Genel Cerrahi

Genel cerrahi, vücutta sistemik ve yerel sorunların cerrahi yöntemlerle tedavisi yanında, genel prensipler (yara iyileşmesi, yaralanmaya metabolik ve endokrin cevap gibi) konuları içeren ve gelişimleri açısından pek çok cerrahi ve temel tıp dalını etkilemiş bir teknik disiplindir.

Cerrahi kelimesi Latince'de 'chirurgiae' teriminden köken almakta ve 'el işi' anlamına gelmektedir. Cerrahi, tıbbın en eski dallarından biri olup ilaçla ya da diğer tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılması ya da hastalıklı organın kesip çıkarılarak doğal ve uygun şekline dönüştürülmesi esasına dayanır.

Ameliyat türleri çoğunlukla organ veya bağlı bulunduğu sistemin adı ile anılmaktadır. Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince barsak, kalın barsak, rektum, anüs, fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri Genel Cerrahi alanına girmektedir. Sistemlere göre ayrıldığında ise; guatr ameliyatları, meme ameliyatları, yemek borusu, mide, onikiparmak barsağı, ince barsak, kalın barsak, rektum ve anüs bölgesi ameliyatları, karaciğer ve fıtık ameliyatları Genel Cerrahi'nin kapsamına girer. Genel Cerrahi bazı olgularda sadece ameliyat ile değil koruyucu hekimlik ile ameliyattan korunmayı da hedefler.

Genel Cerrahi Bölümü, ilgi alanın genişliği nedeni ile birçok disiplin ile işbirliği içinde ve eş güdümlü olarak çalışmaktadır. Genel Cerrahi hastalarının büyük bölümünü çeşitli tipte kanser vakaları oluşturur. Bu hastalar için tanı, ameliyat ve sonraki tedavi aşamalarının planlanmasında Gastroenteroloji, Radyoloji/Girişimsel Radyoloji, Patoloji, Medikal ve Radyasyon Onkolojisi ile işbirliği içinde çalışılmaktadır.

Genel Cerrahi'nin bir diğer ilgi alanı da travmatolojidir. Travmalı hastalarda sıklıkla çoklu organ sistemi yaralanmalarının var oluşu nedeniyle Ortopedi, Nöroşirurji, Üroloji, Kalp ve Damar Cerrahisi bölümleri ile birlikte hareket edilmektedir. Özellikle şiddetli çoklu organ yaralanmalarında, tüm bu tıp dallarının eşgüdümünü Genel Cerrahi Bölümü üstlenmektedir.

Hastanelerimizin Genel Cerrahi Bölümleri'nde toplum sağlığının geliştirilmesi konusundaki sosyal sorumluluk bilinciyle, kalınbağırsak kanseri ve meme kanserinin erken tanısı için tarama ve detaylı takip programları da yapılmaktadır.


Sizi Arayalım
6998 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum; randevu hatırlatma ve hizmet sunumu için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Çıban neden çıkar? Çıban belirtileri nelerdir?
Genel Cerrahi
Makattan kan gelmesi nedir? Makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir?
Genel Cerrahi
Kist nedir? Kist belirtileri nelerdir?
Genel Cerrahi
Anal fissür (makat çatlağı) nedir? Anal fissür tedavisi nelerdir?
Genel Cerrahi
Kök hücre nedir? Kök hücre tedavisi nedir?
Genel Cerrahi
Yağ bezesi nedir? Yağ bezesi nasıl geçer?
Genel Cerrahi
Polip nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Genel Cerrahi
Kasık fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?
Genel Cerrahi
Fistül nedir? Fistül belirtileri ve tedavisi
Genel Cerrahi
Kıl dönmesi (Pilonidal Sinü) nedir? Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?
Genel Cerrahi
Kangren nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?
Genel Cerrahi
Endoskopi nedir? Kimlere uygulanır ve nasıl yapılır?
Genel Cerrahi
Haşimato nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Genel Cerrahi
Meme kanseri belirtileri nelerdir? Meme kanseri tedavisi nasıl olur?
Genel Cerrahi
Mide botoksu nedir? Mide botoksu nasıl uygulanır?
Genel Cerrahi
Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid (Basur) Belirtileri ve Tedavisi
Genel Cerrahi
Obezite nedir? Tedavisi ve yöntemleri nelerdir?
Genel Cerrahi
Obezitede tüp mide ameliyatı
Genel Cerrahi
Göbek fıtığı yama yöntemi nedir?
Genel Cerrahi
Tiroid kanseri nedir? Tiroid kanseri belirtileri ve tedavisi
Genel Cerrahi
Safra kesesi taşı belirtisi ve tedavisi
Genel Cerrahi
Özofagus kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Genel Cerrahi
Hekimlerimiz