sat─▒r aras─▒

G├Âbek D├╝┼čmesi Nedir? G├Âbek D├╝┼čmesi Belirtileri Nelerdir?

Göbek dü┼čmesi birçok farkl─▒ sebeple herkesin ba┼č─▒na gelebilecek bir durumdur.

A─č─▒r sporlar yapmak, a─č─▒r kald─▒rmak, hap┼č─▒rmak veya öksürmek sebepler aras─▒nda say─▒labilir.

Halk aras─▒nda göbek kaymas─▒, ba─č─▒rsak dola┼čmas─▒, göbek kaç─▒─č─▒, yürek kaymas─▒, e┼č kaç─▒─č─▒ ve e┼č ç─▒kmas─▒ gibi farkl─▒ isimlerle de tan─▒mlanan göbek dü┼čmesi farkl─▒ semptomlarla kendini belli eder.

Göbek dü┼čmesinin yaratt─▒─č─▒ sorunlar günlük hayat─▒ ciddi ┼čekilde etkileyebilecek kadar rahats─▒z edici olabilir.

Göbek dü┼čmesinin sebebi farkl─▒ bir hastal─▒k de─čilse çözüm yollar─▒ vard─▒r. Altta yatan f─▒t─▒k gibi farkl─▒ rahats─▒zl─▒kla varsa önce bununla ilgili bir tedavi uygulamak gerekir. 

Tekrarlama olas─▒l─▒─č─▒ bulunan göbek kaymas─▒nda tekrar olumsuz durumlar ya┼čamamak ad─▒na sa─čl─▒kl─▒ beslenmek ve düzenli, önleyici egzersizler yapmak önemlidir.

Özellikle kar─▒n kaslar─▒n─▒ güçlendiren egzersizler göbek dü┼čmesi ya┼čama ihtimalini azaltabilen hareketlerdir. 

Göbek Dü┼čmesi Nedir?

G├Âbek D├╝┼čmesi Nedir?

Göbek dü┼čmesi, göbek kaymas─▒ veya göbek kaçmas─▒ net sebebi tam bilinmeyen bir durumdur.

Bu yüzden göbek dü┼čmesi nedir sorusunu yan─▒tlarken ki┼čiye özel semptomlar olabilece─či bilinmelidir.

Herkeste farkl─▒ sebeplerle ya┼čanabilen bu tablo bazen göbek f─▒t─▒─č─▒ ile kar─▒┼čt─▒r─▒labilir.

Uygun tedavi rotas─▒n─▒n izlenmesi için detayl─▒ tetkikler gerekir. Göbek f─▒t─▒─č─▒nda ki┼čilerde kar─▒nda yumru ya da ┼či┼člik görülür.

Mide bulant─▒s─▒, a─čr─▒, kab─▒zl─▒k gibi semptomlar ortaya ç─▒kar. Göbek dü┼čmesinde bu belirtilerin hepsi direkt ortaya ç─▒kmayabilir.

Göbek çekmesine kar─▒n kas─▒ y─▒rt─▒─č─▒ ya da zorlanmas─▒ neden olabilir.

Özellikle sporcularda ve kar─▒n kaslar─▒n─▒ zorlay─▒c─▒ i┼člerde çal─▒┼čanlarda risk biraz daha fazlad─▒r.

Baz─▒ ki┼čilerde ise çok basit, ani kar─▒n kas─▒ hareketlerinde bile göbek dü┼čmesi ya da di─čer ad─▒yla göbek kaymas─▒ ya┼čanabilir.

Bu yüzden göbek kaymas─▒ direkt sadece çok zorlay─▒c─▒ hareketlerde olu┼čur denemez.

Bunun alt─▒nda yatan bir neden ki┼čilerin kar─▒n kaslar─▒ gücünün farkl─▒ olmas─▒d─▒r.

Kar─▒n kaslar─▒ güçlü olan ki┼čilerde göbek dü┼čmesi olma ihtimali görece azd─▒r denebilir ama hiç ihtimal yoktur denemez.

Göbek kaymas─▒na kar┼č─▒ yap─▒lan göbek çekme tedavisinde uzmanla┼čan ki┼čiler, bir kez göbek dü┼čmesi ya┼čayan ki┼čilerin tekrar ayn─▒ ┼čeyi ya┼čama ihtimalinin artt─▒─č─▒n─▒ söylemektedir.

Göbek kaymas─▒ olduktan sonra tedavi için gecikme oldu─čunda ise normale dönü┼č gitgide zorla┼čabilir.

Bu yüzden ┼čüpheli durumlarda, geçmeyen ishal ve kab─▒zl─▒k ya┼čan─▒yorsa ya da dik duramama gibi semptomlar belirginse vakit kaybetmeden uzmana görünmekte fayda vard─▒r. 

Göbek Dü┼čmesi Belirtileri Nelerdir?

Göbek deli─či dü┼čmesi ┼čeklinde de tan─▒mlanan hastal─▒─č─▒n ki┼čiden ki┼čiye de─či┼čen farkl─▒ belirtileri vard─▒r.

Genel olarak ortakla┼ča görülen belirti ki┼činin mide üzerinde hassasiyet hissetmesi ve iltihaplanma benzeri semptomlar─▒n olu┼čmas─▒d─▒r.

Özellikle kar─▒n kaslar─▒ biraz zorland─▒─č─▒nda olumsuz hisler artar. Kad─▒nlarda göbek dü┼čmesi belirtileri ile erkeklerde görülen belirtiler aras─▒nda çok fark yoktur.

Yayg─▒n olarak görülen di─čer göbek dü┼čmesi belirtileri aras─▒nda ┼čunlar say─▒labilir: 

 • Kar─▒n ve çevresinde hissedilen ani, keskin a─čr─▒lar
 • Kar─▒n hareketlerinde zorlanma
 • Kar─▒nda ┼či┼čkinlik hissi ve morarmalar
 • ─░┼čtahs─▒zl─▒kve buna ba─čl─▒ olarak uzun vadede tedaviye ba┼čvurulmazsa kilo verme
 • Kas spazmlar─▒ ve kramplar
 • Dik durmakta zorlanma ve buna ba─čl─▒ olarak nefes sorunlar─▒ 
 • Yürürken ve e─čilirken zorlanma
 • Baz─▒ vakalarda kar─▒nda ortalama nohut büyüklü─čünde kitle 
 • Göbe─čin d─▒┼ča do─čru ç─▒kmas─▒ 
 • Göbekte ak─▒nt─▒ ve kötü koku
 • ─░shal, kusma, kar─▒n a─čr─▒s─▒, gaz problemi 
 • ─░rritabl barsak sendromu
 • Depresyon  
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Ba┼č a─čr─▒s─▒ 
 • Uykusuzluk 
 • Göbe─če elle bas─▒nç uygulan─▒nca göbe─čin farkl─▒ yerde atmas─▒

Göbek dü┼čmesi belirtileri genelde birkaç saat içinde ortaya ç─▒kmaya ba┼člar.

E─čer hasta hemen tedavi için uzmana ba┼čvurursa genellikle ilk sorulan sorular ani bir hareket yap─▒p yapmad─▒─č─▒, dü┼čme olup olmad─▒─č─▒ ve a─č─▒r kald─▒rmakla ilgili olur.

Bunlardan biri olmu┼čsa büyük ihtimal göbek dü┼čmesinin oldu─čundan ┼čüphelenilir. 

Göbek Dü┼čmesi Neden Olur?

G├Âbek D├╝┼čmesi Neden Olur?

Göbek dü┼čmesi hastal─▒─č─▒n─▒n temel sebepleri a─č─▒r kald─▒rmak ve ani hareketlerdir ama birçok farkl─▒ eylem sonucunda da ya┼čanabilir.

Neden olan hareketlerin ortak noktas─▒ kar─▒n kaslar─▒nda zorlanma yaratmas─▒d─▒r denebilir.

Her ya┼čta ortaya ç─▒kabilen göbek dü┼čmesi en çok 20-40 ya┼č aral─▒─č─▒nda ya┼čan─▒r. Bunun sebebi bu ya┼člar aras─▒nda karn─▒ zorlay─▒c─▒ hareketlerin daha çok yap─▒lmas─▒d─▒r.

Kad─▒nlarda göbek dü┼čmesi belirtileri ile erkeklerdeki belirtiler benzerdir. 

 • Kaslar─▒ zorlayan hareketler: Kar─▒n bölgesini zorlayan mekik çekme veya farkl─▒ sportif hareketler de göbek dü┼čmesine sebebiyet verebilir. Sporcularda aras─▒nda yap─▒lan ara┼čt─▒rmalarda en çok göbek dü┼čmesi vakas─▒na kar─▒n kaslar─▒ aktivitesinin çok oldu─ču futbolcular ve tenisçiler aras─▒nda ya┼čand─▒─č─▒ tespit edilmi┼čtir. 
 • Ani kas─▒lmalar: Basit ve anl─▒k olsalar da öksürme ve hap┼č─▒rma s─▒ras─▒nda da kar─▒nda ani bir hareketlenme olur. Bu tip ani kas─▒lma yaratan durumlar da göbek dü┼čmesine neden olabilir. 
 • F─▒t─▒k: Göbek dü┼čmesinin sebebi farkl─▒ bir hastal─▒kla ba─člant─▒l─▒ da geli┼čebilir. Örne─čin göbek dü┼čmesi f─▒t─▒kla ba─člant─▒l─▒ olarak da ortaya ç─▒kabilir. Do─čumla birlikte olu┼čabilen umblikal herni bazen göbek dü┼čmesini de tetikleyebilir. 

Göbek Dü┼čmesi Tan─▒s─▒ Nas─▒l Konulur?

Göbek dü┼čmesi semptomlar─▒ farkl─▒ hastal─▒klar─▒n belirtilerine de benzedi─či için tan─▒ koyma a┼čamas─▒nda dikkatli olmakta fayda vard─▒r.

Yanl─▒┼č tan─▒ yanl─▒┼č tedaviler uygulanmas─▒na neden olabilir ve bu durum da bazen ki┼činin sa─čl─▒k durumunu daha da kötüye götürebilir. 

Göbek dü┼čmesinde tan─▒ koyulmadan önce ilk olarak fiziksel muayene oldukça bilgi verici olur.

Ard─▒ndan hastan─▒n ┼čikayetleri dinlenir. Hasta dinleme ve soru-cevap ile ilerleme göbek dü┼čmesine sebep olabilecek nedenlerin saptanmas─▒ aç─▒s─▒ndan önemlidir.

Bazen sa─čl─▒kl─▒ tan─▒ koymak için röntgen, MR ve tomografi gibi ekstra yöntemlerden de faydalanmak gerekebilir.

Röntgen ayn─▒ zamanda kar─▒n bölgesinde farkl─▒ hastal─▒klar─▒n olup olmad─▒─č─▒n─▒n kontrol edilmesi için de uygun bir yöntemdir. 

Kolonoskopi ve endoskopi ile de inceleme yap─▒labilir ancak baz─▒ ki┼čilerde bunlar─▒n sonucunun temiz ç─▒kmas─▒ göbek dü┼čmesi olmad─▒─č─▒na dair kesin bir sonuç olarak görülmeyebilir. 

Bu noktada uzman görü┼čü önemlidir. Belirtiler ve tetkik sonuçlar─▒ de─čerlendirildikten sonra tan─▒ konabilir. 

Göbek Dü┼čmesi Tedavisi Nas─▒ld─▒r?

G├Âbek D├╝┼čmesi Tedavisi Nas─▒ld─▒r?

Göbek dü┼čmesi tedavisi birçok farkl─▒ ┼čekilde olabilir. Fizyoterapistlerin önerdi─či ve yönlendirdi─či hareketlerle kendi kendine iyile┼čme olabilir.

Bu konuda uzmanla┼čm─▒┼č ve tecrübesi olan doktorlarla görü┼čmek sonuç almay─▒ kolayla┼čt─▒r─▒r. 

Hem semptomlar─▒ hafifletmek hem de tedavi amac─▒yla uygulanabilen yöntemler ┼čöyledir: 

 • So─čuk uygulama: Kar─▒nda ya┼čanan a─čr─▒lar─▒ hafifletmek için so─čuk terapi yap─▒labilir. So─čuk uygulamas─▒ a─čr─▒ ve ┼či┼čli─čin azalmas─▒na destek olur. So─čuk uygulamada kal─▒n bir beze sar─▒lan buz torbalar─▒ kullan─▒labilir. Kal─▒n bez so─ču─čun ciltte tahri┼č yaratmamas─▒ için koruyucudur. So─čuk uygulamay─▒ birkaç dakika yapt─▒ktan sonra ara vere vere gün içinde uygulamak mümkündür. 
 • S─▒cak uygulama: S─▒cak uygulama da so─čuk uygulama gibi belirtilerin hafiflemesini sa─člayabilir. S─▒cak su torbas─▒ kar─▒n bölgesinde kan ak─▒┼č─▒n─▒ h─▒zland─▒rarak a─čr─▒lar─▒ hafifletebilir. Tahri┼č olmamas─▒ ad─▒na direkt deriye s─▒cak su torbas─▒ koymaktan kaç─▒nmakta fayda vard─▒r.  
 • Dinlenmek: Mümkün oldu─čunda istirahat etmek, birçok ki┼čide göbek dü┼čmesi iyile┼čmesinin h─▒zlanmas─▒na yard─▒mc─▒ olmaktad─▒r. 
 • Bandaj: Göbek çevresini bandajla sarmak vücudun anatomik olarak sa─čl─▒kl─▒ hale gelmesini kolayla┼čt─▒rabilen bir yöntemdir.  
 • ─░laçlar: Göbek dü┼čmesinden dolay─▒ ┼čiddetli a─čr─▒lar varsa doktorlar a─čr─▒ kesici önerebilir. Baz─▒ durumlarda iltihaba kar┼č─▒ antibiyotik tedavisi de yap─▒labilir. 
 • Farkl─▒ hastal─▒klara yönelik tedaviler: Göbek dü┼čmesinin tedavi yöntemleri aras─▒nda ameliyat pek tercih edilmez ancak baz─▒ uzmanlar son çare olarak ameliyat önerebilir. Ayr─▒ca farkl─▒ hastal─▒klar varsa onlar için ameliyat gerekebilir. Örne─čin göbek f─▒t─▒─č─▒ tespit edilirse cerrahi müdahale gerekebilir. Kar─▒n migreni veya kar─▒n epilepsisi tespit edilirse onlara yönelik tedaviler de gerekebilir. 

Göbek Dü┼čmesi Göbek Çekme Yöntemleri

Göbek dü┼čmesinin düzeltilmesinde kullan─▒lan göbek çekme yöntemlerinin büyük k─▒sm─▒ halk hekimli─činden profesyonel t─▒bbi alana yay─▒lan yöntemledir. 

 • Kol ve Bacak Çekme: Önce hasta yüz üstü yat─▒r─▒l─▒r. Göbek çekecek uzman hastan─▒n belini sabitler, kol ve baca─č─▒ çapraz ┼čekilde s─▒rtta birle┼čtirir. Göbek yerine gelince i┼člem sona erer.
 • Masaj Uygulamas─▒: Hasta düz ┼čekilde yatar. Tedavi uygulayan uzman karna masaj yaparak göbe─či yerine getirir. Özellikle göbek deli─či ve çevresine uygun hareketlerle masaj yap─▒l─▒r. Masaj s─▒ras─▒nda bitkisel ya─člardan faydalanmak da destekleyici olur. Masaj uygulamas─▒yla yap─▒lan tedavinin hemen ard─▒ndan özellikle kar─▒n kaslar─▒n─▒ güçlendirici ┼čekilde beslenme önerilir. 
 • Damar ve Kaslarla Müdahale: Hastan─▒n sa─č kolunda göbekle ba─člant─▒l─▒ kasa masaj gibi bas─▒lar uygulan─▒r. Sonra kol sar─▒l─▒r. Kontrollerde göbe─čin yerine geldi─či anla┼č─▒ld─▒─č─▒nda bez ç─▒kar─▒l─▒r. Damar ve kaslara müdahale ile göbek dü┼čmesi tedavisinde uzman taraf─▒ndan, göbekle ba─člant─▒l─▒ farkl─▒ damar ve kaslara bas─▒ uygulanarak da göbe─čin yerine getirilmesi denenebilir. 
 • Yuvarlak Cisim Üzerine Yatma: Yuvarlak, yar─▒ yumu┼čak bir cisim hastan─▒n göbek bölgesine ba─član─▒r ve hasta yüzüstü yatar. Bu ┼čekilde uzman ki┼či hastan─▒n cisim üzerinde bir süre kalmas─▒n─▒ sa─člar ve göbe─čin yerine oturmas─▒ sa─član─▒r.   

S─▒kça Sorulan Sorular

Göbek dü┼čmesi ya┼čamamak ad─▒na neler yap─▒labilir?

Kar─▒n kaslar─▒n─▒n kuvvetlendirme göbek dü┼čmesinde önleyici yöntemlerin ba┼č─▒nda gelir. K─▒sa süreli ─▒s─▒nmadan sonra kar─▒n kaslar─▒n─▒ güçlendirecek hareketler yap─▒labilir. Is─▒nmadan yap─▒lan egzersizler göbek dü┼čmesini önlemek yerine tetikleyici etki bile yaratabilir. Bu yüzden spor öncesi ─▒s─▒nma çok önemlidir. Beslenme de önemlidir. 

Göbek dü┼čmesiyle ba─člant─▒l─▒ problemlerin önüne nas─▒l geçilir?

─░nsan vücudu gün içinde genellikle dik durur. Bu duru┼čta yer çekimine kar┼č─▒ asl─▒nda bir mücadele vard─▒r. Mücadeleyi sa─čl─▒kl─▒ ┼čekilde yürütebilmek için tüm kaslar─▒n kuvvetli olmas─▒ gerekir. Bütünsel sa─čl─▒ktaki pürüzler, kas zay─▒fl─▒─č─▒ göbek dü┼čmesine kap─▒ aralayabilir.

Yerçekimi kuvvetinin etkisiyle vücudun üst k─▒sm─▒na ve beyne yani yukar─▒ do─čru kan ak─▒┼č─▒ bask─▒ alt─▒nda olur. Bu etki ilerleyen ya┼č ve hareketsiz bir ya┼čam biçimiyle daha da yo─čunla┼č─▒r. Dola┼č─▒m sisteminin tam verimle çal─▒┼čamamas─▒ beyne yeterli kan─▒n ve oksijenin gitmemesi anlam─▒na gelir. Dola┼č─▒m sistemini güçlendirmek bütünsel sa─čl─▒k için önemlidir. Dola┼č─▒m─▒ iyile┼čtirmek sabah do─čada yal─▒nayak yürümek iyi bir egzersizdir. Bo┼čalt─▒m sistemi sa─čl─▒─č─▒ için ise çömelerek tuvaleti yapmak rahatlat─▒c─▒d─▒r. 

Bebeklerde göbek dü┼čmesi belirtileri nelerdir?

Göbek dü┼čmesi rahats─▒zl─▒─č─▒ ile bebeklerde göbek dü┼čmesi olarak halk aras─▒nda söylenen durum farkl─▒d─▒r. Bebeklerdeki göbek dü┼čmesinde kastedilen göbek ba─č─▒n─▒n dü┼čmesidir. Bu yüzden bebeklerde göbek dü┼čmesi belirtileri rahats─▒zl─▒k olarak tan─▒mlanan göbek dü┼čmesinden farkl─▒ olur. Do─čumdan sonra bebe─čin göbek ba─č─▒ ciltten ortalama 2 cm yukar─▒dan olacak ┼čekilde kesilir. Göbek ba─č─▒ kesilmesinden bebek herhangi bir ┼čey hissetmez çünkü kesilen yerde sinir yoktur. Göbek ba─č─▒ kesildikten sonra bu alan─▒ temiz ve kuru tutmak önemlidir. Birkaç gün içinde bu ba─č sulu özelli─čini kaybetmeye ba┼člar. Sar─▒dan yava┼č yava┼č kahverengiye dönen göbek ba─č─▒ bölümü ortalama 1-3 hafta içinde kendili─činden dü┼čer. 

Göbek dü┼čmesi için hangi doktora gidilebilir?

Göbek dü┼čmesi için genel cerrahi uzmanlar─▒ndan ya da fizyoterapistlerden destek al─▒nabilir. Özellikle bu konuda daha önce tecrübesi olan doktorlar─▒n tedaviyi sa─čl─▒kl─▒ ┼čekilde uygulamas─▒ kolayla┼č─▒r. Fizyoterapi ile pelvik taban kaslar─▒ güçlendirilir, ki┼čiye özgü egzersizler yap─▒l─▒r ayr─▒ca osteopatiden faydalanmak da yararl─▒ olabilir. Genel cerrahlar ise tüm kaslara ve organ pozisyonlar─▒na ciddi derecede hakim olduklar─▒ için tedavi yöntemlerini belirlemede uygun kararlar─▒ alabilirler.  

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Bar─▒┼č Bayraktar
Genel Cerrahi
Medical Park Gebze
28046

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.