Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Oluşturma Tarihi: 25.04.2017 01:45 Güncelleme Tarihi: 11.06.2024 11:38

Göz sağlığı, yaşam kalitesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bazı göz hastalıkları erken dönemde tedavi edilmediklerinde ilerleyerek görme kaybına varan kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle düzenli göz muayenesi yaptırmak ve gözlerdeki olası hastalıkları ilerlemeden tespit etmek büyük önem taşır. Sağlıklı insanlar yılda bir kez göz taramasından geçmeli, göz sağlığına ilişkin herhangi bir şikayeti bulunanlar Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne muayene olmalıdır.

Göz sağlığı sorunları yaşayan bireyler, göz hastalıkları doktoruna danışmak için goz doktoru randevu almalıdır. Göz doktoru, görme problemlerini teşhis eder ve uygun tedavi yöntemlerini belirler. Göz hastalıkları doktoru; katarakt, glokom ve retina hastalıkları gibi çeşitli göz rahatsızlıklarını tedavi eder. Bu uzmanlık alanında en iyi hizmeti alabilmek için göz hastanesi tercih edilmelidir.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde vitreo-retinal hastalıklar, katarakt-refraktif cerrahi, oküloplastik cerrahi, glokom, sarı nokta hastalığı tanı ve tedavisi, refraksiyon-kırma kusurları, şaşılık, pediatrik oftalmoloji, prematüre retinopatisi, retina ve kornea hastalıkları gibi branşlarda hizmet verilir. Uzman hekimler, göz hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde güncel teknolojilerden faydalanır. 

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde Uygulanan Tedaviler

Intravitreal Anti-VEGF Uygulaması

Vasküler Endotelyal Growth Factor (VEGF) önemli bir büyüme faktörüdür ve göz hastalıklarının gelişiminde kilit rol oynayabilir. Anti-VEGF ajanların kullanımı ile retinopati ve bazı diğer göz hastalıkları tedavi edilebilir. Uygulama gözün içindeki sıvı-jel kısım olan vitreus içerisine (intravitreal) Anti-VEGF ilaçların direkt olarak uygulanması şeklinde yapılır.

Argon Lazer Fotokoagülasyon Uygulamaları

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen diyabetik retinopati ve göz içi kanamaları gibi göz hastalıkları için tercih edilebilen Argon Lazer Fotokoagülasyon uygulamaları, gözlerdeki mevcut görüş kalitesinin korunması ve sızıntıların ortadan kaldırılmasını sağlar. Enerjisi yüksek bir ışın olan argon lazeri kullanılarak kan damarlarının yer aldığı retina bölgesinde küçük yanıklar oluşturulur.

Optical Coherence Tomography (OCT) Uygulamaları

Diyabetik retinopati, sarı nokta hastalığı ve optik sinir, glokom, koroid, retina gibi göz kısımlarına ilişkin hastalıklarda gözün yapısal durumunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu amaçlara yönelik olarak yapılan OCT (göz tomografisi) çekimlerinde enerjisi düşük lazer ışınları yardımıyla gözün retina tabakasının hassas bir şekilde görüntülemesi ve ölçümü yapılır.

Nerve Fiber Analyzer (NFA) Uygulamaları

Sinir lifi analizi testi olarak da adlandırılan NFA testi, özellikle glokom hastalığının tedavi süreci için gerekli olan ölçümlerin elde edilmesinde tercih edilir. Bu test ile sinir liflerinin kalınlıkları ölçülür. Elde edilen bulgular OCT çekimleri ile birlikte değerlendirilebilir.

Lasik Tedavisi

Korneanın lazer eşliğinde yeniden şekillendirilmesi anlamına gelen Laser-Assisted in Situ Keratomileusis'un kısaltması olan LASIK, odaklanma kusurlarının tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde 12 dereceye kadarki miyop ve 6 dereceye kadarki hipermetrop kusurları ile astigmat sorunlarının tedavisi mümkündür. Tedavinin uygulanacağı hastalar uygun göz yapısına sahip, 18 yaşından büyük ve son 1 yıl içerisinde göz numarası değişmemiş hastalar olmalıdır.

Vitreoretinal Cerrahi

Gözün arka kısmında yer alan sıvı-jel madde olan vitreusun alınması ve retina kısmında bulunan kusurların cerrahi operasyonlarla tedavi edilmesine yönelik olarak yapılan uygulamalar vitreoretineal cerrahi uygulamaları olarak adlandırılır. Bunlardan en sık yapılanı vitrektomidir.

Oküloplastik Cerrahi

Göz çevresinin görüntüsünün istenilen yönde değiştirilmesine yönelik olarak yapılan uygulamalar, oküloplastik cerrahinin alanına girer. Bu yöntemler yardımıyla gözlerde bulunan simetrik bozukluk, göz altı torbaları, kırışıklık ve sarkıklık gibi sorunlar tedavi edilerek göz bölgesinde daha genç ve düzgün bir görünüm elde edilebilir.

Fako Yöntemi

Fako yöntemi, katarakt tedavisinde kullanılan bir tekniktir. Bu teknikle yapılan operasyonlarda göze yaklaşık 2 milimetre boyutunda bir kesiden giriş yapılarak viskoelastik jel adı verilen özel sıvı yardımıyla göz merceği, göze herhangi bir zarar verilmeden diğer tabakalardan ayrıştırılır.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağında bulunan doğumsal boyut farklılıkları ile yaşlanma ve yer çekimine bağlı oluşan sarkıklıkların giderilmesinde göz kapağı estetiği uygulamalarından yararlanılır. Blefaroplasti olarak da adlandırılan bu uygulamalar gözlerde daha hoş ve genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Tümör Ameliyatları

Vücudun birçok bölgesinde oluşabildiği gibi gözlerde de tümör oluşumu söz konusu olabilir. Gözde oluşan tümörlerin çok büyük bir kısmı iyi huylu olsa da bazı durumlarda tümör ameliyatları ile alınması gerekebilir. Bu şekilde alınan tümörler patolojik incelemeye gönderilerek iyi huylu veya kötü huylu olduğu araştırılmalıdır.

Orbita Cerrahisi

Göze ilişkin göz küresi, göz sinirleri ve kasları, bağ dokusu gibi birimleri barındıran, kafatası kemiklerinden oluşan boşluk orbita olarak adlandırılır. Bu bölgede oluşan tümör, iltihaplanma, yaralanma, tiroide bağlı orbitopatiler gibi hastalıkların tedavilerinde orbita cerrahisinden faydalanılır.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde Yapılan Testler

Göz Kuruluğu Testleri

Gözlerde yanma, batma, kaşıntı ve göze yabancı bir madde kaçmış gibi hissetmek göz kuruluğunun yaygın belirtileri arasında yer alır. Göz kuruluğu göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve suni gözyaşı kullanımı gerektiren bir durumdur. Bu tarz şikayetleri olan kişilere göz kuruluğu testleri uygulanarak şikayetlerin kuruluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı net bir şekilde tespit edilebilir ve tedavi planı buna göre şekillendirilir.

Renk Görme Testleri

Gözün retina tabakasında yer alan koniler, gözlerin renkleri ayırt edebilmesini sağlar. Doğumsal nedenlere bağlı olarak bu konilerin renkleri ayırt etmede yetersiz kalması, renk körlüğü anlamına gelir. Renk körlüğünün teşhisi için özel olarak geliştirilmiş olan renk görme testleri kullanılır.

Bilgisayarlı Görme Alanı Testi

Glokom adlı göz hastalığının erken teşhisinde ve tedavisinde çok önemli bir yere sahip olan bilgisayarlı görme alanı testi, gözün odaklandığı noktanın yanı sıra kenarlarındaki görme alanının da ölçülmesi ve olası bir bozukluğun tespit edilmesine imkan tanır.

Göz Tansiyonu Ölçümü

Glokom olarak da bilinen göz tansiyonu hastalığı, göz içi basıncının olması gerekenin üzerinde seyretmesi ile karakterize ciddi bir sağlık sorunudur. Hastalık zamanla görme sinirlerinin zarar görmesine ve sonuç olarak görme kaybına kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastalığı işaret eden şikayetlerle göz hastalıkları kliniklerine başvuran hastalarda göz tansiyonu ölçümü yapılmalıdır.

Kornea Kalınlığı Ölçümleri (Pakimetri)

Kornea kalınlığı, göz basıncı üzerinde etkili olabilecek bir faktördür. Sağlıklı insanlarda 500 mikron olması gereken kornea kalınlığının normalden daha kalın olması göz tansiyonu ölçümlerinde yalancı bir yüksekliğe, daha ince olması ise göz basıncı düşüklüğüne neden olabilir. Bu nedenle göz tansiyonu ölçümlerinin normalin üzerinde veya altında çıkması durumlarında kornea kalınlığı ölçümleri de incelenmelidir.

Optik Biyometri Ölçümleri

Katarakt operasyonları esnasında gözün içerisine yerleştirilmesi gereken merceklerin ölçümü için kullanılan optik biyometri cihazları, bu operasyonlar için büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu cihazlar yardımıyla yapılan hassas ve hatasız optik biyometri ölçümleri sayesinde ameliyat sonrasında hastaların gözlüksüz olabilme imkanı bulunur.

Göz Ultrasonografisi Ölçümleri

Travmatik problemler başta olmak üzere göz sağlığına ilişkin pek çok durumda göz ultrasonografisinden faydalanılır. Ultrasonografik ses dalgaları yardımıyla gözün görüntüsü çıkarılarak dışarıdan bakıldığında görülemeyen kısımlarında bulunan sorunlar kolaylıkla tespit edilebilir; aynı zamanda göz küresinin boyutları, kornea kalınlığı ve vitreus sıvısının kapladığı alan gibi faktörler de değerlendirilebilir.

Eğer siz de göz sağlığınıza ilişkin tedavi gerektiren sağlık sorunlarına sahipseniz veya genel muayeneden geçmek istiyorsanız Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümümüze başvurabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak göz muayenenizi yaptırarak olası hastalıkların erken dönemde tespit edilmesini sağlayabilir, bu sayede görmeye ilişkin kalıcı hasarların oluşumunu önleyebilirsiniz.

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.


👁️ Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Eti (Peterjium) Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Göz Altı Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Trahom Nedir? Trahom Hastalığıı Nasıl Tedavi Edilir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Sağ Göz Seğirmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Bebeğinin Büyümesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👨‍⚕️ Vitrektomi Ameliyatı Nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Pterjium Ameliyatı Nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidi
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Renk Körlüğü Testi Nedir? Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👨‍⚕️ Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩🏻‍⚕️ Nistagmus Nedir? Göz Kapağı Titremesi Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Lasik Göz Ameliyatı Nedir? Lasik Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Kayması Ameliyatı Nedir? Göz Kayması Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Kirpik Lifting Zararları Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️‍🗨️ Keratokonus Ameliyatı Nedir? Keratokonus Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ DSR Ameliyatı Nedir? Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Fotofobi (Işığa Duyarlılık) Nedir? Fotofobi (Işığa Duyarlılık) Belirtileri
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Yorgunluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Glokom Ameliyatı Nedir? Göz Tansiyonu Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Kapağı Ameliyatı Nedir? Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Gözde Kist Ameliyatı Nedir? Şalazyon Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Pitozis Ameliyatı Nedir? Pitozis Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Şaşılık Ameliyatı Nedir? Şaşılık Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Akıllı Lens Ameliyatı Nedir? Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👨‍⚕️ Lazer Göz Ameliyatı Nedir? Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Diplopi (Çift Görme) Nedir? Çift Görme Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👨‍⚕️ Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Horner Sendromu Nedir? Horner Sendromu Tedavisi Var mı?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz Nezlesi Nedir? Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Ayağa Kalkınca Göz Kararması Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Pterjium (Göz Eti) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir? Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
ROP Muayenesi Nedir? ROP Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Kornea Nakli Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Katarakt Ameliyatı Nedir? Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz Çapaklanması Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Gözde Işık Çakması Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz Migreni Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Retina Yırtılması Belirtileri
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Gözlük Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Şalazyon Ameliyatı Nedir? Şalazyon Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz Kanlanması Neden Olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kızarıklığı neden olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Presbiyopi nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Üveit nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kuruluğuna ne iyi gelir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz tembelliği nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Blefarit (göz kapağı iltihabı) nedir? Göz kapağı iltihabına ne iyi gelir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz sulanması nasıl geçer?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kaşıntısı neden olur? Göz kaşıntısı nasıl geçer?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Gece körlüğü nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Arpacık Neden Çıkar? Arpacık Nasıl Geçer?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kanlanması nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kapağı düşüklüğü nedir? Göz kapağı düşüklüğü neden olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz seğirmesi nedir? Göz seğirmesi neden olur?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz ağrısı nedir? Göz ağrısı nedenleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
🕶️ Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Astigmat Nedir? Astigmat Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Hipermetrop nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Miyop nedir? Miyop belirtileri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👩‍⚕️ Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuklarda göz rahatsızlıkları nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Göz İçi Lens Tedavisi ve Akıllı Lensler
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Şaşılık nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Keratokonus hastalığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz kanseri nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz hastalıkları nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
👁️ Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Kontakt lens nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Katarakt Nedir? Katarakt Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Konjonktivit (Kırmızı Göz Virüsü) Nedir?
Göz Sağlığı ve Hastalıkları
Hekimlerimiz
Filtreleyin:
Devamını Göster