satır arası

Göğüs dikleştirme ameliyatı, doğuştan yapısal olarak şekli gereği kişide estetik kaygılar yaratan veya zamanla formunu kaybeden göğüslerdeki deformeyi ortadan kaldırmak için yapılan estetik müdahalelere verilen isimdir. Görsel olarak göğüslerin ideal formuna yakın olması kişilerin öz güvenini artırabilir. Meme dikleştirme ya da göğüs kaldırma operasyonu olarak bilinen bu işlemler sayesinde bedeninizle orantılı kendinizi daha rahat hissettiğiniz göğüslere kavuşabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Operasyonu Neden Yapılır?

Göğüs bölgesi yaş ve diğer pek çok etkene bağlı olarak deforme olabilir. Bu sebeple meme toparlama operasyonu tercih edilir. Meme toparlama operasyonu genellikle çok fazla kilo verme nedeniyle sarkan göğüsleri toparlamak amacıyla uygulanabilir. Kadınlarda hamilelik sırasında artan göğüs hacmi doğumdan sonra sarkmaya neden olabilir. Emzirme nedeniyle de göğüsler sarkabilir bu da kadınlarda göğüslerin eskiden olduğu gibi formda olmaması nedeniyle rahatsızlık yaratabilir. Ayrıca yerçekimi doğum yapmış olsun veya olmasın tüm kadınların göğüslerinin sarkmasına neden olabilir. Yanlış sütyen kullanımı da sarkmaya ve göğüslerde asimetriye neden olabilir. Bunların yanı sıra kaza gibi travmalar nedeniyle yine meme dikleştirme operasyonu gereksinim haline gelebilir. Bir memenin doğuştan veya zamanla diğerine göre daha aşağıda olması da yine göğüs dikleştirme operasyonları gerektirebilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bedenimizin görsel algısında önemli bir parça olan memeler doğum, emzirme ve ilerleyen yaş gibi faktörlere bağlı olarak sarkıp deforme olabilir. Ancak meme toparlama estetiği ile dik göğüs yapısına sahip olabilirsiniz. Mastopeksi adıyla da bilinen göğüs dikleştirme operasyonu öncesinde detaylı kontrol ve muayeneler yapılır. Meme başının konumu ve göğsün sarkma derecesi gibi kıstaslar belirlenir. Daha sonra hastanın vücut yapısına göre operasyonun süreci ikiye ayrılır.

Küçük memeye sahip hastalarda göğüs altına silikon dolgusu yapılarak göğüs kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Böylece meme toparlama işlemi göğüs hacmi de orantılı şekilde artırılarak yapılır. Büyük meme dikleştirme operasyonlarında ise göğüsteki dokunun bir kısmı alınarak işlem gerçekleştirilir. Aynı zamanda göğüslerde asimetri gibi bir durum mevcutsa operasyon sırasında bunlar da eşitlenir. Genel anestezi altında yapılan meme dikleştirme operasyonlarında genellikle bir günlük bir nekahet süresi olsa da doktor uygun gördüğü takdirde hastanede yatış süresi daha da uzatılabilir. Meme toparlama operasyonlarında kendiliğinden kaybolan dikişler kullanılır ve bu estetik dikişler zaman içerisinde kaybolur.

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Estetik operasyonlar arasında en çok başvurulan ameliyatlardan biri olan meme toparlama ameliyatı yetişkin bireylere uygulanabilir. Kişiler pek çok nedene bağlı olarak meme dikleştirme operasyonuna başvurabilir. Genellikle fazla kilo kaybı yaşamış olan bireyler göğüs bölgesinde meydana gelen sarkma ve deformelerden rahatsız olduğu için meme dikleştirme operasyonu tercih edebilir. Meme yapısı doğuştan küçük olup sarkma nedeniyle şeklinden rahatsız olan bireyler de bu durumu değiştirmek isteyebilir. Göğüslerin olması gerekenden düz veya sarkık olması kıyafet seçiminde ve kişinin duruşunda da problemlere yol açabilir. Meme başı ve meme uçları aşağı dönük bireylerde de meme toparlama operasyonu gerçekleştirilebilir.

Estetik cerrahın uygun gördüğü hastalarda meme dikleştirme operasyonuna karar verilir. Göğüs dikleştirme fiyatları hastaya uygulanacak olan işlemlerin kapsamına ve süresine göre değişkenlik gösterir. Meme dikleştirme fiyatları toparlama, doku çıkarma veya silikon ekleme ve vücudun diğer bölgelerine yapılacak ek müdahalelere göre farklılık gösterebilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

En çok uygulanan estetik operasyonlardan biri olan göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında his kaybı olup olmadığı pek çok kişinin merak ettikleri arasındadır. Meme toparlama operasyonu sonrası ilk etapta his kaybı meydana gelebilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Daha sonrasında sinirlerin innerve olmasıyla uyarılma hissi tamamen kazanılmış olur. Operasyon öncesinde his kaybının geçici bir süre için de olsa olağan bir durum olduğu hastaya aktarılır. Meme dikleştirme operasyonu sonrası akla takılan bir diğer soru da sonraki süreçte emzirmenin mümkün olup olmadığıdır. Bebeğinizi emzirmek mümkündür çünkü operasyon sırasında meme başı, süt bezleri ve süt kanalları zarar görmez. Tabii bu göğüslerden doku alınması ve operasyonun göğüste ne kadarlık bir değişime neden olduğuna göre de değişkenlik gösterebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatının iyileşme süreci oldukça üzerinde durulması gereken bir konudur. Doğru sütyen kullanımı ve ameliyat sonrası göğüs bölgesine özenli ve doğru bakımla yaklaşılması süreci kolaylaştırır. Her ameliyat sonrasında olduğu gibi meme estetiği sonrasında da ortaya çıkabilecek iki temel komplikasyon vardır. Bunlar kanama ve enfeksiyon riskidir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek doğru pansuman ve hijyen kurallarına uymakla ve doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmakla mümkündür. Kanama olasılığı çok düşük olsa da ters hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Meme toparlama ameliyatı sonrası komplikasyon riskini en aza indirmek için önemli kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Meme dikleştirme operasyonu sonrası dördüncü günden itibaren duş alabilirsiniz. Daha erken günlerde duş almamalısınız.
  • Kollar kesinlikle omuz üzerine kaldırılmamalıdır. Üç haftanın ardından bu tarz hareketler yapılabilir.
  • Meme dikleştirme operasyonu sonrası fazla ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Ameliyattan sonraki süreçte ilk 30 gün yüz üstü yani göğüsler üzerine yatılmamalıdır. Aksi halde dikişler zarar görebilir.
  • Spora başlamak istiyorsanız ameliyattan sonra en az bir ay beklemelisiniz. Daha sonra ise doktorunuzun onayını alarak hafif sporlara başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan sonra en az 40 gün boyunca denize girilmemelidir. Altıncı haftanın sonunda yine dikişlerinizin durumuna bağlı olarak denize girebilirsiniz.
  • Ameliyattan 6 hafta sonra balenli sütyen giyilebilir. Operasyon sonrası tercih edilen kıyafetler de göğüs bölgesi rahat kıyafetler olmalıdır.
  • Üçüncü aydan sonra ağır sporlar yapılabilir. Ancak bu süreçte de doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Göğüs Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Sonrası Günlük Hayata Dönüş Süresi Ne Kadardır?

Göğüs dikleştirme operasyonu ortalama olarak 2 saat sürebilir. 5-10 gün boyunca şişme ve morarma görülmesi normaldir ancak zamanla bu şikayetler azalır. Ameliyattan sonraki 6 hafta boyunca yumuşak balensiz göğüsleri sarıcı sütyen kullanmak gerekir. 3-4 gün sonra normal hayata geçilir ve kollarda ağrı görülebilir. Bebek varsa kucağa alınmamalıdır. Araç kullanma gibi faaliyetlere 2 hafta sonra başlanmalı, 6 ay sonra dikişlerin tamamen kaybolması beklenmelidir. Ancak bu süreçlerin kişiye özel faktöre göre şekillendiği unutulmamalıdır.

Hijyen, doktor kontrolü, sağlıklı beslenme tüm operasyonlar sonrasında olduğu gibi meme dikleştirme operasyonu sonrasında da ilk ve temel kurallardır. Tüm bu süreçler özenli ve dikkatli bir şekilde tamamlandığında hayalinizdeki göğüslere kavuşmuş olacaksınız. Meme dikleştirme operasyonuna karar vermeden önce psikolojik olarak hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası emzirme gibi kaygılarınızı doktorunuzla paylaşmalısınız. Meme dikleştirme fiyatları pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Bedeninizdeki orantıyı sağlamak ve rahatsız olduğunuz diğer bölgeleri de açık ve net bir şekilde doktorunuza belirtmek en güzel sonucu elde etmenizi sağlar. Kendinizi mutlu hissedeceğiniz bedene kavuşmayı ertelemeyin. Hastanelerimizde göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs büyütme, küçültme operasyonları alanında tecrübeli uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Siz de göğüs dikleştirme operasyonu yaptırmayı düşünüyorsanız estetik cerrahi kliniklerimize başvurabilir, operasyona uygunluk için kontrol ve muayenelerden geçebilirsiniz. Doktor onayı aldıktan sonra operasyon için gün alabilirsiniz.

17697

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.