Endometriozis ve Çikolata Kistleri Nedir?

Rahim boşluğunu döşeyen doku tabakasına endometrium dokusu (döl yatağı) adı verilmektedir. Endometrium dokusu, rahim iç duvarlarını ince bir tabaka halinde kaplar. Bu doku hamileliğe hazırlık için her ay belirli değişiklikler geçirmektedir. Adet döneminde endometrium dokusu parçalanarak dökülmekte, adet kanı ile rahim ağzı ve vajen yoluyla dışarı atılmaktadır. Normalde bu hücre tabakası vücutta sadece rahim içerisinde yer almaktadır. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması "endometriozis" hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Endometriotik odaklar yumurtalık (over) içerisinde yer aldığında, her ay hormonların etkisi ile rahim iç zarına benzer şekilde kanamaya neden olduklarından, "endometrioma" adı verilen yumurtalık kistlerine neden olmaktadır.

Tüm kadınların Yüzde 3-5'inde, Hamile kalma problemi olmayan kadınlara bu oran düşük iken (yüzde 1-5), gebe kalamama (infertilite) nedeniyle başvuran kadınlarda bu oran yüzde 20-40'lara çıkmaktadır.

Hastalığın Sebep Ve Belirtileri Nelerdir?

Endometriozise sebep olan genetik bir problem tam olarak ortaya konamamış olmakla beraber, ailesel olarak yatkınlık gösterdiği de bilinmektedir.

Endometriozis en sık olarak yumurtalıklarda, rahim arkası boşlukta (Douglas boşluğu), vajen ile barsağın son bölümü arasında, barsakların yüzeyinde, tüplerin üzerinde veya çevresinde, rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde, veya karın zarı yüzeylerinde gözlenmektedir. Fakat nadiren cilt ve göz dokusu gibi daha uzak yerlerde de izlenebilir.

Endometriosis odakları, bu bölgelerde iltihabi cevabın neden olduğu bir süreç başlatır. Bu iltahabi durumun iyileşme sırasında çevre dokulara yapışıklıklar oluşur ve her adet döneminde bu durum tekrarlanarak artış gösterir. Bu odakların yarattığı hasara bağlı olarak tüplerde yumurtanın taşınmasından yumurtlama fonksiyonun bozulmasına, döllenen embriyonun rahim içine yerleşmesindeki bozukluklara kadar pek çok şekilde kısırlığa neden olabilir. Kadınlarda kısırlık haricinde; ilişkinin sancılı olması, sancılı adet görme ve kronik kasık ağrıya sebep olabilir.

Endometriozis herkeste farklı derecede hastalık yapar. Kimde nasıl bir tablo yaratacağı önceden bilinemez. Çok şiddetli ve yaygın endometrioziste şiddetli belirtiler olmayabileceği gibi, çok hafif hastalık durumunda şikayetler çok fazla ve hatta dayanılmaz olabilir.

Nasıl Oluşur?

Endometriosis hastalığına hangi faktörlerin sebep olduğu bilinmemektedir. Nedeni açıklamaya yönelik çeşitli teoriler öne sürülmektedir.

Retrograd akım (endometrium dokusunun menstruasyon sırasında tüpler vasıtası ile karın boşluğuna geçmesi) endometriosis odaklarının oluşmasındaki en muhtemel teori olarak kabul edilmekle birlikte başka mekanizmaların da rol oynadığı düşünülmektedir ( hücrelerin yapısal değişikliğe uğraması, kan yoluyla yayılım veya kişinin bağışıklık sistemindeki değişiklikler v.s.)

Teşhis Nasıl Konulabilir?

Kadında endometriozis şüphesi yaratan en önemli şikayetler ağrılı menstruasyon, cinsel ilişkide ağrı ve infertilite şikayetleridir. Özellikle menstruasyonun başladığı yaşlardan daha sonra ortaya çıkan ve şiddeti zaman içerisinde artan adet ağrıları endometriozis konusunda uyarıcıdır.

Muayene ile endometriozisin tanımlanması oldukça zordur. Yapılan ultrason incelemeleri ile de endometriosis tanısı konulamaz. Bu şekilde yalnızca endometriosusa bağlı olarak gelişmiş over kisti olan endometrioma (çikolata kistleri) görülebilir. Çikolata kistleri genelde etrafa yapışıklıklar gösterir. Çikolata kistlerinin görülmesi endometriozisin şiddetli olduğunu gösterir. Ultrasonografide yumurtalık içerisinde yer alan yoğun granüllü kistik kitlelerin görülmesi ile tanısı yüksek oranda kesinlikle konulabilir. Yumurtalıklardan gelişen kanserler de benzer görüntüler yaratabileceği düşünülerek endometriomaların kesin tanısı ancak laparoskopi ile direkt olarak görülerek konulmaktadır.