satır arası

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz altı torbası ameliyatı genelde ileri yaşlarda tercih edilse de bazen genç yaşta da farklı sebeplerden yapılabilir. Göz altı torbası ameliyatının tercih edilme sebebi çoğunlukla daha genç bir görünüme sahip olmaktır. Bazı durumlarda ise görüş kalitesini bozduğu için gözün alt ve üstündeki sarkmaların ameliyatla düzeltilmesi söz konusu olabilir. 

Göz torbaları ameliyatına blefaroplasti de denir. Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ile göz çevresinde torbalanmaya sebep olan fazla derilere müdahale edilir. Göz altı torbası ameliyatının ardından yüz ifadesi gençleşir ve sarkma sebebiyle olan görüş kalitesindeki düşüşte de iyileşme sağlanabilir.   

Göz Altı Torbası Neden Olur?

Göz altı torbalanmasının sebebi net şekilde bilinmese de yaşlılıkla sarkmaların olduğu bir gerçektir. Her ileri yaştaki kişide göz altı torbası olmayabilir hatta bazen genç yaştakilerde de görülebilir. Yaştan bağımsız olarak yetişkin bireylerde göz altı torbaları için ameliyat yapılabilir.  

Göz altı torbası oluşma nedenlerini ve tetikleyici sebepleri şöyle özetleyebiliriz:

 • Yaşlanma
 • Stresve yorgunluk 
 • Genetik aktarım
 • Bazı ilaçlar 
 • Hormonel dengesizlik
 • Uyku sorunları 
 • Alerjiler
 • Sigara kullanımı 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nedir?

Göz altı torbası ameliyatı nedir sorusunun cevabı ameliyatın isminde oldukça nettir. Bu ameliyatta gözün alt kısmındaki deriye bazı işlemler yapılır. Ameliyat öncesi kişi önce detaylı bir muayeneden geçer. Deri sarkmasına dair incelemeler yapılır. Deri altındaki yağlanma miktarı ve kas gevşemesi durumları da değerlendirilir. Bilgiler ışığında planlama yapılır. 

Kadınlarda Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda göz altı torbası ameliyatları daha çok olur. Bunun sebebi kadınlarda göz altı torbasının daha çok görülmesi değil kadınların daha çok rahatsızlık duymasıdır denebilir. Göz altı torbası için operasyon kadınlarda da erkeklerde de aynı şekilde yapılır. 

Erkeklerde Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkeklerde göz altı torbası ameliyatına ihtiyaç duyulduğu zaman bu konuda bazen çekinme yaşanır. Göz altı torbası ameliyatının estetik bir müdahale olması nedeniyle bir erkeğin bu operasyonu yaptırmasına ön yargıyla bakılır.

Oysaki bakımlı olmanın yanı sıra, daha genç görünmeyi istemenin cinsiyetle ilgisi yoktur. Erkeklerde operasyon kadınlara olduğu gibi kolaylıkla gerçekleştirilir.

Yaşlılarda Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Olur?

Göz altı torbası operasyonu ortalama olarak 30’lu yaşlardan itibaren yapılan bir ameliyattır. Genellikle sebep yaşın ilerlemesi olduğu için 40 yaş ve sonrasında daha çok yapılır. 

Yaşlılarda göz altı torbası ameliyatı zor mu diye düşünüyor olabilirsiniz. 60 yaş ve üstünde yapılacak operasyonlarda tansiyon sorunu yaşanabildiği için ekstra dikkatli olmakta fayda vardır. Tecrübeli bir hekimin operasyonu hızlıca bitirmesi hastanın konforu açısından avantaj sağlar.

Ek olarak operasyon sonrası toparlanma sürecinde beslenme ve bakıma özen göstermek, enfeksiyon riskine karşı daha genç yaştaki kişilere göre birkaç gün daha uzun dinlenmek, olası risklerin önüne geçer.

Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Neler Yapılmalı?

Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Neler Yapılmalı?

Göz altı torbalarından kurtulmak isteyenlerin ameliyat öncesinde yaptırması gereken kontroller vardır. Bu kontrolleri şöyle sıralayabiliriz:  

Ek olarak kan sulandırıcı kullanılıp kullanılmadığına dair her ameliyat öncesi mutlaka doktora bilgi verilmelidir. 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Damardan verilen anestezi ilacıyla işlem yapılacak bölge uyuşturulur. 
 • Göz kapağı ve kirpik diplerinden kesiler açılır.
 • Yağlanan yere ve kas sorunlara müdahale edilir. 
 • Gerekli yağ alımı ve deri onarımı yapılır.
 • Gerdirme işlemi gerçekleştirilir. 
 • Kesiler kapatılır ve ameliyat sona erer.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Göz altı torbası ameliyatı zor mu ve göz altı torbası ameliyatı riskleri var mı diye endişeleniyor olabilirsiniz. Ameliyat söz konusu olduğunda her zaman az ya da çok risk vardır. Göz altı ameliyatı birçok karmaşık işlemin yapıldığı farklı ameliyatlara göre görece daha kolay ve az risklidir denebilir.

Riskin minimumda olması için ameliyatın en uygun koşullarda ve konuda uzman bir doktor tarafından yapılması önem taşır. Hastanın ameliyattan sonra dikkat etmesi gerekenler konusunda hassas olması işlem ardından en sağlıklı ve iyi sonuca ulaşılmasını kolaylaştırır.  

Göz altı ameliyatının riskleri arasında hemen her operasyonda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon bulunur. Steril ortam ve operasyonun en kısa sürede yapılması bu risklerin gerçeğe dönüşmesinin önüne geçer. 

Göz altı ameliyatının ardından oluşan şişlik, morarma gibi etkiler soğuk kompres gibi yöntemlerle azalır ve zamanla kaybolur. 

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Göz Altı Torbası Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Göz altı torbası ameliyatı sonrası iyileşme dönemi kolay atlatılır. Konforlu bir iyileşme döneme için birkaç konuda dikkatli olmak yeterlidir. 

 • Göz çevresinde oluşan şişlik için soğuk kompres uygulanabilir. 
 • Şişlerin çabuk iyileşmesi için yüksek bir yastıkta yatmak yardımcı olur. 
 • Hafif ağrılar yaşanabilir. 
 • Dikişler operasyon sonrası ortalama 1 haftada alınır. 
 • Dikiş alındıktan birkaç gün sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. 
 • Enfeksiyon kapmaya sebep olabilecek deniz ve havuz gibi yerlerden uzak durulmalıdır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Göz altı torbası ameliyatından sonra iyileşme ortalama 1 haftada olur. Yani 1 hafta sonrasında kişiler normal hayatlarına dönebilirler. Yalnız 2 hafta boyunca hassasiyet olacağı için operasyon sonrası ilk 2 haftada ağır kaldırmaktan, yoğun hareketten, tuvalette ıkınmaktan, aşırı sıcak duştan ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir. 

Operasyon sonrası göz çevresinde şişme, morarma olabilir. Ameliyattan sonra yüzün kendini toparlaması yaklaşık 4-5 hafta alır. Bu süre sonrasında tam sonucu gözler hale gelmek mümkündür. 

Göz Altı Torbası Ameliyatından Sonra İz Kalma İhtimali Var mı?

Yüzümüz estetik açıdan vücudumuzdaki en önemli bölgedir. Bu yüzden kişiler yüzle ilgili herhangi bir operasyon geçirme konusunda ekstradan dikkatli davranırlar. İz kalma ihtimali pek çok kişiyi endişelendirir.

Göz altı torbası ameliyatının ardından iz kalma sorunu yaşanmaz çünkü kesiler kirpik dibi gibi görünme ihtimali olmayan bölgelere yapılır ve özel dikiş yöntemleri kullanılır. Hafif ve minimal iz görünümleri de zamanla ten rengine çok yakınlaşır ve neredeyse görünmez hale gelirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz altı torbası ameliyatı kaç saat sürer?

Göz altı torbası ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı ortalama 1 saattir. Süre, kişinin durumuna ve doktorun hızına göre değişebilir. 

Göz altı torbası ameliyatı görmeyi etkiler mi?

Göz altı torbası ameliyatında gözlere herhangi bir müdahale yapılmaz. Bu yüzden görme ile ilgili bir sorun yaşanması ihtimali yoktur. Ameliyatta sadece göz çevresi derisi ve yağ dokusu ile ilgili işlem yapılır.

Ameliyattan yeniden göz altı torbası oluşma ihtimali var mı?

Ameliyatla fazla yağ dokusu alındığı için zayıflayan dokuların yeniden yağ oluşturması süreci çok uzun olur. Tekrar göz altı torbası oluşması ancak hastanın yapısıyla ilgili olabilir. Tekrar ameliyat olma ihtiyacı duyan hasta sayısı çok azdır. 

Göz altı torbası ameliyatsız geçer mi?

Ameliyatsız göz altı torbası tedavileri vardır ancak cilt tipi, göz altı torbasının durumu gibi konular dikkate alındığında herkes için uygun olmayabilir. Mezoterapi, göz altı ışık dolguları, fraksiyonel lazer, radyofrekans uygulaması, PRP ve özel kremler ameliyatsız tedaviler arasında sayılabilir. Bu işlemler tek başına yapılabildiği gibi kombine şekilde de uygulanabilir. 

235

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.