satır arası

göbek-yagi-aldirma

Alınan fazla kilolar nedeniyle insan vücudunun belli bölgelerinde yağlanmalar gerçekleşebilir. Bu yağlanmanın sık olarak görüldüğü bölgelerden biri de göbek bölgesidir. Göbek yağı fiziksel olarak kişiyi rahatsız edebileceği gibi hareket kısıtlılığı ve bazı sağlık sorunları gibi olumsuz başka etkilere de neden olabilir. Göbek yağının uzaklaştırılması için daha ziyade diyet ve egzersiz tercih edilse de bazen bu yollarla sonuç alınamayabilir. Bu tarz yaşam tarzı değişikliklerine rağmen olumlu gelişim kat edemeyenler için cerrahi, alternatif bir yol olabilir. Bir kilo verme yöntemi olmayan yağ aldırma işlemi, kişinin aşırı kilo fazlası olmadığı ve sadece bölgesel yağlanma söz konusu olduğu durumlarda, göbek yağ hücrelerinin uzaklaştırılması için tercih edilen bir yöntemdir. Göbek yağı aldırma ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazının devamını takip edebilirsiniz.

Göbek Yağı Nedir?

Artan kilo ile birlikte vücut yağ oranı da artar. Yetersiz fiziksel aktivite, düzensiz ve dengesiz beslenme gibi durumlar, vücut yağ oranı artışının temel nedenleri arasındadır. Artan yağlar menopoz, ilerleyen yaş, genetik faktörler gibi nedenlerle göbek bölgesinde toplanma eğiliminde olabilir. Artan göbek yağları estetik kaygıların yanında kişi için çeşitli sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Bu sorunlardan bazıları şunlardır:

Artan göbek yağlarından kurtulmak için diyet, egzersiz gibi günlük hayat akışında yapılabilecek değişiklikler bulunsa da bazen bu değişiklikler kişi için yetersiz kalabilir. Ciddi yağlanma durumlarında göbek yağının uzaklaştırılması için göbek yağı aldırma işlemi tercih edilebilir.

Göbek Yağı Aldırma Yöntemleri

Göbek yağlarını aldırmak ya da azaltmak için uzmanlar tarafından uygulanabilen iki çeşit yöntem vardır. Bunlardan ilki cerrahi bir prosedür olan liposuction, diğeri ise cerrahi işlem barındırmayan yani invaziv olmayan cilt sıkılaştırma işlemleridir. Yağ aldırma ameliyatı dışındaki işlemler, genellikle kilosu ideale yakın kişilerin karınlarını germe veya belirli noktalardaki yağları dondurarak uzaklaştırma yöntemlerini içerir. Karın yağı aldırma işlemi ise tıp literatürüne liposuction olarak karşılık bulur.

Bölgesel Yağ Aldırma Nedir?

Liposuction işlemi sadece karın yağlarını aldırmak için değil kalça, uyluk, kol ve boyun için de uygulanabilen bir yağ alma işlemidir. Sadece yağlar alınmakla kalmaz işlem sonucunda bu bölgeler şekillendirilmiş de olur. Bir bölgesel yağ aldırma işlemi olan liposuction, o bölgede bulunan yağ hücrelerinin sayısını azaltarak kilo ile artan yağ hücresi kütlesini de dengelemiş olur.

Tümesan Liposuction (Islak Teknik)

Bu liposuction çeşidi genellikle en sık uygulanan liposuctiondur. Öncelikle uygulanacak bölgeye tuzlu su, anestezik madde ve kan damarlarını daraltmak için ilaç enjekte edilir. Bu maddeler ile uygulama yapılacak bölge sertleşir. Sonrasında cerrah tarafından ince kesikler atılarak bölgeye ince bir tüp sokulur ve verilen sıvıyı emerek şişmiş yağ hücreleri emilerek alınır.

Ultrason Yardımlı Liposuction

Bu liposuction çeşidi yağ alımından önce vücuda yerleştirilen metal bir çubuk ile yağ hücrelerinin duvarlarının yırtılmasını içerir. Duvarları yırtılan yağ hücrelerinin çıkarılması kolaylaşmış olur.

Lazer Yardımlı Liposuction

Bu teknik de ultrason yardımlı liposuction işlemine benzer. Fakat bu işlemde yağları parçalamak için ultrasonik enerji yayan metal çubuk kullanılmaz. Bunun yerine yağları parçalamak için yüksek yoğunluklu lazer ışık kullanılır. Bir kesik yardımıyla bölgeye lazer fiberi sokularak yağ birikintilerinin parçalanması sağlanır.

Güç Yardımlı Liposuction

Genellikle büyük hacimli yağların alınması ya da tekrar eden liposuction işlemlerinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde yağ alımı için kullanılan tüp ileri geri hareketler yapılarak kullanılır. Bu şekilde oluşan titreşim yağların hem daha hızlı çekilmesini sağlar hem de yağ hücrelerinin hassasiyetini artırır.

Göbek Yağı Aldırma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kişi tarafından göbek yağı aldırma için karar verildikten ve cerrah tarafından uygun görüldükten sonra prosedüre başlanır. Öncelikle göbek üzerinde işlem uygulanacak yerlere çizgiler ve daireler çizilebilir. Uygulanacak göbek yağı aldırma yöntemi seçildikten sonra işlemlere başlanır. Bazı liposuction türleri genel anestezi gerektirirken bazıları için ise sadece lokal anestezi yeterlidir. Aynı zamanda lokal anestezi sırasında kişinin sakinliğini koruyabilmesi için damar yolundan bir sakinleştirici ilaç verilmesi de gerekebilir. İşlem için öncelikle tüp yerleştirilecek yere kesikler açılır. Bu kesikler yardımıyla yağlara ulaştırılan tüp bir cihaz ile yağların emilmesini sağlar. İşleme destek olması için gereken durumlarda lazer, ultrasonik metal çubuk ya da ileri geri hareketli tüp kullanılabilir. Cihaz yardımıyla yağların emilmesi birkaç saat sürebilir. Süre genelde kişiden alınacak yağ miktarına ve uygulanan liposuction türüne bağlıdır. İşlem sonrası kişinin durumuna göre birkaç saat içerisinde taburcu olunabileceği gibi kişi birkaç gece hastanede misafir edilebilir. İşlem sonrası göbek bölgesinde hafif ağrı, şişlik ve morarma oluşabilir. Bu gayet normaldir. Bazı olgularda doktor, ağrı kesici ya da antibiyotikler gibi bazı ilaçların reçete edilmesini uygun görür. İşlem sonrasında bir süre egzersiz yapmaktan ve göbek bölgesini çalıştıran aktivitelerden uzak durmak gereklidir.

Göbek Yağı Aldırma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uygulanan her cerrahi işlem gibi göbek yağı aldırma ile ilgili de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu işlem her kişiye uygulanamayacağı gibi bazı kişiler liposuction için daha uygun adaylardır. İşlem öncesi ve sonrası ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Bu işlem kişinin göbek çatlakları var ise ortadan kaldırılmasına etki etmez.
  • İşlemi gerçekleştiren cerrahın deneyimi kaliteli bir işlem için oldukça önemlidir.
  • Cerrah tarafından önerilen uygulamalara mutlaka uyulmalıdır.
  • İşlem sonrası morarma, ağrı gibi semptomlar ve kanama görülebilir.
  • Yağ hücreleri kalıcı olarak alınsa da düzensiz bir beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite yeni yağ hücre oluşumu neticesinde tekrar göbek yağına neden olabilir.
  • Cilt elastikiyeti yağ aldırma işlemi sonrası oluşacak görüntüde önem taşır.
  • İleri derecede obez, sigara kullanan, yaşı ilerlemiş, ciddi rahatsızlıkları bulunan, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler genellikle bu işlem için uygun kabul edilmezler.

Yağ Aldırma İşleminin Faydaları

Genelde kozmetik bir işlem olarak uygulanan göbek yağı aldırma işlemi çeşitli sorunların tedavisinde de kullanılabilir.Yağ aldırmanın faydalarından biri yağlanmaya bağlı gelişen ödem probleminin çözülmesidir. Vücudun belirli bölgelerinde biriken yağ hücreleri sıvı tutulumu sonucu ödeme neden olarak ağrı ve şişlik yapabilir. Liposuction işlemi ile alınan yağlar, bu ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda alınan yağlar ile obezite riski azaltılmış olur. Bazen de kişilerde bazı noktalarda yağ birikirken bazı noktalarda yağ bulunmaz. Lipodistrofi sendromu olarak bilinen bu problemde liposuction yağ hücresi dengesizliğine neden olan bölgedeki yağların alınmasını sağlayarak doğal bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Yağ aldırma işlemi ile, bölgedeki yağ hücreleri tamamen alındığı için tekrar büyüyemez; fakat diğer vücut bölgelerindeki hücreler bu bölgeye gelebilir. Liposuction, aynı zamanda göbek yağı nedeniyle riski artan hastalıklardan korunmak için de iyi bir yöntem olabilir. Alınan yağlar ile kişinin hareket kabiliyeti de artırılır ve böylece duruş bozuklukları kısmen düzelmiş olur. İşlemin en önemli faydası ise kişinin rahatsız olduğu görüntüden uzaklaşarak özgüveninin artmasıdır.

Göbek Yağı Aldırma Fiyatları

Kozmetik cerrahi olarak adlandırılan işlemlerden biri kabul edilen göbekte yağı aldırma fiyatları merak edilen bir başka konudur. Uygulanan yöntem fiyat konusunda çeşitlilik sağlayabileceği gibi cerrahın uzmanlık seviyesi, operasyonun süresi, alınacak yağ miktarı gibi faktörler fiyatlandırmada rol oynar. Aynı zamanda işlemin yapılacağı hastanenin teknolojik yeterliliği ve kullanılan ekipmanların kalitesi de bölgesel yağ aldırma fiyatları için bir etkendir.

Siz de göbek bölgesinde yağlanma sorunundan muzdaripseniz yardım almak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

23077

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.