nedenle bu işlemi yapan deneyimli ve yetkin personel sayısı az olabilir. Dövme sildirme maliyeti konusunda daha net bir bilgi almak için uzman bir klinikle iletişim kurmak ve kişisel bir değerlendirme yaptırmak önemlidir.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Kimlere Uygundur?

Lazerle silme işlemi cilt tipi ve dövmenin yaşı etkileyebilir. Özellikle açık tenli ve koyu renkli dövmelere sahip kişilerde silme işlemi daha etkili olabilir. Farklı cilt tiplerine göre farklı lazer cihazları kullanılabilir. Bu işlem sağlıklı bireyler için güvenli iken, hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar için önerilmemektedir. Bunun nedeni bu alanda yeterli araştırma ve veri olmamasıdır. Bu işlem için uygun bir aday olup olmadığınızın belirlenmesi için dövmenizin ve cilt tipinizin değerlendirilmesi gerekebilir.

Dövme Sildirme İşlemi Sonrası Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Dövme işlemi sonrasında bazı yan etkiler yaşanabilir. Bu etkiler doğru bakım verildiğinde genellikle geçicidir. Bu yan etkiler şunlar olabilir:

 • Ciltte renk değişikliği: İşlem yapılan bölgede renk değişikliği olabilir, bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir.
 • Ciltte soyulma: Lazer sonrası ciltte soyulmalar ve kabuklanmalar görülebilir. Cildi nemlendirerek bakım yapılabilir.
 • Hassasiyet: Cildin üst katmanına yapılan lazer nedeniyle hassasiyet olabilir, cilt korunarak darbe almamış olması sağlanabilir.
 • Kızarıklık: Lazer sonrası bir süre kızarıklık görülebilir. Doktorunuzun önerdiği soğutucu jellerle bakım yapılabilir.
 • Enfeksiyon riski: Çok az da olsa, eğer silme işlemi hijyenik koşullarda yapılmadıysa, işlem sonrası gerekli bakım aşamaları izlenmediyse veya doğru ürünler kullanılmadıysa dövme alanında enfeksiyon olabilir. Dövme sildirme işlemi uygun koşullarda yapıldığında yan etkileri birkaç gün içerisinde geçebilir. Uygun bakım ürünleriyle bu etkiler kolayca hafifletilebilir.

Lazerle Dövme Sildirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer işlemine dair pek cok soru sıkça sorulmaktadır. Bu bölümde lazerle dövme sildirme işlemi hakkında yaygın sorulan sorular ile ilgili bazı bilgilere yer verilmiştir.

Lazerle Dövme Sildirme Ne Kadar Etkilidir?

Lazerle dövme silme işlemi etkilidir fakat dövmeyi tamamen silmek mümkün olmayabilir. Silme oranları oldukça yüksektir ve kişiye göre değişebilir. Bu durum cilt tipi, dövmenin yaşı, dövmeye kullanılan mürekkep gibi faktörlere de bağlı olabilir.

Dövme Sildirme İşlemi Ağrılı mıdır?

Bu işlem genellikle ağrısız bir işlemdir. İşlem sırasında ve sonrasında kullanılan kremlerle ağrı miktarı oldukça düşürülür. Lokal olarak uygulanan anestezik kremler ağrıya yardımcı olabilir.

Dövme Sildirme Kaç Seans Sürer?

Seans aralarında 3-4 hafta bırakılarak lazerin etkisini göstermesi beklenir. Dövmenin büyüklüğüne ve rengine göre 4 ve 10 seans arasında yapılması beklenir. Kırmızı ve siyah dövmeler daha hızlı silinirken, renkli dövmeler daha uzun zaman alabilir.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Bölgeye 24 saat su değdirilmemesi önerilir. Ayrıca sauna ve hamam gibi sıcak işlemlerden kaçınılabilir. Havuz ve denize girmek önerilmeyebilir. Ciltte kabuklanma oluştuğunda bu kabuklar soyulmamalı, cilt kendi iyileşme sürecine bırakılabilir. Cilt yenileyici kremler ve yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılabilir. Bu öneriler işlem sonrası için oldukça önemlidir.

Dövme Sildirme İşlemi Sonrasında Güneşe Çıkabilir miyim?

İşlem sonrası güneşten kaçınmak gereklidir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanılabilir.

Lazerle Dövme Sildirme Sonrası İz Kalır mı?

Bu işlemde genellikle yüksek miktarda silme işlemi gerçekleştirilir fakat dövme tamamen silinmeyebilir ve hafif izler kalabilir. Bu durum cilt tipine ve dövmenin rengine, mürekkebin özelliğine göre değişebilir.

Dövme Sildirme İşlemi Hamilelik Sırasında Yapılabilir mi?

Bu işlem hamilelik ve emzirme döneminde önerilmemektedir. Bu nedenle hamile olmadığınızdan emin olduğunuz ve emzirdigini bir dönemde gerçekleştirilmesi uygun olabilir.

Dövmesini yaptırdıktan sonra sildirmek ya da değiştirmek isteyen kişiler için lazer bir çözüm sunabilir. Uygun lazer cihazlarıyla dövmen değerlendirilerek bu işlem yapılabilir. Bu işlem kullanılan dövme mürekkebinin cildin atılmasıyla rengi soludurularak yapılır ve birkaç seansta sürebilir.

İşlem sırasında minimal ağrı ve sonrasında hızlı iyileşme süresi önemli ayrıntılarındandır. Bu işlem etkili bir yöntem olsa da bireyden bireye göre değişebilir. İşlem öncesinde ve sonrasında cildin değerlendirilerek kişiselleştirilmiş bir bakım yapmak tedaviye olumlu etki eder. Bu işlem ile ilgili aklınızda olan soruları sormak ve kişisel cilt değerlendirmesi için uzman bir sağlık personeline danışabilirsiniz.

 

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

12247

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.