Dünya Obezite Sıralaması
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.


Güvenlik Kodu :
Güvenlik Kodunu Giriniz:

satır arası

dünya-obezite-sıralaması

Obezite dünya genelinde yaygın olarak görülen ve her geçen gün daha da artan bir halk sağlığı problemidir. Obezitenin kendisi tek başına bir sağlık sorunu olmakla birlikte obeziteye bağlı görülen pek çok sağlık sorunu bulunur. Dünya geneline bakıldığında bazı ülkelerde obez insanların sayısının diğer ülkelere kıyasla daha fazla olduğu görülür. Günümüzde bu durumun nedenini araştıran çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. Peki dünya obezite sıralaması incelendiğinde hangi ülkeler ilk sıradadır? Bu ülkelerde obez insanların sayısının fazla olmasının nedeni nedir? Tüm soruların cevapları için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Obezite Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerin de etkisiyle son yıllarda insanların yaşam tarzları hızla değişmektedir. Bu durumun çok sayıda olumlu yansıması olsa da insanların beslenme alışkanlıklarının değişmesi, kapalı mekanların başında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte fiziksel aktivitenin azalması ve buna bağlı olarak obezite gibi sağlık sorunlarının artması beraberinde getirmektedir. Obezite en kısa tanımıyla; bir kişinin vücudundaki yağ miktarının fazla olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi; insanın sağlığını bozabilecek ölçüde anormal ve aşırı yağ birikmesi sonucu gelişen bir sağlık sorunu olarak tanımlar. Obezite tanısında ise BMI yani Vücut Kitle İndeksi hesaplamasından faydalanılır. Kişinin kilosuna ve boyuna bakılarak yapılan bu hesaplamaya göre BMI sonucu 25 ve üzerinde çıkan kişiler 30 ve üzerinde olanlar ise obez olarak tanımlanır.

Fiziksel veya çevresel pek çok faktör obeziteye neden olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar incelendiğinde obezitenin temel nedeni olarak düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı gelir. İnsan vücudunun besinlerden aldığı enerjiyi harcayabilmesi için fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ise kilo artışına sebep olabilir. Özellikle sağlıksız yağ ve şeker oranı yüksek gıdalarla beslenenler yeterince fiziksel aktivite bulunmazlarsa besinlerle alınan yağ ve şeker vücutta yağ olarak depolanır. Bir başka ifadeyle obezitenin nedenlerinden bir tanesi de fiziksel aktivite yetersizliğidir. Obezite her zaman çevresel faktörlerden kaynaklı olmayabilir. Bazen genetik faktörlerin etkisiyle de obezite görülebilir. Bunun yanı sıra tiroid bezi hastalıkları gibi hormonal problemler de obeziteye neden olabilir.

obezite-dünya-siralamasi

Dünya Obezite Sıralaması

Obezite dünyada tüm ülkelerde görülen bir sağlık sorunudur. Ancak bazı toplumlarda diğerlerine kıyasla obez insanların sayısı çok daha fazladır. Bunun pek çok nedeni olabilir. Obezite ile ilgili çeşitli araştırmalar yapan sağlık kurum ve kuruluşlarının verileri incelendiğinde dünya genelinde obezite sıralamasında Nauru’nun ilk sırada olduğu görülür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılında yayınlanan veriler incelendiğinde Nauru’da yaşayan yetişkinlerin yaklaşık olarak %61’inin obeziteden etkilendiği görülür. Dünya genelinde obezite ülke sıralaması listesinde ise en alt sırada yaklaşık olarak %2,1 oranıyla Vietnam yer alır. Peki bazı ülkelerde neden obezite daha yaygın olarak görülür?

Yetersiz Beslenme Obezite Sıralamasını Etkileyebilir

Uzmanlara göre bazı ülkelerde yaşayan kişilerin obeziteye daha fazla yatkın olmasının altında yatan temel sebep; beslenme alışkanlıklarıdır. Örneğin; Naura’da yaşayan insanların beslenme alışkanlıkları incelendiğinde pirinç, makarna, konserve yiyecekler ve şekerli içecekler dikkati çeker. Bir başka ifadeyle bölge halkı öğünlerinde genellikle şeker ve karbonhidrat oranı yüksek besin maddelerini tercih eder. Bu duruma fiziksel aktivite eksikliği de eklendiğinde obezite kaçınılmaz bir hal alır. Ancak bölge halkının yemek tercihleri her zaman kendi tercihleri değildir. Bilimsel çalışmalara göre ülkenin ekonomik olarak geride olması sağlıklı gıdaya ulaşımı da zorlaştırır. Bu durum dünya obezite sıralaması listesinde ikinci sırada olan Cook Adaları için de geçerlidir.

Sağlıklı Gıdaya Erişim Obezite Ülke Sıralamasında Belirleyici

Bu bölgelerde yaşayan insanlar sebze ve meyve gibi sağlıklı yiyeceklere ulaşmakta zorluk çektikleri için daha çok sağlıksız besinlerle beslenmeye alışırlar. Çocukluk çağında edinilen kötü beslenme alışkanlıkları ise yaşamın ilerleyen yıllarında da devam eder. Bu durum bu bölgelerde yaşayan insanlarda obeziteye bağlı olarak ciddi sağlık sorunları görülme riskini de artırır. Örneğin; bilimsel çalışmalarda Nauru halkının yaklaşık olarak %40’ında tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalığı, böbrek hastalığı ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları bulunur. Bu ülkelerde obezite sadece yetişkinlerin değil çocukların da sağlığını tehdit eden bir durumdur. Sağlıklı gıdaya erişimin zor olmasının yanında doğru beslenme alışkanlıkları edinme konusundaki eğitimin yetersiz olması çocuklar arasında da obezitenin yaygınlaşmasına ve bu bağlı olarak çocuklarda çeşitli gelişim problemleri görülmesine neden olur.

Obezite Ülke Sıralaması

Diğer ülkelerin dünya obezite sıralamasındaki yerini merak edenler için obezite ülke sıralaması şu şekildedir:

1. Nauru

2.Cook Adaları

3. Palau

4. Marşal Adaları

5. Tuvalu

6. Niue

7. Tonga

8. Samoa

9. Kiribati

10. Mikronezya

11. Kuveyt

12. Amerika Birleşik Devletleri

13. Ürdün

14. Suudi Arabistan

15. Katar

16. Libya

17. Türkiye…

OECD ülkeleri arasında yer alan Amerika 12., Türkiye ise 17. sırada olarak dünya obezite sıralaması içerisinde ilk sıralarda yer alır. Bazı çalışmalara göre Amerika’da obezitenin yaygın olmasının temel sebebi; yüksek kalorili yiyecekler ve hazır atıştırmalıklardır. Bunların yanı sıra fiziksel aktivitenin de azlığı bölgede obezite riskini artırmaktadır. Vietnam halkının beslenme alışkanlıklarına bakıldığında Nauru’da olduğu gibi pirincin ilk sıralarda yer aldığı görülür. Ancak buradaki temel farkın Vietnam halkının pirinci buharda pişirmesi olduğu düşünülür. Bunun yanı sıra Vietnam’da insanlar öğünlerinde bol sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterirler. Ayrıca bölgedeki temel protein kaynağının içerisinde sağlıklı yağ asitleri bulunan balık olması da Vietnam’ın obezite ülke sıralaması listesinde son sırada olmasının nedenlerinden bir tanesi olabilir.

Dünya Obezite Sıralamasında Türkiye 17'inci Sırada

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılında yayınlanan dünya obezite sıralaması raporlarına göre Türkiye dünyada obezitenin yaygın olarak görüldüğü ülkeler arasında 17. sırada yer alır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010 raporuna göre Türkiye’de obezite görülme sıklığının erkeklerde %20.5, kadınlarda ise % 41, toplam nüfusta ise % 30,3 olduğu görülür.

Türkiye'de Obezitenin En Yaygın Görüldüğü İl: İstanbul

Obezite sıklığının iller arasındaki durumuna bakıldığında ise Sağlık Bakanlığı verilerinde obezitenin en yaygın görüldüğü il olarak ilk sırada İstanbul yer alır. Son yıllarda Türkiye’de hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite probleminde kayda değer bir artış yaşanmaktadır. Bazı çalışmalar bu durumun nedeni olarak sosyo-ekonomik sebepleri gösterir. Bu çalışmalara göre normal şartlarda gelişmiş ülkelerde kişilerin ekonomik durumu iyileştikçe sağlıklı gıdaya ulaşım imkanı kolaylaşır ve obezite riski en aza iner. Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu durumun tam tersi de olabilir.

Çocukluk Çağından İtibaren Obeziteye Dikkat

Maddi imkanları bulunan kişiler normalde olması gerekenden daha fazla yemek ihtiyacı hissedebilir, buna bağlı olarak aldıkları enerji miktarı artarken fiziksel aktivite eksikliğine bağlı olarak harcadıkları enerji miktarı azalabilir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı obezite ile mücadele konusunda önemli adımlar atmaktadır. Okul çağındaki çocukların yanı sıra yetişkinler de obezite hakkında bilgilendirilmekte ve düzenli eğitimler verilmektedir. Bunların yanı sıra nüfusun her kesimi fiziksel olarak aktif olmaya teşvik edilmektedir. Günümüzde obezite adeta küresel salgın olarak görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Ancak obeziteye neden olan faktör belirlendikten sonra obezite tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen obezite ilerleyen dönemlerde başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hastanelerimizde cerrahi ve cerrahi dışı obezite tedavisi alanında uzman doktor kadrosu tarafından uygulanmaktadır. Siz de obezite tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniklerimize başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

19423

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.