sat─▒r aras─▒

G├Âz i├ži lens

Göz içi lens tedavisi, katarakt gibi göz rahats─▒zl─▒klar─▒nda kullan─▒lan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, göz içindeki do─čal lenslerin yerine özel teknoloji ile üretilen protez lenslerin yerle┼čtirilmesi prensibine dayan─▒r.

Buradaki lens terimi kontakt lenslerle kar─▒┼čt─▒r─▒lmamal─▒d─▒r. Burada kastedilen lens, gözümüzün içinde bulunan son derece berrak bir yap─▒d─▒r. Göze gelen ─▒┼č─▒─č─▒ k─▒rarak retinaya iletmek ve gözün her mesafedeki nesneleri görmesini sa─člamak gibi çok önemli fonksiyonlar─▒ vard─▒r. 

Ak─▒ll─▒ Lens Nedir? 

Geçmi┼čte, katarakt hastalar─▒n─▒n tedavisinde do─čal lens ç─▒kar─▒larak yerine yak─▒n ya da uza─č─▒ net görmek için tasarlanan monofokal yani tek odakl─▒ lenslerden birisi kullan─▒lmaktayd─▒.

Bu durumda tedaviden sonra hastalar─▒n gözlük kullanmas─▒ zorunlu hale gelmekteydi. Günümüzde multifokal yani çok odakl─▒ göz içi lensler tek odakl─▒ lenslerin yerini almaya ba┼člad─▒. Çünkü bu lensler görü┼č bozukluklar─▒n─▒ her aç─▒dan düzeltmeye izin vererek görü┼čü mümkün oldu─ču kadar do─čal hale getirmektedir.

Çok odakl─▒ lensler, iki ya da üç odakl─▒ olmak üzere iki farkl─▒ ┼čekilde tasarlanm─▒┼čt─▒r. Ak─▒ll─▒ lens olarak bilinen trifokal lensler, üç odakl─▒ lenslere verilen isimdir. Hastalar─▒n göz tedavisinde ak─▒ll─▒ lens kullan─▒ld─▒─č─▒nda tedavi sonras─▒ gözlük kullanma gereksinimi olmaz.

Bu ki┼čiler gözlüksüz olarak kitap okuyabilir ya da uzaktaki yaz─▒lar─▒ rahatl─▒kla görebilirler. Trifokal lensler, günümüzün en geli┼čmi┼č göz içi lens teknolojisidir. Yak─▒n, orta ve uzak mesafeler için kesintisiz ve net bir görü┼č sa─člad─▒─č─▒ için hayat kalitesini olumlu yönde etkiler.

Ak─▒ll─▒ Lens Kullan─▒m Alanlar─▒

Ak─▒ll─▒ lensler, göz içindeki do─čal merce─čin çe┼čitli nedenlerle berrakl─▒─č─▒n─▒ yitirmesi ya da fonksiyonel çal─▒┼čamamas─▒ durumunda kullan─▒lmaktad─▒r. En önemli kullan─▒m alan─▒ katarakt rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r. Katarakt tedavisi berrakl─▒─č─▒n─▒ kaybetmi┼č göz lensinin kapsülünden ç─▒kar─▒larak yerine suni lens tak─▒lmas─▒ prensibine dayan─▒r.

Ak─▒ll─▒ Lenslerin Çal─▒┼čma Prensibi

Ak─▒ll─▒ lensler göze yak─▒n, orta ve uzak mesafelerden giren ─▒┼č─▒─č─▒ k─▒rar ve retinadaki tek bir odak noktas─▒na odaklayarak çal─▒┼č─▒r. Bu da tek bir lensle yak─▒n, orta ve uzak mesafedeki objelere e┼č zamanl─▒ odaklanmay─▒ olanakl─▒ k─▒lar.

Bu modern ve ak─▒ll─▒ lens tipleri gözlük veya kontakt lens ihtiyac─▒n─▒ azalt─▒r veya tamamen ortadan kald─▒rabilir. T─▒pk─▒ reçeteli gözlüklerde oldu─ču gibi trifokal lensler de size mümkün olan en iyi görü┼čü sa─člamak için ki┼čisel ihtiyaçlar─▒n─▒za göre ayarlanacakt─▒r.

Trifokal Lens Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm yenilikçi teknolojiler gibi, üç odakl─▒ lens seçerken de dikkate al─▒nmas─▒ gereken baz─▒ noktalar vard─▒r. Glokom, diyabetik retinopati, diyabetik maküla ödemi veya maküler dejenerasyon gibi göz hastal─▒klar─▒ndan muzdaripseniz, bifokal veya trifokal lensler için uygun bir aday olmayabilirsiniz. Bu hastal─▒klar, erken dönemlerde bile göz içi lens tedavisine uyumsuz olabilir. Bu hastal─▒klar─▒n herhangi birinden muzdaripseniz, göz doktorunuzla alternatif göz tedavisi seçenekleri tart─▒┼čabilirsiniz.

Ak─▒ll─▒ Lens Kullan─▒m─▒nda Görülebilen Yan Etkiler

I┼č─▒k fenomeni

Multifokal göz içi lensler ile ba─člant─▒l─▒ bir yan etki, birden fazla mesafeden gelen ─▒┼č─▒─ča odaklanan lensin neden oldu─ču daha yüksek derecedeki görme bozukluklar─▒ ve disfotopsi ad─▒ verilen ─▒┼č─▒k olaylar─▒d─▒r. Bunlar baz─▒ dü┼čük ayd─▒nlatma ko┼čullar─▒nda parlama
ya da geceleri ─▒┼č─▒k kaynaklar─▒ etraf─▒nda halolar ┼čeklinde olabilir.

Multifokal lensli ço─ču insan ─▒┼č─▒k fenomeni ad─▒ verilen bu durumu sadece hafif derecede rahats─▒z edici bulur ve zamanla bunlara al─▒┼č─▒r. Bununla birlikte, ak─▒ll─▒ göz içi lenslere iyi uyum göstermeyen veya meydana gelebilecek yan etkilerden çok rahats─▒z olan küçük bir hasta grubu da vard─▒r.

Kontrast duyarl─▒l─▒─č─▒nda azalma

Multifokalitenin bir ba┼čka sonucu, görüntü kalitesinde azalmad─▒r. Bunun nedeni, farkl─▒ mesafelerden gelen ─▒┼č─▒─č─▒n retinada odaklan─▒rken ayr─▒lmas─▒d─▒r. Bu nedenle multifokal etkiyi korumak için görüntü kalitesinden bir miktar ödün verilmektedir.

Uygulaman─▒n Bulundu─ču Hastaneler:

  • ─░AÜ VM Medical Park Florya
  • Bahçe┼čehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe
  • ─░stinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçe┼čehir
  • VM Medical Park Pendik
  • Medical Park Silivri
  • Medical Park Tokat
  • Medical Park Elaz─▒─č
  • Medical Park Fatih
  • Medical Park Antalya
  • Medical Park ─░zmir

 

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

90453

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.