satır arası

Vücudu fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörlere karşı koruyucu etkileri bulunan ginseng, pek çok Uzak doğu ülkesinde tıp ve eczacılık alanlarında kullanılan oldukça önemli bir bitkidir. En çok tercih edilen bitkisel takviye ürünleri arasında birinci sırada yer alan bu kıymetli bitki, günümüzde fiziksel ve ruhsal sağlığı olumsuz etkileyen birçok faktöre karşı vücut direncini destekleme amacıyla kullanılır. Tüm bitkisel takviyeler gibi ginseng bitkisi de kullanmadan önce detaylı şekilde araştırılmalı; ilaç etkileşimi veya alerjik reaksiyon gibi yan etkilerin önüne geçmek için “Ginseng nedir?, Ginseng’in faydaları nelerdir?, İçeriğinde hangi maddeler bulunur?” gibi önemli sorular cevaplanmalıdır.

Ginseng Nedir?

Başta Çin ve Kore olmak üzere birçok Uzak doğu ülkesinde yabani olarak kendiliğinden yetişen Ginseng, türden türe değişmekle birlikte genellikle 30-50 cm uzunluğunda, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Gövde dik ve dalsız yapıda, kökler ise gövdeye oranla daha kalın ve oldukça dallanmış haldedir. Bitkinin kökten uca her bölümü farmakolojik açıdan aktif içerikler barındırır ancak en değerli kısım genellikle kök bölgesindedir.

Ginseng bitkisi genellikle 3-6 yaşına ulaştıktan sonra toplanır. Kuru havada muhafaza edilerek saklanan türü, beyaz ginseng olarak adlandırılırken fırında pişirme yöntemi ile elde edilen türü kırmızı ginseng olarak bilinir. Ginseng nedir sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

Ginseng İçeriğinde Neler Bulunur?

Ginseng bitkisinin kök, gövde ve yaprak kısımlarında 36 farklı ginsenozid maddesi ile birlikte esansiyel yağ, amino asit, peptid, fitosterol, mineral ve vitamin gibi çok sayıda farklı bileşen bulunur. Özellikle kök kısmı A, B1, B2, B3, ​B12, C ve E vitaminlerinden fazla miktarda bulundurur. Bunun yanı sıra ginseng kökü son derece güçlü bir kalsiyum, demir ve fosfor kaynağıdır.

Yine kök kısmında yoğun olarak bulunan 36 farklı ginsenozid bileşeni, ginseng bitkisinin sağladığı yararlı etkilerin pek çoğunun sorumlusu olarak kabul edilir. Kanser hastalığı riskini azaltma, şeker hastalığına karşı direnç sağlama, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekleme, sinir sistemini hasarlara karşı koruma, hafıza ve kalıcı bellek gelişimini destekleme, stres düzeyini kontrol etme gibi çeşitli farmakolojik ve fizyolojik etkilere sahip olan bu kıymetli bileşen, özellikle Uzak doğu ülkelerinde tıp alanında yaygın olarak kullanılır. Ginseng bitkisi, içeriğinde bulunan daha pek çok değerli bileşen sayesinde insan vücudu üzerinde oldukça faydalı etkilere sahiptir.

Ginseng’in Faydaları Nelerdir?

Ginseng nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da vücut dayanıklılığını ve direncini artıran adaptojen özellikli bir madde şeklindedir. Vücudun fiziksel ve ruhsal dayanıklılığını nonspesifik olarak artıran maddeler adaptojenik olarak tanımlanır ve ginseng, bu özelliğe sahip maddeler içerisinde en sık tercih edilenlerden biridir. Ginseng’in faydaları nelerdir? sorusu genel anlamda şu şekilde yanıtlanabilir:

  • Ginseng bitkisi içeriğinde bulunan çok sayıda amino asit, peptid, vitamin ve mineral sayesinde vücudun fizyolojik işleyişine katkıda bulunur. Sağlıklı kişilerde fiziksel performans düzeyini yükseltir.

  • Sinir hücresi hasarını önleyen ve hasara uğramış sinir hücrelerinin onarılmasını veya uzaklaştırılmasını sağlayarak nörolojik işleyişi destekleyen ginseng, bu özelliği sayesinde fiziksel performansın yanı sıra zihinsel performansı da artıran son derece önemli bir bileşendir.
  • İçeriğinde bulunan C vitamini (askorbik asit), B12 vitamini ve fosfor sayesinde antioksidan özelliğe sahip olan ginseng bitkisi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle hem hücresel düzeyde stresi kontrol altına alır hem de kansere karşı koruyucu özellik gösterir.
  • Özellikle stresli durumlarda adrenal bezden salgılanan stres hormonunu kontrol eder; tiroit hormonunun fonksiyonlarını düzeltir. Bu sayede kişinin çeşitli stres türlerine maruz kaldığı durumlarda strese bağlı ortaya çıkan olumsuz etkileri hafifletir.
  • Vazopressin hormonu ile birlikte çalışarak metabolizma hızını artırır ve aynı zamanda kandaki glikoz seviyesini düzenleyerek şeker hastalığına karşı koruma sağlar. Ginseng’in bir türü olan Panax Ginseng, tıpta yaygın olarak hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği), hiperlipidemi (kanda lipid yüksekliği) ve karaciğer yağlanması gibi sorunların iyileştirilmesi amacıyla destek tedavi olarak kullanılır.

Ginseng Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi?

Ginseng nedir ve Ginseng’in faydaları nelerdir sorularından sonra akıllara en sık gelen bir diğer soru da ginsengin bağışıklık sistemini güçlendirip güçlendirmediğidir. Ginseng içeriğinde yer alan pek çok faydalı bileşen, vücudun sağlıklı işleyişini destekleyici etkilere sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucunda düzenli ginseng takviyesi alan kişilerde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla daha az karşılaşıldığı; antikor, lökosit, yardımcı T hücreleri gibi bağışıklık sistemi elemanlarının sayısının arttığı; kemotaksi, fagositoz ve lenfosit aktivitesi gibi immün sistem fonksiyonlarının güçlendiği söylenebilir. Vücudun savunma gücünü ve bağışıklık sisteminin direncini destekleyen ginseng takviyesi, ağır kronik bronşit gibi önemli solunum yolu hastalıklarının tedavisinde antibiyotikle birlikte alındığında çok daha hızlı iyileşme sağlar. Peki cinsel yaşam üzerinde Ginseng'in Faydaları Nelerdir?

Ginsengin Cinsel Fonksiyon Üzerine Etkileri Nelerdir?

Düzenli ginseng takviyesi alan kişilerde genel olarak vücudun fiziksel ve zihinsel performansı artarken, yorgunluk ve enerjisizlik gibi çeşitli şikayetler azalır. Bunu yanı sıra kalp-damar yapısını güçlendiren, kan dolaşımını ve damar sağlığını iyileştiren, sinir sistemi ve hormonal sistem ile ilgili çeşitli sorunların büyük oranda hafiflemesini sağlayan ginsengin düzenli kullanımında cinsel fonksiyonlarda iyileşme görülmesi mümkündür. Menopoz sonrası dönemde 16 hafta boyunca düzenli ginseng takviyesi alan kadınlarda psikolojik ve fizyolojik sağlığın güçlendiği, seks hormonlarının salgı düzeyinin arttığı söylenebilir. Bununla birlikte erektil disfonksiyon olarak adlandırılan sertleşme bozukluğuna yönelik ginseng takviyesi alan kişilerde %60 oranında fayda sağlandığı ve uygun dozda kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etki gelişmediği görülmüştür.

Stresi Kontrol Etmek İçin Ginseng Kullanımı

Ginseng, uzun yıllar boyu başlıca fiziksel performansı güçlendirmek ve stres düzeyini kontrol altına almak amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde de gerek psikolojik stres halini gerekse çeşitli toksinlere maruziyetle ilişkili hücresel düzeyde stres durumunu iyileştirmek için ginseng takviyesine başvurulur.

“Ginseng'in faydaları nelerdir?” sorusunun pek çok farklı yanıtı bulunur. Ginseng içeriğinde yer alan bileşenler özellikle doğrudan strese maruziyetin arttığı durumlarda böbrek üstü bezinin fonksiyonlarını düzenler ve buradan salgılanan stres hormonu düzeyini kontrol altına alır. Bu alanda yapılan çalışmalar doğrultusunda, çeşitli stres biçimlerine maruz kalan canlılarda düzenli ginseng takviyesinin strese bağlı olumsuz etkileri hafiflettiği ve kişinin ruh sağlığını iyileştirmeye yönelik fayda sağladığı söylenebilir.

Ginseng’in Yan Etkileri Nelerdir?

Ginseng takviyesi sağlıklı bireylerde, amaca yönelik belirtilen dozlarda kullanıldığında uzun süreli kullanımda dahi ciddi bir yan etki göstermez. Ancak uzun süre boyunca yüksek doz ginseng kullanımı, kişide bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek doz ginseng kullanımı ile ilişkili olarak ortaya çıkabilecek başlıca yan etkiler şunlardır:

  • Ginseng içeriğinde bulunan maddeler kan dolaşımını hızlandırır. Dolayısıyla aşırı ginseng kullanımı sonucunda kanın, damar duvarına uyguladığı basınç artar ve hipertansiyon (kan basıncı yüksekliği) hastalığı meydana gelebilir.

  • Düzenli kullanım ile kişinin ruh hali üzerinde oldukça olumlu etkiler gösterse de uzun süreli yüksek doz ginseng takviyesi kişide sinirli, gergin bir ruh haline yol açabilir.
  • Diğer tüm bitkisel takviyeler gibi ginseng de gereğinden fazla tüketildiğinde sindirim sistemi ile ilişkili problemlere neden olur ve sıklıkla ishal gibi şikayetler görülür.
  • Fiziksel ve zihinsel performans düzeyini arttırıcı özelliğe sahip olan Ginseng bitkisi, uzun süreli yüksek doz kullanımı sonucunda kronik uykusuzluk problemine yol açabilir.
  • Menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda östrojen hormon düzeyinin değişikliği ile ilişkili yan etkilerin yanı sıra yüksek doz ginseng kullanımı sonucunda meme ağrısı, anormal vajinal kanama, libido artışı gibi çeşitli şikayetler görülebilir.

Ginseng takviyesi ile ortaya çıkan tüm bu olumlu ve olumsuz etkiler, kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, egzersiz ve fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları, düzenli kullanılan ilaç varlığı ve bu ilaçların ginseng ile etkileşim gösterip göstermediği gibi pek çok faktör doğrultusunda değişebilir. Bu nedenle en doğru etkiyi alabilmek için ginseng takviyesini kullanmaya başlamadan önce hekiminiz ile iletişime geçmeniz ve kullanmakta olduğunuz tüm bitkisel takviyeleri düzenli kontroller sırasında belirtmeniz önerilir.

765

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.