1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası

1-7 Ekim tarihleri arasında Dünya Emzirme Haftası ile ilgili açıklama yapan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümünden Uzm. Dr. Ebru Atike Temel ''Yeni doğan bebek için en ideal besin anne sütüdür. Çocuğun anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararları vardır. Anne sütündeki antikorlar bebeği mikroplu hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanır.'' dedi.

 

Çocuğunuzu sık sık emzirin!

Yenidoğan bebeklerin en az 2 saat ara ile emzirimesi gerektiğini belirten Dr. Ebru Temel 'bebekleriniz uyuyorsa uyandırın. Anneler bebeklerinin geceleri, 3-4 saatten fazla uyumasına izin vermeyin, uyandırıp mutlaka emzirin. Bebeğin sık sık emmesi anne sütünü arttıracak en önemli etkendir' dedi.

Anne Sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Anne sütünün bir çok özelliğinden bahseden Dr.Ebru Temel özellikle; 'Anne sütü tek başına ilk 4-6 ayda D vitamini dışında bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Sindirimi çok daha kolaydır. Çünkü anne sütü sindirime yardımcı olan enzimleri (lipaz, amilaz gibi) içerir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli minerallerin (çinko, demir) barsaktan emilimini kolaylaştırır.

Bebeğin büyümesinde çok önemli olan madde olan linoleik asitten zengindir. Protein ve mineral miktarı inek sütüne göre daha az olmasına rağmen barsaktan emilimi fazla olduğundan bebeğin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Anne sütünün içerdiği yağ bebeğin şişman olmasını önler. Böylece ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek ateroskleroz (damar hastalıkları) ve şişmanlığın neden olabileceği diğer hastalıklardan bebeği korur.

Vitamin A ve C oranı fazladır.

Pişikler anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür. Süt salgılama süreci rahimin kasılmasına yol açar. Bu nedenle doğumdan sonra anne emzirmeye ne kadar erken başlarsa rahim o kadar kısa sürede küçülür ve normal haline döner' dedi. Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarı renkte süte kolostrum denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Kolostrum bebekler için çok yararlıdır.

- Bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Çünkü koruyucu antikorlardan çok zengindir.

- Kolostrum, daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminlerden zengindir.

- Bağırsak hareketlerini uyarıcı etkisi vardır. Bu da bebeğin mekonyumunu kolayca çıkarmasını sağlar. Bu nedenle doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye verilmelidir. Başlangıçta az miktarda gelen ağız sütü bebek için yeterlidir. Bebek emdikçe miktarı giderek artar.