satır arası

Safir FUE Saç Ekimi

Tüm dünyada ve Türkiye’de saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar için saç ekimi yöntemleri kalıcı çözümler sunar. Saç ekimi yöntemleri arasında olan FUE saç ekimi uzun yıllardır uygulanan bir estetik operasyonudur. Belirli şartları taşıması halinde saç dökülmesi ve saç kaybı problemi yaşayan 18 yaşından büyük herkes FUE yöntemi ile kalıcı saçlara kavuşabilir. Saç ekimi, kafanın arkasında bulunan kalıcı saçların saçsız alanlara nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi işlemi sırasında farklı aletler ve teknikler kullanılabilir. FUE yöntemi nedir? FUE yöntemi kimlere uygulanır? FUE yöntemi ile ilgili merak edilenler için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Safir FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç dış görünüşünün ve estetiğin en önemli parçalarındandır. Pek çok insan gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı ister. Ancak zamanlar kadınlarda ve erkeklerde hormonal faktörler, hava kirliliği, stres, vitamin ve mineral eksikliği gibi çeşitli faktörlerin de etkisiyle saç dökülmesi ve saç kaybı problemleri görülebilir. Erkeklerdeki en büyük saç dökülmesi nedeni genetik faktörlerdir. Kadınlarda saç dökülmesi probleminin en sık karşılaşılan sebebi ise hormonal faktörler ve demirB12 gibi vitamin ve mineral eksikliğidir. Günümüzde saç dökülmesi ve saç kaybı probleminden saç ekimi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür.

FUE yöntemi saç ekim uzmanları tarafından en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Saç ekimi uzmanları saç nakli için başvuran hastaların öncelikle saç analizlerini yaparlar. Böylece saçın yapısı ve kalitesi, dökülmenin yoğunluğu, saçların alınacağı donör bölgedeki saç köklerinin kalitesi belirlenir. Daha sonrasında hastanın Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltılmış hali olan FUE yöntemine uygun olduğuna karar verilirse işleme başlanır. Safir FUE yönteminin en önemli avantajı işlem sonrasında hastanın saçlarının doğal görünmesidir.

Safir FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle saç ekimini uzmanları işlemden sonra doğal görünüm elde edebilmek için saç dökülmesi şikayeti ile başvuran hastaların ön saç çizgisini belirler. Bunun en önemli nedeni çok önden veya çok geriden başlayan ön saç çizgisinin hastayı doğallıktan uzaklaştırmasıdır. Bunun yanında ön saç çizgisinin düz bir çizgi halinde olması da doğallık açısından tercih edilen bir durum değildir. Ön saç çizgisinin belirlenmesinin ardından saç dökülmesinin ve kaybının yoğun olduğu açık alan belirlenir.

FUE tekniği dört aşamadan oluşur. Öncelikle saç köklerinin toplanacağı donör bölge traş edilerek işe başlanır. Bunun nedeni mikromotor yardımıyla saç köklerinin alınmasını kolaylaştırmaktır. Bu aşamadan sonra saç köklerinin toplanacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur ve ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama olan saç köklerinin alınması sırasında ense bölgesinden kıl kökleri tek tek mikromotor yöntemi ile toplanır. Bu aşamada ense bölgesinin donör bölge olarak seçilmesinin en önemli nedeni bu bölgedeki saçların dökülmeye karşı daha dirençli olmasıdır. Saç köklerinin toplanması ortalama iki saat kadar sürer.

Sağlıklı saç foliküllerinin alımı aşaması tamamlandıktan sonra bu saç köklerini zarar görmeden muhafaza etmek çok önemlidir. Bu nedenle toplanan sağlıklı saç kökleri özel bir solüsyon içerisine konulur. Daha sonrasında ekim yapılacak alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Bundan sonra işlemin en önemli aşamalarından birisi olan kanal açma aşamasına geçilir. Kökler toplandıktan sonra transfer edilecek olan bölgeye çelik uçlu özel aletler yardımıyla kanal adı verilen delikler açılır ve toplanan kıl kökleri deliklere tek tek transfer edilir. Safir FUE saç ekimi işlemi ortalama 7-8 saatte tamamlanır. Bütün bunlar saç ekimi nasıl yapılır sorusunun yanıtları içerisinde yer almaktadır. 

Safir Fue Saç Ekimi

Safir FUE Yöntemi Kimlere Uygulanabilir?

Safir FUE 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Saç dökülmesi ve saç kaybı problemi yaşayan herkes saç ekimi için uygundur. Ancak hastaların özellikle ek bir cilt hastalığının bulunması halinde işlem beklenen sonucu vermeyebilir. Herhangi bir ek hastalığı bulunan hastalar öncelikle ilgili alana yönlendirilir. Safir FUE yöntemi erkeklerde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmasının yanında saç kaybı problemi yaşayan kadınlarda da kullanılabilir.

Safir FUE Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekimi dünyada yaygın olarak kullanılan başarı oranı yüksek yöntemlerden birisidir. Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler FUE yönteminin de giderek gelişmesine neden olur. Örneğin, çelik uçların yerine safir adı verilen değerli bir maddeden yapılan bir uçla kanalların açıldığı Safir FUE tekniği klasik teknik ile kıyaslandığında çok daha küçük kanallar açılmasına olanak sağlar. Bunlara ek olarak, FUE sırasında saçlar genetik olarak dökülmenin en az olduğu bölgeden alınır.

Bu nedenle saç ekimi sonrasında işlemin başarılı olma şansı çok yüksektir. Bunun yanında işlemin en önemli avantajlarından birisi de saç naklinin gerçekleştirildiği kanalların oldukça küçük olmasıdır. Bu durum işlemden sonraki iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca FUE tekniğinde çok küçük kanalların açılması daha fazla saç folikülünün transfer edilmesine olanak sağlar. Bu sayede ileri derecede saç dökülmesi problemi olan kişilerde de Safir FUE yöntemi rahatlıkla uygulanabilir.

İşlem dikiş gerektiren bir işlem olmadığından işlemden sonraki iyileşme süreci de daha hızlı olur. FUE işleminin başarı oranı yüksek olduğundan genellikte tek seans yeterli olur. Hastada ileri düzeyde saç dökülme problemi olması halinde nadiren de olsa ikinci seans gerekebilir. Hastalar işlemden sonraki gün işlerine geri dönebilir.

Safir Fue Saç Ekimi - Medical Park

Safir FUE Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır?

Operasyonu gerçekleştiren uzmanlar hastayı nasıl bir süreç beklediği ve saçlarına nasıl bakım yapması gerektiği ile ilgili bilgilendir. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere ne kadar uyulursa işlemden sonra iyileşme süreci o kadar hızlı olur. İşlem bittiğinde hastaya özel pansuman malzemeleri ile pansuman yapılır ve uzmanların gerekli görmesi halinde ekim yapılan bölge sargıya alınır. Yaklaşık iki gün hastanın ekim yapılan bölgesi sargıda kalır. İşlemden sonraki iki hafta içerisinde su ile temastan kaçınmak önemlidir. FUE, alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirildiğinde saç ekimi sonuçları açısından başarı oranı oldukça yüksektir.

FUE tekniğinde açılan kanallar saçların çıkış yönüne doğru açılır. Çelik uçlu kaleme benzeyen özel bir aletle açılan bu kanallar oldukça küçük mikro kanallardır. İşlem sonrasında bu kanallarda kabuklanma görülebilir. Bu kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresi bir hafta on gün içerisinde neredeyse tamamen iyileşir. İşlemden sonraki 1-2 ay içerisinde hastada şok dökülme evresi olarak da bilinen saçların hızlı bir biçimde dökülmeye başladığı evre görülür. Bazen şok dökülme evresi ile karşılaşan hastalar işlemin olumsuz sonuçlandığına yönelik endişeye kapılabilir. Ancak bu durum geçicidir, zamanla dökülme yavaşlar ve zamanla tamamen durur.

Bu aşamadan sonra saçların yeniden çıkmaya başladığı görülür. Altıncı ayda yeni saçlar büyük oranda çıkmış olur. İşlemden sonraki 1 sene içerisinde de saçların çıkması neredeyse tamamlanır. İşlem sonrasında hastaya dökülme karşıtı ve bakım yapan şampuanlar kullanması tavsiye edilir. Bunun yanında hastaya saç derisini besleyici özelliği olan vitamin ve mineraller kullanması tavsiye edilir.

FUE saç ekimi, son yıllarda tüm dünyada yaygın kullanılan bir saç transfer yöntemidir. Saç ekimi işleminin başarısı hastanın saç yapısına ve kalitesine bağlıdır. Ancak bunların yanında işlemi gerçekleştiren uzmanların ve ekibin deneyimi de işlemin başarıyla sonuçlanmasında en önemli etkenlerdendir. Siz de saç dökülmesi ve saç kaybı probleminden şikayetçiyseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Safir FUE Saç Ekimi Fiyatları 2023

Türkiye 'nin en yaygın sağlık kuruluşu Medical Park 'ta Safir FUE saç ekimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun. Profesyonel sağlık danışmanlarımız belirteceğiniz telefon numarasından sizlerle iletişiem geçecektir. Ayrıca, saç ekimi içeriğimizi inceleyerek, saç ekimi teknolojilerimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzm. Dr.
Elif Esra Arpağ
Medikal Estetik
İstinye Üniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa
26824

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.