sat─▒r aras─▒

Gö─čüs a─čr─▒s─▒, olas─▒ bir kalp krizinin göstergesidir, ancak ba┼čka bir durumun veya sorunun belirtisi de olabilir. Bununla birlikte gö─čüs a─čr─▒s─▒ ┼čikâyeti varl─▒─č─▒nda öncelikle mutlaka kalp sorunlar─▒ ekarte edilmelidir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒n─▒n di─čer nedenleri aras─▒nda akci─čer sorunlar─▒, haz─▒ms─▒zl─▒k, reflü, kas gerginli─či, gö─čüs kemi─čine yak─▒n kaburga eklemlerinde iltihaplanma say─▒labilir.

Birçok farkl─▒ problem gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olabilir. Hayat─▒ tehdit edici önemli nedenler kalp veya akci─čerler sorunlar─▒n─▒ içerir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒ ciddi bir sa─čl─▒k sorununu gösterebildi─činden acil t─▒bbi yard─▒m almak çok önemlidir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒, insanlar─▒n acil servise gitmesinin en yayg─▒n nedenlerinden birisidir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Neden Olur? 

Gö─čüs a─čr─▒s─▒ oldu─čunda genellikle ki┼činin ilk dü┼čüncesi kalp krizi geçirdi─čidir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒ kalp krizinin önemli bir belirtisi olsa da, nispeten daha az ciddi olan durumlardan da kaynaklanabilir. Acil servise gö─čüs a─čr─▒s─▒ nedeniyle yap─▒lan ziyaretlerin yakla┼č─▒k %13'ü kalp ile ilgili ciddi bir sorun nedeniyledir.

Ü┼čütme Belirtileri Nelerdir?

Ü┼čütmenin neden oldu─ču semptomlar genellikle hafiftir ve ciddi bir probleme yol açmaz.

SO─×UK ALGINLI─×I BEL─░RT─░LER─░

So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ belirtileri, virüs vücuda girdikten 1-3 gün sonra ortaya ç─▒kar. S─▒k görülen belirtiler:

 • Burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒ ya da burun ak─▒nt─▒s─▒
 • Bo─čaz a─čr─▒s─▒
 • Öksürük
 • Genel vücut a─čr─▒s─▒, ba┼č a─čr─▒s─▒
 • Hap┼č─▒r─▒k
 • Hafif ate┼č
 • Keyifsiz, halsiz hissetme ┼čeklinde say─▒labilir.

Hastada görülen belirti ve bulgular─▒n say─▒s─▒, ┼čiddeti ve süresi; ki┼čiden ki┼čiye farkl─▒l─▒k gösterebilir. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ durumunda genellikle doktora ba┼čvurmaya gerek duyulmaz, hastal─▒k birkaç gün içerisinde kendili─činden düzelir. Ancak yeti┼čkin hastalar; vücut s─▒cakl─▒─č─▒n─▒n 38.5 ve üzeri olmas─▒, ate┼čin 5 günden uzun sürmesi, nefes darl─▒─č─▒, h─▒r─▒lt─▒l─▒ soluk al─▒p verme gibi semptomlar─▒n varl─▒─č─▒nda vakit kaybetmeden en yak─▒n sa─čl─▒k merkezine ba┼čvurmal─▒d─▒r.

Çocuklarda ise; ate┼čin sürekli yükselmesi veya yüksek ate┼čin 2 günden uzun sürmesi, ba┼č a─čr─▒s─▒ ve öksürük gibi semptomlar─▒n ┼čiddetli olmas─▒, kulak a─čr─▒s─▒ varl─▒─č─▒, uyu┼čukluk halsizli─čin a─č─▒r ┼čekilde görülmesi ve beslenmenin bozulmas─▒ durumlarda hemen bir doktora ba┼čvurulmal─▒d─▒r.

M─░DE Ü┼×ÜTMES─░ BEL─░RT─░LER─░

Mide ü┼čütmesi belirtileri, virüs vücuda al─▒nd─▒ktan 1-3 gün sonra ortaya ç─▒kar. Semptomlar genelde birkaç gün içerisinde düzelirken baz─▒ ki┼čilerde iyile┼čme 10 güne kadar uzayabilir. Belirtiler baz─▒ ki┼čilerde hafifken baz─▒lar─▒nda ┼čiddetli semptomlar görülebilir. Mide ü┼čütmesinin s─▒k görülen belirtileri:

 • Sulu ishal
 • Kar─▒n a─čr─▒s─▒, kar─▒n kramplar─▒
 • Mide bulant─▒s─▒, kusma
 • Genel kas a─čr─▒s─▒, ba┼č a─čr─▒s─▒
 • Hafif ate┼č

Mide ü┼čütmesi belirtileri, ba─č─▒rsaklarda bakteri ya da parazit enfeksiyonu sonucu olu┼čan belirtilerle benzerlik gösterir. Bu nedenle semptomlar ┼čiddetlendi─činde doktora ba┼čvurarak gerekli kontrollerin yapt─▒r─▒lmas─▒ faydal─▒ olacakt─▒r.

Yeti┼čkinler; 2 günden uzun süredir devam eden kusma, kan kusma, vücutta s─▒v─▒ kayb─▒, gaitada (d─▒┼čk─▒da) kan görülmesi, 40Ôäâ ve üzeri ate┼č olmas─▒ gibi durumlarda en yak─▒n sa─čl─▒k merkezine ba┼čvurmal─▒d─▒r.

Çocuk ve bebeklerde ise; 39Ôäâ ve üzeri ate┼č, huzursuz veya uykuya meyilli olma hali, kanl─▒ ishal, a┼č─▒r─▒ s─▒v─▒ kayb─▒ ve ┼čiddetli a─čr─▒ gibi durumlarda da acil olarak doktora ba┼čvurmak gerekir.

Ü┼čütme Neden Olur?

Ü┼čütme, virüs enfeksiyonu sonucu meydana gelir.

SO─×UK ALGINLI─×I

So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒, pek çok farkl─▒ türde virüs nedeniyle olu┼čabilir. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒na sebep olan virüsler aras─▒nda en s─▒k görülen rhinovirüslerdir. Virüs vücuda; göz, a─č─▒z veya burun arac─▒l─▒─č─▒yla girebilir.

Hasta birinin hap┼č─▒rmas─▒, öksürmesi ya da konu┼čmas─▒ s─▒ras─▒nda etrafa virüs yüklü damlac─▒klar saç─▒l─▒r. Sa─čl─▒kl─▒ ki┼čiler, bu damlac─▒klar─▒ solunum yoluyla vücuda alarak hastalanabilir. Yine hastal─▒─č─▒ geçirmekte olan ki┼čiyle yak─▒n temas, ortak e┼čya kullan─▒m─▒ gibi durumlarda hastal─▒─č─▒n yay─▒lmas─▒na neden olabilir.

Ayr─▒ca baz─▒ ki┼čilerde so─čuktan titreme ya da di┼člerde zay─▒flama etkileri de olabilir. Di┼čteki hasarlar─▒ yo─čunla┼čm─▒┼č ya da görünümünden memnun olmayan ki┼čiler zirkonyum kaplama fiyatlar─▒ hakk─▒nda bilgi almak için di┼č hekimlerine ba┼čvurabilir.

M─░DE Ü┼×ÜTMES─░

Mide ü┼čütmesine sebep olan virüslerden en s─▒k görülenleri; norovirüs ve rotavirüstür. Norovirüs enfeksiyonu genellikle virüsle kontamine g─▒dalar─▒n tüketilmesiyle gerçekle┼čir. Rotavirüs, dünya genelinde çocuklarda en s─▒k görülen viral ba─č─▒rsak enfeksiyonu etkenidir. Virüs bula┼čm─▒┼č oyuncaklar─▒n payla┼č─▒m─▒, çocuklar─▒n çevredeki cisimlere dokunduktan sonra ellerini a─č─▒zlar─▒na götürmeleri gibi davran─▒┼člar; virüsün yay─▒lmas─▒nda önemli rol oynar. Rotavirüs enfeksiyonundan korunmak için a┼č─▒ yapt─▒r─▒labilir. Bebe─čine a┼č─▒ yapt─▒rmak isteyen aileler, ideal a┼č─▒lama için bebek 2 ya da 3 ayl─▒k oldu─čunda doktora ba┼čvurmal─▒d─▒r.

Ü┼čütmeye Ne ─░yi Gelir?

Hem so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ hem de mide ü┼čütmesi viral enfeksiyon sonucu olu┼čur. Bu nedenle antibiyotik kullan─▒m─▒ her iki hastal─▒k için de fayda sa─člamaz.

SO─×UK ALGINLI─×INA NE ─░Y─░ GEL─░R?

So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ için özel bir tedavi bulunur. Hastalar, ┼čiddetli a─čr─▒ durumunda basit a─čr─▒ kesici kullanabilir. Özellikle küçük çocuklarda burun aç─▒c─▒ spreyler ve öksürük ┼čuruplar─▒n─▒n kullan─▒m─▒ önerilmez. So─čuk alg─▒nl─▒─č─▒n─▒ daha çabuk ve daha rahat atlatmak için evde yap─▒labilecek uygulamalar vard─▒r.

Hastalar─▒n uyabilece─či tavsiyeler:

 • Bol s─▒v─▒ tüketmeli: S─▒v─▒ tüketiminde su, ekinezya ve di─čer bitki çaylar─▒, do─čal meyve sular─▒ tercih edilmelidir. Kafeinli içecekler, vücuttan daha fazla su kaybedilmesine yol açabilir.
 • Çorba içmeli: Tavuk ve paça çorbas─▒ gibi çorbalar vücudun kendini toparlamas─▒ ve burun t─▒kan─▒kl─▒─č─▒n─▒n giderilmesi aç─▒s─▒ndan fayda sa─člayabilir.
 • Dinlenmeli: Yüksek ate┼č, ┼čiddetli öksürük ve so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ için kullan─▒lan ilaçlar─▒n sersemlik, uyu┼čukluk yapmas─▒ gibi durumlarda hastan─▒n ev istirahati yapmas─▒ yararl─▒ olur. Ayr─▒ca hasta ki┼činin i┼če, okula gitmemesi; virüsün di─čer ki┼čilere bula┼čmas─▒n─▒n önüne geçer.
 • Gargara yapmal─▒: Tuzlu suyla yap─▒lacak gargara; bo─čaz a─čr─▒s─▒n─▒ azaltmay─▒ ve bo─čazdaki g─▒c─▒kl─▒k hissinden kurtulmay─▒ sa─člayabilir.

M─░DE Ü┼×ÜTMES─░NE NE ─░Y─░ GEL─░R?

Mide ü┼čütmesinin özel bir tedavisi yoktur. Enfeksiyonun birkaç gün içerisinde kendili─činden sonlanmas─▒ beklenir. Bu sürecin daha rahat geçmesi ve ishal nedeniyle vücutta olu┼čabilecek a┼č─▒r─▒ s─▒v─▒ kayb─▒n─▒n (dehidratasyonun) önüne geçilmesi amac─▒yla baz─▒ uygulamalar yap─▒labilir.

Bu uygulamalar:

 • Yeme─če ara verilmeli: Belirtiler görülmeye ba┼člad─▒ktan sonra birkaç saatli─čine özellikle kat─▒ g─▒dalar─▒n tüketimine ara verilmelidir.
 • Bol s─▒v─▒ al─▒nmal─▒: Vücudun kaybetti─či fazla miktardaki s─▒v─▒y─▒ yerine koyabilmek için su, soda, do─čal meyve suyu gibi içecekler tüketilebilir.
 • Kolay sindirilebilen yiyecekler yenmeli: Hastalar ö─čünlerde mideyi zorlamayacak, yenmesi ve sindirimi kolay besinler tercih etmelidir. Tuzlu kraker, muz, çorba gibi yiyecekler iyi bir alternatif olabilir. Hastalar tamamen iyile┼čene kadar süt ürünlerinden, kafeinli içeceklerden, alkolden, ya─čl─▒ yiyeceklerden uzak durmal─▒d─▒r.
 • ─░stirahat edilmeli: Hastal─▒k ve ishalin neden oldu─ču s─▒v─▒ kayb─▒, hastan─▒n yorgun ve halsiz hissetmesi neden olabilir. Bol bol dinlenmek vücudun toparlanmas─▒na yard─▒mc─▒ olur.

Mide ü┼čütmesi olan çocuklar, iyile┼čme sürecinde püre haline getirilmi┼č besinleri tüketebilir. Beslenme için ya─čs─▒z, baharats─▒z besinler tercih edilmelidir. Dondurma, ┼čeker, çikolata gibi ┼čekerli g─▒dalar ishali kötüle┼čtirebilece─činden çocuklara verilmemelidir. ─░shal önleyici ilaçlar, hastal─▒─ča neden olan virüsün vücuttan at─▒lmas─▒n─▒ geciktirebilir. Bu nedenle doktor taraf─▒ndan reçete edilmedi─či sürece çocuklara ishal önleyici ilaç verilmemelidir.

Ü┼čütmeyi önlemek için genel hijyen kurallar─▒na dikkat edilmelidir. Hem so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ hem de mide ü┼čütmesi virüs enfeksiyonu sonucu olu┼čur. Virüsün vücuda giri┼čini engellemek için; elleri s─▒k s─▒k y─▒kamak, hasta ki┼čilerle yak─▒n temasta bulunmamak ve ortak e┼čya kullanmamak, g─▒dalar─▒ tüketmeden önce bol su ile y─▒kamak, aç─▒kta sat─▒lan besinlerin tüketiminde dikkatli olmak gibi davran─▒┼člar al─▒┼čkanl─▒k haline getirilmelidir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒n─▒n Kalp ile ─░li┼čkisi Nedir?

Gö─čüs a─čr─▒s─▒n─▒n kalple ili┼čkili nedenleri aras─▒nda ┼čunlar vard─▒r:

 • Kalp kriziKalp krizi, genellikle bir kan p─▒ht─▒s─▒n─▒n kalp kas─▒n─▒ besleyen damarlar─▒ t─▒kanmas─▒ neticesinde gelir.
 • Anjina. Anjina, kalbi besleyen damarlar─▒n k─▒smi t─▒kan─▒kl─▒─č─▒ sebebiyle kan ak─▒┼č─▒n─▒n zay─▒flamas─▒n─▒n neden oldu─ču gö─čüs a─čr─▒s─▒ için kullan─▒lan bir terimdir. Bu durum genellikle kalp kaslar─▒na kan ta┼č─▒yan atardamarlar─▒n iç duvarlar─▒nda aterosklerotik plaklar─▒n birikmesinden kaynaklan─▒r. Bu plaklar damarlar─▒ daraltarak özellikle efor s─▒ras─▒nda kalbin oksijenlenmesini s─▒n─▒rlar.
 • Aort diseksiyonu. Aort diseksiyonu hayat─▒ tehdit eden bu durumdur. Kalpten ç─▒kan ve aort ad─▒ verilen ana atardamar─▒n y─▒rt─▒lmas─▒d─▒r ve ani geli┼čen ┼čiddetli gö─čüs a─čr─▒s─▒ ile kendini belli eder.
 • Perikardit. Perikardit, perikard olarak isimlendirilen ve kalbi çevreleyen zar─▒n iltihaplanmas─▒d─▒r.  Perikardit, genellikle nefes almakla ya da uzanmakla keskinle┼čen gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olur.
 • Miyokardit. Kalp kas─▒nda iltihaplanma olmas─▒d─▒r.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒n─▒n Akci─čer Kaynakl─▒ Nedenleri Nelerdir?

A┼ča─č─▒da belirtilenler gibi birçok akci─čer hastal─▒─č─▒ gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olabilir:

 • Pulmoner emboliAkci─čer atardamarlar─▒nda s─▒kl─▒kla kan p─▒ht─▒s─▒n─▒n neden oldu─ču ani t─▒kan─▒kl─▒kt─▒r. Bu durum akci─čer dokusununun beslenmesinde bozulma ile sonuçlan─▒r ve acil tedavi gerektirir. Ani geli┼čen nefes darl─▒─č─▒ ve gö─čüs a─čr─▒s─▒ karakteristiktir.
 • Akci─čer zar─▒ iltihab─▒. Plörezi ad─▒ verilen ve akci─čerleri örten zar─▒n iltihaplanmas─▒ durumunda nefes al─▒p vermekle ve öksürmekle artan gö─čüs a─čr─▒s─▒ görülür. 
 • Pnömotoraks. Akci─čerlerdeki havan─▒n d─▒┼čar─▒ya s─▒zarak gö─čüs bo┼člu─čunda birikmesi sonucunda akci─čerlerde sönme meydana gelmesidir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒ tipik olarak aniden ba┼člar ve saatlerce sürebilir ve genellikle nefes darl─▒─č─▒ ile birliktedir.
 • Pulmoner hipertansiyon. Pulmoner hipertansiyon, akci─čerlere kan ta┼č─▒yan ve pulmoner arter ad─▒ verilen atardamarlardaki kan bas─▒nc─▒n─▒n yüksek olmas─▒d─▒r. Bu durum gö─čüs a─čr─▒s─▒na sebep olabilir.
 • Pnömoni. Akci─čerlerin iltihaplanmas─▒d─▒r ve gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olabilir.
 • Viral bron┼čit
 • Bronkospazm. Hava yollar─▒n─▒n genellikle ast─▒m ve kronik obstrüktif akci─čer hastal─▒─č─▒ (KOAH) nedeniyle daralmas─▒d─▒r. Nefes darl─▒─č─▒n─▒n yan─▒nda gö─čüs a─čr─▒s─▒ görülebilir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒n─▒n Sindirim Kaynakl─▒ Nedenleri Nelerdir?

Gö─čüs a─čr─▒lar─▒, a┼ča─č─▒dakileri içeren sindirim sistemi rahats─▒zl─▒klar─▒ndan kaynaklanabilir:

 • ReflüMide içeri─činin yerçekimine ters yönde hareket ederek yemek borusuna geri kaçmas─▒na reflü denir. Reflü, gö─čüs kemi─činin arkas─▒nda yanma hissiyle kar─▒┼č─▒k gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olur. S─▒kl─▒kla gö─čüs a─čr─▒s─▒na e┼člik eden a─čza ac─▒ su gelmesi ┼čikâyeti de vard─▒r.
 • Yemek borusu problemleri. Yemek borusu rahats─▒zl─▒klar─▒ yutmay─▒ zorla┼čt─▒rabilir ve gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olabilir.
 • Safra kesesi problemleri. Safra kesesi ta┼člar─▒ ya da iltihab─▒ gö─čüse yans─▒yan kar─▒n a─čr─▒s─▒na neden olabilir.
 • Pankreas iltihab─▒. Pankreatit olarak isimlendirilen pankreas iltihab─▒nda gö─čüs a─čr─▒s─▒ ┼čikâyeti görülebilir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒n─▒n Kas ve Kemik Kaynakl─▒ Nedenleri Nelerdir?

Gö─čüs a─čr─▒s─▒, gö─čüs duvar─▒n─▒ olu┼čturan kas ve kemik yap─▒lar─▒ etkileyen travma ve di─čer problemler nedeniyle geli┼čebilir. Bu problemlerden baz─▒lar─▒ ┼čunlar─▒ içerir:

 • Kostokondrit. Kaburgalar─▒ gö─čüs kemi─čine ba─člayan k─▒k─▒rdak yap─▒n─▒n iltihaplanmas─▒na kostokondrit denir. K─▒k─▒rdak yap─▒daki bu iltihabi durum gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olur.
 • Kas ÔÇőa─čr─▒lar─▒. Fibromiyalji gibi kronik a─čr─▒ sendromlar─▒ gö─čüs kaslar─▒nda s─▒k tekrarlayan a─čr─▒lara neden olabilir.
 • Kaburgalarda yaralanma. Çatlam─▒┼č veya k─▒r─▒k bir kaburga gö─čüs a─čr─▒s─▒na neden olabilir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒n─▒n Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Gö─čüs a─čr─▒s─▒n─▒n di─čer baz─▒ nedenleri ┼čunlard─▒r:

 • Panik atakGö─čüs a─čr─▒s─▒, h─▒zl─▒ kalp at─▒┼č─▒, h─▒zl─▒ nefes alma, yo─čun terleme, nefes darl─▒─č─▒, bulant─▒, ba┼č dönmesi ve ölüm korkusu gibi belirtilere neden olur.
 • ZonaSu çiçe─či virüsünün yeniden aktif hale geçmesi sonucu ortaya ç─▒kan zona, s─▒rttan gö─čüs duvar─▒n─▒za kadar kabarc─▒kl─▒ döküntülere neden olabilir. Zonan─▒n belirtilerinden birisi de gö─čüs a─čr─▒s─▒ olabilir.

Ayr─▒ca nefes al─▒p vermedeki uzun süreli zorluklar da gögüs a─čr─▒s─▒na yol açabilir. Kapal─▒ rinoplasti nedir diye merak eden hastalar genellikle burundaki ┼čekil bozuklu─čuna ba─čl─▒ olarak nefes al─▒┼čveri┼či, uyku problemi gibi sa─čl─▒k sorunlar─▒ da ya┼čayan hastalar olabilir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Belirtileri Nelerdir? 

Gö─čüs a─čr─▒s─▒, neyin tetikledi─čine ba─čl─▒ olarak birçok farkl─▒ belirtiyle birlikte olabilir. Kalp rahats─▒zl─▒klar─▒nda s─▒kl─▒kla gö─čüs a─čr─▒s─▒ görülmesine ra─čmen kalp hastal─▒─č─▒ olan birçok ki┼či tam olarak a─čr─▒ ┼čeklinde tan─▒mlanmayan belirsiz bir rahats─▒zl─▒k hissi ya┼čad─▒klar─▒n─▒ söyler. Genel olarak, kalp krizi veya ba┼čka bir kalp problemine ba─čl─▒ geli┼čen gö─čüs rahats─▒zl─▒─č─▒, a┼ča─č─▒daki özelliklere sahip olabilir:

 • Gö─čüste bas─▒nç, dolgunluk, yanma veya gerginlik
 • S─▒rt, boyun, çene, omuz ve bir veya iki kola yay─▒lan ezici veya yak─▒c─▒ özellikte a─čr─▒
 • Birkaç dakikadan uzun süren, aktivite ile kötüle┼čen, gelip giden ve yo─čunlu─ču de─či┼čen a─čr─▒

Kalp sorunlar─▒na ba─čl─▒ geli┼čen gö─čüs a─čr─▒s─▒na e┼člik eden belirtiler ┼čunlar─▒ içerebilir:

 • Nefes darl─▒─č─▒
 • So─čuk terleme
 • Ba┼č dönmesi
 • Zay─▒fl─▒k
 • Yorgunluk
 • Mide bulant─▒s─▒ ve kusma

Gö─čüs a─čr─▒s─▒n─▒n kalp ile ili┼čkili olmad─▒─č─▒n─▒ gösteren belirtiler aras─▒nda ┼čunlar vard─▒r:

 • A─čza ek┼či su veya asitli bir tat gelmesi
 • Sadece yemek yedikten sonra ortaya ç─▒kan a─čr─▒
 • Yutma güçlü─čü
 • Vücut konumuna ba─čl─▒ olarak a─čr─▒ ┼čiddetinde de─či┼čiklik
 • Derin nefes al─▒rken veya öksürürken artan a─čr─▒
 • Cilt döküntüleri
 • Ate┼č
 • Titreme
 • ┼×iddetli öksürük
 • Panik veya endi┼če duygular─▒
 • H─▒zl─▒ nefes al─▒p verme

Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nas─▒l Te┼čhis Edilir? 

Te┼čhis için anahtar hastan─▒n t─▒bbi öyküsüdür. A─čr─▒n─▒n do─čas─▒ hakk─▒nda bilgi sahibi olmak doktora neyin d─▒┼članmas─▒ gerekti─či ve neyin daha olas─▒ oldu─ču konusunda fikir verir. A─čr─▒n─▒n niteli─čini, ┼čiddetini, ili┼čkili belirtileri ile hastada bulunan risk faktörlerini anlamak potansiyel nedenin olas─▒l─▒─č─▒n─▒ de─čerlendirmede ve hangi te┼čhislerin dikkate al─▒nmas─▒ gerekti─či konusunda yol gösterir. Tan─▒ koyabilmek için doktorun a─čr─▒ tipini ve ki┼činin ne kadar ac─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ bilmesi gerekir. Bu amaçla hastalara sorulabilecek sorular ┼čunlar─▒ içerir.

 • A─čr─▒ ne zaman ba┼člad─▒?
 • A─čr─▒n─▒n ┼čekli nas─▒ld─▒?
 • Ne kadar sürdü?
 • Gelip gidiyor mu?
 • A─čr─▒y─▒ azaltan ya da art─▒ran faktörler var m─▒?
 • Vücudun ba┼čka bölgelerine yay─▒l─▒yor mu?
 • A─čr─▒dan önce herhangi bir hastal─▒k geçirdiniz mi?
 • Herhangi bir travma ya┼čad─▒n─▒z m─▒?
 • Geçmi┼čte benzer gö─čüs a─čr─▒s─▒ ya┼čad─▒n─▒z m─▒?
 • E┼člik eden ba┼čka belirtiler var m─▒?

Gö─čüs a─čr─▒s─▒ her zaman kalp krizine i┼čaret etmez. Ancak hasta acil servise ba┼čvurdu─čunda doktorlar ilk olarak kalp krizi üzerinde dururlar. Çünkü potansiyel olarak ya┼čam için en acil tehdit budur.  Ayr─▒ca pnömotoraks veya akci─čer embolisi gibi hayat─▒ tehdit edici akci─čer ko┼čullar─▒ da kontrol edilir. Gö─čüs a─čr─▒s─▒ varl─▒─č─▒nda yap─▒lan ilk testlerden baz─▒lar─▒ ┼čunlard─▒r:

 • Elektrokardiyogram (EKG). Bu test, gö─čüs cildine tak─▒lan elektrotlar yoluyla kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder. Hasarl─▒ kalp kas─▒ s─▒kl─▒kla elektriksel uyar─▒m yapmad─▒─č─▒ndan, EKG ile kalp krizi tespiti yap─▒labilir.
 • Kan testleri. Kalp kas─▒nda bulunan belirli protein veya enzimlerin kandaki seviyelerini kontrol etmek için kan testleri istenir. Kalp krizinden kalp hücrelerinin zarar görmesi, bu protein veya enzimlerin, saatler boyunca kana s─▒zmas─▒ ile sonuçlan─▒r.
 • Akci─čer grafisi. Akci─čer grafisi ile akci─čerlerin durumu, kalp ve büyük kan damarlar─▒n─▒n büyüklü─čü ve ┼čekli kontrol edilir. Ayr─▒ca zatürree veya pnömoni gibi akci─čer problemleri de saptanabilir.
 • Bilgisayarl─▒ tomografi (BT). BT taramalar─▒ ile pulmoner emboli ve aort diseksiyonu te┼čhis edilebilir.

Sa─č Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Neden Olur?

Sa─č gö─čüs a─čr─▒s─▒, genellikle kalp ve akci─čer sorunlar─▒ndan kaynaklanabilir. Kalp krizi, anjina veya akci─čer enfeksiyonlar─▒ gibi ciddi durumlar─▒ i┼čaret edebilir. Bununla birlikte, gö─čüs a─čr─▒s─▒ bir dizi farkl─▒ faktörden kaynaklanabilir, bu nedenle a─čr─▒n─▒n niteli─či, süresi ve e┼člik eden belirtiler dikkate al─▒nmal─▒d─▒r. ┼×iddetli ve aniden ortaya ç─▒kan sa─č gö─čüs a─čr─▒s─▒ acil t─▒bbi müdahale gerektirebilir.

Gö─čüste Kas A─čr─▒s─▒ Olur mu?

Gö─čüste hissedilen kas a─čr─▒s─▒ genellikle fiziksel aktivitenin a┼č─▒r─▒ya kaçmas─▒, kötü duru┼č veya stres gibi nedenlerle ortaya ç─▒kabilir. Bu tür a─čr─▒lar genellikle dinlenme, fiziksel terapi ve gev┼čeme teknikleriyle hafifletilebilir. Ancak, sürekli veya ┼čiddetli kas a─čr─▒lar─▒ durumunda bir doktora ba┼čvurmak önemlidir, çünkü bu durum altta yatan ba┼čka bir sa─čl─▒k sorununun belirtisi olabilir.

Gö─čüs ve S─▒rt A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nelerdir?

Gö─čüs ve s─▒rt a─čr─▒s─▒ genellikle omurga, disk problemleri veya kas-iskelet sistemi sorunlar─▒ndan kaynaklanabilir. Fiziksel aktivite eksikli─či, yanl─▒┼č duru┼č, a─č─▒r kald─▒rma gibi faktörler bu tür a─čr─▒lar─▒ tetikleyebilir. Bu durumda, fiziksel terapi, egzersiz ve postür düzeltme önemli bir rol oynayabilir.

Gö─čüs Ucu A─čr─▒s─▒ Neden Olur?

Gö─čüs ucu a─čr─▒s─▒ genellikle meme dokusuyla ilgili sorunlardan kaynaklan─▒r. Hormonal de─či┼čiklikler, mastit veya yaralanmalar bu tür a─čr─▒lara neden olabilir. Meme muayenesi ve gerekirse görüntüleme testleri ile do─čru tan─▒ konabilir. Ayr─▒ca, gö─čüs ucu a─čr─▒s─▒ durumu meme kanseri gibi ciddi durumlar─▒n belirtisi olabilece─činden, uzman bir doktora ba┼čvurmak önemlidir.

Covid Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Yapar m─▒?

Covid-19, solunum yolu enfeksiyonlar─▒na neden olan bir virüstür. Baz─▒ hastalarda, özellikle a─č─▒r seyreden vakalarda, gö─čüs a─čr─▒s─▒ görülebilir. Bu a─čr─▒ genellikle solunum s─▒k─▒nt─▒s─▒ ve öksürükle ili┼čkilidir. Covid-19 belirtileri olan ki┼čilerin hemen sa─čl─▒k uzmanlar─▒na ba┼čvurmas─▒ önemlidir.

Sa─č Gö─čüs Alt─▒ A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nelerdir?

Sa─č gö─čüs alt─▒ a─čr─▒s─▒, sindirim sistemi sorunlar─▒, karaci─čer veya safra kesesi problemleri, kas-iskelet sistemi sorunlar─▒ veya akci─čer hastal─▒klar─▒ gibi çe┼čitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sa─č gö─čüs alt─▒ a─čr─▒s─▒ ya┼čayan ki┼čilerin semptomlar─▒ ve t─▒bbi geçmi┼čleri dikkate al─▒narak bir sa─čl─▒k profesyoneline ba┼čvurmas─▒ önemlidir.

Çocuklarda Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda gö─čüs a─čr─▒s─▒ genellikle solunum yolu enfeksiyonlar─▒, gö─čüs kafesi yaralanmalar─▒ veya büyüyen kemik ve kas dokular─▒na ba─čl─▒ olabilir. Ancak, çocuklarda gö─čüs a─čr─▒s─▒ her zaman ciddi bir sorunun belirtisi olabilir, bu nedenle ebeveynler çocuklar─▒n─▒n ┼čikayetlerini dikkatlice izlemeli ve gerekti─činde bir doktora ba┼čvurmal─▒d─▒r.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nedir?

Gö─čüs a─čr─▒s─▒, kalp problemleri, sindirim sistemi sorunlar─▒, akci─čer hastal─▒klar─▒ veya kas-iskelet sistemine ait durumlar gibi birçok farkl─▒ nedenden kaynaklanabilir. Tan─▒ için detayl─▒ bir de─čerlendirme yap─▒lmal─▒d─▒r ve a─čr─▒ ┼čiddetli veya ani ise acil t─▒bbi yard─▒m gerekebilir.

Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Hakk─▒nda S─▒k Sorulan Sorular Nelerdir?

Gö─čüs ┼×i┼čmesi ve A─čr─▒s─▒ Nas─▒l Geçer?

Gö─čüs ┼či┼čmesi ve a─čr─▒s─▒ genellikle hormonal de─či┼čiklikler, meme dokusu iltihaplanmas─▒ veya meme kistleri gibi durumlarla ili┼čkilidir. Meme muayenesi, görüntüleme testleri ve doktor de─čerlendirmesi bu semptomlar─▒n nedenini belirlemede yard─▒mc─▒ olabilir.

Geçmeyen Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nedir?

Geçmeyen gö─čüs a─čr─▒s─▒ ciddi bir sa─čl─▒k sorununun belirtisi olabilir. Kalp hastal─▒klar─▒, akci─čer sorunlar─▒ veya mide-ba─č─▒rsak problemleri gibi çe┼čitli nedenlerle ili┼čkilendirilebilir. Bu durumu ya┼čayan ki┼čilerin en k─▒sa sürede bir sa─čl─▒k uzman─▒na ba┼čvurmas─▒ önemlidir.

┼×iddetli Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nedenleri Nedir?

┼×iddetli gö─čüs a─čr─▒s─▒ genellikle kalp krizi veya ciddi kalp rahats─▒zl─▒klar─▒ gibi acil durumlar─▒ i┼čaret edebilir. Hemen t─▒bbi yard─▒m al─▒nmal─▒ ve acil servise ba┼čvurulmal─▒d─▒r.

Hamilelikte Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Olur mu?

Hamilelikte gö─čüs a─čr─▒s─▒, hormon de─či┼čiklikleri nedeniyle meme dokusunda artan hassasiyetle ili┼čkilidir. Ancak, ┼čiddetli a─čr─▒lar veya di─čer belirtilerle birlikte olmas─▒ durumunda bir doktora ba┼čvurmak önemlidir.

Regl Öncesi Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Olur mu?

Regl öncesi gö─čüs a─čr─▒s─▒ genellikle hormonal de─či┼čikliklerle ili┼čkilidir ve genellikle menstrüasyon öncesinde ortaya ç─▒kar. Ancak, ┼čiddetli veya sürekli a─čr─▒lar durumunda bir sa─čl─▒k uzman─▒na ba┼čvurmak önemlidir.

Tipik Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Nedir?

Tipik gö─čüs a─čr─▒s─▒ genellikle sindirim sorunlar─▒, mide ek┼čimesi veya kas-iskelet sistemi problemleri nedeniyle ortaya ç─▒kar. Ancak, herhangi bir gö─čüs a─čr─▒s─▒ durumunda, özellikle kalp problemleri d─▒┼članmal─▒d─▒r.

Öksürürken Gö─čüs A─čr─▒s─▒ Neden Olur?

Öksürürken gö─čüs a─čr─▒s─▒ genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlar─▒, bron┼čit veya zatürre gibi akci─čer sorunlar─▒ndan kaynaklanabilir. Bu durumda, öksürükle birlikte nefes darl─▒─č─▒, ate┼č gibi di─čer belirtiler varsa, bir doktora ba┼čvurmak önemlidir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Filiz Çimen
G├Â─č├╝s Hastal─▒klar─▒
VM Medical Park Ankara (Ke├ži├Âren)
3639677

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.