sat─▒r aras─▒

­čĹü´ŞĆ G├Âz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nedir? G├Âz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Göz, göz çukurunda bulunan küre ┼čekilli bir organd─▒r. Göz kapa─č─▒ ise gözü kapatan ve gözü çevreden gelebilecek olan zararlara kar┼č─▒ koruyan ince bir deri tabakas─▒d─▒r. Ayr─▒ca göz kapa─č─▒, gözün nemli kalmas─▒n─▒ sa─člar ve göz k─▒rpma refleksini sa─člayarak göz organ─▒n─▒n do─čru bir ┼čekilde i┼člevini yerine getirmesine yard─▒mc─▒ olur.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nedir?

Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒blefaroplasti ad─▒yla da bilinmektedir. Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ nedir sorusuna verilecek en do─čru cevap ise gözün alt ve üst kapaklar─▒na uygulanan ameliyatlar bütünüdür. Göz kaslar─▒n─▒n yeteri kadar çal─▒┼čamamas─▒, kaslar─▒n gev┼ček yap─▒s─▒, ya─članma, yerçekimi ve enfeksiyonel hastal─▒klar yüzünden göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ gerekli olabilir.

Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒n─▒n farkl─▒ çe┼čitleri vard─▒r. Bu nedenle göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ fiyat─▒ farkl─▒l─▒k gösterir. Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ fiyat─▒ yap─▒lan hastaneye göre de de─či┼čir. Ayr─▒ca göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ fiyat─▒ yap─▒lan i┼čleme ve ek cerrahi i┼čleme gerek olup olmamas─▒na göre de çe┼čitlilik gösterir.

Çocuklarda Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Pitosizin en belirgin özelli─či göz kapa─č─▒n─▒n dü┼čük görünmesidir. Sarkma sebebiyle kornea belirli ölçülerde kapan─▒r ve görme problemini olu┼čturur. Görme probleminde olu┼čan zorluk çe┼čitli yan rahats─▒zl─▒klar─▒n─▒ meydana getirir. Bu rahats─▒zl─▒klar ki┼činin ya┼č oran─▒na göre s─▒n─▒fland─▒r─▒l─▒r.

Çocuklarda görülen göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü (pitosiz) oran─▒ yeti┼čkinlerde görülen göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü oran─▒na göre daha azd─▒r. Ya┼č─▒n getirdi─či sebeplerden ötürü ekstra sarkmalar da meydana gelir ve gözü oldu─čundan daha dü┼čük gösterir. 

Göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü (pitosiz), küçük ya┼čtaki bireylerde göz tembelli─či gibi yan rahats─▒zl─▒klar─▒ tetikleyebilir. Bu sebeple ya┼č─▒ küçük hastalar özel bir dikkatle muayene edilmelidir. Rahats─▒zl─▒─č─▒n, iki gözü de etkisi alt─▒na al─▒p almad─▒─č─▒na, göz kapa─č─▒nda olu┼čan görme s─▒n─▒r─▒n─▒n ne kadar etkilendi─čine ve göz yükseklik oranlar─▒na bak─▒larak bu faktörlere göre bir tedavi yöntemi seçilir. Seçilen bu tedavi yöntemine göre ameliyat yap─▒l─▒r veya zamana yay─▒lan iyile┼čtirme süreci do─črultusunda ilerlenir.

Çocuklarda do─ču┼čtan meydana gelen dü┼čük göz kapa─č─▒ hastal─▒─č─▒nda, gözde bulunan 'levator' ad─▒ verilen kas─▒n ana rahmindeyken geli┼čememesi söz konusudur. Ameliyat yöntemiyle levator kas─▒na müdahale edilir. Kas güçlendirilir ve durumun getirilerine gör k─▒salt─▒l─▒r.

Kad─▒nlarda Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda G├Âz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü (pitosiz) bireylerin görme alan─▒n─▒ k─▒s─▒tlar ve görme netli─čini azalt─▒r. Rahats─▒zl─▒─č─▒n vücutta olu┼čturdu─ču sa─čl─▒k probleminin yan─▒ s─▒ra olumsuz psikolojik etkileri de bulunur.

Dü┼čük göz kapa─č─▒ problemi yani pitosiz, bireyleri d─▒┼č görünü┼č sebebiyle de etkiler. D─▒┼č görünü┼člerinden rahats─▒zl─▒k duymalar─▒na sebebiyet verir. Psikolojik bunal─▒mlara, hastal─▒klara da zemin haz─▒rlayabilir.

Pitosiz tedavisinde üç farkl─▒ ameliyat yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin seçilece─či ki┼činin ya┼č─▒na, hastal─▒k oran─▒na ve hastal─▒k etkilerine bak─▒larak karar verilir. Üç ameliyat yönteminde de kasa ve göze müdahaleler mevcuttur. Hekimin belirledi─či yöntem ile sürece ba┼član─▒r ve bu yolda ilerlenir.

Erkeklerde Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Dü┼čük göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ nedir, sorusundan sonra cevab─▒ en merak edilen sorulardan biri de ameliyat─▒n cinsiyetler aras─▒ farkl─▒l─▒k gösterip göstermedi─čidir. Dü┼čük göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ cinsiyete göre farkl─▒l─▒k göstermez.

Yaln─▒zca hastan─▒n göz kapa─č─▒n─▒n dü┼čüklük oran─▒na, sarkman─▒n görme alan─▒n─▒ ne kadar daraltt─▒─č─▒na ve ya┼č oran─▒na göre de─či┼čik gösterir. Bu faktörler göz önüne al─▒n─▒r ve üç ana ameliyat ┼čeklinden biri tercih edilir. 

Göz kapa─č─▒ ameliyatlar─▒nda, gerekli göz kaslar─▒na i┼člem yap─▒l─▒r. Sarkan göz kapa─č─▒ yukar─▒ kald─▒r─▒l─▒r ve olu┼čan göz üstü ve göz alt─▒ torbalar─▒, göz kapa─č─▒ sarkmalar─▒, göz kapa─č─▒na ba─čl─▒ görme kusuru tedavi edilmi┼č olur.

Ya┼čl─▒larda Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Ya┼čl─▒larda göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü her zaman dü┼čük göz kapa─č─▒ hastal─▒─č─▒n─▒n habercisi de─čildir. Ya┼č oran─▒n─▒n sebeplerinden ötürü kaynakland─▒─č─▒ da görülebilir. Ya┼članan cilt elastik ve taze yap─▒s─▒n─▒ kaybeder. Vücudun her bölgesinde bulunan dokular─▒n tazeli─čini kaybetmesi sebebiyle k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar ve sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar gözde de görülür. 

Göz kapa─č─▒ sarkmas─▒, ya┼ča ba─čl─▒ olmaks─▒z─▒n ki┼činin estetik görüntüsünü olumsuz etkiler ve görme alan─▒n─▒n k─▒s─▒tlanmas─▒ nedeniyle de görme sorunlar─▒na da sebep olur. Ya┼ča ba─čl─▒ k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar botoks yöntemiyle düzeltilebilirken uzun süreli etki için cerrahi operasyona ba┼čvurulmal─▒d─▒r.

Ya┼čl─▒l─▒kla meydana gelen hastal─▒klar bulunur. Dü┼čük göz kapa─č─▒ ameliyat─▒nda bu hastal─▒klardan baz─▒lar─▒ risk te┼čkil edebilir. Bu sebeple ameliyat edilecek ki┼činin; rahats─▒zl─▒klar─▒, hastal─▒klar─▒, travmalar─▒, alerjileri dahil tüm kategoriler es geçilmemelidir. 

Göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü ameliyat─▒nda risk bar─▒nd─▒ran durumlar:

  • Ki┼činin tansiyon, ┼čeker ve tiroid gibi hastal─▒klar─▒n─▒n bulunmas─▒,
  • Bireyin gözünde, göz tansiyonu, göz kurulu─ču , enfeksiyon olmas─▒,
  • Hastan─▒n k─▒sa süre içerisinde herhangi bir ameliyat geçirmi┼č olmas─▒,
  • Ki┼činin kronik rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒n bulunmas─▒.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

G├Âz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Üst kapak ameliyat─▒, lokal anestezi uyguland─▒ktan sonra hasarl─▒ bölge tespit edilerek o alan kesilir. Daha sonra kas ve deri dokusu kesilerek ç─▒kar─▒l─▒r. Ameliyat gerçekle┼čirken diki┼člerin belli olmamas─▒ için gözün katland─▒─č─▒ bölgeden kesik at─▒l─▒r. Estetik diki┼č kullan─▒larak diki┼č izlerinin minimuma indirilmesi hedeflenir.

Alt kapak ameliyat─▒ için ise göz alt kapa─č─▒n─▒n kirpik diplerinden at─▒lan kesikle fazla deri, kas ve ya ya─č dokusuna ula┼č─▒larak ç─▒kar─▒l─▒r. Daha sonra kirpik diplerine estetik diki┼č at─▒l─▒r. Böylece gözde ameliyat izinin kalmamas─▒ hedeflenir.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ riskleri nadir gözükür. Deneyimli hekimlerin ameliyat─▒ yapmamas─▒ sonucu göz kapa─č─▒nda orant─▒s─▒zl─▒k olu┼čabilir. Ayr─▒ca kanama ve enfeksiyon olu┼čmas─▒ riskleri de mevcuttur. Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ riskleri aras─▒nda alt kapak ameliyatlar─▒nda derinin fazla al─▒nmas─▒ durumu da vard─▒r. Bu durumda deri eklenmesi gerekilebilir.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ komplikasyon olu┼čmamas─▒ için çok dikkat edilmelidir. Doktorunuz tüm önerilerine harfiyen uyman─▒z gerekir. Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ dikkat edilmesi gerekilenler:

  • Hemen göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ yatakta s─▒rt üstü yat─▒lmamal─▒d─▒r. Yar─▒ oturur pozisyonda yatmak önemlidir.
  • Ik─▒nma, ba─č─▒rma, hap┼č─▒rma ve öksürme gibi yüze bas─▒nç uygulayan davran─▒┼člar yap─▒lmamal─▒d─▒r.
  • S─▒cak banyo yap─▒lmamal─▒ ve ameliyatl─▒ bölge ─▒slat─▒lmamal─▒d─▒r.
  • Tansiyon stabil tutulmal─▒d─▒r.
  • Kan suland─▒r─▒c─▒ ilaç ve yiyeceklerden uzak durulmal─▒d─▒r.
  • Alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

G├Âz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Ka├ž G├╝nde ─░yile┼čir?

Ameliyat bitiminden itibaren genelden 5-6 saat süreyle hastanede hasta takip edilir. Herhangi bir sorun olmad─▒─č─▒ müddetçe hasta taburcu edilir. Ameliyat sonras─▒ bölgeye 48-72 saat so─čuk buz tedavisi uygulan─▒r.

Antibiyotikli pomad ile ise 1 hafta pansuman yap─▒l─▒r. Be┼č gün süreyle su de─čdirilememesi ise önerilir. Ortalama 6-7 güne diki┼čler al─▒n─▒r. Herhangi bir sorun olu┼čmad─▒ müddetçe 3-4 gün sonra ki┼či normal hayat─▒na yava┼č yava┼č dönebilir. 

Göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čü ameliyat─▒ sonras─▒ ve di─čer göz kapa─č─▒ ameliyatlar─▒ sonras─▒ kapak seviyesinin normale dönmesi 3-4 haftay─▒ bulmaktad─▒r. Tam iyile┼čme için ise yakla┼č─▒k 1-2 ay gerekir.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Beslenme Nas─▒l Olmal─▒?

Vücudun ameliyat sonras─▒ toplanmas─▒ için besleyici g─▒dalar tercih edilmelidir. ─░┼členmi┼č ve rafine g─▒dalardan, sa─čl─▒ks─▒z ya─člardan ve fazla ┼čeker ve tuzdan kaç─▒n─▒n. Ayr─▒ca alkol ve sigara kullan─▒m─▒ndan da kaç─▒n─▒lmal─▒. 

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒n─▒n Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyat sonras─▒ göz çevresinde ödem olu┼čabilir. ┼×i┼čkinlik gözlenebilir. Ayr─▒ca kanama da söz konusu olabilir. Gözde kuruluk veya fazla gözya┼č─▒ görülebilir. Gözde yanma, bulan─▒k görme , ─▒┼č─▒k hassasiyeti ve bat─▒┼čma hissiyat─▒ yan etkileri aras─▒ndad─▒r.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Sonras─▒ Enfeksiyon Belirtileri

Ameliyat sonras─▒ bölgede giderek artan a─čr─▒lar enfeksiyona i┼čaret edebilir. Gözde ┼čiddetli ak─▒nt─▒, göz çevresin de fakl─▒ bir renk de─či┼čimi, do─čal olmayan koku art─▒┼č─▒, hassasiyet ve kanamalar enfeksiyon habercisi olur. Yüksel ate┼č, yanma hissi ve gözde bat─▒┼čma da enfeksiyon belirtilerindendir. Bu belirtiler takip edilerek fark edildi─či an ilgili doktorunuza ba┼čvurman─▒z ise oldukça önemlidir.

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Öncesi Sonras─▒ Nas─▒ld─▒r?

Ameliyata girmeden önce göz kapa─č─▒nda herhangi bir makyaj takma kirpik vb. olmamal─▒d─▒r. Kontakt lens varsa ç─▒kar─▒lmal─▒d─▒r. Göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ sonras─▒ ise, gözü yoracak tüm durumlardan kaç─▒n─▒lmal─▒d─▒r. D─▒┼č alanda güne┼čten korunmak için güne┼č gözlü─čü tak─▒lmal─▒d─▒r. 

Göz Kapa─č─▒ Dü┼čüklü─čü Belirtisi Nelerdir?

Göz kapa─č─▒ dü┼čüklü─čünün en belirgin özelli─či, göz kapa─č─▒n─▒n sark─▒k olmas─▒d─▒r. Bunu izleyen di─čer belirtiler ise; görme alan─▒nda ya┼čanan darl─▒k, göz tembelli─či, gözlerde sürekli hissedilen yorgunluk hissidir. S─▒ralananan belirtilere sahip bireyler mutlaka uzman bir göz doktoruna muayene olmal─▒d─▒r. 

Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Kaç Saat Sürer?

Ameliyat yar─▒m saat ile 2 saat aras─▒nda sürmektedir. 

Dü┼čük Göz Kapa─č─▒ Ameliyat─▒ Zor mu, Çocuklar da Olabilir mi?

Dü┼čük göz kapa─č─▒ ameliyat─▒ do─čru müdahale ve ameliyat sonras─▒ bak─▒m ile çok zorlu bir operasyon de─čildir. Bu ameliyatta ya┼č riski de yoktur. Ancak hastan─▒n durumuna ve ya┼č gruplar─▒na göre doktora dan─▒┼č─▒lmal─▒d─▒r. Hekimler taraf─▒ndan hastal─▒─č─▒n düzeyine göre ameliyat karar─▒ verilir. Sak─▒nca görülmeyen hasta ameliyata al─▒n─▒r.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Op. Dr.
N├ťKHET ZA─░M
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
Medical Park Ordu
13744

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.