sat─▒r aras─▒

­čĹü´ŞĆ Glokom Ameliyat─▒ Nedir? G├Âz Tansiyonu Ameliyat─▒ Fiyatlar─▒ 2024

Glokom (göz tansiyonu), göz içi bas─▒nc─▒n─▒n artmas─▒yla karakterize edilen bir göz rahats─▒zl─▒─č─▒d─▒r. Göz tansiyonu olarak da bilinen bu durum, görme sinirine bask─▒ yaparak kal─▒c─▒ görme kayb─▒na neden olabilir. Glokom (göz tansiyonu) tedavisi için kullan─▒lan birçok yöntem olsa da baz─▒ vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Glokom (göz tansiyonu), körlü─čün önde gelen nedenlerinden biridir ve 60 ya┼č üstü ki┼čilerde görülmekle birlikte her ya┼čta ortaya ç─▒kabilir. Ancak daha ya┼čl─▒ eri┼čkinlerde daha s─▒k görülür. Glokom (göz tansiyonu) hastal─▒─č─▒ halk aras─▒nda 'karasu hastal─▒─č─▒' olarak da bilinmektedir.

Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nedir?

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ nedir sorusuna k─▒saca, göz içi bas─▒nc─▒n─▒ dü┼čürmek, kontrol alt─▒na almak ve görme sinirini korumak için yap─▒lan bir cerrahi müdahale ┼čeklinde yan─▒t verilebilir.

Bu ameliyat, glokom (göz tansiyonu) tedavisinde en son çaredir ve genellikle di─čer tedavi yöntemlerinin ba┼čar─▒s─▒z oldu─ču durumlarda tercih edilir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒n amac─▒, göz içinde biriken s─▒v─▒y─▒ drene etmek veya göz içi s─▒v─▒ üretimini azaltmakt─▒r.

Bu ┼čekilde göz tansiyonu kontrol alt─▒na al─▒n─▒r ve görme siniri korunur. Glokom (göz tansiyonu) olan ki┼čilerde ortaya ç─▒kan baz─▒ belirtiler ┼ču ┼čekildedir;

 • Sabahlar─▒ belirginle┼čen göz kapa─č─▒ ve çevresinde meydana gelenba┼č a─čr─▒lar─▒ 
 • Zaman zaman bulan─▒k görme ve al─▒n bölgesinde olu┼čan a─čr─▒
 • Görü┼č aç─▒s─▒n─▒n aniden veya h─▒zl─▒ bir ┼čekilde kapanmas─▒
 • Geceleri ─▒┼č─▒klar─▒n etraf─▒nda ─▒┼č─▒kl─▒ halkalar görülmesi
 • Göz üzerine bast─▒r─▒ld─▒─č─▒nda olu┼čan a─čr─▒ hissi
 • Televizyon izlerken göz etraf─▒nda olu┼čan a─čr─▒
 • Saydam olmas─▒ gereken göz tabakas─▒n─▒n (kornea) saydaml─▒─č─▒n─▒ kaybetmesi

Kad─▒nlarda Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Kad─▒nlarda glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ genellikle lokal anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ s─▒ras─▒nda göze bir mikrocerrahi aleti yerle┼čtirilerek, göz içindeki s─▒v─▒y─▒ drene eden bir kanal olu┼čturulur.

Bu kanal, göz tansiyonunu dü┼čürmek için kullan─▒l─▒r. Ameliyat sonras─▒nda göz bandajlan─▒r ve hastan─▒n bir süre gözünü ovu┼čturmamas─▒ ve a┼č─▒r─▒ aktiviteden kaç─▒nmas─▒ önerilir. ─░yile┼čme süreci genellikle birkaç hafta sürer ve hastalar─▒n düzenli kontrollerde takip edilmesi önemlidir.

Erkeklerde Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Erkeklerde Glokom (G├Âz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Erkeklerde glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒, kad─▒nlarda oldu─ču gibi lokal anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir. Ameliyat s─▒ras─▒nda, göz içindeki s─▒v─▒n─▒n drene edilmesini sa─člayan bir kanal olu┼čturulur. Bu kanal, göz tansiyonunu dü┼čürmek için kullan─▒l─▒r. Ameliyat sonras─▒nda, göz bandajlan─▒r ve hastan─▒n gözünü ovu┼čturmamas─▒ ve a┼č─▒r─▒ aktiviteden kaç─▒nmas─▒ önerilir. ─░yile┼čme süreci birkaç hafta sürebilir ve düzenli kontroller önemlidir.

Ya┼čl─▒larda Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nas─▒l Olur?

Ya┼čl─▒larda glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒, genellikle lokal anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir. Ameliyat s─▒ras─▒nda, göz içindeki s─▒v─▒n─▒n drene edilmesini sa─člayan bir kanal olu┼čturulur. Bu kanal, göz tansiyonunu dü┼čürmek için kullan─▒l─▒r. Ya┼čl─▒ hastalar─▒n iyile┼čme süreci kad─▒n ve erkek hastalara nazaran genellikle biraz daha uzun olabilir ve düzenli kontrollerin yap─▒lmas─▒ önemlidir.

Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Nas─▒l Yap─▒l─▒r?

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒, iki ┼čekilde yap─▒lmaktad─▒r. Bunlar─▒nda birincisi ve en çok tercih edilen lazer cerrahisi di─čer ise klasik cerrahi yöntemidir. Genellikle lokal anestezi alt─▒nda gerçekle┼čtirilir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ nas─▒l yap─▒l─▒r sorusu için a┼ča─č─▒daki yöntemler i┼čaret edilebilir: 

Lazer Cerrahi: Lazer cerra hisi s─▒ras─▒nda, göz içerisindeki s─▒v─▒n─▒n drene edilmesini sa─člayan bir kanal olu┼čturulur veya göz içi s─▒v─▒ üretimini azaltan bir yöntem uygulan─▒r. Bu ┼čekilde göz tansiyonu kontrol alt─▒na al─▒n─▒r ve görme siniri korunur. 

Klasik Cerrahi: Klasik cerrahi genellikle ilaç tedavisine ve lazer tedavisine yan─▒t vermeyen hastalarda uygulan─▒r. Hastalarda göz tansiyonu dü┼čmüyor ve hastal─▒k ilerlemeye devam ediyorsa uygulanacak tedavi yöntemi cerrahi ameliyatt─▒r. Klasik cerrahide de birçok yöntem mevcuttur:

 • Trabekülektomi Ameliyat─▒
 • Minimal ─░nvaziv
 • Tüp ─░mplantasyonu
 • Siklodestrüktif ─░┼člemler 

Ameliyat sonras─▒nda, hastalar─▒n bir süre gözlerini ovu┼čturmamalar─▒ ve a┼č─▒r─▒ aktiviteden kaç─▒nmalar─▒ önerilir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ kaç saat sürer sorusu için ortalama süre 30 dakikad─▒r, yan─▒t─▒ verilebilir. ─░yile┼čme süreci ise birkaç hafta sürebilir ve düzenli kontroller önemlidir.

Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Glokom (G├Âz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Riskleri Nelerdir?

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒n─▒n riskleri olsa da genellikle güvenli bir prosedürdür ve birçok hastada ba┼čar─▒l─▒ sonuçlar verir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒n─▒n baz─▒ riskleri vard─▒r.

Bunlar aras─▒nda enfeksiyon, göz içinde kanama, göz içinde yara olu┼čumu, göz içi bas─▒nc─▒nda art─▒┼č ve görme kayb─▒ bulunur. Ancak ameliyat genellikle güvenli bir prosedürdür ve bu risklerin ortaya ç─▒kma olas─▒l─▒─č─▒ dü┼čüktür. 

Ameliyat öncesinde, doktorunuz sizi riskler hakk─▒nda bilgilendirecek ve ameliyat─▒n size uygun olup olmad─▒─č─▒n─▒ de─čerlendirecektir. Glokom riskini art─▒ran faktörler ise genetik glokom (göz tansiyonu) öyküsü, diyabet ya da guatr hastal─▒klar─▒, kortizon kullanmak ve göz iltihaplanmalar─▒ say─▒labilir. 

Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Sonras─▒ Ne Yapmal─▒y─▒m?

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ sonras─▒nda, hastalar─▒n doktorun önerilerine uymalar─▒ ve düzenli kontrolleri takip etmeleri önemlidir. Ameliyat sonras─▒nda göz bandajlan─▒r ve hastan─▒n bir süre gözünü ovu┼čturmamas─▒ önerilir. 

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ sonras─▒ enfeksiyon riski mevcuttur. Bunun için gözü ovu┼čturmamak, a┼č─▒r─▒ aktiviteden kaç─▒nmak, göz damlalar─▒n─▒ düzenli olarak kullanmak önemlidir. Ayr─▒ca düzenli doktor kontrolünü takip etmek gerekir.

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ sonras─▒ dönemde, gözünüzde hafif bir rahats─▒zl─▒k veya yanma hissi olabilir, ancak bu genellikle geçicidir. Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ sonras─▒ e─čer a─čr─▒ veya görme problemleri ya┼č─▒yorsan─▒z, derhal doktorunuza ba┼čvurman─▒z önemlidir.

Glokom (Göz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Kaç Günde ─░yile┼čir?

Glokom (G├Âz Tansiyonu) Ameliyat─▒ Ka├ž G├╝nde ─░yile┼čir?

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒n─▒n iyile┼čme süreci genellikle birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sonras─▒nda, gözünüzde hafif bir rahats─▒zl─▒k veya yanma hissi olabilir, ancak bu genellikle zamanla geçer.

Göz aç─▒ld─▒ktan sonra okuma ve TV seyretme gibi günlük aktivitelerde herhangi bir k─▒s─▒tlama önerilmemektedir. ─░yile┼čme sürecinde doktorunuzun talimatlar─▒na uymak önemlidir. Göz damlalar─▒n─▒ düzenli olarak kullanmal─▒ ve düzenli kontrolleri takip etmelisiniz.

S─▒kça Sorulan Sorular

Glokom (göz tansiyonu) ameliyat─▒ olmazsa ne olur?

Kimi zaman genetik faktörlere, kimi zaman da ya┼ča ba─čl─▒ göz tansiyonunun artmas─▒ nedeniyle ortaya ç─▒kan glokom (göz tansiyonu), erken te┼čhis edilirse uzun soluklu medikal ya da cerrahi tedavilerle giderilebilir. Ancak tedavinin ihmal edilmesi halinde görme kay─▒plar─▒ hatta körlü─če varan tablolar ortaya ç─▒kabilir.

Glokom (Göz Tansiyonu) ameliyat─▒ kaç saat sürer, ameliyat çözüm olur mu?

Glokom (Göz Tansiyonu) ameliyat─▒ ortalama yar─▒m saatte tamamlan─▒r. Tedavideki temel amaç görme siniri hasar─▒n─▒n ilerlemesini durdurmak ve göz tansiyonunun dü┼čürülmesidir. Glokom (göz tansiyonu), göz damlalar─▒, lazer ya da glokom (göz tansiyonu) ameliyatlar─▒ ile dü┼čürülebilir.

Glokom (göz tansiyonu) olan ki┼či nas─▒l görür?

Glokom (göz tansiyonu), göz küresinin içinde bulunan s─▒v─▒n─▒n bas─▒nc─▒d─▒r. Gözün kemik yap─▒s─▒ yoktur ve bir balona benzer. Bu nedenle göz, içerisindeki bas─▒nçl─▒ s─▒v─▒ sayesinde yuvarlak küre ┼čeklini korur. Göz tansiyonu çok dü┼čtü─čü zaman, ki┼činin görü┼č alan─▒ küçülür ve görme yetisini kaybedebilir.

Glokom (göz tansiyonu) hastalar─▒ nelere dikkat etmelidir?

Glokom (göz tansiyonu) hastalar─▒ için su içme, kahve içme, okuma ve TV izleme gibi aktiviteler için herhangi bir s─▒n─▒rlama yoktur. Glokom (göz tansiyonu) hastalar─▒ ┼čunlara çok dikkat etmelidir. Sa─čl─▒kl─▒ beslenmek, sigara içmemek, kolesterol kontrolü ve sürekli egzersiz yapmak, doktor kontrollerine riayet etmek ve ilaçlar─▒ aksatmadan kullanmak.

En ├çok Okunan Sa─čl─▒k Rehberi Yaz─▒lar─▒m─▒z

Sosyal Medya Hesaplar─▒m─▒z:
Facebook | Instagram | YouTube | LinkedIn

Op. Dr.
Arda Emre ├ľzt├╝rk
G├Âz Sa─čl─▒─č─▒ ve Hastal─▒klar─▒
Medical Park Medical Park Bah├želievler Hastanesi
4587

Bu i├žeri─čin geli┼čtirilmesinde Medical Park Yay─▒n Kurulu katk─▒ sa─člam─▒┼čt─▒r.
Sayfa i├žeri─či sadece bilgilendirme ama├žl─▒d─▒r. Sayfa i├žeri─činde tedavi edici sa─čl─▒k hizmetine y├Ânelik bilgiler i├žeren ├Âgelere yer verilmemi┼čtir. Tan─▒ ve tedavi i├žin mutlaka hekiminize ba┼čvurunuz.