Estetik Cerrahi Kişiye Özel Planlanmalı

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Özerdem, kadınların en fazla liposuction ve meme büyütme, erkeklerin ise saç ekimi ile burun estetiği yaptırdığını belirtiyor.

Estetik cerrahi, kendini fiziksel olarak beğenmeyen ve bu nedenle sıkıntı yaşayan pek çok insan için çözümler sunarak kişinin mutlu olmasını sağlıyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Özerdem estetik operasyonlar içinde en çok meme estetik operasyonlarının kadınları mutlu ettiğinin altını çizerek ekliyor:

"Ameliyat sonrası estetik sonucunu hemen görebildikleri için de meme estetiğinin kadınlar için ayrı bir önemi var. Kısacası meme estetiği, özellikle de protez ile meme büyütme ameliyatları toplumumuzda mutlu kadınlar yaratmaktadır. Estetik cerrahi açısından erkek hastalar da en çok saç ekimi ve burun estetiği ile ilgileniyorlar. Ayrıca yüz-boyun germe ve karın germe gibi estetik girişim talep eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır."

Liposuction Yağ Verme Amaçlı Yapılmamalıdır

Liposuction'ın kilo verme ameliyatı değil vücuda kontur verme girişimi olduğunu vurgulayan Plastik Cerrahi Uzmanı Gökhan Özerdem, konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Liposuction kesinlikle kilo verme amaçlı yaptırılmamalıdır. Vücudun bölgesel yağ birikimlerinin vakum yardımıyla alınması ve sonuçta olması gereken konturun vücuda verilmesi işlemidir. Günümüzde bazı son teknoloji ürünü olarak piyasaya tanıtılan aletler yardımı ile bölgesel yağlanmadan kurtulmak ve görünüşü düzeltmek liposuction kadar etkili olamamaktadır. Bu tür aletlerin kullanımı zaten bilimsel açıdan kabul görmüş yöntemler değillerdir. Tecrübeli ellerde, genel veya sedasyon anestezisi altında yapılabilen liposuction derin ve yüzeyel yağlanmanın giderilmesi ile göz alıcı görünümün kazanılmasında uzun süreli ve en etkili tek yöntemdir."

Meme Protezleri Kanser Yapmaz

Meme estetiği yaptıracak kadınların bazı endişeleri olduğunu belirten Dr. Özerdem, bu konuda merak edilenlerle ilgili şu bilgileri veriyor:

"Meme büyütme ameliyatlarında çoğunlukla, en son jenerasyon jel dolgulu meme protezleri kullanılmaktadır. Bunlar Amerika ilaç dairesi onaylı (FDA onaylı) oldukça güvenli protezlerdir. Kanser yapmazlar ve mamografi görüntülenmesinde karışıklığa da neden olmazlar, sadece farklı yöntemlerin kullanılmasını gerektirebilirler. Bayanların bebek emzirmelerini ise engellemezler."

Ünlülere Benzemek İstiyorlar

Estetik ameliyat olmayı uzun süredir planlayan bazı hastaların ellerinde ünlü kişilerin resimleri ile geldiklerini söyleyen Op. Dr. Özerdem, "Estetik cerrahi ameliyatları her hastaya özgü planlanmalıdır" diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Son zamanlarda ise internet veya basın organlarında bilimsel olmayan, kanıtlanmamış, altında kimsenin imzasının bulunmadığı girişimler ile kafasını karıştıran hasta sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Oysa estetik cerrahi ameliyatları her hasta için ayrı planlama gerektiren, ancak tecrübeli ellerde başarının kaçınılmaz olduğu, gerçek beklentilerin ötesine geçilmemesi uygun girişimlerdir. Toplumumuzda özellikle son yıllarda yaygınlaşmasına rağmen Estetik ve Plastik Cerrahi girişimleri ile ilgili bilgi düzeyi yine de istenilen düzeyde değil. Hastaların ameliyatlarını gerçekleştirecek uzman hekim tarafından karşılıklı güven esasında bilgilendirilmeleri önem taşımaktadır. Olabilecek komplikasyonların görülme şansını en aza indirmede hekimin tecrübesi ile ameliyatın yapılacağı tam teşekküllü bir ortamın yanında hastanın da uyması gereken bazı kuralların olduğunu bilmesi büyük bir etkendir. Hastalar mutlaka gerçekçi bir beklenti içinde olmalıdırlar. Olumlu ya da olumsuz tüm sonuçlar konusunda bilgilendirilmelidirler."