sat─▒r aras─▒

G├Âbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ nedir sorusu çok merak edilir. Bu sorunun cevab─▒n─▒ ö─črenebilmek için öncelikle göbek f─▒t─▒─č─▒ ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Göbek f─▒t─▒k ameliyat─▒, göbekte olu┼čan f─▒t─▒─ča ba─čl─▒ olarak hastal─▒─č─▒n tedavi edilmesini sa─člayan bir yöntemdir.

Göbek f─▒t─▒─č─▒; ba─č─▒rsa─č─▒n ya da vücuttaki ya─č dokular─▒n─▒n göbek deli─činin yak─▒n─▒ndan geçmesine ba─čl─▒ olarak d─▒┼čar─▒ya do─čru bir ç─▒k─▒nt─▒ olu┼čturmas─▒d─▒r. K─▒sacas─▒ göbek f─▒t─▒k ameliyat─▒ nedir sorusunun cevab─▒; ki┼čilerin göbek bölgesinde olu┼čan ç─▒k─▒nt─▒n─▒n yani f─▒t─▒─č─▒n ortadan kald─▒r─▒lmas─▒n─▒ sa─člayan cerrahi bir i┼člemdir.

Göbek F─▒t─▒k Ameliyat─▒ Nedir?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ di─čer bir ismi ile kar─▒n f─▒t─▒─č─▒ olarak da bilinen bir rahats─▒zl─▒kt─▒r. Bu rahats─▒zl─▒k herkeste olu┼čabilir. Göbek f─▒t─▒k ameliyat─▒ sayesinde ise bu rahats─▒zl─▒ktan kurtulmak mümkün.

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒, ki┼čilerin f─▒t─▒k sebebi ile olu┼čan belirtilerinin daha kolay ve güvenli bir ┼čekilde giderilmesini sa─člayan bir tedavi yöntemidir. Göbekte meydana gelen f─▒t─▒─č─▒n iyile┼čmesini sa─člayan en kesin yol da göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ olarak bilinir. 

Çocuklarda Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ özellikle bebeklik dönemlerinde en s─▒k rastlanan rahats─▒zl─▒klar aras─▒nda yer al─▒r. Çocuklar iki ya┼č─▒na gelene kadar f─▒t─▒k kendili─činden ortadan kalkar. Baz─▒ durumlarda f─▒t─▒─č─▒n geçmesi çocuk be┼č ya┼č─▒na geldi─či zaman da gerçekle┼čebilir.

Be┼č ya┼č─▒ndan sonras─▒nda çocukta olu┼čan göbek f─▒t─▒─č─▒n─▒n geçmemesi halinde ise cerrahi i┼člemlerin yap─▒lmas─▒ gerekir. Bu a┼čamada genellikle genel anestezi uygulanarak çocuklar göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒na al─▒n─▒r ve tedavi edilir. 

Kad─▒nlarda Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ çocuklarda ortaya ç─▒kabildi─či gibi yeti┼čkinlerle de s─▒kl─▒kla kar┼č─▒la┼č─▒labilen rahats─▒zl─▒klar aras─▒nda yer al─▒r. Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ olacak ki┼činin ilk olarak ya┼čad─▒─č─▒ belirtiler do─črultusunda en yak─▒n sa─čl─▒k kurulu┼člar─▒ndan randevu almas─▒ gerekir.

Randevu al─▒nd─▒ktan sonra ise alan─▒nda uzman ki┼čiler taraf─▒ndan ki┼či muayene edilir. Muayene sonucuna ba─čl─▒ olarak göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ olunup olunmayaca─č─▒ hakk─▒nda karar verilir.

Erkeklerde Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ herkeste ayn─▒ ┼čekilde uygulan─▒r. Ameliyatta herhangi bir farkl─▒l─▒k yoktur. Erkek hastalar da ya┼čad─▒─č─▒ sorunlar do─črultusunda muayene edilir. Ya┼čanan sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒n sebebinin göbek f─▒t─▒─č─▒ oldu─čuna dair tan─▒ konulmas─▒ halinde ise göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ olunmas─▒na doktorlar taraf─▒ndan karar verilir. 

Ya┼čl─▒larda Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Ya┼čl─▒larda G├Âbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒, genç ya┼člarda ortaya ç─▒kt─▒─č─▒ gibi ilerleyen ya┼člarda da kendisini gösterebilen bir rahats─▒zl─▒kt─▒r. ─░lerleyen ya┼člarda bu rahats─▒zl─▒─ča sahip olan ki┼čilerinde ameliyat olmas─▒ gerekebilir.

Belirli bir ya┼č─▒n üzerindeki ki┼čilerde ameliyatlar risk te┼čkil edebilir. Bu sebeple hasta muayene edildikten sonra anestezi uzmanlar─▒ taraf─▒ndan da tekrar muayene edilmesi gerekebilir. Farkl─▒ alanlardaki doktorlar taraf─▒ndan hasta muayene edildikten sonra ameliyata karar verilir. 

Hastan─▒n ya┼č─▒na ve da─čl─▒k durumuna ba─čl─▒ olarak, hastan─▒n vücudunun narkozun etkisini atlat─▒p atlatamayaca─č─▒ kontrol edilir. Ki┼či anestezi alabilecek durumda ise ameliyat sürecine ba┼člamak mümkün hale gelir.

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ için öncelikle fiziksel muayene gerekir. Bu rahats─▒zl─▒k, gözle görülen hastal─▒k türleri aras─▒nda yer al─▒r. Bu yüzden kolayl─▒kla tan─▒ koymak mümkün. Her ne kadar gözle görülen bir hastal─▒k olsa da baz─▒ testler talep edilebilir.

Bunun sebebi ise farkl─▒ bir hastal─▒k ile kar─▒┼čt─▒r─▒lmamas─▒ndan emin olmakt─▒r. Göbek k─▒sm─▒nda belirgin bir ┼či┼člik vard─▒r. Böylelikle f─▒t─▒k olup olmad─▒─č─▒n─▒ anlamak kolayd─▒r. Baz─▒ durumlarda ise ki┼činin kar─▒n bölgesinde gözle görülür derecede bir ┼či┼člik olu┼čmaz. Bu gibi durumlarda ise ultrason çekilerek te┼čhis konur. 

Ki┼čiye göbek f─▒t─▒─č─▒ te┼čhisi konduktan sonra ise ameliyat sürecine ba┼član─▒r. Bu süreçte aç─▒k ya da kapal─▒ ameliyat yöntemleri tercih edilebilir. Gerekli durumlarda yama tekni─či kullan─▒larak da ameliyat sürecine devam edilebilir.

─░lk olarak ameliyat öncesi anestezi haz─▒rl─▒─č─▒na ba┼član─▒r. Daha sonra ki┼činin göbek deli─či yak─▒n─▒ndan küçük bir kesi aç─▒l─▒r. Olu┼čan f─▒t─▒k dokusu kar─▒n bo┼člu─čuna geri itilerek ameliyat süreci tamamlan─▒r. Uygulanan bu i┼člem kapal─▒ göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ olarak bilinir. 

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

G├Âbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Gerçekle┼čtirilen neredeyse bütün cerrahi i┼člemler az da olsa risk ta┼č─▒r. Uygulanan i┼člemler sonras─▒nda ki┼činin kedi bak─▒m─▒na dikkat etmemesi durumunda enfeksiyon durumu meydana gelebilir.

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ndan sonra da enfeksiyon riski vard─▒r. Bu riskin önüne geçmek ise mümkündür. K─▒sacas─▒ göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒n─▒n de─čil ameliyat sonras─▒nda ki┼činin bak─▒m─▒na ba─čl─▒ olarak riskler bulunur.

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ ki┼čilerin ilk yapmalar─▒ gereken ┼čey istirahat etmektir. Hastalar ameliyattan oldukça k─▒sa bir süre sonra taburcu edilir. ─░yile┼čme süreci boyunca hastaneden rapor talep etmek de mümkün.

Böylelikle ameliyatl─▒ ki┼čiler bu süreci daha rahat bir ┼čekilde atlat─▒r. Göbek f─▒t─▒─č─▒na ba─čl─▒ olarak gerçekle┼čen ameliyat sonras─▒nda, göbek bölgesinin temiz tutulmas─▒ gerekir. Ameliyatl─▒ bölge mikrop kapmamal─▒d─▒r.

Bu sebeple doktorun verdi─či ilaçlar varsa düzenli olarak içilmelidir. Ayn─▒ zamanda doktorlar bölgeye sürülmesi için reçeteye merhem de ekleyebilir. Verilen merhem mutlaka ameliyat yerine sürülmelidir. 

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒n─▒n iyile┼čme süreci çok k─▒sad─▒r. Küçük bir operasyon oldu─ču için ki┼čiler kendilerini k─▒sa süre içerisinde toparlar. ─░yile┼čme süreci ameliyat─▒n nas─▒l uyguland─▒─č─▒na göre de de─či┼čiklik gösterir. Aç─▒k ameliyatlar─▒n iyile┼čme süreci, kapal─▒ ameliyatlar─▒n iyile┼čme sürecine göre daha uzundur. 

Bölgeye yama yap─▒ld─▒ysa iki hafta boyunca bölgede ┼či┼člik olu┼čumu meydana gelebilir. Ameliyattan sonra hastalar yakla┼č─▒k iki ya da iki buçuk hafta içerisinde tamamen iyile┼čir. Bu iyile┼čme süreci, ameliyat sonras─▒nda kötü bak─▒m sebebi ile uzayabilir. Ameliyatl─▒ bölgenin bak─▒m─▒ ihmal edilmemelidir.

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Beslenme Nas─▒l Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ ki┼čilerin beslenme sürecine de özen göstermesi gerekir. Ameliyat olan ki┼činin bol su ve s─▒v─▒ tüketmesi gerekir. Sa─čl─▒kl─▒ beslenmek ve sigara tüketmemek de ameliyat sonras─▒nda iyile┼čme sürecini h─▒zland─▒r─▒r. Özellikle kab─▒zl─▒k problemine yol açacak g─▒dalar─▒ bu süreçte tüketmemek de oldukça önemlidir. 

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒n─▒n Yan Etkileri Nelerdir?

G├Âbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒n─▒n Yan Etkileri Nelerdir?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒n─▒n herhangi bir yan etkisi yoktur. Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ bölgede morarmalar ya da ┼či┼člikler meydana gelebilir. Ameliyatl─▒ olan bölgede sertlik olu┼čumu da mümkündür. Bunlar─▒n haricinde ise ameliyata ba─čl─▒ olarak herhangi bir problem ya┼čanmaz. Bölge mikrop kapmad─▒─č─▒ takdirde ba┼čka bir sa─čl─▒k sorunu olu┼čumu ortaya ç─▒kmaz.

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Enfeksiyon Belirtileri

Göbek f─▒t─▒─č─▒ ameliyat─▒ndan sonra bölgede enfeksiyon olu┼čabilir. Bunun sebebi ise ki┼činin ameliyatl─▒ bölgesinin mikrop kapm─▒┼č olmas─▒d─▒r. Kirli k─▒yafetlerin bölgeye temas etmesi, kirli ellerle ameliyatl─▒ bölgeye dokunulmas─▒, ilaçlar─▒n kullan─▒lmamas─▒ ya da pansuman yap─▒lmamas─▒ gibi durumlarda ameliyat sonras─▒ enfeksiyon belirtileri ortaya ç─▒kar.

S─▒kça Sorulan Sorular

Göbek F─▒t─▒k Ameliyat─▒ Kaç Saat Sürer?

Göbek f─▒t─▒k ameliyat─▒ kaç saat sürer sorusunun cevab─▒, ameliyat─▒n kapal─▒ ya da aç─▒k olarak gerçekle┼čmesine göre de─či┼čir. Aç─▒k ameliyatlar, kapal─▒ ameliyatlardan daha uzun sürer. Göbekte olu┼čan f─▒t─▒k ameliyat─▒n─▒n süreleri genel olarak k─▒sad─▒r. Hastan─▒n durumu ve ameliyat yöntemi, ameliyat─▒n süresini belirleyen unsurlar aras─▒nda yer al─▒r.

Göbek F─▒t─▒─č─▒ Ameliyat─▒ Olunmazsa Ne Olur?

Göbek f─▒t─▒─č─▒ olan ki┼čilerin ameliyat olmas─▒ neredeyse zorunludur. Hastal─▒─č─▒n bilinen ba┼čka bir tedavi yöntemi yoktur. ─░laç kullan─▒m─▒ ile düzelen bir hastal─▒k türü de─čildir. Tabi ki hastan─▒n ameliyat olmay─▒ reddetme hakk─▒ bulunur. Hastan─▒n ameliyat─▒ reddetmesi ise ilerleyen süreçlerde farkl─▒ sa─čl─▒k problemlerine yol açar. Hastan─▒n ba─č─▒rsak bölgesinde s─▒k─▒┼čmalar meydana gelir ve bu sebeple bölgeye kan gitmez. Ba─č─▒rsak rahats─▒zl─▒klar─▒ ve mide rahats─▒zl─▒klar─▒, tedavi edilmeyen f─▒t─▒─ča ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kar.

Hamilelik Sürecinde Göbek F─▒t─▒─č─▒ Riski Var m─▒? Ameliyat Olunur mu?

Gebelik sürecindeki ki┼čilerde de hamileli─če ba─čl─▒ olarak göbek f─▒t─▒─č─▒ olu┼čabilir. Bebe─čin, anne aday─▒n─▒n kar─▒n bölgesine bask─▒ uygulamas─▒ ile f─▒t─▒k olu┼čabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat olunup olunmayaca─č─▒na muayene sonras─▒nda karar verilir. Gebelik sürecinde ortaya ç─▒kan göbek f─▒t─▒─č─▒ rahats─▒zl─▒klar─▒nda, genellikle do─čum sonras─▒nda ameliyat önerilir. 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Prof. Dr.
Levent Kaptano─člu
Genel Cerrahi
VM Medical Park Pendik
6210

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.