En hayati organımız: Kalbimiz

Kalp, bilindiği gibi vücudun tüm dolaşımını sağlayan organdır ve yaşam boyunca, durmaksızın çalışır. Çalışmayı bırakınca dakikalar içerisinde yaşam sona erer. Kalp, damarlar vasıtasıyla hücrelere besin maddeleri ve oksijeni taşır.

Kalp ve damar hastalıkları vücudun hayati fonksiyonlarının normal olarak devam etmesini engeller ve önemli sağlık sorunlarına yol açar. Kalp ve damar hastalıklarında en önemli risk faktörleri olarak sağlıksız beslenme, aşırı kilo, alkol, sigara, hava kirliliği, hareketsiz yaşam, stres sayılabilir.

Sağlıklı yaşam için harekete geçin

Kalp ve damar hastalıklarında genetik özellikler önemli rol oynar. Aynı zamanda beslenme ve kişinin yaşam tarzı da bu hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir. Öncelikli risk faktörlerinden biri kan basıncı yüksekliğidir. Yine buna eşlik eden şeker hastalıkları, uyku bozuklukları kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle hem kan şekerinin hem de kan yağlarının kan basıncı ile birlikte belirli seviyelerde tutulması önemlidir.

Sağlıklı bir yaşam için önemli kurallardan biri de spordur. Spor mutlaka hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Ancak spora başlamadan önce ideal vücut kilomuzu tespit etmek ve yaşa uygun sporların seçilmesi gereklidir. Özellikle 30’lu yaşların üzerindeki kişilerin spor yapmaya başlamadan önce mutlaka kalp-damar muayenesi yaptırması gerekir. Temel kalp muayenesi hastanın tıbbi hikâyesinin alınması, gerekli kontroller yapılması, basit ekokardiyografi ve çeşitli testlerin yapılması ile gerçekleştirilir.

Kalp dostu beslenin

Modern hayatın günümüzde getirdiği hareketsiz yaşam tarzı, besin maddelerine kolay ulaşılması nedeniyle kalp hastalıklarına daha sık rastlanmaktadır.

Kalp sağlığını korumak için temel olarak sağlıklı beslenmek önemlidir. Kalp dostu beslenmek için mümkün olduğu kadar hazır rafine gıdalar yerine taze besinler tüketilmelidir. Aşırı tuz kullanımının önüne geçilmesi ve düzenli sağlık kontrollerinin yapılması da kalp sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir.

Stresten uzak, pozitif yaşam tarzı edinin

Kişinin yaşam tarzının pozitif ruh halinde devam etmesi, sosyal yaşamına ve aile hayatına önem vermesi ve düzenli uyuması kalp sağlığının koruması için oldukça önemlidir.

Kalp dostu beslenme: Et tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Sağlıklı beslenmek için kırmızı et miktarını azaltılması ve et tercihinin olabildiğince balıktan yana yapılması gerekir. Yağ olarak da zeytinyağı tercih edilmelidir. Karbonhidratların kontrollü tüketilmesi gerekir. Kilonun arttırılmaması için şeker tüketimini sınırlandırmak önem taşır.

Kalp dostu yaşam: Tütün ve alkol tüketimi

Tütün kullanımına ister aktif ister pasif içici olunsun, mutlaka dikkat edilmelidir. Tütün kullanımına son vermek en ideal yoldur. Alkol kullanılıyorsa da her gün kullanmamak, miktarını sınırlamak gerekir. Kan basıncının düzenli olarak kontrol altında tutulması ve gerektiğinde düzene sokacak ilaçların kullanılması da önemlidir. Kan değerleri kontrollerinin yaşa göre en az senede bir kez tekrarlanması ve hekim görüşü alınması oldukça önemlidir.

Kalp ve damar hastalıklarıyla toplumsal olarak mücadele etmenin önemi günümüzde açıktır. Kamuoyunu bu hastalıklara karşı uyarmak, bilgilendirmek, kalp sağlığı konusunda bilinçli bir toplum yaratmak önem taşır. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek ve dikkat çekmek amacıyla 29 Eylül Dünya Kalp Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl bu tarihte kutlanılan dünya kalp gününde hem kendimizin hem de sevdiklerimizin kalp sağlığını korumaya yönelik tedbirleri almak önemlidir. Tüm toplumun kalp sağlığını korumak ve inme olarak adlandırılan felcin riskini azaltmak için mutlaka fiziksel aktiviteyi arttırmalı, tütün kullanımı durdurmalı veya en azından azaltmalı, kalp dostu beslenmeliyiz.