sat─▒r aras─▒

evde-cilt-bakimi

Evde do─čal malzemelerle yap─▒lan cilt bak─▒m─▒ düzenli olarak kullan─▒ld─▒─č─▒nda etkili sonuçlar verebilir. Dolay─▒s─▒yla düzenli olarak cilt bak─▒m─▒ rutini olu┼čturmak, cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒n devaml─▒l─▒─č─▒ için oldukça faydal─▒d─▒r. Çe┼čitli kimyasal maddeler cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ olumsuz yönde etkiledi─činden dolay─▒, do─čal yollarla bak─▒m yapmak cildiniz için daha faydal─▒ olabilir. Cildinizin sa─čl─▒kl─▒ ve parlak görünmesini sa─člayacak do─čal ev yap─▒m─▒ cilt bak─▒mlar─▒, kimyasal ve sentetik madde içermedi─činden çevre dostu olarak bilinirler. Özellikle alerjiye ve hassas bir cilde sahip olan ki┼čiler için evde cilt bak─▒m─▒ yapmak daha uygun olabilir. Evde cilt bak─▒m─▒ yöntemleri ile cildinizdeki kuruma, ya─članma ve ya┼članma gibi durumlar─▒ do─čal yollarla kontrol alt─▒na alabilirsiniz.

Evde Cilt Bak─▒m─▒ Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Evde cilt bak─▒m─▒ yapman─▒n çe┼čitli yöntemleri vard─▒r. Uygun yöntemi bulmak için kendi cildinizi iyi tan─▒man─▒z gerekir. Evde do─čal cilt bak─▒m─▒ndan verimli ┼čekilde fayda sa─člamak için a┼ča─č─▒daki maddelerden yararlanabilirsiniz:

 • Cildinize uygun cilt bak─▒m─▒ formülü seçmek: Evdeki malzemelerle cilt bak─▒m─▒ yaparken uygun ürünleri bulmak önemlidir. Bu uygun formül cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒ korurken ayn─▒ zamanda cilt için sabit ve güvenli bir bak─▒m olabilir. Bu formülü seçerken sadece uygun ürünleri bulmak de─čil, bu ürünlerin birbirleriyle nas─▒l etkile┼čim halinde olduklar─▒n─▒ da göz önünde bulundurmak gereklidir. Daha sonra cilt tipini tan─▒yarak, cildinizin neye ihtiyac─▒ oldu─čunu ö─črenmek ve ona göre bir yol haritas─▒ ç─▒karmak önemlidir.
 • Kar─▒┼č─▒m için do─čru kab─▒ kullanmak: Evde do─čal cilt bak─▒m─▒ yaparken ürünleri seçmek kadar ürün kar─▒┼č─▒m─▒n─▒n kab─▒n─▒ seçmek de önemlidir. Uygun bir kap seçimi ile cilt bak─▒m kar─▒┼č─▒m─▒ uzun süre güvende durabilir.
 • Uygun miktarlarda üretmek: Kullan─▒lan ürünler do─čal oldu─ču için bozulma süreleri de di─čer kozmetik ürünlerin aksine k─▒sa olabilir. Bundan dolay─▒ kar─▒┼č─▒mlar─▒ kullanaca─č─▒n─▒z kadar yapmak cilt sa─čl─▒─č─▒n─▒z için daha faydal─▒ olabilir.
 • Uygun pH de─čerlerini sa─člamak: pH de─čeri evde cilt bak─▒m─▒ yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Uygun olmayan pH, cildinizi tahri┼č edebilir ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Evde Cilt Bak─▒m─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Canl─▒ ve parlak bir cilde sahip olmak için evde kolayl─▒kla yapabilece─činiz çe┼čitli cilt bak─▒m rutinleri vard─▒r. Cildinizin yap─▒s─▒n─▒ ve neye ihtiyac─▒ oldu─čunu göz önünde bulundurarak kendinize uygun cilt bak─▒m rutinini seçebilirsiniz. Evde do─čal cilt bak─▒m─▒ yöntemleri ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

Y─▒pranm─▒┼č Cilt ─░çin Evde Bak─▒m Yöntemleri

Y─▒pranm─▒┼č ciltler için çe┼čitli bak─▒m yöntemleri olabilir. Evde do─čal olarak haz─▒rlanan bu yöntemler ile cildiniz daha sa─čl─▒kl─▒ görünebilir. Bu yöntemlerden baz─▒lar─▒ ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Güçlü ve sa─čl─▒kl─▒ bir cilt için aloe vera: Aloe vera iyile┼čtirici özelliklere sahip oldu─čundan dolay─▒ ciltte hücre yenilenmesini te┼čvik edebilir. Ayr─▒ca gözenekleri t─▒kamadan nemlendirme özelli─či vard─▒r. Yüzünüzü y─▒kad─▒ktan sonra aloe vera kullanarak cildinize ─▒┼č─▒lt─▒ verebilirsiniz.
 • Cildi onaran C vitamini: Ciltteki k─▒r─▒┼č─▒klar─▒ giderme özelli─či olan c vitamini, ya┼članman─▒n etkilerini yava┼člatabilir. Ayr─▒ca cildi ayd─▒nlatmak ve güçlendirmek için de uygulanabilir.
 • I┼č─▒lt─▒l─▒ bir cilt için ye┼čil çay: Ye┼čil çay maskesi antioksidan özelli─či ile cildinize parlak bir görünüm sa─člayabilir.
 • Daha canl─▒ görünen bir cilt için salatal─▒k: Salatal─▒k cildi canland─▒rmak için kullan─▒lan yöntemlerden biridir. ─░çerdi─či vitaminler ve su ile cildinize parlakl─▒k ve canl─▒l─▒k sa─člayabilir.

Ya─čl─▒ Ciltler ─░çin Evde Cilt Bak─▒m─▒ Yöntemleri

Baz─▒ ciltlerde sebum üretimi fazla oldu─ču için cilt ya─član─▒r. Sebum cildi nemli ve saçlar─▒ parlak tutmak için önemlidir. Ancak fazla üretilmesi ciltte akne olu┼čumuna sebep olabilir. Evdeki malzemelerle cilt bak─▒m─▒ yaparak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bu çözümler ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Ya─čl─▒ ve akneli ciltler için bal: Ya─čl─▒ ciltler için evde cilt bak─▒m yöntemlerinden biri cilde bal uygulamak olabilir. Cildinize bal uygulayarak nemlendirici etki sa─člayabilirsiniz. Ayr─▒ca bal─▒n antibakteriyel özellikleri de enfeksiyonlar─▒ önlemede yard─▒mc─▒ olabilir. Düzenli uygulamada sivilceleri ve akneleri azaltabilir. ─░stenmeyen cilt lekeleri için de kullan─▒lan bal, cilde beyazl─▒k katabilir. Bir miktar bal─▒ masaj yaparak yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz.
 • Ciltteki ya─č─▒ emen yulaf ezmesi: Ciltte bulunan fazla ya─č─▒ emme özelli─či ile öne ç─▒kan yulaf, cildi ölü hücrelerden de ar─▒nd─▒rabilir. Ö─čütülmü┼č yulaf─▒ bal veya muz ile birle┼čtirerek cildiniz için sa─čl─▒kl─▒ bir maske yapabilirsiniz. Yar─▒m bardak ö─čütülmü┼č yulaf─▒ 1 yemek ka┼č─▒─č─▒ bal ile birle┼čtirerek yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Gözenekleri s─▒k─▒la┼čt─▒ran yumurta ak─▒ ve limon: Limon asidi yüzdeki fazla ya─č─▒ emmeye yard─▒mc─▒ olabilir. Ayr─▒ca antibakteriyel özelli─če sahip olan limon, yumurta ak─▒ ile birle┼čti─činde ciltteki ya─č oran─▒n─▒ dengeleyebilir.
 • Cildi ölü hücrelerden ar─▒nd─▒ran badem: Ö─čütülmü┼č badem ciltteki fazla ya─č─▒ emmek için kullan─▒labilir. Ö─čütülmü┼č bademi bal ile kar─▒┼čt─▒rarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Ciltteki akneler için domates: Domateste bulunan asitler ciltteki ya─č oran─▒n─▒ dengeleyebilir. Ayr─▒ca t─▒kal─▒ gözenekleri de açma özelli─či olan domates, 1 tatl─▒ ka┼č─▒─č─▒ ┼čeker ile cilde peeling yap─▒labilir.

Kuru Ciltler ─░çin Evde Cilt Bak─▒m─▒

 • Cildi nemlendirmek için zeytinya─č─▒: Do─čal bir nemlendirici ve temizleyici olan zeytinya─č─▒, kuru ciltler için faydal─▒ bir yöntem olabilir. Zeytinya─č─▒n─▒ cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Taze ve canl─▒ bir cilt için avokado: Avokado maskesi de cildi nemlendirmek için kullan yöntemlerden biridir. Avokadoyu püre haline getirerek uygulayabilirsiniz. Çok kuru ciltlere sahip olanlar kar─▒┼č─▒ma 1 ka┼č─▒k bal da ekleyebilir.
 • Kuru ciltler için hindistan cevizi ya─č─▒: Antioksidan özelli─či olan hindistan cevizi ya─č─▒n─▒ cildinize nemlilik kazand─▒rmak için kullanabilirsiniz. Ayn─▒ zamanda makyaj ç─▒karmak için de kullan─▒labilir. Az miktarda hindistan cevizi ya─č─▒n─▒ yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Kuru ve ya─čl─▒ ciltler için Zerdeçal: Cilde parlak ve sa─čl─▒kl─▒ bir görünüm kazand─▒ran zerdeçal ayn─▒ zamanda antibakteriyel özellikleriyle de öne ç─▒kar. Cilde esneklik sa─člayan bu baharat ile yapaca─č─▒n─▒z kar─▒┼č─▒mlar, cildinize canl─▒ ve taze bir görünüm sa─člayabilir.

Yar─▒m çay ka┼č─▒─č─▒ zerdeçal, birkaç damla gül suyu ve su/sütü uygun k─▒vama gelene kadar kar─▒┼čt─▒r─▒larak yüze uygulanabilir.

Evde Yüz Bak─▒m─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Evde yüz bak─▒m─▒, yüzü temizlemek ve nemlendirmek için düzenli olarak yap─▒lan rutin uygulamalar─▒ kapsar. Her birey kendi yüz yap─▒s─▒n─▒ tan─▒y─▒p ona göre bak─▒m yöntemi seçmelidir.

En yayg─▒n cilt tipleri ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Normal cilt: Cildin dengeli ve sa─čl─▒kl─▒ olmas─▒ halidir.
 • Kuru cilt: Kuru cilt tipik olarak pürüzlü ve gergin olabilir.
 • Ya─čl─▒ cilt: Ya─čl─▒ cilt tipinde sivilce ve akneler olu┼čabilir. Ancak ya─čl─▒ cildin faydalar─▒ da mevcuttur. K─▒r─▒┼č─▒kl─▒k olu┼čmas─▒n─▒ engelleyerek cilde elastiklik sa─člayabilir.
 • Karma cilt: Karma ciltler hem ya─čl─▒ hem de kuru cilt özelliklerine sahip olabilir.

Evde yüz bak─▒m─▒ yapmak için belirli rutinler vard─▒r. Bu rutinler ┼ču ┼čekilde s─▒ralanabilir:

 • Yüzü temizlemek: ─░lk olarak yüzünüzü temizleyerek ba┼člayabilirsiniz. Bu i┼člem, di─čer rutin i┼člemler için yüzünüzü fazla ya─čdan ve kirden ar─▒nd─▒rarak haz─▒r hale getirir. Dolay─▒s─▒yla alaca─č─▒n─▒z verimi en yüksek orana ç─▒karabilir.
 • Gözenekleri açmak: Buhar maskesi yaparak gözeneklerinizi açabilirsiniz. Bu i┼člem yüzünüzü derinlemesine temizlemek için oldukça faydal─▒d─▒r.
 • Cilt tipinize uygun maskeyi uygulamak: Evde do─čal yollarda haz─▒rlanan kar─▒┼č─▒mlardan cildinize en uygununu seçerek, yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Cildinize uygun bir bak─▒m rutini uygulayarak sa─čl─▒kl─▒ ve ─▒┼č─▒ldayan bir cilde sahip olabilirsiniz. Bazen stres, hormonal bozukluklar ve di─čer sa─čl─▒k sorunlar─▒ cildinizde sorunlara yol açabilir. En do─čru cilt bak─▒m─▒ rutini için doktorunuza ba┼čvurabilirsiniz. Medical Park evde doktor hizmetimizden de ayr─▒ca yararlanabilirsiniz.

52926

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.