Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

Oluşturma Tarihi: 25.04.2017 01:45 Güncelleme Tarihi: 12.05.2024 02:30

Akut veya zamana yayılmış komplikasyonlarla birlikte gelişerek hayati risk oluşturabilen ciddi hastalık gruplarından biri enfeksiyon hastalıklarıdır. Bu hastalıkların tanı ve tedavi hizmetleri ile mikrobiyolojik laboratuvar çalışmaları Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji birimlerince yürütülmektedir. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji’nin alanına giren pek çok hastalık türü bulunur. Hastanelerimizde bakteri, virüs ve parazit gibi mikroorganizmaların yol açtığı her türlü hastalığın tanı, tedavi ve takibi güncel bilgiler ışığında, uzman hekimler ve sağlık çalışanlarından oluşan multidisipliner ekipler tarafından titizlik ile yapılır.

Bölümümüzde; bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin yapmış olduğu hastalıkların tamamı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV, AIDS, sarılık (hepatitler), tifo, bruselloz, tüberküloz ve benzeri hastalıklar, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, grip, ishaller, solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, ensefalit gibi beyin ve omurilik enfeksiyonları, yumuşak doku enfeksiyonları, diyabetik ayak enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri, yoğun bakım ve cerrahi alan enfeksiyonları gibi pek çok hastalığın tedavileri yapılır. Bu hastalıkların takip ve tedavisinin yanı sıra seyahat aşıları, erişkin bağışıklama (aşılama), seyahat hekimliği danışmanlık hizmeti de verilir. Enfeksiyon Hastalıkları Birimi aynı zamanda hastane enfeksiyonlarını kontrol etmek, izlemek, bu enfeksiyonları en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapar; hasta, hasta yakınları ve ilgili personele bu konuda eğitimler verir.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji kliniklerimizde tanı ve tedavi işlemleri sıklıkla yapılan bazı hastalıklar şöyledir:

Bakteri, Virüs, Mantar ve Parazit Kaynaklı Hastalıklar

Bu tür hastalıklar vücuda yerleşen bakteri, virüs, mantar veya parazitlerden kaynaklanır. Bu tür hastalık yayan canlıların kişiden kişiye bulaşması solunum, kan, vücut sıvısı gibi birçok yolla gerçekleşebilir. Hastalığın türüne göre tedavi süresi ilaçlarla olabileceği gibi cerrahi yollara da başvurulabilir. Genel olarak bakteri, virüs, mantar ve parazit kaynaklı hastalıklar ateş, ishal, kas ağrıları, öksürme ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerin ortaya çıkması halinde bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan başlıcaları HIV, AIDS, Hepatit B, bel soğukluğudur. Bu hastalıklar dışında da cinsel yolla bulaşan hastalıklar mevcuttur ancak en riskli gruplar bu hastalıkların mevcut olduğu gruplardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkili yolu korunmanın yanı sıra tek eşliliktir. Kondom kullanımı gibi yöntemler cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından etkili olsa da kesin çözüm değildir. Uçuklar veya siğiller kondom kullanımına rağmen bulaşma riskine sahiptir. Bu riskler göz önüne alınarak cinsel ilişkilerde hastalıklardan kaçınmak açısından korunmak gerekmektedir. 

HIV ve AIDS

HIV ve AIDS cinsel birleşme sonucunda vücudun farklı yerlerine yerleşebilmesine rağmen asıl etkilerini bağışıklı sistemi üzerinde gösteren hastalıklardan başlıcalarıdır. Bu virüsler sanılanın aksine vücuda yerleşmesiyle bireyde ölüm riskine yol açmaz. Asıl ölüm riskine yol açan bireylerin bağışıklık sisteminin zayıflayarak vücudun savunmasız hale gelmesidir. HIV ve AIDS virüslerinin yerleştiği bireyler basit bir grip hastalığına bile yakalansalar bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle grip hastalığından dolayı ölüm risk grubuna girerler. Bu hastalıklardan korunmak amacıyla korunmak ve rutin hastane kontrollerini aksatmamak gerekir. 

Hepatit (Sarılık) Türleri

Sarılık hastalığı cildin ve göz beyazının sarılaşmasına bağlı bir durumdur. Bu durum birçok hastalığın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hepatosellüler sarılık, tıkanma (Obstrüktif) sarılığı ve hemolitik sarılık olmak üzere üç farklı türü vardır. Kandaki bilirubin oranının ölçülmesi ile teşhis edilir. Hastalığın tedavisinde bilirubin oranın düşürülmesi temel amaçtır. Kandaki bilirubin oranı düşürülerek hastalığın tedavisi yapılır.

Tifo, Bruselloz, Tüberküloz ve Benzeri Hastalıklar

Bu hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel hastalıklardır. Hastalığa sahip olan hayvan ürünlerinin tüketilmesi ile bulaşabileceği gibi hasta olan hayvana temas ile de bu hastalıkların insanlara bulaşması mümkündür. Hastalıkların genel belirtisi ateş, vücutta ağrılar, iştahsızlık ve uzun sürede kilo kaybıdır. Bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla bir uzmana danışmak önemlidir. Çünkü erken teşhis ile antibiyotik tedavisine başlanması hastalıkların daha ciddi problemlere yol açmadan tedavi edilmesini sağlayabilir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Sağlıklı bir bireyin idrarında bakteriye rastlanmaz. Eğer idrar ve idrar yolunda herhangi bir bakteriye rastlanır ise bu idrar yolu enfeksiyonu hastalığını işaret eder. Zaman zaman vücut dışında bulunan bakteriler idrar yoluna ulaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda böbrek, idrar yolu, üretra ve mesane bu bakterilerden etkilenir. En yaygın belirtileri sık idrara çıkma, boşaltım sırasında yanma ve ağrı, ateş ve yorgunluktur. Bu belirtilere sahip hastalar idrar yolu enfeksiyonu teşhis edilmesi halinde antibiyotikler ile tedavi edilirler. 

Grip ve Diğer Solunum Yolu Enfeksiyonları

Nezle, grip, sinüzit, migren ve bademcik iltihabı solunum yolu enfeksiyonları arasında yer alır. Mevsim geçişlerinde birçok bireyde bu hastalıklar baş gösterir. Bu hastalıkların en yaygın belirtisi baş ağrısı, solunum zorluğu ve ateştir. Bu belirtilerden herhangi birisinin ortaya çıkması halinde bir uzmana danışmak gerekir. Uzman tarafından gerekli görülen durumlarda antibiyotik tedavisi yanı sıra ağrı kesici ile hastalıkların tedavisi sağlanır. 

İshaller

İshal hastalığı bir gün içerisinde üçten fazla sıvı olarak dışkılama ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde normalden daha fazla sıvı dışkılama olarak tanımlanır. Bireyin yaşına göre ishalle birlikte ateş, kusma veya baş ağrısı da görülmesi olasıdır. En etkili bulaşma yolu dışkıya ağız veya el ile temastır. Bu da günümüz modern yaşamında oldukça mümkün bir yoldur. Kaynağı belli olmayan içme suları da ishale yol açabilir. İshal olan bireyde çok fazla sıvı kaybı olacağından en etkili tedavi yöntemi bol sıvı tüketmek ve kaynağı belli besinler ile beslenmektir. 

Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları (Menenjit, Ensefalit vb.)

Beyin ve omurilik enfeksiyonları beynin, beyni saran zarların veya da her ikisinin aynı anda iltihaplanması olarak tanımlanır. Bu enfeksiyonların nedeni bakteri, mantar, virüs veya parazit kaynaklı olabilir. Bu enfeksiyonların tedavisinde de diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi erken tanı önemlidir. Hastalığın ilerleme durumuna göre antibiyotik tedavisinin yanı sıra cerrahi yöntemlere de başvurulabilir.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları

Diyabetik hastaların birçoğunda ayak enfeksiyonları görülmektedir ve hastanede tedavi gerektiren en ciddi hastalıklardan birisidir. Erken teşhis durumlarında antibiyotik tedavi mümkün olsa da ilerleyen durumlarda uzuv kaybına yol açabilir. Diyabetik ayak enfeksiyonları erkeklerde, uzun süreli devam eden diyabet hastalıklarında ve aşırı kilolanma durumlarında risk faktörünü arttırır. Bu nedenle erken teşhis için bir uzmana danışmak oldukça önemlidir.

Yumuşak Doku Enfeksiyonları

Yumuşak doku enfeksiyonları en çok rastlanan enfeksiyonlar arasında yer alır. Enfeksiyon oluşan dokuda meydana gelen ağrılar ve ateş en önemli belirtilerdendir. Yumuşak doku enfeksiyonları teşhisi için kan testleri uygulanır ve gerekli olan durumlarda antibiyotik ile tedavi önerilir.

Eğer siz de yukarıdaki enfeksiyon hastalıklarından herhangi birine sahipseniz veya bunlardan bir tanesinin sizde bulunabileceğine dair belirtiler yaşıyorsanız; derhal Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji kliniklerimize başvurarak uzman hekimlerimizin muayenesinden geçebilirsiniz. Enfeksiyon hastalıklarında erken teşhis ve müdahale tedavi başarısı açısından çok büyük bir önem taşıdığından tedavi sürecinizi bir an önce başlatarak daha ciddi sorunların oluşumunu önleyebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


🦠 H5N1 Virüsü Nedir? H5N1 Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩🏻‍⚕️ Parvovirüs (Beşinci Hastalık) Nedir? Parvovirüs B19 Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
🩺 Şap Hastalığı Nedir? Şap Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👨‍⚕️ Mers Virüsü Nedir? Mers Virüsü Nasıl Bulaşır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
🚿 Duş Başlığı Hastalığı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💉 Yetişkinlerde Hayat Kurtaran Aşılar Hangileri?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Kpa Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💉 Coronavac Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💉 Biontech Alman Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💉 Hepatit Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Sputnik V Rus Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💊 Antibiyotik Zararları Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Vlp Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💉 Türkovac Türk Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👨‍⚕️ Grip Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Sinovac Çin Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👨‍⚕️Moderna Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Gardasil Aşısı Nedir? Gardasil 9 Aşısı Neden Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Hepatit A Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ X Hastalığı (X Virüsü) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Ameliyat Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Su Çiçeği Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Kuduz Aşısı Nedir? Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
JN1 Varyantı Nedir? Covid JN1 Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Nipah Virüsü Nedir? Nipah Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Pirola Varyantı Nedir? Pirola Virüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Eris Varyantı(Virüsü) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Adenovirüs Nedir? Adeno Göz Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Toksoplazma Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Deli Dana Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Meningokok Aşısı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Helikobakter Pilori Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Strep A Nedir? Strep A Belirtileri ve Tedavisi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Domuz Gribi Testi
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
İnfluenza Nedir? İnfluenza Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Flurona Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Genital Uçuk (Herpes) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Anti HBS Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Hepatit A Nedir? Hepatit A Tedavisi Nasıl Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Domates Gribi Nedir? Bulaşıcı Mıdır? Tedavi Edilebilir Mi?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Bel Soğukluğu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Marburg Virüsü Nedir? Tedavi Edilebilir mi?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Ureaplasma Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Salmonella Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Riketsiya Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Septisemi Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Mutasyonlu Virüs Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Mavi Dil Hastalığı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Omicron (Mu Varyantı) Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Omicron Varyantı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Omicron varyantının diğer varyantlardan farkı
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Kara Mantar Hastalığı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Anne Adaylarında Covid Hakkında Merak Edilenler
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Covid-19 Aşısı Hakkında Merak Edilenler
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Mutasyon Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Covid-19 Aşıları ve Yan Etkileri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Sinovac İçerik Detayı ve Yan Etkileri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Biontech İçerik Detayı ve Yan Etkileri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
İnflamasyon nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
İspanyol gribi nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Boğaz şişliğine ne iyi gelir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Zehirlenme belirtileri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Corona Virüsü (Koronavirüs) Nedir, Covid-19 Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Ruam Hastalığı Nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Lyme hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Dolama nedir? Dolama belirtileri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Pamukçuk nedir? Pamukçuk belirtileri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Veba nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
ASO nedir? ASO neden yükselir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Sepsis nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Bulaşıcı hastalıklar nelerdir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Şarbon nedir? Şarbonun belirtileri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Batı nil virüsü nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Beşinci hastalık nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👶 Sarılık Hastalığı Nedir? Belirtileri & Tedavi Yöntemleri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Cinsel hastalık belirtileri nelerdir? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Klamidya nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Öpücük hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Hastalıklara göre tatil rotaları
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Tetanoz Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Tifo hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Lejyoner Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Brusella nedir? Nasıl bulaşılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Domuz Gribi Belirtileri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Dizanteri Nedir? Dizanteri Belirtileri Nelerdir ve Dizanteri Nasıl Buluşur?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Kene ısırması ve kırım kongo kanamalı ateşi nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👨🏽‍⚕️ AIDS (HIV) Nedir? AIDS Belirtileri Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Kolera nedir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
💊 Antibiyotik Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır? Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
👩‍⚕️ Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Hepatit B nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Avustralya gribi nedir? Belirtileri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Viral hepatitlere dikkat
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Ebola virüsü nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Vücudun kimyasını kan testleri çözüyor
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Selülit nedir? Selülit nasıl geçer?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji
Hekimlerimiz
Filtreleyin:
Devamını Göster