Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Oluşturma Tarihi: 25.04.2017 01:45 Güncelleme Tarihi: 03.05.2024 13:13

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, doğuştan ya da sonradan edinilmiş, kas, sinir ve iskelet sistemi problemlerinin yanı sıra, nörolojik hastalıklar, ortopedik problemler, fıtık, felç, travma, ağrı, kireçlenme, ameliyatlardan sonra gelişen fonksiyon bozuklukları ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan hareket kısıtlılıklarının tanı, tedavi ve önleyici tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Her kişide farklı olarak gelişebilen fonksiyon ve hareket kayıplarının tedavisi için, fizik tedavi uzmanı hekimler tarafından hastalara pek çok farklı tedavi şekli uygulanır.

Tedavide amaç, farklı hastalıklar ve yaralanmalar sonucu meydana gelen bozukluğun ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan durumun ortadan kaldırılması, bağımsız hareket potansiyelinin artırılması, var olan ağrı ve yakınmaların giderilmesidir. Ayrıca spor aktiviteleri sırasında meydana gelen, incinme ve yaralanmalardan sonra hastalarda oluşan hareket kısıtlılığının giderilmesi için de modern rehabilitasyon teknikleri, uzman fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafınca uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon; kişinin yaşamını ve hayat kalitesini etkileyen engellilik durumunun iyileştirilmesi ve ortadan kaldırılması için multidisipliner yaklaşım ile yani diğer tıp branşları ile birlikte çalışan, hastanın sosyal hayatına etkin bir şekilde geri dönmesi için çalışan tıp bilimidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yatan ya da ayaktan gelen hastaya özel durumu göz önünde bulundurularak en uygun tedavi seçeneği uygulanır. Kalıcı ve hareket kısıtlılığı yaratan hasarlanmalara bağlı olarak gelişen fonksiyon kapasitesinin belirlenmesi ve giderilmesi için termoterapi olarak tanımlanan ısı uygulamaları, kriyoterapi yani soğuk uygulamaları, su ile tedavi, elektrik akımları ile tedavi, fototerapi, mekanoterapi ve ilaçla tedavi gibi pek çok yöntem ve teknolojik gereç kullanılır. Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının yanı sıra, ortopedik girişimler sonrası uygulanan ortopedik rehabilitasyon, inme sonrası gelişen hareket bozuklukları, yüz felci, sinir hasarlanmaları sonrasında nörolojik rehabilitasyon, doğum sırasında gelişen rahatsızlıklar için pediatrik rehabilitasyon uygulanır. Sinir kesisi, kırık ve benzeri problemler için yapılan el cerrahisi sonrası rehabilitasyon ile yanıklara bağlı olarak gelişen hareket bozukluklarının rehabilitasyonu da fizik tedavi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ne ile İlgilenir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü, hastalarda var olan ağrıların ve inflamasyonun giderilmesi, kan dolaşımının sağlanması, ilaç gereksiniminin azaltılması, duruş bozukluklarına bağlı olarak gelişen problemlerin ortadan kaldırılması ile ilgilenir. Bölümün hekimleri, hastaya ve hastalığa özel programlar oluşturur, tedavi düzenler ve uygular. Kemik erimesi, karpal tünel, kübital tünel, boyun ve bel fıtığı, tetik parmak, SMA hastalarıyla birlikte lenfödem olarak bilinen lenf nodülleri alınan hastalar ve radyoterapi alan, meme kanserine bağlı olarak mastektomi yapılan hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyondan destek alır. Eklem içi ve yumuşak doku enjeksiyonları, PRP uygulamaları, nöroterapi, mezoterapi ve kuru iğne ile ağrı tedavisi gibi pek çok yöntem ile hareket kısıtlılığına yol açan durum veya durumların ortadan kaldırılması ve kişinin normal hayatına dönmesi hedeflenir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün uzmanlık alanına giren diğer tedaviler şunlardır;

 • Tam ya da kısmi felçli hastaların hareketlerinin artırılması, koordinasyonun sağlanması ve kas gruplarının güçlendirilmesi
 • Omurilik yaralanmaları bulunan ve serebral palsi hastalarının hayat kalitelerinin yükseltilmesi
 • Spor yaralanmalarına bağlı olarak gelişen menisküs, kas zedelenmeleri, kırık ve diğer yaralanmaların rehabilitasyonu 
 • Romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi sonrasında özel fizik tedavi yöntemleri ile hastanın hareketlerinin artırılması
 • Osteoporoz ve dejeneratif eklem hastalıklarının rehabilitasyonu
 • Skolyoz olarak tanımlanan omurga eğriliği bulunan hastaların tedavisi
 • Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromuna bağlı gelişen hareket kısıtlılıklarının giderilmesi ve hastaların hayat kalitelerinin artırılması
 • El yaralanmalarına bağlı olarak uygulanan mikro cerrahi operasyonlar sonrası rehabilitasyon
 • Bel ve boyun fıtığı operasyonu öncesi ve sonrasında hastaların günlük aktivitelerine hızlı bir şekilde dönebilmesi için rehabilitasyon
 • Boyun kaynaklı baş ağrıları tedavisi
 • Kol ve bacakta görülen sinir sıkışmalarının tedavisi
 • Boyun, sırt, bel ve diğer bölgelerde bulunan kas ve iskelet sisteminde var olan kas spazmlarının ve diğer problemlerin manuel terapi ile acısız ve etkili bir şekilde giderilmesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Nelerdir?

Seanslar hâlinde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının süresi, hastanın mevcut durumuna göre farklılık gösterir. Tüm FTR uygulamaları modern tıp bilimi dahilinde, uzman hekimler ve fizyoterapistler tarafından yapılır. Sıklıkla kullanılan fizik tedavi yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Egzersiz: Vücudun diğer bölgelerine göre kas ve dokuların zayıf olduğu alanların fiziksel aktiviteyle kuvvetlendirildiği, hastaların kas ve iskelet sisteminin güçlendirildiği tedavi yöntemidir. Postür yani duruş bozukluğundan kaynaklı ağrıların giderilmesi için kullanılır. Ayrıca lenfatik akımı artıcı solunum egzersizi de uygulanır.
 • Elektroterapi: Alçak ve yüksek elektrik akımı kullanılarak, ağrı ve kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak için yapılan tedavi şeklidir. İlgili bölgeye farklı frekanslarda elektrik akımı uygulanarak ödem azaltılır, kan dolaşımı artırılır ve vücut fonksiyonları iyileştirilir.
 • Fototerapi: Lazer ve UV ışınlarının doğru bölgelere uygulanması ile yapılan tedavi türüdür.
 • Hidroterapi: Su ile yapılan tedavi yönteminde hastalara sıcak su küveti, kontrast banyo, deniz suyu ile tedavisi, kaplıca ve girdap banyosu uygulanır.
 • Manuel Terapi: Herhangi bir ilaç, cihaz ya da alet olmadan elle yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan kas spazmı, gerginlik ve ağrı gibi sorunların ortadan kaldırılması için uygulanan bu terapi türünde kısa sürede iyileşme sağlanır.
 • Mekanoterapi: Farklı aletler kullanılarak bel ve boyun çekme hareketlerinin yanı sıra kompres uygulamaları ve manipülasyonların uygulandığı fizik tedavi yöntemidir.
 • Termoterapi: Problemli bölgeye yüzeysel ya da derin ısı uygulamaları olarak tanımlanan bu yöntemde, sıcak paketler, yüksek frekanslı elektrik akımları diğer bir deyişle mikro dalga kullanımı, yüksek frekanslı ses yani ultrason tedavisi, kızılötesi ışın, güneş ışınları ve parafin banyosu ile yapılan tedavi türüdür.
 • Kriyoterapi: Ağrılı bölgeye uygulanan soğuk su paketi, buz torbası, sprey, sıvı nitrojen ve soğuk kompresler ile yapılan fizik tedavi türüdür. Halk arasında dondurma olarak bilinen bu yöntemle, akut olarak gelişen rahatsızlıklar, hücresel aktiviteyi hızlandırmak, operasyon sonrası konnektif doku olarak tanımlanan bağ dokusunu iyileştirmek ve kan dolaşımını artırmak için uygulanır.

Fizik Tedavi Uzmanı ve Fizyoterapist Kimdir?

FTR olarak kısaltılan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü hekimleri 6 yıl tıp fakültesi eğitiminin ardından, 4 yıl fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi alarak uzmanlaşırlar. FTR uzmanları, özel muayene odalarında, fizyoterapi ve egzersiz salonlarında, yüksek teknolojili cihazlarla, poliklinik, servis ve yoğun bakım hastalarının tedavisi ile ilgilenirler. Kas ve iskelet sistemi ile ilgili pek çok hastalığın tanı ve tedavisinin yanı sıra, diğer tıp bölümleri ile multidisipliner olarak çalışarak, bu bölümlerin hastalarının da tedavisinde rol oynar. Eklem hareketlerinde ağrı, kısıtlılık, kas gücü kaybı, denge, duruş ve yürüme bozuklukları gibi rahatsızlıkları bulunun hastaların, rutin hayatlarına dönmelerini sağlar. Fizyoterapist ise, üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi alan kişilerdir. Hastalık, yaralanma ve ileri yaşa bağlı olarak gelişen fiziksel kısıtlılıkların iyileştirilmesi için fizik tedavi uzmanı tarafınca düzenlenen tedavi programını uygulayan, sertifikalı sağlık uzmanlarıdır.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


🧑‍⚕️ Hacamat Zararları Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
🚲 Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Hacamat Faydaları Nelerdir? Kupa Tedavisi Nasıl Yapılır?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👨🏻‍⚕️ Ozon Tedavisi Zararları Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👨‍⚕️ Medikal Masaj Nedir? Medikal Masaj Nasıl Yapılır?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
🤸🏻 Ramazanda Egzersiz Programı Nasıl Olmalı?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Kadınlarda Sırt Ağrısı Neden Olur? Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Hipotoni Nedir? Hipotoni Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Rotator Cuff Sendromu Nedir? Rotator Cuff Sendromunun Tedavisi Var Mı?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
👩‍⚕️ Lipödem Nedir? Lipödem Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Yüz Yogası Nasıl Yapılır? Yüz Yogası Nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kas Ağrısı Nasıl Geçer?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uyluk Kemiği Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Paget Hastalığı Nedir? Paget Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Homeopati Nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kuru İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Refleksoloji Nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Çapraz Bağ Kopması Nedir? Çapraz Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Duruş (Postür) Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Donuk Omuz Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Sağlığa İyi Gelen Yoga Hareketleri
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kayropraktik Tedavi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Sinir sıkışması nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Spor Hareketleri
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Evde yapılabilecek egzersizler
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kegel Egzersizi (Pelvik Taban Kasları) Nasıl Yapılır?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kistik fibrozis nedir? Kistik fibrozis belirtileri nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fizyoterapi nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Boyun ağrısı nedenleri nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Boyun tutulması nedir? Boyun tutulması nasıl geçer?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Miyalji nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Tetik parmak nedir? Tetik parmak belirtileri ve tedavisi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Romatizma nedir? Romatizma belirtileri ve tedavisi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kramp nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Çocuklarda duruş ve postür bozukluğunun sebepleri nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Proloterapi nedir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Hekimlerimiz
Filtreleyin:
Devamını Göster