satır arası

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz, göz çukurunda bulunan küre şekilli bir organdır. Göz kapağı ise gözü kapatan ve gözü çevreden gelebilecek olan zararlara karşı koruyan ince bir deri tabakasıdır. Ayrıca göz kapağı, gözün nemli kalmasını sağlar ve göz kırpma refleksini sağlayarak göz organının doğru bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatıblefaroplasti adıyla da bilinmektedir. Göz kapağı ameliyatı nedir sorusuna verilecek en doğru cevap ise gözün alt ve üst kapaklarına uygulanan ameliyatlar bütünüdür. Göz kaslarının yeteri kadar çalışamaması, kasların gevşek yapısı, yağlanma, yerçekimi ve enfeksiyonel hastalıklar yüzünden göz kapağı ameliyatı gerekli olabilir.

Göz kapağı ameliyatının farklı çeşitleri vardır. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı fiyatı farklılık gösterir. Göz kapağı ameliyatı fiyatı yapılan hastaneye göre de değişir. Ayrıca göz kapağı ameliyatı fiyatı yapılan işleme ve ek cerrahi işleme gerek olup olmamasına göre de çeşitlilik gösterir.

Çocuklarda Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Göz kapağı sorunları anne rahminde gelişim aşamasında oluşabilir. Ana rahminde bebeğin gelişim aşamasında, göz kapağını kaldıran levator kasın yeteri kadar gelişmemesine bağlı olarak göz kapağın düşüklüğü ve buna bağlı görme sorunları ortaya çıkabilir. 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı için çocuğun doğumundan sonra ilk 6 aylık kontrollerinde bu sorunun tespit edilmesi önemlidir. Ameliyat için önerilen yaş ise 2-4 yaş aralığındadır. Ancak levator kaslarının yeterli gelişim gösterememesi çocukta göz tembelliği ve gözde kayma gibi durumla yol açabilir bu durum da hemen müdahale edilmelidir. 

Çocuklarda göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır diye soracak olursak ilk olarak gözde kayma varsa bu düzeltilmeli daha sonra göz kapağı ameliyatına geçilmedir. Gözü kapatan kasın durumuna göre üç şekilde ameliyat yöntemi belirlenebilir.

Bu yöntemlerden ilki göz kapağının cilt bölümünden girilerek yapılan levator kasa yönelik müdahaleler, ikincisi göz kapağının iç kısmından yapılan Müller kasa yönelik müdahaleler ve üçüncü yöntem askılama yöntemidir. Bu yöntemlerden en uygun tedavi doktorunuz tarafından seçilerek çocuğa uygulanarak ameliyat gerçekleşir.

Kadınlarda Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda göz kapağı ameliyatı, göz kapağının esnemesi ve gözün üstünde derinin birikmesi sebebiyle oldukça yaygın bir sebeple gerçekleşmektedir.

Kadınlarda göz kapağı ameliyatı nedir, sorusu göz kapağının yağlanması, şiş görünümü, fazla deri ve kas birikimine bağlı hem estetik hem de sağlık amaçlı yapılan operasyonlar olarak yanıtlanabilir. Son zamanlarda hem üst kapak hem alt kapak ameliyatı kadınlar tarafından estetik amaçlı olarak daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. 

Kadınlarda göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır sorusunda ise lokal anestezi işaret edilebilir. Özellikle üst kapak ameliyatı için lokal anestezi tercih edilir. Üst göz kapağı ameliyatı kaç saat sürer; sorusu için ortalama 45 dakika ile 1,5 saat süre verilebilmektedir.

Ancak ek olarak kaş kaldırma ve benzeri ameliyatlarla birleştirilerek yapılırsa ameliyat süresi artmaktadır. Alt kapak ameliyatı için ise genellikle genel anestezi tercih edilir. Alt kapak ameliyatı için 1,5-2 saat arası süre genelde yeterli olmaktadır. 

Erkeklerde Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkeklerde özellikle orta yaştan sonra çok sık rastlanan sorunlardan biri üst göz kapak sarkması ve gözaltı torbalanmalarıdır. Üst göz kapak sarkması ve torbalanma sorunu kişinin daha yorgun gözükmesine ve gündelik hayatta kişinin yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu yüzden erkeklerde göz kapağı ameliyatı orta yaştan sonra daha sık görülür 

Erkeklerde üst göz kapak ameliyatı için lokal anestezi kullanılarak 45 dakika gibi bir sürede ameliyat gerçekleşir. Alt kapak ameliyatı için ise genellikle genel anestezi tercih edilir. Alt kapak ameliyatı göz kapağı ameliyatı kaç saat sürer sorusu için kadınlardaki gibi ortalama 1.5 saatlik bir süre verilebilir.

Alt kapak ameliyatı için alt kirpik dibinden bir kesik atılır ve yağlı doku oradan çıkarılır. İyileşmesi üst kapak ameliyatına göre daha uzun sürebilir.

Yaşlılarda Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Yaşamın getirdiği sorumluluklar, çevresel etkiler, hastalıklar, düzensiz uyku ve güneş etkileriyle göz kapağı hasarı oluşur. Yaşlılıkta ise bu etkiler iyice artarak kişinin yaşamını oldukça olumsuz etkiler. Göz kapak düşüklüğü gibi sorunlar kişinin gözünü açık tutmak için daha fazla enerji harcamasına sebep olmaktadır.

Ayrıca gözün üstündeki fazladan yük baş ağrısı gibi birçok başka hastalık ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle göz kapağı ameliyatı yaşlılıkta oldukça gerekli ameliyatlar arasındadır.

Yaşlı insanların iyileşme hızı daha yavaş olduğu için ameliyat sonra daha çok bakıma ihtiyaç duymaktadır. Yaşlılar için göz kapağı ameliyatı üst ve alt kapak olarak ikiye ayrılır. Üst kapakta lokal anestezi kullanılırken alt kapakta genel anestezi kullanılarak yapılır; ameliyat süresi ortalama 45 dakika ile 2 saattir. 

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst kapak ameliyatı, lokal anestezi uygulandıktan sonra hasarlı bölge tespit edilerek o alan kesilir. Daha sonra kas ve deri dokusu kesilerek çıkarılır. Ameliyat gerçekleşirken dikişlerin belli olmaması için gözün katlandığı bölgeden kesik atılır. Estetik dikiş kullanılarak dikiş izlerinin minimuma indirilmesi hedeflenir.

Alt kapak ameliyatı için ise göz alt kapağının kirpik diplerinden atılan kesikle fazla deri, kas ve ya yağ dokusuna ulaşılarak çıkarılır. Daha sonra kirpik diplerine estetik dikiş atılır. Böylece gözde ameliyat izinin kalmaması hedeflenir.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı riskleri nadir gözükür. Deneyimli hekimlerin ameliyatı yapmaması sonucu göz kapağında orantısızlık oluşabilir. Ayrıca kanama ve enfeksiyon oluşması riskleri de mevcuttur. Göz kapağı ameliyatı riskleri arasında alt kapak ameliyatlarında derinin fazla alınması durumu da vardır. Bu durumda deri eklenmesi gerekilebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Göz kapağı ameliyatı sonrası komplikasyon oluşmaması için çok dikkat edilmelidir. Doktorunuz tüm önerilerine harfiyen uymanız gerekir. Göz kapağı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekilenler:

  • Hemen göz kapağı ameliyatı sonrası yatakta sırt üstü yatılmamalıdır. Yarı oturur pozisyonda yatmak önemlidir.
  • Ikınma, bağırma, hapşırma ve öksürme gibi yüze basınç uygulayan davranışlar yapılmamalıdır.
  • Sıcak banyo yapılmamalı ve ameliyatlı bölge ıslatılmamalıdır.
  • Tansiyon stabil tutulmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Ameliyat bitiminden itibaren genelden 5-6 saat süreyle hastanede hasta takip edilir. Herhangi bir sorun olmadığı müddetçe hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrası bölgeye 48-72 saat soğuk buz tedavisi uygulanır.

Antibiyotikli pomad ile ise 1 hafta pansuman yapılır. Beş gün süreyle su değdirilememesi ise önerilir. Ortalama 6-7 güne dikişler alınır. Herhangi bir sorun oluşmadı müddetçe 3-4 gün sonra kişi normal hayatına yavaş yavaş dönebilir. 

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sonrası ve diğer göz kapağı ameliyatları sonrası kapak seviyesinin normale dönmesi 3-4 haftayı bulmaktadır. Tam iyileşme için ise yaklaşık 1-2 ay gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Vücudun ameliyat sonrası toplanması için besleyici gıdalar tercih edilmelidir. İşlenmiş ve rafine gıdalardan, sağlıksız yağlardan ve fazla şeker ve tuzdan kaçının. Ayrıca alkol ve sigara kullanımından da kaçınılmalı. 

Göz Kapağı Ameliyatının Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyat sonrası göz çevresinde ödem oluşabilir. Şişkinlik gözlenebilir. Ayrıca kanama da söz konusu olabilir. Gözde kuruluk veya fazla gözyaşı görülebilir. Gözde yanma, bulanık görme , ışık hassasiyeti ve batışma hissiyatı yan etkileri arasındadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Ameliyat sonrası bölgede giderek artan ağrılar enfeksiyona işaret edebilir. Gözde şiddetli akıntı, göz çevresin de faklı bir renk değişimi, doğal olmayan koku artışı, hassasiyet ve kanamalar enfeksiyon habercisi olur. Yüksel ateş, yanma hissi ve gözde batışma da enfeksiyon belirtilerindendir. Bu belirtiler takip edilerek fark edildiği an ilgili doktorunuza başvurmanız ise oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi Sonrası Nasıldır?

Ameliyata girmeden önce göz kapağında herhangi bir makyaj takma kirpik vb. olmamalıdır. Kontakt lens varsa çıkarılmalıdır. Göz kapağı ameliyatı sonrası ise, gözü yoracak tüm durumlardan kaçınılmalıdır. Dış alanda güneşten korunmak için güneş gözlüğü takılmalıdır. 

189

Bu içeriğin geliştirilmesinde Medical Park Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.