Ebeveyn, çocuk, ödev ilişkisi nasıl olmalıdır?

Psk. Akarsu, çocukların derslerinde başarılı olmasında en büyük etkenin aile olduğunu belirterek; ebeveyn, çocuk, ödev ilişkisine dair bilinmesi gerekenleri bizlerle paylaştı.

Ders çalışmada zorluk yaşayan çocuklar için neler yapılmalıdır?

Okullar başladı. Anne babalar çocuklarına “hiç çalışmadın” demeye başladı. Büyük sorun hem anne babaların hem çocukların okul bilincine sahip olmaması… İlkokula giden bir çocuğa, “Niye okula gidiyoruz, gitmesek olmaz mı?” diye sorduğumda; “Annemler istediği için, gitmezsem üzülürler” demesi okula gitmenin amacını henüz anlamadığı anlamına gelir.

Peki, neler önemlidir?

Öncelikle çocuğunuz beklediğiniz gibi bir çocuk olmak zorunda değil. Yani her çocuk farklıdır. Siz başarılı olmasını istiyorsunuz diye daha başarılı olmayacak. Ebeveyn olarak sizin en büyük göreviniz çocuklarınıza rehberlik etmek ve onları tanımak. Bu yüzden çocuğunuzun öğrenme şeklini doğru bir şekilde analiz etmek ve ona uygun öğrenme şeklini sunmanız gerekir. Bu çocuğun zekâsıyla doğru orantılıdır.

İkinci olarak eğitim sisteminin koşuşturmacası içerisinde kaybolmayın. Herkes çocuğunu bir yarış atı gibi aldığı notlarla değerlendirirken, siz ne olması gerektiğinin farkında olun. Yıllardır bu sektörde birçok öğrenci ve veli gördüm. Ancak ne yapması gerektiğinin bilincinde olan kesim sadece yüzde 5…

Peki, ne olması gerekiyor? Ebeveynler ev ödevlerinde çocuğa yardım etmeli midir?

Eğitim sistemi teknoloji çağında ve oldukça hızlı. Biz ve çocuklarımız bu hıza yetişeceğiz diye çabalıyor ancak sadece çocuklarımızla çatışıyoruz.

İlkokul 3. Sınıfa kadar olan süreçte çocuklarla ebeveynler birlikte ders çalışması önemli. Ama bu her ödevi anne babanın anlatması ve yapması demek değil. Yoksa çocuğun kendine güveni ve mantık yürütmesini engellemiş oluruz. Ortalama 15 dakikalık ders çalışma süreçleri belirlenmeli, sonraki 5 dakikada gerekiyorsa biz yardımcı olmalıyız.

Çocuğa ders çalıştırma konusunda anne babalar zorlanmaktadır. Daha iyi olduğunu düşündüğü herhangi iki dersi anne, diğer iki dersi babanın üstlenmesi gerekmektedir. Sadece tek ebeveynin bu süreci yürütmesi çocukla ilişkisini bozmaktadır.

Aslında anne babaların görevi ders çalıştırmak asla değildir. Ayrıca ders çalışma süreci çocuklarıyla geçirdikleri bir vakit olarak düşünülmemelidir. Ders çalıştıran anne babaların anne baba rolleri değişir, çatışma artar. Eğer mümkünse aileler ilkokul sürecinde ödevlerini herhangi bir etüt merkezinde yaptırmalı, geriye kalan vakti birbirleriyle oynayarak sohbet ederek yani anne ve baba olarak geçirmelidir.

Çocuklarda dikkat ve oyun süresi ne olmalıdır?

En önemlisi çocuğa ders çalışmayı bir görev gibi değil, yaparken keyif aldığımız bir sorumluluk haline getirmemiz ve öyle göstermemiz gerekir. İlkokul çocuklarının dikkat süresi henüz çok gelişmemiştir. Bu yüzden her türlü uyarıcıdan çabuk etkilenmekte ve tekrar istedikleri şeye odaklanmakta zorlanmaktadırlar. Çalışmaya başlamadan önce yeterli dinlenme ve oyun süresi verilmelidir. Bu süre okuldan geldikten sonra en az 1,5 saat olmalıdır. Bu saatten daha az sürede ödev yapmaya zorlanmış öğrenciler isteksizleşir ve daha uzun sürede derslerini tamamlarlar. Yatmadan önce de en az 1 saat oyun oynaması önemlidir.

Ödev yapmak nasıl zevkli hale gelir?

Çocuklara okuldan geldiklerinde, “Bugün okul nasıl geçti?” diye sormak yerine, “Bugün ilginç, komik bir şey oldu mu, çok merak ediyorum. Geçen gün Zeynep le ilgili bir şey anlatmıştın ya ne oldu?” diye merak uyandıran onlarla birlikte heyecanlandığınız ve yargılamadığımız sorular sormalıyız. Mesela, “Dün mevsimleri öğrenmiştiniz, bugün ne öğrendiniz? Hadi göster bakalım, o kadar hızlı mı öğrendiniz, ne değişikmiş. Şarkısı da mı varmış” deyip çocuğun öğrenme heyecanını birlikte yaşamak gerekmektedir.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Öğrenmeyi başarmakla eşdeğer tutup beklentinizi ödev yaptırmak olarak görürseniz çocukta sizi memnun etmek ve zorunda olduğu için öğrenmiş olur. Okul bilinci için aileler, beklentilerini düşürmeli, başarı ve başarısızlık odaklı olmaktan uzaklaşmalı, öğrenme sürecini çocuğun ilk adım atışını izler gibi izlemeli ve sadece her yaptığında ve yapamadığında bunu normal olarak değerlendirip yola devam etmelidir. Lütfen çocuklarınızın başarılı olmasını değil, mutlu olmasını sağlamaya çalışın. O zaman dünya daha güzel bir yer olacak ve bunu da çocuklarımız sağlayacaktır.