satır arası

Teknolojiye paralel olarak gelişen genital estetik kavramı, genital bölgede kullanılabilecek yeni lazer başlıkların geliştirilmesi ile hızlı bir ivme kazandı.

   

Genital estetik kavramının sadece ameliyatlarla yapılan işlemler olmaktan çıktığını ve ameliyatsız estetik tabiri ile özdeşleşen lazer ve radyofrekans gibi teknolojilerle bir adım daha öne taşınıyor. Bu sayede “downtime” denilen iş gücü kaybı ve ameliyat sonrası gerekli olan uzun iyileşme süresi minimize ediliyor. Böylece birçok hasta, uygulama sonrası sosyal hayatına hızlı bir dönüş yapıyor. Genital estetik ameliyatları ve uygulamalarını şu şekilde sıralanılabilir: “Labioplasti (İç ve dış dudak estetiği), klitoris üzeri katlantıları düzeltme operasyonları (Klitoral hudoplasti), ameliyatla vajina daraltma (Vajinoplasti), genital bölge beyazlatma (Lazerle genital renk açma), lazerle vajina yenileme ve sıkılaştırma (Lazer vajinal rejuvenasyon), dış genitalya sıkılaştırma (Lazerle genital bölge sıkılaştırma), büyük dudaklara dolgu (Labia majora enjeksiyonları), büyük dudakların ameliyatla küçültülmesi (Labia majora estetiği), pubis tepesi estetiği (Puboplasti- Venüs Estetiği)

Sarkmanın önüne geçin

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar, klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter. Bazen dış dudaklar, yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir.

Lazer teknolojisiyle ağrısız ve konforlu 

Lazer teknolojilerinin gelişerek tıp alanlarında kullanılmasının yaygınlaşması ile vajina daraltma işlemi, genel anestezi gerektirmeden 15-20 dakika süren bir müdahale ile yapılabiliyor. Lazerle yapılan vajina daraltma işlemi hasta için son derece konforlu, ağrısız ve beklenilen etkiyi gösteren bir uygulama. Bu tür şikâyeti olan kişilerde yapılacak olan vajina daraltma ameliyatı, hem psikolojik olarak rahatlama sağlıyor hem de gevşeme sonucu oluşan cinsel isteksizlik gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

Lazer ile genital bölge beyazlatma 

Genital bölgede iç ve dış dudaklarda cinsel ilişki ve hormonlara bağlı olarak zaman içerisinde renkte koyulaşma meydana gelir. Bu durum kadınlarda estetik açıdan hoşnutsuzluk yaratabilir. Uygulanan işlemle söz konusu rahatsızlık giderilir.

Genital estetik uygulamaları 

Özellikle son yıllarda genital estetik ve kozmetik jinekolojinin dünyada ve Türkiye’de yaygınlaştığını belirten Medical Park Elazığ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kaya, şu durumlarda genital estetik yöntemine başvurulabileceğini söylüyor: “Genital bölgelerin yapısal bozukluklarında, cinsel faaliyet bozukluklarında, doğuma bağlı vajen genişlemesi ve sarkmalarında, idrar kaçırma sorunlarında, genital bölge koyulaşmalarında, genital bölgede buruşma ve cilt sarkması sorunu olan hastalarda.” Genital estetik operasyonlarında kullanılacak yönteme hastanın şikâyeti ve doktor muayenesinin sonucuna göre karar veriliyor. Vajinanın daraltılması, iç dudak estetiği, doğuma bağlı kötü izlerin ve klitoris üzeri katlanmaların düzeltilmesi için cerrahi operasyonla yapılıyor. Vajen daraltma ve sıkıştırma, vajinal gençleştirme, büyük dudak sıkıştırma, küçük dudak sıkıştırma, genital cilt rengi açma, idrar kaçırma problemlerinin düzeltilmesi ve genital siğil tedavisi için lazer teknolojisi tercih ediliyor.

Tamamen ağrısız 

Doğum sayısı fazlalığı ve yaşın ilerlemesi ile birlikte idrar torbası ve mesane boynunu destekleyen bağ dokunun zayıfl amasına bağlı olarak pek çok kişide oldukça yaygın bir şekilde idrar kaçırma şikâyetleri görülüyor. Medical Park Elazığ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Uzm. Dr. Fethi Hanay, bu durumun yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini vurguluyor ve şöyle diyor: “Lazer uygulamaları, idrar torbası ve mesane boynunu destekleyen bağ dokuyu harekete geçirerek bu bölgede sıkılaşma ve yenilenme oluşturuyor. Tamamen ağrısız olarak uygulanan işlemle hastaların büyük bir kısmı ilk uygulamada bu sorundan kurtuluyor. Bazı durumlarda ise ikinci ve üçüncü uygulamalar gerekebiliyor.” 

Neden lazer teknolojisi?

Lazerli uygulamalar ameliyat kesisi ve dikişi olmadığı için daha çok tercih ediliyor. Ayrıca anestezi gerektirmiyor ve operasyonların hemen hepsi yüksek başarıyla tamamlanıyor. Uygulama süreci kısa olan lazer teknolojilerinde, komplikasyon riski ve yan etkilerine de rastlanmıyor.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

85242

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.