satır arası

Glikolik Asit Nedir? Ne işe Yarar?

Gıdaların içerisinde doğal olarak bulunan asitlerden biri olan alfa hidroksi asitler vücutta ölü deri hücrelerini yenilemede görev alır. Alfa hidroksi asitlerden biri olan glikolik asit şeker kamışından oluşum gösteren bir asit çeşididir. Glikolik asit ciltte güneş hasarını, akne oluşumunu, yaşlanma sonucunda oluşabilecek belirtileri, yüzdeki koyu cilt lekelerini ve akne izlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik asit doğal haliyle renksiz ve kokusuz bir asittir. Bu asit şeker kamışında, pancarda veya bazı meyvelerde bulunabilir. Glikolik asit ölü hücreleri temizleyerek ciltte eksfoliant oluşmasına katkı sağlayabilir. Bununla birlikte tüm kimyasal eksfolyantlarda olduğu gibi glikolik asidi çok sık, yüksek konsantrasyonda veya yanlış şekilde kullanmak cilt tahrişine veya cilt hasarına neden olabilir.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit sahip olduğu farklı özellikler ile ciltte oluşan hastalıkları tedavi etmek, cilt dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için kozmetik ve ilaç şirketleri tarafından oldukça sık kullanılan bir maddedir. Glikolik asitin özelliklerinden bazıları şu şekildedir:

 • Eksfoliye Edici: Kimyasal bir eksfoliant olarak, glikolik asit cilt hücrelerinin ve yağın en dış katmanını çözerek çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Nemlendirici: Glikolik asit, suyu cilt hücrelerine çekmeye ve bağlamaya yardımcı olabilir. Bu özelliği ile glikolik asit iyi bir nemlendiricidir.
 • Antibakteriyel: Bakterilerin üremesini önleyen maddelere antibakteriyel madde denir. Glikolik asit bakteri üremesini engellemeye yardımcı olarak antibakteriyel özellik gösterebilir.
 • Yaşlanma karşıtı: Yaş almakla birlikte cilt elastikiyetini kaybedebilir. Glikolik yaşlanma sonucunda ciltte oluşabilecek kusurların azalmasına katkı sağlayabilir.

Tüm bu özellikleri ile glikolik asit cildi tamir etmede kullanılan oldukça önemli bir maddedir.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik Asit Nasıl Kullanılmalıdır?

Glikolik asit herkes için uygun bir madde değildir. Bu nedenle glikolik asit kullanımının bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Glikolik asit cildin tolere etme düzeyine göre cilt ürünlerde farklı oranlarda bulunabilir. İlk glikolik asit kullanacak olan bireylerin daha düşük konsantrasyonlarda glikolik asit tercih etmesi glikolik asitin herhangi bir yan etki oluşturmasını önlemeye yardımcı olabilir. Glikolik asit kullanmadan önce bazı uygulamalar yapmak cilt için uygun olan glikolik asitin seçilmesine yardımcı olabilir. Doğru glikolik asit seçimine yardımcı olabilecek uygulamalardan bazıları şu şekildedir:

 • Bir Yama Testi: Glikolik asit içeren ürünün yüz dışında küçük bir cilt bölgesinde denenmesi cildin ürünü tolere edip edemeyeceğini anlamaya yardımcı olabilir. Uygulanan bölgede kızarıklık, kaşıntı veya iltihap gibi herhangi bir belirti olmaması durumunda glikolik asit kullanılabilir.
 • Ürün Kullanımını Zamanla Arttırmak: Glikolik asit kullanımının yavaş yavaş artırılması cildin ürünü tolere etmesine yardımcı olabilir.
 • Geceleri Kullanmak: Gündüz saatlerinde glikolik asit kullanılması sonucunda güneş yanığı ortaya çıkabilir. Glikolik asitin gece kullanılması güneş yanığı oluşmasını önlemeye katkı sağlayabilir.

Glikolik asit kullanımında bu tür talimatlara uymak oldukça önemlidir.

Glikolik asit cildin yenilenmesine ve kolajen üretimine yardımcı olan bir maddedir. Bununla birlikte glikolik asitin kontrolsüz kullanılması istenmeyen yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu tür olumsuz etkilerden kaçınmak için glikolik asitin bir uzman kontrolünde kullanılması oldukça önemlidir. 

Glikolik Asit Nelerde Bulunur?

Yüz temizleyici, tonik, peeling, serum, nemlendirici ve yüz maskesi olmak üzere farklı cilt ürünlerinde çok çeşitli formatlarda glikolik asit bulabilir.

Glikolik Asit Tonik Ne İşe Yarar?

Glikolik asit cilt tamiri için oldukça önemli bir maddedir. Bu yönüyle cilt bakımının bir parçası olan toniklerde glikolik asit bulunabilir. Toniklerde kullanılan glikolik asit ölü cilt hücrelerini uzaklaştırarak tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir. Bu durum zamanla bu daha düzgün ve parlak görünen bir cilt oluşmasına katkı sağlayabilir.

Glikolik asit toniklerin cilt için birden çok yararı bulunabilir. Glikolik asit toniklerin faydalarından bazıları şu şekildedir:

 • Akne Tedavisi: Glikolik asit antibakteriyel özellik gösteren bir maddedir. Bu yönü ile ciltte sivilce ve enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Yara İzi: Glikolik asit keratolitik özelliklere sahip bir maddedir. Bu özelliği ile glikolik asit tonik kullanımı ciltte oluşan yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Milia: Cilt altında görülen küçük beyaz şişlikler milia olarak adlandırılır. Milia tipik olarak göz çevresinde veya yanağın üst tarafında oluşum gösterebilir. Bu yapıların cilt altında bulunması ciltte herhangi bir hasara neden olmadan çırılmasını zorlaştırabilir. Glikolik asit ölü cilt hücrelerini uzaklaştırarak ve hücre dönüşüm hızını artırarak sertleşmiş keratin dokunun zamanla cilt yüzeyine çıkmasına yardımcı olabilir. Cilt yüzeyine çıkan milialar ciltten daha kolay çıkarılabilir. Glikolik asit tonikler ciltte herhangi bir hasar oluşmadan miliaların temizlenmesine katkı sağlayabilir.
 • Gül Hastalığı: Cildin kızarık veya kırmızı bir görünüme sahip olması durumunda rosacea olarak da bilinen gül hastalığı ortaya çıkabilir. Gül hastalığı yüzde batma hissi veya oldukça belirginleşmiş kan damarlarının oluşmasına neden olabilir. Stres, sıcak su ve bazı cilt bakımı bileşenleri gül hastalığının artmasına neden olabilir. Glikolik asit tonik antienflamatuar etkisi ile gül hastalığı sonucunda oluşan semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Hiperpigmentasyon: Vücutta oluşan koyu cilt lekeleri veya renk değişikliği hiperpigmentasyon olarak adlandırılır. Artan yaş, güneş hasarı veya akne patlamaları ciltte renk değişikliği oluşmasına neden olabilir. Glikolik asit tonikler cilt hücresi yenilenme sürecini hızlandırarak hiperpigmentasyon görünümünü azaltmaya katkı sağlayabilir.

Glikolik asit içeren toniklerin kullanımı bu tür cilt rahatsızlıklarını önlemeye katkı sağlayabilir.

Glikolik Asit

Glikolik Asit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Glikolik asit cilt için oldukça önemli olan alfa hidroksi asitlerden (AHA) biridir. Cilt sağlığını iyileştirmeye destek olan glikolik asit için sık sorulan sorulardan bazıları şunları içerir:

Glikolik Asit Kullanımı Riskli Midir?

Glikolik asit ciltte kimyasal eksfoliant sağlayan bir maddedir. Kimyasal eksfoliant sonucunda istenmeyen bazı durumlar ortaya çıkabilir. Glikolik asit kullanımı sonucunda oluşabilecek riskli durumlardan bazıları şu şekildedir:

 • UV Hasarı: Alfa hidroksi asitlerden biri olan glikolik asit güneş hasarı sonucunda oluşan belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte cilt hücrelerinin üst katmanının temizlenmesine de katkı sağlayabilir. Cildin üst katmanının fazla temizlenmesi sonucunda alttaki hücreler güneş hasarına karşı savunmasız hale gelebilir. Bu nedenle glikolik asit kullanımı ile birlikte güneş koruyucu kullanmak oldukça önemlidir.
 • Tahriş: Bazı insanların vücudu glikolik asit içeren ürünlere karşı reaksiyon gösterebilir. Uygulama bölgesinde şişlik, kızarıklık veya iltihap gibi belirtilerin ortaya çıkması glikolik asite karşı vücudun bir reaksiyonu olabilir.
 • Hiperpigmentasyon: Glikolik asit, hiperpigmentasyonu azaltmak için etkili bir bileşen olabilir. Bununla birlikte, güçlü veya tahriş edici cilt bakım ürünleri de hiperpigmentasyona neden olabilir.

Glikolik asit kullanımı sonucunda bu tür risk faktörleri ortaya çıkabilir. Bu tür risk faktörlerinin oluşmasını önlemek için glikolik asit gibi güçlü bileşenlerin bir uzman kontrolünde kullanılması oldukça önemlidir.

Glikolik Asiti Herkes Kullanabilir Mi?

Glikolik asit kullanımı bazı durumlarda istenmeyen yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle glikolik asit kullanımı her birey için uygun olmayabilir. Glikolik asit kullanımının uygun olmadığı durumlardan bazıları şu şekildedir:

 • Alfa hidroksi asitlerin peeling olarak kullanılması etkileri kuru ve hassas cilt tiplerinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kuru ve hassas ciltlerin glikolik asit kullanması uygun olmayabilir.
 • Ciltte çatlak veya soyulma olması durumunda glikolik asit kullanmak cilt hasarına neden olabilir. Bu tür durumlarda çatlak veya soyulma iyileştikten sonra glikolik asit kullanılması gerekmektedir.
 • Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar cildin güçlü bir şekilde soyulmasına neden olabilir. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ile birlikte glikolik asit kullanmak ciltte tahriş oluşmasına neden olabilir.

Glikolik asit kullanımı sonucunda herhangi bir yan etki olmaması için bir uzman tavsiyesi ile kullanmak oldukça önemlidir.

En Çok Okunan Sağlık Rehberi Yazılarımız

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

66824

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.