Geriatri

Oluşturma Tarihi: 25.04.2017 01:45 Güncelleme Tarihi: 12.05.2024 02:30


Geriatri

Geriatri, yalnızca yaşlı yetişkinler için yüksek kaliteli, hasta merkezli bakım sağlamaya adanmış tıbbi uzmanlık alanıdır. Yaşlı yetişkinler, geriatri doktorlarının odaklanmak üzere eğitildiği benzersiz bir dizi sorun ve endişeye sahiptir. Hastalıklar, rahatsızlıklar ve ilaçlar yaşlı insanları genç yetişkinlerden farklı şekilde etkileyebilir ve yaşlı hastaların birden fazla ilaç gerektiren çakışan sağlık sorunları olabilir. Geriatristler hastalıkları yönetir ve yaşlı yetişkinlerin özel sağlık sorunlarını ele alan bakım planları geliştirir.

Neden Bir Geriatri Uzmanına Görünmeliyim?

Tıpkı bir çocuk doktorunun çocukların bakımında uzmanlaşması gibi, bir geriatrist de yaşlı yetişkinlerin bakımında uzmanlaşmıştır. Yaşlandıkça vücudumuzun fizyolojisi değişir. İlaçlara farklı tepkiler veririz ve sıklıkla bağımsızlığımızı tehdit eden kronik hastalıklar veya bozukluklar yaşarız. Bir geriatri uzmanı, yaşlı yetişkinlere özgü durumları tanımak ve tedavi etmek üzere eğitilmiştir. Geriatri uzmanları ayrıca hastaların sağlıklı yaşamlarını sürdürmek için kullanabilecekleri kaynaklar ve eğitim materyalleri de sağlar.

Kaç Yaş Üstü Hastalar Geriatri Uzmanına Görünür?

Belirli bir yaş yoktur ancak birinci basamak hekimi olarak geriatri uzmanına başvuran hastaların çoğu 75 yaş ve üzerindedir. Bir geriatri uzmanının hizmetlerinden en çok yararlanan hastalar genellikle kronik hastalıklara, fiziksel işlev bozukluğuna, hafıza veya bilişsel işlev bozukluğuna, depresyon veya anksiyeteye, kilo kaybına, denge sorunlarına veya tekrarlayan düşmelere ve/veya idrar kaçırma gibi problemler yaşamaya müsaittir.

Yaşlı Yetişkinlerde Görülen Yaygın Tıbbi Sorunlar Nelerdir?

Demans, deliryum, düşme, polifarmasi (tek bir durumu veya hastalığı tedavi etmek için birden fazla ilaç kullanma), koordinasyon, konfüzyon ve ajitasyon ve koroner kalp hastalığı yaygın görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalar, tıbbi durumları önemli ölçüde bozulmaya ve kırılganlığa neden oluyorsa; gerekli reçeteli ilaç listeleri uzunsa ve hangilerinin uygun olduğu belirsiz hale geldiyse ve/veya aile üyeleri ve arkadaşları bakıcı olarak önemli ölçüde stres hissediyorsa bir geriatri uzmanına görünmelidir.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


Geriatri - Medical Park Birimi Olan Hastaneler

Hekimlerimiz
Filtreleyin: