sat─▒r aras─▒

Göz kapa─č─▒ yap─▒ olarak bakteriye alerjenlere darbelere ve virüslere kar┼č─▒ hassast─▒r. Bu nedenle kolayca göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi meydana gelebilir. Bu bölgede olu┼čan ┼či┼čme uyku düzensizli─či ve yorgunluk nedeni ile de ortaya ç─▒kabilir.

─░nsanlar uzun süre uykusuz kald─▒klar─▒nda ya da yo─čun i┼č temposundan dolay─▒ göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi ile kar┼č─▒la┼čabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi bir tak─▒m hastal─▒klar nedeni ile de ortaya ç─▒kabilir. Göz ┼či┼čmesi neden olur sorusu geçi┼čtirilmeden ara┼čt─▒r─▒lmas─▒ gereken bir rahats─▒zl─▒kt─▒r.  

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Nedir?

Göz ┼či┼čmesi neden olur sorusu için baz─▒ t─▒bbi durumlar i┼čaret edilebilir.

Bu durumlar─▒ ise a┼ča─č─▒daki gibi s─▒ralamak mümkündür:

 • Arpac─▒k: Göz kapa─č─▒ndaki ya─č bezesinin t─▒kanmas─▒ nedeni ile ortaya ç─▒kan bir rahats─▒zl─▒kt─▒r. Bu durumda göz ┼či┼čmesi olur ve göz ve ─▒┼č─▒─ča duyarl─▒ hale gelir. 
 • Konjonktivit (k─▒rm─▒z─▒ göz virüsü): Gözün virüse, bakteriye veya alerjenlere maruz kalmas─▒ durumunda enfeksiyonla kapanmas─▒na konjonktivit ad─▒ verilir. Bu durumda kirpiklerde ve çevre dokularda yap─▒┼čkan bir yap─▒ olu┼čabilir.
 • ┼×alazyon: Göz ┼či┼čmesi nedenlerinden bir di─čeri olan ┼čalazyon rahats─▒zl─▒─č─▒nda, göz kapa─č─▒nda kist meydana gelir. Bu duruma pek çok etken yol açabilir. Ancak en önemli etken hijyene dikkat edilmemesidir. ┼×alazyon ameliyat ile tedavi edilebilir.  
 • Egzama: Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunu yol açan etkenlerden biri de egzamad─▒r. Bu durum ka┼č─▒nt─▒ kurulup k─▒zar─▒kl─▒k ve ┼či┼čmeye yol açabilir. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Nedenleri Nelerdir?

Göz alt─▒ ┼či┼čmesi ve göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi çe┼čitli etkenlere ba─čl─▒ olarak meydana gelebilir. Bunlar aras─▒nda uyku eksikli─či ve yorgunluk ba┼čl─▒ca faktörlerdir. Bunun yan─▒ s─▒ra göze yabanc─▒ bir madde girmesi, alerjen maddeler, böcek ─▒s─▒rmas─▒, yaralanma ya da travma gibi durumlardan dolay─▒ göz alt─▒ ┼či┼čmesi ve göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi meydana gelebilir. Ayr─▒ca çok fazla televizyon tablet bilgisayar ekran─▒na bakmak ve temiz olmayan eller ile gözleri ovu┼čturmak da göz ┼či┼čmesine yol açar. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunda buna neyin sebep oldu─čunu göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunda buna neyin sebep oldu─čunu saptanmas─▒ ve uygun tedavi yöntemleri için muhakkak bir göz hekimine ba┼čvurarak muayene olmak gereklidir. Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunda semptomlar─▒n azalt─▒lmas─▒ için hekim tavsiyesi ile birtak─▒m ilaçlar kullan─▒labilir. Bu ilaçlar göz damlas─▒, pomad ya da özel solüsyon formunda ilaçlar─▒ olabilir. Bazen oral yolla kullan─▒lan ilaçlar da reçete edilebilir.  

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Evde Tedavi Edilir mi?

Nazardan göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi halk aras─▒nda yayg─▒n bir inan─▒┼čt─▒r. Ancak göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi t─▒bbi olarak ortaya ç─▒kan bir durumdur. Bu durumun evde tedavi yöntemi de bazen mümkün olabilir. Göz kapa─č─▒ ┼či┼čme durumunu azaltmak için kompres uygulamas─▒ faydal─▒ olabilir. Bu uygulama kapaklardaki ┼či┼čkinli─či azaltabilir k─▒zar─▒kl─▒k ve ka┼č─▒nt─▒y─▒ hafifletebilir.

So─čuk kompres uygulamas─▒ buz kal─▒plar─▒ ve so─čuk jel torbalar─▒ ile yap─▒labilir. Göz temizli─či de göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunun önüne geçebilecek bir uygulamad─▒r. Göz kapa─č─▒n─▒ temizlerken özel göz ┼čampuanlar─▒ndan ya da bebek ┼čampuanlar─▒ndan yararlan─▒labilir. 

─░┼člem s─▒ras─▒nda ─▒l─▒k su ve pamuk yard─▒m─▒ ile nazik hareketler uygulanmal─▒d─▒r. Göz kapaklar─▒n─▒ nemlendirmek de göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumunu ortadan kald─▒rabilir. Yorgunlu─ča ba─čl─▒ olarak kuruyan ya da hassasla┼čan göz kapaklar─▒na eczanelerde reçeteli veya reçetesiz sat─▒lan suni gözya┼č─▒ damlalar─▒ uygulanabilir.

Ayr─▒ca göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi için gözü dinlendirmek de etkili yöntemler aras─▒ndad─▒r. Bunun için makyaj takma kirpik ve kontakt lens gibi ürünlerin kullan─▒m─▒na bir süre ara vererek göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumu ortadan kald─▒r─▒labilir. 

Stresten Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Olur mu?

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi nedenleri aras─▒nda stres de yer al─▒r. Vücudun maruz kald─▒─č─▒ yo─čun stres baz─▒ fizyolojik tepkilere yol açar ve bu tepkilerden biri de göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumudur. Yo─čun stres vücutta salg─▒lanan hormonlar─▒n dengesini etkiler. Bu da göz kapaklar─▒nda ┼či┼čme ortaya ç─▒karabilir. 

Stresten dolay─▒ göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi olmas─▒n─▒n baz─▒ nedenleri vard─▒r. Stres vücutta s─▒v─▒ birikmesine yol açar. Bu durumda göz kapaklar─▒ ┼či┼čebilir. Bununla birlikte stresten dolay─▒ vücuttaki kan damarlar─▒ geni┼čler ve buna ba─čl─▒ olarak da göz kapaklar─▒nda ┼či┼čme görülebilir. Fakat göz kapaklar─▒nda sürekli olarak bir ┼či┼čme mevcut ise ve ba┼čka belirtiler de varsa bu durumda muhakkak bir göz doktoruna ba┼čvurmak gereklidir. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Belirtileri Nelerdir?

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi alerji ya da enfeksiyon gibi altta yatan bir nedenden dolay─▒ ortaya ç─▒kabilir. Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi ile beraber baz─▒ belirtilerin de ortaya ç─▒kmas─▒ mümkündür.

Bu belirtiler ise ┼čöyledir:

 • Ka┼č─▒nt─▒ ya da gözde tahri┼č
 • I┼č─▒─ča kar┼č─▒ duyarl─▒l─▒k
 • Göz sulanmas─▒ ile birlikte ortaya ç─▒kan a┼č─▒r─▒ gözya┼č─▒ üretimi
 • Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi derecesine ba─čl─▒ olarak görmenin engellenmesi
 • Göz kapa─č─▒nda k─▒zarma
 • Gözde ak─▒nt─▒
 • Göz kapa─č─▒nda pullanma ya da kuruluk görülmesi. Tüm bunlar göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi belirtileri aras─▒nda yer al─▒r. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Te┼čhisi Nas─▒l Konur?

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi nedeni ile hekime ba┼čvuran hastalarda öncelikli olarak hastan─▒n t─▒bbi öyküsü, varsa kronik rahats─▒zl─▒klar─▒ ve kulland─▒─č─▒ ilaçlar ile ilgili genel bir bilgi al─▒n─▒r. Daha sonra hasta detayl─▒ bir göz muayenesinden geçirilir.

Yap─▒lan bu muayene uzman bir göz hekimi taraf─▒ndan özel cihazlar kullan─▒larak gerçekle┼čtirilir. Hekimin gerekli görmesi halinde hastaya anestezi uygulanarak anestezi alt─▒nda daha detayl─▒ bir ┼čekilde inceleme yap─▒labilir. 

Yap─▒lan muayeneler s─▒ras─▒nda göz hastal─▒klar─▒ klinikleri için özel olarak tasarlanm─▒┼č olan medikal cihazlar kullan─▒l─▒r. Göz hekimi taraf─▒ndan detayl─▒ bir muayene yap─▒ld─▒ktan sonra gerekli görülmesi durumunda baz─▒ testler istenebilir.

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi te┼čhisinde en fazla ba┼čvurulan testler aras─▒nda göz kapa─č─▒nda ortaya ç─▒kan ya─č ya da kabuklanmalardan al─▒nan örne─čin laboratuvara gönderilmesidir. Bu örnek incelendikten sonra göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi durumuna yol açan durumun neden oldu─ču tespit edilir. 

Bununla birlikte gözler iyice temizlendikten sonra gözya┼č─▒ örne─či al─▒narak incelenmek üzere laboratuvara gönderilebilir. Tüm bu inceleme ve muayeneler sonucunda göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi ve buna yol açan durumun net olarak te┼čhisi yap─▒l─▒r ve tedavi süreci ba┼člat─▒l─▒r. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Hakk─▒nda S─▒kça Sorulan Sorular

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Neyin Belirtisidir?

Göz kapaklar─▒nda ciddi bir göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi mevcut ise ve bu durum evde uygulanan tedavi ile geçmiyorsa farkl─▒ bir hastal─▒─č─▒n habercisi olabilir. Bu nedenle göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kalan ki┼čiler göz doktoruna ba┼čvurmal─▒d─▒r. Do─čru ve tedavi seçenekleri ile göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi ortadan kald─▒r─▒labilir. Çe┼čitli hastal─▒klar veya ciddi alerjenler nedeniyle iki göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi birden olabilir. Ancak baz─▒ durumlarda yaln─▒zca tek göz kapa─č─▒ndad─▒r ┼či┼člik görülür. 

Tek göz kapa─č─▒ndaki ┼či┼člik böcek ─▒s─▒rmas─▒ darbe alma ya da bakteriyel enfeksiyon gibi nedenlerle ortaya ç─▒kabilir. 

Göz Kapa─č─▒ ┼×i┼čmesi Durumunda Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi evde yap─▒lan tedaviye ra─čmen 48 saatten daha uzun sürüyorsa muhakkak uzman bir göz hekimine ba┼čvurmak gereklidir. Göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesini önlemek için düzenli olarak alerji testleri yapt─▒rmak bu durumun önüne geçmeyi sa─člayabilir. Alerjiden kaynakl─▒ göz kapa─č─▒ ┼či┼čmesi düzenli olarak meydana geliyorsa alerji nedenini bilmek ve alerjenlerden kaç─▒nmak maruziyeti azaltmaya yard─▒mc─▒ olur.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Do├ž. Dr.
Ahmet Altun
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
VM Medical Park VM Medical Park Maltepe
25063

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.