satır arası

Ense Ağrısı Neden Olur? Ense Ağrısı Neyin Belirtisi?

Ense ağrısı bazen hareketsizlik gibi çok basit bir sebepten olabilirken bazen de altında ciddi problemler yatan bir sorun olabilir. Genç ve yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan ense ağrısının en yaygın nedeni sabit duruştur.

Ensedeki kaslar ve kemiklerle birlikte damar ve sinirler de ağrının sebebinden etkilenebilir. Tek taraflı ense ağrısı olabildiği gibi tüm enseyi kaplayan hatta çevresine de yayılan ağrılar da vardır. 

Özellikle masa başında uzun süre çalışmak, otururken yanlış postürde kalmak ve telefona boynu eğerek bakmak gibi duruş sorunları enseyi zorlar. Ense ağrısının altında yatan sebep çok nadir olarak ciddi hastalıkların habercisi olur. Ağrı uzun sürüyorsa, şiddetliyse, ağrı yanında el veya kol uyuşması, güç kaybı gibi ek semptomlar varsa farklı kök nedenlerden şüphe edilir. 

Ense Ağrısı Nedir?

Ense; baş ve gövde bağlantısını sağlayan ve hayati dokuları kapsayan, vücudun önemli bir bölümüdür. Boyun ve sırt kasları enseye bağlanır ve omurganın en üst kısmı da ensenin arka kısmında bulunur. Ayrıca şah damarı, soluk borusu ve yemek borusu da enseye yakındır. Ense ağrısı belirtileri bölgeye yakın olan farklı yapıları da etkilediği için çeşitlilik gösterir.  

Birçok farklı yapının yakın olduğu ensede ağrı olduğunda önce kas ağrısından şüphelenilse de kritik konumundan dolayı ağrıda gözlemin ve takibin iyi yapılması önemlidir. Tek taraflı ense ağrısı yaşanıyorsa o bölgedeki damar, kas ve dokular incelenmelidir. 

Ense Ağrısı Neden Olur?

Ense Ağrısı Neden Olur?

Ense ağrısı neden olur, sorusunun cevabı kişiye özgü bedensel hikayeye göre değişir. Ağrılar çoğunlukla vücudun bir uyarı alarmı gibidir. Yaşam kalitesini düşürdükleri için hızlıca çözüm bulmak iyi olur. Genellikle kas ve iskelet sistemi ağrılarının altında çok önemli nedenler yoktur. Problemin kaynağının bulunup tedavi uygulanması olumsuz ilerlemeyi hızla durdurur.  

Ense ağrısı nedenleri şöyledir:

 • Postür sorunları: Sürekli sabit kalan boyun, uzun süre ekran başında kalma, omurgayı zorlayıcı şekilde oturma ense ağrısına sebep olabilir.
 • Kas sorunları: Kas dokularının yanlış duruş ya da ani hareket sonuncunda zarar görmesiyle ense ağrıları oluşabilir. 
 • Migren: Baş ağrısıyla karakterize olan migrende ağrı enseye de kayabilir. 
 • Yüksek tansiyon: Tansiyon probleminde enseden başa uzanan bir ağrı yaşanabilir. 
 • Kazalar: Fiziksel darbeler sonucunda ense bölgesinde hasar ve ağrı görülebilir.
 • Omurga sorunları: Omurlarda kayma, zedelenme,kireçlenme, fıtık gibi sebeplerle sinirlerde sıkışma ve ensede ağrı gelişebilir. Özellikleboyun fıtığındaense ağrısı sık görülen semptomlar arasındadır.
 • Enfeksiyonlar: Yaralar ve çeşitli sebeplerle oluşan enfeksiyonlar ağrı yaratabilir. 
 • Nörolojik hastalıklar: Sinirlerde baskı yaratan beyin sebepli hastalıklarda ağrı enseye de vurabilir. 
 • Fibromiyalji: Vücut genelinde ağrılara sebep olanfibromiyaljide ense ağrısına neden olabilir. 
 • Kalp sorunları: Ense ağrısıyla birlikte kol ağrısı, duyu kaybı ve hızlı harekette rahatsızlık hissetme gibi durumlar varsa kardiyolojik muayene gerekir.
 • Tümörler: Ense ağrısı nedenleri arasında tümörler de sayılabilir. Sinir veya damarlara baskı yapan tümörler ağrıya neden olabilir. 

Ense Ağrısı Belirtileri

Ensede ağrı olduğunda genellikle endişelenmeyi gerektirecek çok ciddi bir durum yoktur ama ağrıya özellikle farklı semptomlar da eşlik ediyorsa uzman değerlendirmesi gerekir. Ense ağrısı belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kas gerginliği, baş ağrısı
 • Kafa hareketinde zorlanma
 • Ensede sıkışma, yanma hissi
 • Mide bulantısı ve/veya kusma
 • Ensede şişlik ve/veya kitle
 • Yutkunmada zorlanma
 • Kol ve bacaklarda güçsüzlük
 • Kol, göğüs ve başa yükselen rahatsızlık

Çocuklarda Ense Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda ensede ağrı için en yaygın neden ekran karşısında (tv, telefon, pc, tablet vb) sabit şekilde, bazen kafayı eğerek uzun süre kalmakla ilgilidir. Bir diğer sebep ise hayatta fiziksel olarak en hareketli olunan çocukluk döneminde yapılan riskli hareketler ve yaşanan kazalardır.

Fiziksel travmalarda acil hastaneye gitmek gerekir, tomografi ve MR ile inceleme yapılarak gerekli tedavi uygulanır. Nadir olarak menenjit ve tümörler de ense ağrılarına sebep olabilir. Şiddetli ağrıya hapşırma, öksürme, kusma ve ateş gibi belirtiler eşlik ediyorsa hemen doktora başvurmak gerekir. 

Genç Yaşta Ense Ağrısı Neden Olur?

Genç Yaşta Ense Ağrısı Neden Olur?

Genç yaşta ense ağrısı için spesifik sebepler yoktur. Yaşa göre tahmin yapılacak olursa genç yaşta sporla ilgilenme ihtimali yüksek olduğu için yapılan ani veya ters hareketler en ağrısına sebep olabilir. 

Çocuklarda olduğu gibi gençlerin de ekran karşısında sabit ya da yanlış postürde durarak çok vakit geçirmeleri boyun ve ensede sorunlara neden olabilir. Ders çalışırken masa başında fazla kalmak da iyi değildir. Belli aralıklarla kısa molalar vermek ve hareket etmek vücut sağlığı için önemlidir. 

Yaşlılarda Ense Ağrısı Neden Olur?

Yaşa bağlı olarak ileri yaşta görülebilen özel bir ense ağrısı türü yoktur. Her yaşta olabildiği gibi kazalar, hareketsizlik, bazı hastalıklarla ileri yaşlarda da ense ağrısı nedeni olabilir. Yaşlılarda ense ağrısı yaş sebebiyle bir ihtimal kireçlenme nedeniyle olabilir. Boyundaki kireçlenmeyle birlikte o bölgede ağrı da görülebilir. 

Eğer tansiyon sorunu varsa ve göz ardı edilmişse, ilerleyerek yüksek tansiyon hastalığı ortaya çıktığında da belirtiler arasında ense ağrısı da ortaya çıkabilir. 

Hamilelikte Ense Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kilo alımıyla vücudun yapısı ve ağırlığı değiştiği farklı bölgelerde ağrılar oluşabilir. Ağırlık merkezinin kayması bazı bölgelere fazla yük binmesine neden olur. 

Kilo artışıyla özellikle bel ve boyuna binen yük artar ve hamilelikte ensede ağrı da bu sebeple olabilir. Uterusun büyümesi de sinir sıkışmasıyla birlikte bel ve boyun ağrısını tetikleyebilir. 

Ense Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ense Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ense ağrısının ne ile ilgili olduğu biliniyorsa ense ağrısı nasıl geçer sorusunu cevaplamak kolaylaşır. Basit bir kas spazma durumu varsa dinlenmek, sıcak kompres, masaj, doğru postürde durmak ağrıyı hafifletir. 

Ense ağrısının nedeni bir hastalıkla önce o hastalığa dair tedavi uygulanır, bir yandan da ağrıyı hafifletici ek uygulamalar yapılabilir. Örneğin fıtıktan dolayı ağrı yaşanıyorsa fizik tedavi, hipertansiyondan dolayı ağrı yaş anıyorsa tansiyon düzenleyici beslenmeyle birlikte ilaç tedavisi uygun olabilir. 

Ense Ağrısı Tedavisi

Ense ağrısı nasıl geçer, ense ağrısı tedavisi nasıl olur sorularının cevapları sebeplere göre şekillenir. Doğru teşhisle ağrının giderilmesi mümkündür. Basit durumlarda evde yapılabilecek uygulamalar vardır. Ciddi rahatsızlıklarda ise ameliyata kadar varabilecek ciddi müdahaleler gerekebilir. Ağrıyı gidermek için şu uygulamalar yapılabilir:

 • Germe ve çekme egzersizleri, fizik tedavi
 • Ağrı kesici ve kas gevşeticiler
 • Postür düzenleyen hareketler
 • Hafif masaj

Ense ağrısı tedavisi ağrıya neden olan bir hastalık varsa, ilgili rahatsızlığın tedavisine uygun olacak şekilde farklı ilaçlarla desteklenir. Gerekirse ameliyat da devreye giren bir çözümdür. 

Sıkça Sorulan Sorular

Ense ağrısı tehlikeli midir?

Kas ve eklemlerdeki ağrıların altında genelde çok ciddi bir sebep yoktur. Ağrı şiddetlenir ve başka bazı rahatsız edici durumlar da ortaya çıkarsa dikkat edilmesi gerekir. 

Ense ağrısı için hangi doktora gidilir?

Ense ağrısı yaşıyorsanız durumunuzla ilgili detaylı bilgi almak ve tedavi olmak için ortopedik ve travmatoloji, beyin ve sinir cerrahisi ya da durum özellikle fiziksel bir darbe ya da ters hareketle ilişkiliyse fizik tedavi bölüme başvurabilirsiniz.

Boyun fıtığı için hangi doktora gidilir?

Boyun fıtığından şüpheleniyorsanız ortopedi ve travmatoloji ya da beyin ve sinir cerrahisi bölümüne başvurabilirsiniz.

Ense ağrısı baş dönmesi sorunları neyi gösterir?

Ense ağrısıyla birlikte ense bölgesinde sertlik, baş dönmesi, bulantı, kusma, güç kaybı gibi şikayetler varsa beyin kanaması gibi ciddi bir durum olabileceği için hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşmak gerekir.

Tek taraflı ense ağrısı neden olur?

Ensenin belli bir bölgesinde ağrı varsa o bölümle ilgili kaslarda bir zorlanma olabilir ya da o bölgeden geçen damar ve dokularda sorun vardır. 

Ense kökünde ağrı neden olur?

Migren, yüksek tansiyon, postür sorunları, osteoporoz, fıtık, kas spazmı ense kökü ağrısı yapabilir.

16177

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.