sat─▒r aras─▒

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi hangi hastal─▒─č─▒n belirtisidir sorusuna tek bir yan─▒t vermek mümkün de─čildir.

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi, birçok farkl─▒ nedenden dolay─▒ ortaya ç─▒kabilen bir semptomdur. 

Bu semptom, göz çevresindeki dokular─▒n iltihaplanmas─▒ veya s─▒v─▒ birikimi sonucunda meydana gelir. 

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi; bazen göz çevresinde a─čr─▒, ka┼č─▒nt─▒ veya k─▒zar─▒kl─▒k gibi di─čer belirtilerle birlikte görülür ve altta yatan bir sa─čl─▒k sorununun i┼čaretidir. 

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesinin olas─▒ nedenleri ┼čunlard─▒r:

Göz Enfeksiyonlar─▒

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesinin en yayg─▒n nedenlerinden biri göz enfeksiyonlar─▒d─▒r.

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, göz kapa─č─▒ dokular─▒n─▒n iltihaplanmas─▒na yol açar ve bu da ┼či┼čmeye neden olur. 

Göz Alerjileri

Polen, toz, evcil hayvan tüyleri veya baz─▒ g─▒dalar gibi alerjenlere maruz kalma, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine neden olur.

Göz alerjileri; göz çevresinde ka┼č─▒nt─▒, sulanma ve k─▒zar─▒kl─▒k gibi belirtilerle birlikte görülür.

Göz ─░ltihaplar─▒ ve ─░nflamasyonlar

Göz çevresindeki dokular─▒n iltihaplanmas─▒ veya inflamasyonu, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine neden olur. Örne─čin, üveit (iridosiklit), sklerit veya konjonktivit gibi göz iltihaplar─▒ bu semptomu tetikler.

Gözya┼č─▒ Yolu T─▒kan─▒kl─▒─č─▒

Gözya┼č─▒ kanallar─▒n─▒n t─▒kanmas─▒, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine neden olur. Bu durum, gözya┼č─▒n─▒n do─čru ┼čekilde drenaj─▒n─▒ engelleyerek göz çevresinde s─▒v─▒ birikimine yol açar.

Tiroid Problemleri

Tiroid bezinin a┼č─▒r─▒ veya az aktif olmas─▒, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine neden olur. Özellikle Graves hastal─▒─č─▒ ad─▒ verilen tiroid bezi ile ili┼čkili otoimmün bir hastal─▒k, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi (Graves oftalmopatisi) ile ili┼čkilidir.

Göz Kapaklar─▒n─▒n Yaralanmas─▒ veya Travmas─▒

Göz çevresindeki bir yaralanma veya travma, göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine neden olur. Özellikle darbe, kesik veya morarma gibi travmatik olaylar sonucunda ┼či┼čme görülür. 

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi ço─ču zaman altta yatan bir sa─čl─▒k sorununun i┼čaretidir. Bu nedenle dikkate al─▒nmal─▒d─▒r. 

E─čer göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi durumunu siz de ya┼č─▒yorsan─▒z, bir göz doktoruna veya bir sa─čl─▒k uzman─▒na dan─▒┼čmay─▒ ihmal etmemelisiniz. 

K─▒sacas─▒ göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi, çok çe┼čitli sa─čl─▒k sorunlar─▒n─▒n belirtisidir. Bu durum; alerjiler, enfeksiyonlar, iltihaplar, tümörler veya gözya┼č─▒ kanallar─▒n─▒n t─▒kanmas─▒ gibi çe┼čitli nedenlere ba─čl─▒ olarak ortaya ç─▒kar.

Göz alerjileri, polen, toz veya evcil hayvan tüyleri gibi alerjenlere maruz kald─▒─č─▒nda göz kapaklar─▒nda ┼či┼čmeye yol açar.

Nadir durumlarda, göz çevresinde olu┼čan tümörler de göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesine yol açar. 

Göz kapaklar─▒nda meydana gelen ani veya uzun süreli ┼či┼člikler, a─čr─▒, görme kayb─▒ veya ba┼čka belirtilerle birlikte ise, derhal bir göz doktoruna ba┼čvurulmas─▒ önemlidir. 

Göz kapaklar─▒n─▒n ┼či┼čmesi genellikle tedavi edilebilen bir durumdur.

Fakat altta yatan sa─čl─▒k sorununun do─čru te┼čhisi ve tedavisi için profesyonel bir de─čerlendirme yapmak gereklidir.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Op. Dr.
Birgi S├Ânmezer
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
Medical Park Medical Park Antalya
1632

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.