sat─▒r aras─▒

E┼ček sütü çok eski zamanlardan bu yana sa─čl─▒k ve cilt için kullan─▒lm─▒┼čt─▒r. Kleopatra’n─▒n cilt güzelli─či için e┼ček sütü ile banyo yapt─▒─č─▒ bilinir.

Sa─čl─▒kl─▒ ve pürüzsüz bir cilt için cilt bak─▒m ürünlerinin yan─▒ s─▒ra do─čal ürünler de s─▒kça tercih edilir. Do─čal içerikli sabunlar; zaman zaman y─▒kama jelleri, köpükleri yerine cilt temizleme için kullan─▒labilir.

E┼ček sütü sabunu, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildi temizlerken nemini korumaya yard─▒mc─▒d─▒r. Egzama, sedef gibi kuruluk görülen cilt hastal─▒klar─▒nda tedaviye yard─▒mc─▒ olarak tercih edilir. Nemlendirici ve yenileyici özellikleriyle saç ve vücut temizli─činde kullan─▒labilir.

E┼ček sütü kendi içerisinde bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ içeriklere ek olarak sabun içeri─činde zeytinya─č─▒ da bar─▒nd─▒r─▒r. Zeytinya─č─▒ sabunun nemlendirme özelli─čini ve besleyicili─čini destekleyicidir. Cilt ve saçlardaki ya─č─▒n, kirin derinlemesine temizlenmesine yard─▒mc─▒d─▒r.

Cildi yenileyerek daha genç, parlak ve canl─▒ bir cilt görünümünü destekler. E┼ček sütü faydalar─▒ nedeniyle sabun d─▒┼č─▒nda nemlendirici, ┼čampuan, du┼č jeli gibi çe┼čitli temizleme ürünleri içerisinde de kullan─▒labilir.

E┼ček Sütü Sabunu Nedir?

E┼ček sütü sabunu do─čal e┼ček sütü içeri─čine sahip kat─▒ bir sabun türüdür. ─░çeri─činde e┼ček sütünün yan─▒ s─▒ra do─čal zeytinya─č─▒ da bulunur. E┼ček sütü sabunu yara iyile┼čmesi, cilt yenileme, k─▒r─▒┼č─▒kl─▒k giderme gibi pek çok alanda tercih edilebilir.

Ya┼članma kar┼č─▒t─▒ cilt bak─▒m─▒ için cilde uygulanabilir. E┼ček sütü sabunu su ile birle┼čti─činde e┼ček sütü aktif olur. Cildi derinlemesine temizlerken nemin korunmas─▒na yard─▒mc─▒d─▒r.

Cilt problemlerinin tedavisi için tercih edilebilir. Akne, egzama gibi cilt hastal─▒klar─▒nda etkilidir. Ya┼č art─▒┼č─▒yla birlikte ortaya ç─▒kan ince çizgi ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒n giderilmesine yard─▒mc─▒ olur.

Cildin daha genç ve dolgun görünmesinde etkisi vard─▒r. Cilde etkilerinin yan─▒nda saç ve saç derisinin temizli─činde kullan─▒labilir. Saçlar─▒n daha sa─čl─▒kl─▒, canl─▒ ve parlak görünmesine yard─▒mc─▒ olur. Kuru ve kepekli saç derisinin bak─▒m─▒nda tercih edilebilir.

E┼ček Sütü Sabunu Faydalar─▒ Nelerdir?

E┼ček sütü sabunu cilt ve saç bak─▒m─▒nda s─▒kl─▒kla tercih edilir. Nemlendirme, canland─▒rma ve temizleme özellikleri mevcuttur. E┼ček sütü sabunu faydalar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • E┼ček sütünün ciltteki belirtileri üzerine etkilerinden dolay─▒ cilt bak─▒m ürünlerinde tercih edilir. Ya┼članma ile birlikte olu┼čan ince çizgi ve k─▒r─▒┼č─▒kl─▒k olu┼čumunun önlenmesine yard─▒mc─▒ olur. Ciltte hücre olu┼čumunu h─▒zland─▒rarak daha genç ve dolgun bir cilt görünümü sa─člamaya yard─▒mc─▒d─▒r.
 • ─░çerisindeki A, B, C ve E vitaminleri sayesinde cildi besler. Daha sa─čl─▒kl─▒ ve parlak bir cilt olu┼čturmaya yard─▒m eder.
 • E┼ček sütü sabunu cildi nemlendirmek için kullan─▒labilir. Egzama, sedef gibi kurulu─ča sebep olan cilt hastal─▒klar─▒nda temizlik a┼čamas─▒ için tercih edilebilir.
 • ─░çerisinde bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ omega 3 ve omega 6 sayesinde antioksidan etki gösterir. Bu sayede cildi d─▒┼č etkenlerden koruyan cilt bariyerini güçlendirmeye katk─▒ sa─člar.
 • Ölü derinin cilt yüzeyinden uzakla┼čt─▒r─▒lmas─▒na yard─▒mc─▒d─▒r. Yeni hücrelerinin olu┼čum sürecini h─▒zland─▒r─▒c─▒ etki gösterebilir.
 • Yaralar─▒n enfeksiyon kapmas─▒n─▒ önlemeye daha h─▒zl─▒ ┼čekilde iyile┼čmesine katk─▒ sa─člar.
 • Cilt lekeleri ve kararmalar─▒n görünümünü hafifletmek için tercih edilir. Renk tonunun e┼čitlenmesine yard─▒mc─▒ olur.
 • Saç ve saç derisi temizli─činde fazla ya─č ve kirden kurtulmak için kullan─▒labilir. Daha sa─čl─▒kl─▒ ve parlak saçlara sahip olmaya yard─▒mc─▒ olur.

E┼ček Sütü Sabunu Saça Faydalar─▒ Nelerdir?

E┼ček sütü sabunu faydalar─▒ için saç ve saç derisi temizli─činde tercih edilebilir. Saç derisini ve saçlar─▒ nemlendirmeye ve onar─▒m─▒na yard─▒mc─▒ olur. E┼ček sütü sabununun saçlara faydalar─▒ ┼čöyle listelenebilir:

 • E┼ček sütü saçlar─▒n kökten uca beslenmesine ve koparak dökülmelerin azalmas─▒na yard─▒mc─▒d─▒r. Saç köklerini besleyerek daha sa─čl─▒kl─▒ ve h─▒zl─▒ uzamas─▒na destek olur.
 • Saç derisinde olu┼čan kepe─či azaltmaya yard─▒mc─▒d─▒r. Saç derisini nemlendirerek kurulu─ča ba─čl─▒ geli┼čen tahri┼č ve ka┼č─▒nt─▒ ┼čikayetlerini azaltmaya destek olur.
 • Saçlar─▒n daha hacimli görünmesine yard─▒mc─▒ olur.
 • Saçlar─▒ besleyerek daha canl─▒ ve parlak görünüm için tercih edilebilir.

E┼ček Sütü Sabunu Nas─▒l Kullan─▒l─▒r?

E┼ček sütü sabunu cilt, yüz ve saçlar için kullan─▒labilir. Yüz için kullan─▒lmak istendi─činde yüz, bir miktar ─▒slat─▒larak sabunla köpürtülür. Masajla köpürtülerek cilde uygulan─▒r ve 3-5 dakika yüzde bekletilir. Süre sonunda bol su ile durulan─▒r.

Bundan sonra tonik ve nemlendirme basamaklar─▒na geçilebilir. Günde 3 defaya kadar kullan─▒labilir, ancak uzmanlar yüzün cilt bak─▒m rutininde sadece ak┼čamlar─▒ bir ürün yard─▒m─▒yla temizlenmesini önermektedir. E┼ček sütü sabununun di─čer tüm sabunlar gibi gözle temas─▒ önlenmelidir. Sabunun uygulanaca─č─▒ k─▒s─▒mda tahri┼č olmu┼č deri ve aç─▒k yara olmad─▒─č─▒na dikkat edilmelidir.

Vücut için kullan─▒lmak istendi─činde du┼č jeli yerine du┼č s─▒ras─▒nda kullan─▒labilir. Vücutta akne bulunan bölgelere uyguland─▒ktan sonra 5-6 dakika boyunca durulanmadan beklenmesi etkisini artt─▒rabilir.

─░lk kez kullanacak ki┼čilerde alerji geli┼čme riskine kar┼č─▒ vücudun bir bölümüne sürülerek yama testi yap─▒lmas─▒ uygun olacakt─▒r. Saçlar için kullan─▒ld─▒─č─▒nda normal zamanlarda ┼čampuan kullanan biri için kullan─▒m─▒ zor olabilir. Bu sebeple önce e┼ček sütü sabunu ile birkaç y─▒kama yap─▒ld─▒ktan sonra son y─▒kamalar ┼čampuan ile yap─▒larak saç─▒n al─▒┼čmas─▒ sa─članabilir.

E┼ček Sütü Sabunu Sivilcelere ─░yi Gelir mi?

E┼ček sütü antibakteriyel özellikler bar─▒nd─▒r─▒r. Düzenli olarak kullan─▒ld─▒─č─▒nda akne olu┼čumunu önlemeye yard─▒mc─▒ olabilir. Yüz ve vücutta olu┼čan sivilcelerin iyile┼čmesi için tercih edilebilir.

Ciltte do─čal olarak üretilen sebum, fazla üretildi─činde gözeneklere dolarak komedon olu┼čumuna neden olabilir. E┼ček sütü sabunu fazla ya─č─▒ temizleyerek komedon olu┼čumunu önlemeye yard─▒mc─▒d─▒r. Cilt yenileyici özelli─či ile sivilce sebebiyle olu┼čan leke ve skarlar─▒n giderilmesine katk─▒ sa─člar. Olu┼čan yara ve tahri┼člerin h─▒zla iyile┼čmesi için kullan─▒labilir.

Ancak sivilce olu┼čumunun sebebi ki┼čiye göre de─či┼čebilir. Bazen kistik akne ve hormonal kaynakl─▒ akneler görülebilir. Sivilce için kullan─▒lmak istendi─činde bir dermatolo─ča ba┼čvurmak daha uygundur. Saç derisinde olu┼čan sivilcelerde de etkilidir. Saç diplerine uyguland─▒─č─▒nda 5-10 dakika masaj yap─▒larak uygulan─▒r ve bekletilirse etkisi artacakt─▒r.

S─▒k Sorulan Sorular

E┼ček sütü sabunu faydalar─▒ için cilt bak─▒m rutinlerinde s─▒kl─▒kla tercih edilir. E┼ček sütü sabunu kullanmak isteyenlerin akl─▒nda nas─▒l uyguland─▒─č─▒, nas─▒l haz─▒rland─▒─č─▒ ile ilgili soru i┼čaretleri olu┼čabilir.

E┼ček Sütü Sabunu Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

E┼ček sütü sabunu haz─▒rlamak için öncelikle sabun sütü ve sabun jipsi ate┼č üzerinde 1-2 saat kadar süreyle eritilerek kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒r. Kar─▒┼č─▒m tümüyle eridikten sonra içerisine s─▒cak su eklenir. Bu kar─▒┼č─▒ma e┼ček sütü eklenerek iyice kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒r ve homojen hale getirilir.

Elde edilen kar─▒┼č─▒m bir süzgeç yard─▒m─▒yla silikon veya tahta kal─▒plar içerisine aktar─▒l─▒r. Kal─▒p içerisine al─▒nan sabun donmaya b─▒rak─▒l─▒r. Kat─▒la┼čan sabun kal─▒ptan ç─▒kar─▒l─▒r ve kullan─▒ma uygun boyutlarda kesilir. Bu a┼čamadan sonra nem almayacak ┼čekilde paketlenerek saklan─▒r.

E┼ček Sütü Sabunu Yüz ─░çin Kullan─▒labilir mi?

E┼ček sütü sabunu içeri─činde nemlendirici etkrn maddeler bar─▒nd─▒rmas─▒na ra─čmen baz─▒ içerikleri nedeniyle kurutucu etki gösterebilir. Sabunlar köpürmek için bir ya─č ile etkile┼čime girmelidir. Cilde uyguland─▒─č─▒nda ciltte bulunan ya─č─▒ kendine çeker.

Bu da ciltte kurumaya yol açabilir. Bu sebeple hassas olan yüz derisine uygulan─▒rken dikkatli olunmal─▒d─▒r. Kuruyan cilt kendini onarmak amac─▒yla daha fazla sebum üretmeye ba┼člayabilir. Fazla sebum da sivilce olu┼čumuna ve ya─članmaya neden olabilir.

Sabun ile y─▒kama yapt─▒ktan sonra cildin yo─čun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi bu sorunlar─▒n önüne geçmek için gereklidir. Hassas ve tahri┼č olmu┼č cilde sahip ki┼čilerin do─čal sabunlar─▒ yüz için kullanmadan önce bir dermatolo─ča dan─▒┼čmas─▒ daha do─čru olacakt─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

13926

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.