sat─▒r aras─▒

En ─░yi Sa├ž Ekim Y├Ântemi Hangisidir?

Erkeklerin testosteron hormonuna duyarl─▒ saç alan─▒ al─▒n ve tepe bölgesidir.

Bu nedenle, kronik saç dökülmesi olarak bilinen saç kayb─▒n─▒n ana nedeni hormonaldir. Günümüzde saç ekimi ile estetik görünümüme kavu┼čan ki┼čilere farkl─▒ tekniklerle uygulamalar yap─▒labilir. 

Bu operasyonda ki┼činin fiziksel özellikleri oldukça belirleyicidir, bu nedenle saç ekimi yap─▒lacak köklerin sa─čl─▒k durumu tetkiklerle belirlenmesi önemlidir.

Bu süreçte ki┼čiye uygun en iyi saç ekim yöntemi, bireyin saç muayenesine göre tespit edilir, siz de uygulama yapt─▒rmay─▒ dü┼čünüyorsan─▒z öncelikle doktorunuza ba┼čvurabilirsiniz.

En ─░yi Saç Ekim Yöntemi Neye Göre Belirlenir?

En ─░yi Sa├ž Ekim Y├Ântemi Neye G├Âre Belirlenir?

Saç ekimi kel tipi dökülme sebebiyle uygulanan daimi ve do─čal bir çözüm yollar─▒ndan biridir.

Ba┼č─▒n orta ve ön k─▒sm─▒nda saç kökleriniz i┼člevsiz hale gelmi┼čse uygulanan mikro cerrahi yöntemlerle yeni k─▒l kökleri eklenebilir. Böylece, estetik kayg─▒lar─▒n─▒z─▒ minimize ederek sa─čl─▒kl─▒ saçlar─▒n ç─▒kmas─▒ sa─članabilir. 

─░lk ad─▒mda, saç ekimi öncesinde bir uzman e┼čli─činde fiziksel muayeneniz yap─▒l─▒r sonras─▒nda sa─čl─▒kl─▒ saç kökleriniz baz─▒ tetkikler sayesinde bulunur.

Bu a┼čamadan sonra en çok bilinen ve kullan─▒lan iki yöntem aras─▒nda bir tercih yap─▒labilir. 

Uygulanan yöntemler anestezi alt─▒nda yap─▒ld─▒─č─▒ için öncesinde alerji testinden geçirilebilirsiniz.

Yap─▒lacak yöntemlerin de─či┼čmesinde ise saç alma ┼čeklinde farkl─▒l─▒klar göstermesi vard─▒r. Bu maksatla, size uygulanacak teknikler saç─▒n─▒z─▒n ne kadar kayba u─črad─▒─č─▒na ya da canl─▒ kök al─▒nacak donör bölgenizin durumuna ba─čl─▒ olarak belirlenebilir. 

Ayr─▒ca, dökülmenin oldu─ču tüm alana bu i┼člemi yapt─▒rabilece─činiz gibi k─▒smi dökülen alanda da tercih edebilirsiniz.

Bu alanda yapaca─č─▒n─▒z tercihlere göre sizin için en ideal yöntem bulanarak canl─▒ saç ekimi yap─▒labilir.

En ─░yi Saç Ekim Yöntemi Seçenekleri Nelerdir?

Saç ekim teknikleri uygulanma biçimine göre de─či┼čkenlik gösterir. Bu amaçla günümüzde FUE ve DH─░ saç ekim yöntemi, en iyi saç ekim yöntemi seçenekleri aras─▒nda öne ç─▒kar.

FUE ekim tekni─či genel bir kellik probleminde öne ç─▒karken DH─░ tekni─či saçk─▒ran ya da yara izi gibi küçük alanlarda kullan─▒l─▒r. 

Bu do─črultuda, talepleriniz göz önüne al─▒narak uygun ekim i┼čleminiz uzman e┼čli─činde karar verilebilir.

FUE tekni─činden faydalanmak istiyorsan─▒z öncelikle saç foliküllerinizden greft ad─▒ verilen numuneler al─▒n─▒r ve sonras─▒nda ekim yap─▒lacak alan─▒n─▒za aç─▒lan kanallara yerle┼čtirilir. Bu greftler doku içermesinin yan─▒nda 3-4 saç biriminden olu┼čur. 

Saç foliküllerinizden al─▒nan greftler ekim yap─▒lmadan önce özel ko┼čullarda bekletilir, sonras─▒nda safir ya da perkutan yöntemi ile aç─▒lan kanallar─▒n─▒za aktar─▒l─▒r.

Di─čer bir yandan, DHI tekni─činde ise greftin al─▒nma i┼člemi ayn─▒d─▒r, farklanan nokta ise ekim s─▒ras─▒nda Choi Kalemi kullan─▒larak anl─▒k kanal aç─▒lmas─▒d─▒r. 

Di─čer teknikler aras─▒nda ise manuel punch, robotik ve hiperbarik saç ekimleri vard─▒r ve avantajlar─▒ noktas─▒nda de─čerlendirebilirsiniz.

Saç Ekimi Yöntemlerinin Avantajlar─▒ Nelerdir?

Sa├ž Ekimi Y├Ântemlerinin Avantajlar─▒ Nelerdir?

Yeni nesil teknolojiler sayesinde robotik saç ekimi popüler yöntemlerin ba┼č─▒nda gelir. En iyi saç ekim yöntemi seçenekleri aras─▒nda olan teknik, FUE tekni─či ile benzer prosedürdedir, ancak bilgisayar sayesinde saç köklerinizden greft belirlendi─či için hata pay─▒ minimize edilmi┼čtir.

Ayr─▒ca, hiperbarik saç ekimi yapt─▒rmay─▒ dü┼čünüyorsan─▒z i┼člemin oksijenle yap─▒lmas─▒ndan dolay─▒ sonras─▒nda iyile┼čmenin çok h─▒zl─▒ olaca─č─▒n─▒ göz önüne alabilirsiniz. 

Ek olarak, FUE tekni─činin DHI tekni─čine göre avantajlar─▒ s─▒ralan─▒rsa daha yüksek ekim alan─▒, daha fazla greft ekimi yap─▒lmas─▒, operasyon süresinin k─▒sa olmas─▒ belirtilebilir.

Burada, DHI yöntemi de ihtiyac─▒n─▒za göre uzman taraf─▒ndan karar verilerek daha dar bir alanda yap─▒labilir, böylece iyile┼čme süreciniz daha k─▒sa sürebilir. 

Bunun yan─▒nda, çok yönlü yakla┼č─▒mlarla gerek DHI gerekse FUE yöntemi beraber kullan─▒labilir. FUE yönteminde tamamen saç kesilmesi gerekir, DHI yönteminde ise saç─▒n─▒z kesilmeden s─▒kla┼čt─▒rma yap─▒labilir.

Tepe ile ense bölgesinde ya da al─▒n bölgesinde kaz─▒tma i┼člemine yeterince az ba┼čvurularak operasyon sonras─▒ görünüm geli┼čtirilebilir.

Bu a┼čamada önemli olan nokta ise taleplerinizi ilgili uzmana detayl─▒ca anlatman─▒zdan geçer, devam─▒nda uzman görü┼čü ile en do─čru yöntemin uygulanmas─▒ sa─članabilir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Uzm. Dr.
Elif Esra Arpa─č
Sa├ž Ekimi Klini─či
─░stinye ├ťniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpa┼ča
393

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.